TOGA-BLOUSE VIERT HOOGTIJ IN ROME WONINGINRICHTING MAAR NU EENS HET TOPLOZE HUIS DERTIG BABIES PER UUR IN NEDERLAND - a Kleine dingen die zoveel kunnen betekenen ome /li MMjM- A a w&mg}V&JA f-JV Ki Een verzorgde aankleding maakt van DE LUNCH EEN FEESTMAAL \T 4 Het lijkt wel of de hele wereld op het ogenblik zo'n soort „Roman Holiday" houdt. Lichtelijk overdre ven natuurlijk maar opvallend in Rome is toch de jacht op modesou venirs van de vele dames onder de toeristen. Bijzonder in trek zijn bij voorbeeld de stijlvolle met de hand gemaakte handschoenen, die binnen een dag in iemands hotel afgele verd kunnen worden, vervaardigd van leer, fluweel of satijn. Wat echter vooral in vele koffers wordt gepakt in Rome zijn de tu niek- of togablouses .De toeristen blijken voor dit nieuwe idee, dat door de Romeinse meisjes zo popu lair gemaakt is, een bijzonder grote belangstelling te hebben. Een soort verpleegstersjas. De tuniekblouse doet veel denken aan een verpleegstersjas. Ze wordt gemaakt van Tinnen of katoen, meestal met opstaand kraagje of rolkraag en een losse halve cein tuur bij de taille. Italiaanse meisjes dragen ze in pas telkleuren en wit van vrij stevige stof en verder in een marine-blauw dessin of aparte bloemdessins van zijde of zijde-jersey. De uniek- blouse wordt altijd gecombineerd met een nauwe rechte rok. Als de [liltlMHMIMmt V hitte van de dag voorbij is, dan be tekent dat niet, dat de glorie van de toga-blouse ook voorbij is. Bij de avondtoga blijft de basisvorm gelijk maar in plaats van katoen en zijde gebruik men fijne kant. De blouse krijgt dan een gedrapeerde halslijn met een diepe V op de rug. De avondtoga wordt gecombineerd met een halflange rok, ongeveer op de kuiten, gemaakt van fijn geplis- seerde zijde of jersey .De rok is in de taille gerimpeld, zodat deze recht en bij de zoom in golven valt. Bizarre dessins. Italiaanse meisjes dragen het zwar te tuniekjaponnetje pas laat op de dag bij een of andere gelegenheid of voor een diner om tien uur of la ter. Jumpers voor sportieve gele genheden of voor de avond hebben weer de lange sluike tunieklijn. Voor overdag zijn deze jumpers er van geweven katoen of gebreide nylon m.bizarre dessins zoals tekens van de dierenriem, sterrenbeelden of kleurenreproducties van de va kantieplaats, waar men verblijft. Voor 's avonds laat is de modieuze jumpier altijd van de zachtste zijde jersey. De jumpier reikt dan tot over de heupien en is zeer opvallend van kleur cerise, diep goudgeel of blauw doorschoten met andere tinten blauw en vlekjes groen. Teen agers dragen de tuniekblouses in combinatie met lange broeken en shorts in een donkerder tint, bij voorbeeld een beige blouse met koffiebruine linnen pantalon, he melsblauwe lange jumpier met ma rineblauwe korte broek. De accessoires voor een „Roman Holiday"-look? Chiffon hoofddoek jes hebben de plaats ingenomen van de haarbanden en zij worden in de nek vastgeknoopt. Sandalen sluiten hoog om de enkels in Gladiatoren- stijl. Wanneer de lunch thuis gebruikt wordt is het gezellig, wanneer er 'n schaal met kleurrijke boterham men op tafel staat. Vooral de klein tjes zullen het fantastisch vinden uit zulke boterhammen een keuze te mogen doen. Behalve uit boven staande, kunt u ook kiezen uit de volgende beleggingen, die echter niet van te voren gemaakt kunnen worden. De boterhammen met boter of margarine besmeren en beleggen met b.v.: een plakje ham, reepjes kom kommer, fijngehakte peterselie; leverpastei, enkele plakjes to maat, enkele reepjes paprika; cervelaatworst, een paar plak jes ei, fijngehakte bieslook of pe- terselie; blaadje sla met daarop reepjes of 'n plakje kaas en plakjes radijs; geraspte wortel, bestrooid met enkele rozijnen en fijngehakte pe terselie en besprenkeld met wat ci troensap; een groenteslaatje van rauwe groente. Hoeveelheid voor 8 h 10 boterham men: 10 worteltjes, 5 radijsjes, 2 grote rozen bloemkool, paprika, 1 to maat, stukje ui, (stukje komkom mer) 2 eetlepels, mayonaise, peper en zout. De groente heel klein snijden en vermengen m et mayonaise, wat zout en peper. Het brood met de groentesla-pasta besmeren en be strooien met fijngehakte peterse