Het nieuwe 'BRONZEN' PaJy van der W'Jdt: <Uet pïettig tmken Ik/ de Schiedamsche Ca rtonnagefabriek ONZE SCHI EDAMSE TROTS IN TOKIO KOM VRIJDAG VEILING MUSIS SACRUM AANVANG 8 UUR N.M. BLOEMENHANDEL „ROSA" BESTAAT 50 JAAR Met P.I.T. op pad r Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. naar de Lange Haven 115 ten bate van de jeugd Big koelkast, rijwielen, draagbare radio'safin J komt U zelf eens kijken. J GEWOON Drie gebroeders Krabbendam in 1914 de oprichters tel. 60500, na 6 uur 's avonds tel. 66450 Aangesloten bU de Nederlandse Huls-e^n-Huisblad Pers WOENSDAG 21 OKTOBER 1964 16e JAARGANG No. 5 Redaktie en advertenties: BROERSVEST 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-267368-263939 Kantooruren: dageli|ks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur. Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds, Centrale administratie Rarvdstad-edilies: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Als er iemand blij is met die bron zen medaille van Pauly van der Wildt, dan is het toch in de eerste plaats haar moeder. Iedere moeder is altijd trots op haar kind, maar als dit kind op de Olympische Spe len in Tokio met de dames estafet te-ploeg brons veroverd heeft, dan is die vreugde eens zo groot. Vol komen begrijpelijk. Temeer daar de ze moeder al ruim vier jaar aan huis gebonden is, Pauly in de mor genuren het huishoudelijk werk voor haar rekening neemt, om dan in de middaguren haar werk op kantoor te verrichten. Bij de firma Vogele zang op de Korte Achterweg alhier. Om dan in haar verdere vrije tijd intens te trainen. Vooral de laatste weken voor Tokio. En dan brengen we op deze plaats een ere-saluut aan mevrouw R. de Jager-de Graaf in de Van Swietenlaan 29 te Rotter dam, die als „pleegmoeder" voor Pauly zorgde in die zware trainings- tijd in Rotterdam. Het lag niet in de bedoeling, dat Pauly ook in een pleeggezin opgenomen zou worden, omdat ze in Schiedam woont. Maar aldra bleek dit beter en het echt paar de Jager, kinderloos, bood dit meisje een sfeervol tehuis. Temeer, omdat ze de zwemspart een bijzon der warm hart toedragen. Mevrouw zwemt nu nog wel voor haar ple zier, maar haar man is trainer vpn „De Rotterdamse Watervrienden". „Ik mis Pauly nu als huisgenote. Ze was erg gezellig, juist zoals ik ze hebben wou! Als ze van de training (van 12 tot half 2 en van 4 tot half 7 in het Sportfondsenbad bij me aan de overkant thuiskwam, begreep ik, dat ze eerst moest „relaxen". Toen ik dan ook het telefoontje van haar moeder kreeg, dat het brons behaald was door de estafetteploeg was er in mij alleen de voldoening, dat Pauly alles gegeven had. Op de training hier en daarginds in Tokio. Ik ben heel erg blij, dat ze dit be reikt heeft. „Aldus haar „pleegmoe der". Diezelfde intense blijdschap voor haar moeder... „Ik kan 't mij nog niet voorstellen. En toch is het zo. Want ik heb het allemaal gezien op de tv. Pauly heeft er ontzettend hard voor gewerkt, zich alles ont zegd. Dit hadden we echt niet ver wacht, want de sport is ontzettend grillig. Alles heeft ze erop gezet om in goede vorm te blijven en we heb ben hier in huis er allemaal aan meegewerkt. Dit is het hoogste, wat zij heeft kunnen bereiken." Het zijn de woorden van haar moeder, me vrouw J. van der Wildt-v.d. Loo, die we hierover opbelden en gul rea geerde met de woorden: „U bent van harte welkom!" Als we tegen over haar zitten in haar woning aan de Bilderdijkstraat 18 (het Olym pisch vlaggetje voor het raam!) laat ze kaarten van Pauly zien. Hoeveel brieven ze al geschreven heeft, weet ze echt niet, maar er komen ook vlinderlichte uit Tokio, waarin haar dochter alle