lie. Een rest groentesla kan op een koele plaats heel goed tot ae vol gende dag worden bewaard. g V I':; Links de mouwloze tuniek van Pal de Barentzen een bekende Italiaanse ontwerpermet witte kraag, gecombineerd met een uitwaaie rende plooirok. Rechts een tweekleurig strandensemble van katoenen piqué. De lange tuniek heeft een polo-kraag in een donkerder tint, gelijk aan de kleur van de pantalon. Waar voert de twintigste eeuw ons heen? De wereldpers heeft zich gestort op een paar incidenteel in toploze avondjurken en monokini's rond stappende dames. Maar nu eens over een, misschien minder fotogeniek, maar daarente gen veel indringender probleem: de toploze huizen! Moeten we het als vanzelfsprekend aanvaarden, dat onze zolder ons door de moderne flatbouw ontnomen wordt? De zolder, die van generatie op ge neratie zo'n belangrijke plaats in ons huis ingenomen heeft bij on ze voorouders in de Gouden Eeuw verborgen achter klok- en trapge vels en later onder het puntdag. En nu dreigt deze zolder te verdwijnen omdat de kubusbouw er geen ruim te meer voor laat. De zolder: een begrip. Wat betekende in onze jeugd de zolder niet voor ons? Het was de plaats waar je steeds weer naar toeging, om al was zo langzamer hand het kleinste hoekje je bekend rond te scharrelen tussen de ge heimzinnige opgeslagen spullen. Bij verkleedpartijtjes doken we in een zware kist met kleren uit oma's En wat zullen we erbij drinken? Natuurlijk mogen melk of andere zuiveldranken en fruit niet aan het twaalfuurtje ontbreken. Geeft u ze op een zomerse dag samen in de vorm van een vruchtenkarnemelk of yoghurtdrank. Sinaasappel-karnemelkdrank. Voor 4 glazen: S/A 1 karnemelk, het sap van 2 perssinaasappelen en een kleine citroen, geraspte schil van 1 sinaasappel, suiker naar smaak 75 g). De ingrediënten met een garde of Gemiddeld worden er in ons land per uur dertig kinderen geboren. Dit is één van de oorzaken, dat Ne derland het dichtst bevolkte land ter wereld is. Een andere oorzaak is dat hier het zuigelingensterfte-cijfer zo laag is. De jonge moeder en het pasgeboren kind vragen niet alleen veel zorg en aandacht, in ons land krijgen zij ook die zorg en aan dacht. Nederland neemt op dit gebied een uitzonderlijke plaats in. In de meeste westerse landen wordt de zorg aan moeder en kind gegeven in kraamklinieken of de kraamaf- delingen van ziekenhuizen. Maar hier ligt dat anders: de bevalling van het merendeel (73 procent) van de Nederlandse vrouwen gebeurt thuis. drie maanden durende vooropleiding in internaatsverband welke de leer ling kraamverzorgsters krijgen, wordt naast andere hoofdzaken, aan de omgang met de gezinnen en ge zinsleden veel aandacht besteed. Een andere boeiende kant van het beroep van kraamverzorgster is, dat zij steeds werkt met „levend ma teriaal". Het werk kan daardoor nooit tot een sleur verworden. Het wonder van een geboorte wordt steeds opnieuw beleefd. Meisjes en jonge vrouwen, die voor dit won der een open oog hebben zullen dan ook zeker in de kraamverzorging op haar plaats zijn. Na de vooroplei ding volgt een jaar practijk in de kraamgezinnen. Daarna wordt een Staatsexamen afgelegd. De gediplo meerde kraamverzorgster blijft in De medische hulp wordt dan gege ven door de arts of verloskundige (vroedvrouw), de verzorgende hulp door verpleegster of -kraam verzorgster. Juist laatstgenoemde, de kraamver zorgster de moderne uitgave van de uit vroeger jaren alom bekende baker blijkt een uiterst gewaar deerde hulp te zijn voor de in het kFaambed liggende moeder, haar baby en niet te vergeten de overige gezinsleden. Dat behoeft niet te verwonderen want die kraamverzorgster krijgt al vorens zij haar taak in een gezin begint een gedegen opleiding van ongeveer 15 maanden. Tijdens de dienstverband werken bij het kraam- centrum. Bij dat centrum kunnen de aanstaande moeders zich vervoe gen om een afspraak te maken voor kraamhulp. Dertig babies per uur! Momenteel worden negen van die dertig babies verzoorgd door een gedipl. kraam verzorgster, maar van die dertig worden er zelfs nog in Nederland zes. babies nog steeds door niet- kundige handen verzorgd! Er is dus dringend behoefte aan meisjes, die