belevenis sen van „het kamp" beschrijft. Pau ly werd in Kethel geboren en wist als kleuter het water al te vinden. Ze was 9 jaar, toen ze zich zelf maar zwemles gaf! Driemaal in de week ging ze naar het Sportfondsen- bad. Waagde op een dag de sprong van de lage wip en even later van de hoge! Maar dit alles liep fout. Ze werd uit 't bad gestuurd en typisch het karakter van Pauly, teruggetrok ken en verlegen, dat haar ouder zus je aan de heer Granaat vragen moest of ze zwemles kreeg. Ze behaalde alle diploma's, heeft er nu zes, w.o. één dat ze hulp mag zijn van de zwemonderwijzer en ze heeft zich nu in laten schrijven voor het diploma K.N.Z.B. Want zwem men zal haar gehele leven wel blij ven beheersen, al is zij ervan over tuigd, dat ze voor Mexico straks, niet meer in aanmerking zal ko men. Maar de sport is ontzettend grillig...? JULLIE BRONS IS GOUD WAARD..." „We hebben natuurlijk een telegram gestuurd", vervolgt haar moeder. „We seinden alleen maar „Jullie brons is goud waard!" Haar zwem- club S.Z.C. en de S.B.L.O. zonden ook telegrammen. Weer strekken haar handen zich naar de Tokio- post... „Ik heb een hekel aan radio en tv. en nu schreef Pauly met gro te letters dat ze daarginds een prachtig radiootje gekocht heeft". Ze lacht erom. „Pauly had direct al pech. Ze sneed zich nogal lelijk in de muis van haar hand, zodat die wond gehecht moest worden. Op Achter-IndiëComplete hekwer ken door deze firma gelast, worden aan nieuwe zwembaden geleverd, geleverd. Het is daarom niet zo ver wonderlijk, dat Pauly bijzonder veel interesse heeft voor deze zaak, al verfoeit zij weieens die ellenlange offertes! Haar firma wenst haar in elk geval een behouden thuiskomst. DE GARDEROBE VAN TOKIO... Het zal u ongetwijfeld interesseren, waaruit de garderobe van onze suc cesvolle Schiedamse zwemster be staat. Om te beginnen een prachti ge blauwe koffer, een tas met rits, een schoudertas in wit met blauw, een donkerblauw mouwloos door- Pauly van der Wildt in haar Olym pisch uniform gepakt en gezakt en klaar voor de reis naar Tokio, wordt door haar familie uitgeleide gedaan bij de voordeur in de Bilderdijk straat 18. zoek naar een Japanse dokter, die dit karweitje kon verrichten. Er kwamen twee hechtingen in met het verbod twee dagen niet in het water. Maar we kénnen Pauly! Met een oorontsteking nam ze hier in Groenoord genoegen met een duik in het ondiepe bad. Het is allemaal goed afgelopen. Ze startte dus op baan 2. Dat zal haar wel gespeten hebben", overpeinst mevrouw van der Wildt hardop. Pauly is op en top een vechtster. Als laatste..." Ze breekt haar gedachten af. „Haar eerste landenwedstrijd was in Mo naco, daarna Blackpool, Aroza, Croydon. Haar chef is fantastisch en leeft volop met haar mee". We hebben gekeken naar de speciale prijzenkast van Pauly van der Wildt. We hebben geprobeerd al haar tro feeën te tellen. Maar dat lukte ne slist niet! Neemt u dus genoegen met een kast vol. Maar daarvoor is zij ook kampioene op de 100, 400 en 1500 meter vrije slag voor de Kring Rotterdam en omstreken. Al twee jaar. En de aantekening, dat zij dit jaar voor het eerst de „Han- nie termeulen-beker" in Amsterdam heeft gewonnen. Zij zal die nog twee keer achter elkaar of in totaal vijf keer moeten veroveren, wil die haar definitief bezit worden. Cockie Gas telaars won deze beker in 1953, 1954, 1957 en 1958. DE MENING VAN HAAR CHEF... We hebben de firma A. Vogelezang op de Korte Achterweg 15 opge beld, waar ze een gesprekje hadden met haar chef, de heer G. Vons. Ook hij had dit brons niet van deze ploeg verwacht. Pauly is vanaf 1 januari 1961 bij deze firma voor halve dagen in dienst. In het begin was dit een kurkenindustrie, maar de laatste tijd, al enige jaren, vond een verschuiving plaats naar het vervaardigen van materiaal voor de zwembaden, zoals springplanken, complete garderobes bij nieuwe zwembaden enz. De firma is gespe cialiseerd in wedstrijdlijnen en heeft daardoor connecties met het buiten land, zoals Frankrijk, Engeland, W r 3ÏÏ. f t De laatste jaren vinden veel mensen het interessant om achter alles een groot vraagteken te zetten. Waarschijnlijk komt dat omdat 'we vroeger een heleboel zo maar klakkeloos geloofden. We hebben misschien wel tevéél geloofd: dat alle Russen schurken zijn en alle Amerikanen engelen, dat een schilderij persé iets moet voorstellen, dat de pastoor of de dominé altijd gelijk heeft. We hebben te lang in wit-zwart gedacht. Nu gaan we aan alles twijfelen: Huwelijk? Waarom nodig? Geloof, Bijbel? Kom nou! Gevangenissen? Voor wie? Bent U dan zoveel beter dan een moordenaar? Al dat gepruts van gezin, opvoeding, naastenliefdeversleten begrippen. Wij van de twintigste eeuw, we leggen dijken in zee, we schieten capsules door het heelal. We verklaren van de ene dag op de andere onder ontwikkelde volken „zelfstandig"Vieze woorden? Vroeger kreeg je er van vader een gevoelige tik voor op je fikken. Nu kun je rijk worden als je er zo veel als je maar verzinnen kunt, in een boek achter elkaar schrijft. En op een avond komt er rustig, verstandig, een schoolhoofd mijn kamer binnenstappen. Een gewone man, die gewoon met zijn leerlingen naar de bossen in Brabant trekt om daar paddestoelen te zoeken. Die gewoon, in samenwerking met de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie (N.J.N.) en de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging (K.N.N.V.) een tentoonstelling maakt van alles wat er mooi is in bos, strand en duin: denne- appels, eikels, beukenootjes, schelpen, opgezette vogels. Hij vraagt een amateur-schildersclub om er wat van hun weïkjes rond te hangen en wij kunnen dat allemaal gaan zien in de Mathenesse-school achter de Grote Kerk) óp zaterdag 24 oktober. Dat is een weldaad voor ons, nerveuze zoekers en wroeters van 1964. Het is de moeite waard. Het is NIET ouderwets: het is van alle tijden. Want zelfs als er straks mannen in griezelige ruimte-pakken rondstappen over de maan zullen er hier op aarde paddestoelen groeien. Zij zullen blijven groeien, altijd en ze zullen een schoonheid hebben, die ik niet beschrijven kan. Gewoon paddestoelen, maar zij die het zien wiilen, kunnen er rust en vrede vinden. Ik hoop dat heel velen het zien willen en even de moeite zullen nemen om op zaterdag 24 oktober naar de Mathenesse-school te wandelen. Zouden het wel echte paddestoelen zijn? JA. Heeft dat nou eigenlijk zin, zóón tentoonstelling? Ja. Konden ze niet beter? Nee. Gaat U er heen? JA!! SEBASTIAAN knoopjurkje, een keurig blauw pak je met een oranje bloes, een wit draion twinset, een grijze sportieve rok, een duster, een oranje badman tel, mooie badhanddoeken, wandel schoenen, pumps, schoentjes met hoge hakken, een blauwe trainings broek en oranje shirt, een blauwe nylon regenjas enz. enz. Van het be stuur van „haar S.Z.C." kreeg ze een prachtige reisnecessaire. Uit Tokio schreef ze enthousiast, dat ze daar verwend was met een echte Japan se kimono geurige make-upartikelen en... een scheerapparaat! Ze is zui nig geweest de laatste maanden, om daar in dat vreemde land cadeautjes te kopen. Speldjes heeft ze meege nomen om te ruilen. De sfeer in „het kamp" is bijzonder goed, haalt haar moeder aan en ik geniet van haar verhalen. Al vergeet ik daar bij niet voor haar poes, haar twee schildpadden