het beroep van kraam verzorgster willen leren. Inlichtin gen omtrent plaats en aanvang van de opleidingen kunnen overal wor den ingewonnen bij de plaatselijke kruisverenigingen. tijd. De fantasie vond op de zolder altijd nieuwe prikkeling! Met zijn balken, binten en dakpan nen heeft de zolder een heel aparte sfeer. Het mag misschien dan wel een overdrijving zijn, dat bij de uit rusting van een dichter (baard, af getrapte sandalen, enz.) een ka mertje onder de pannen hoort, maar toch ben ik benieuwd, hoe veel onsterfelijke gedichten er nog op zolder gemaakt zijn. Niet voor niets liet Hans Christiaan Andersen zijn arme student op zolder wonen Genoeg romantiek! Voor de meer praktische onder u is de zolder ook niet te versmaden. Wat denkt u van was drogen op regenachtige dagen? Waar kunt u beter uw hobby-hoek je inrichten, ver van al het huise lijk rumoer? Een donkere kamer voor de fotoliefhebber in de fami lie? Een logeer gelegenheid? Met een zolder kunt u alle kanten uit er is uitwijkmogelijkheid. Heel belangrijk is ook, dat u, als het gezin groeit, het huis ah.w. mee kunt laten groeien, door extra ka mertjes te bouwen onder de pan nen. Zelfs pas getrouwde paartjes met woningzoek-problemen kunnen er tijdelijk met wat kunst- en vlieg werk heel gezellig wonen. Ja, voor mij is het hellende dak nog altijd „de top"l mixer goed met elkaar vermengen en luchtig kloppen. Aardbeien-yoghurtdrank. Voor 4 glazen: 1 yoghurt, 200 g aardbeien suiker naar smaak 75 g). De aardbeien van kroontjes ont doen, wassen en door een zeef wrij ven of in een mixer fijnmaken. De vruchtenmassa, yoghurt en suiker dooreen mengen en de drank luch tig kloppen. ï.pl.v. aardbeien kunnen ook fram bozen worden gebruikt. Kleine dingen kunnen de huishouding vaak veraangenamen en ver gemakkelijken maar zij vereisen dikwijls een uitgave, die in veel huisgezinnen niet zomaar gedaan kan worden. De meeste huisvrouwen vinden het heerlijk op hun ver jaardag zo'n handig huishoudelijk ap paraat te krijgen en er is werkelijk genoeg om uit te kiezen. Wat zou uw keuze zijn? Elektrische bordenverwarmer. De moderne manier om voedsel warm te houden zonder dat het gaat aankoeken. Ze zijn er in allerlei materialen, het nieuwste is wel spe ciaal bewerkt glas. Als u een gezin heeft, dat nooit compleet aan tafel kan verschijnen dan is dit een apparaat dat uw humeur aangenaam zal beïnvloeden. Is ook zeer praktisch als men een etentje geeft! Ventilator. Zeer welkom daar, waar keukens klein of slecht geventileerd zijn. In huizen, waar men de keukens ook als eetkamer gebruikt, even eens zeer praktisch. Deze ventilators worden meestal in een raam gezet maar kunnen ook aangebracht worden in een muur of plafond. Mixer. Ze zijn er van de eenvoudigste vorm van klopper tot luxe modellen, die ook aardappelen schillen, blikken openen enz. Overtuig de gulle gever of geefster ervan, dat u het meest heeft aan een model, waarop deze handige losse hulpstukken aangebracht kun nen worden. Schommelstoel. I Om heerlijk uit te rusten onovertroffen. Zoals u weet is de schom melstoel weer helemaal in de mode gekomen. Kijk eens uit, naar een echt Victoriaans model, een reproductie van een oud model of een moderne uitvoering, welke laatste dan meestal van rotan is gemaakt. Als iemand zegt, dat dit verkwisting is, zeg dan rustig, dat het in vestering in een erfstuk is want dat zal het ongetwijfeld worden! Ruimtebesparen. Kruidenbergkastje. Dat kan een houten frame zijn met een serie kleine, sierlijke, glazen potjes erin, in de vorm van de ouderwetse apothekersflesjes. Het kan natuurlijk ook een sierlijk glazen kastje zijn met veel ruimte voor kruiderijen. Dat ie de oplossing oM ht fijne, overzichtelijke voorraad kruiden en specerijen te krijgen. Soepterriens. Het meest succesvolle artikel dit jaar wat serviesgoed betreft. De soep ziet er veel aantrekkelijker in uit, lijkt zelf gemaakt al komt deze uit een pakje of blik, en voorts kan geen enkele huisvrouw bui ten zo'n fijne, grote schaal. L De moderne soepterriens zijn zo decoratief, dat ze alleen al als versiering van de keuken een verantwoorde aanschaf zijn.

Het Nieuwe Stadsblad | 1964 | | pagina 19