en zeven goudvissen te zorgen! Zondagavond komt „on ze bronzen trots van Tokio" weer thuis. Dan zal zij in eigen kring van al haar belevenissen daar verhalen. Een jong meisje van 20 jaar, dat haar kans benutte en de eer van on ze stad heel ver hoog hield. Op de Olympische Spelen"n Tokio... We denken aan de woorden van haar moeder, als we weer buiten lopen. „Ik vind het zo heerlijk, dat Pauly dit heeft bereikt. Als er later in haar leventje minder prettige dingen ko men, dan heeft ze dit om op terug te zien...". Gistermiddag hield de heer H. Riet kerken een drukbezochte receptie van 3 tot 5 en van 57 uur om de vele zakenrelaties en vrienden de gelegenheid te geven hem geluk te wensen met het gouden bestaan van deze zaak. Eeh zaak, die destijds in 1914 werd opgericht door drie ge broeders, n.l. Jan, Leen en Johan Krabbendam. Jan Krabbendam zal bij de oud-Schiedammers altijd in de herinnering blijven als „Jan Ro sa". De man, die van stunts hield. Grote reclameplaten in de etalages bevestigde. In dichtvorm aankondi gingen deed ende aandacht van het publiek gevangen wist te hou den. Vele jaren lang Niet alleen bloemen en planten had den zijn voorkeur. Er was ook een aparte afdeling gewijd aan schilde rijen. Iets daarvan vindt u speciaal op dit gebied bij zijn zoon in de zaak „Kunsthandel Rosa" in het Broersveld terug. De tijd van nu stelt immers andere eisen? Mevr. B. Hoornweg-Dulfer, voor de klan ten „juffrouw Dulfer" is al 44 jaar aan deze zaak verbonden. Zij heeft het meegemaakt, dat in de dertiger jaren in „De Volksbond" een ten toonstelling van plantjes georgani seerd werd en ieder schoolkind daar een plantje mee naar huis mocht nemen en verzorgen. Met het uit zicht op een prijs! DAT zijn de Schiedammers beslist nog niet ver geten. Bejaarde mensen hadden in die dagen dé belevenis van hun le ven: een echte vliegtocht. Een man liep in een enorme wijnfles rond Op Koninginnedag trokken 4 paar den door de stad tezamen de letters R.O.S.A. met zich meevoerend. Ver sierde wagensEen witte zwaan in de Nieuwe HavenEr was al tijd iets te beleven bij Jan Rosa, on- gewijfeld in die dagen een geniale „stuntman", die in 1945 uit de zaak trad en tien jaar daarna overleed. Maar zijn zaak, de aloude familie zaak „Rosa" bleef bestaan. Zij het dan ook volkomen aangepast aan déze tijd, gericht op de smalle, maar ook op de ruimere beurs. De heer Rietkerken, de tegenwoordige eige naar vindt het bijzonder prettig, dat juist in deze „gouden dagen" zovele oude herinneringen opgehaald wor den aan hen, die zich eens volkomen inzetten voor deze zaak en daar mede volkomen slaagden. Tijdens de receptie, eigenlijk een doorlopende tentoonstelling, waren de bezoekers er getuige van, hoe goed ook de op volger van „Jan Rosa" zijn taak be grepen heeft. De zaak was nu smaak vol op het leven op een boerderij afgestemd. En het resultaat was daarvan verrassend goed. De kabou ter, die al zovele jaren vanaf zijn hoge schommel op de klanten neer ziet, zal zijn plaatsje blijven behou den. Ondanks het feit, dat er zo dik wijls een bod op hem gedaan is. Maar al is de heer Rietkerken mo dern ingesteld, aan deze „oude ka bouter" hecht hij nu eenmaal veel waarde. De klanten zijn er hem daar alleen maar dankbaar voor De collecte die vorige week is ge houden ten bate van het Protestants Interkerkelijk Thuisfront heeft in Schiedam het prachtige bedrag op gebracht van 5.000,35. Het P.I.T.-Comité dankt allen voor de spontane medewerking in deze moeilijke collecte-week, die door kruist werd met de acties: Ant woord 64 en de Kinderpostzegels. (EN NOG GOED BETAALD OOK)

Het Nieuwe Stadsblad | 1964 | | pagina 1