GLINSTERENDE SCHOONHEIDSVLEKJES DIE GLANZEN IN HET DONKER RUGPIJN - VEEL VOORKOMENDE KLACHI tips Schotse ruiten zijn terug Uit het land van de rijzende zon Zet die luie j spieren j aan het werk voor de huisvrouw MODEBRTEF UIT NEW YORK Woninginrichting as WAT DE DOKTER ER VAN ZEGT Van top tot teen J Telstar, televisie en straalvliegtuigen hebben er belangrijk toe bijgedragen de mode tot een internationaal bezit te maken. Wat gisteren in New York nieuw was, kan vandaag in Parijs nagemaakt worden en wat een Parijse ontwerper dit seizoen als zijn eigen lijn lanceert, kan in enkele uren mas saal geproduceerd, worden voor verkoop aan de Seventh Avenue. Toch houdt elke modestad ter wereld zijn eigen persoonlijkheid en in het bijzonder wat de accessoires betreft. In New York noemt men deze acces soires meestal, weinig flatteus, „rommel" en elke maand komt er nieuwe „rommel" op de markt maar toch kan met een broche zus en een strikje zó een kledingstuk geheel veranderd en opgevrolijkt worden Vizier-voile Vrijwel overal wordt het haar thans rechter en langer gedragen en zo'n kapsel komt het beste uit met een klein vlot hoedje. De meisjes van New York dragen nu over het alge meen geen band meer door het haar maar een garnering van lint of bloemen om het haar achter het oor vast te steken. Voor 's avonds zien we de terugkeer van de vizier voile, een vijf centimeter brede cir kel van gaas, die op ooghoogte ge dragen wordt en achter de hals sluit met een garnering van bloemen of linten. Schoonheidsvlekje. Nog een heel ouderwets schoon- heidsgebruik is terug in de mode. Het is de namaakschoonheidsvlek. Men kan ze in dozen van een dozijn kopen. Men trekt eenvoudig de be schermende papieren laag er af en plakt het vlekje vast op de huid. Men kan ze zelfs in glanzende kleu ren kopen. Om in het donker te dragen vanzelfsprekend. Wat de zonnebrillenmode betreft is er ook het nodige veranderd. De brillen met grote ronde glazen zijn er uit en hebben plaats moeten ma ken voor ontwerpen van Oleg Cas- sini, een ontwerper, die veel van Jackie Kennedy's garderobe heeft Na de overvloed van Skandinavi- sche strakheid en de effen maar rijke kleuren van de Oosterse stoel- bekleding en gordijnen, komen huis kamer- en slaapkamerinrichting nu in een bonte periode. De terugkeer van de 18de eeuwse stijlen, traditionele bloempatronen en de introductie van de Schotse ruiten als achtergrond. De kleuren zijn helemaal up to date en volgen de kleurenmode voor kle ding op de voet. Er zijn bijvoor beeld stoffen en behangselpapier in de moderne tinten turquoise en donkergroen. Om de grote gevaren, die dreigen bij een inrichting met veel franje, te voorkomen, dient men een lichte kleur voor plafonds, vloeren en houtwerk te kiezen. In combinatie met donkergroen en turquoise zou men een lichtere tint turquoise of lichtgroen kunnen kiezen om een koele en lenteachtige achtergrond te krijgen. Kies eventueel ook een derde kleur amber of goudgeel kan mooi staan voor kussens en lampekappen. Maar bedenk wel dat men slechts weinig van deze derde kleur nodig heeft om de twee basis kleuren goed te doen uitkomen. De terugkeer van tradionele bloem patronen is goed nieuws voor hen, die kamers hebben met panelen in donker hout, kamers met weinig uitzicht of met weinig licht en in het algemeen met kamers, die wat opgevrolijkt moeten worden. Ais men graag de nieuwe stijl van bloempatronen wil toepassen in huis, de mooiste zijn die met groep jes bloemen tegen een effen achter grond. Probeer geen gebloemd be hang te combineren met gebloem de bekleding. Laat de hoofdkleur van het behang selpapier de gids zijn voor de sa menstelling van het kleurensche ma. Neem als contrast de twee be langrijkste kleuren van de bloemen van het behang voor de lampekap pen en kussens. Andersom, als men gebloemde bankbekleding neemt, moet men de hoofdtint van het bloempatroon ook voor het behang irmen. S hotse ruiten zijn zeer populair, van b rangsel tot vloerbedekking. Toch doet men er verstandig aan met die ruiten niet al te veel te doen. Een g uit carpet is geen gek idee want v kken komen er minder op uit dan op de thans populaire effen en lichte tweed-kleden. Neem de belangrijk ste kleur van het ruitpatroon voor bekleding van het meubilair en kus sens en gebruik hetzelfde Schotse rub e voor een aantal kussens of zo gewenst voor een lampekap! gemaakt. Zijn brillen zijn geinspi- reerd op de lasbril. Het zijn brillen uit één stuk, groen van kleur, met brede randen in zwart of schildpad. De ringen zijn smaller dan ooit en er worden verscheidene aan één vinger gedragen; ook oorbellen zijn kleiner en meestal in knopstijl; mantelpak-knopen zijn bijpassend verkrijgbaar; armbanden zijn heel dun en worden net als ringen in veel voud hoog om de arm gedragen. De altijd geliefde handtas, die even tueel onder de arm gedragen kan worden, is op het ogenblik populair in pastelkleurig leer met gouden fi guren er op. Handige meisjes ma ken zelf op hun oude tassen figuren met goudverf. Nylons met een kantpatroon komen in steeds grotere verscheidenheid op de markt en zij kunnen gecom bineerd worden met korte zomer- Rugpijn is tegenwoordig een zeer veelvuldig voorkomende klacht, zo zelfs dat ze de hoofdpijn van haar eerste plaats heeft verdrongen. Dit is niet alleen te wijten aan de mo standigheid dat de mens niet meer op vier maar op twee benen staat, ofschoon dit een belangrijke factor blijft. De moderne wijze van leven en wer ken, waarbij de sport niet mag wor den vergeten, vraagt zijn tol in de vorm van de toenemende rugklach ten. Er mag wel op worden gewezen dat de pijn in het onderste gedeelte van de wervelkolom (low backa che zegt de Engelsman) niet de zelfde oorzaak heeft als een hoger gelocaliseerde pijn. Zo geven bij- "voorBeèld""dé óierairfldöehlfigeh gêëti pijn in de lagere regionen van de rug. Rugpijn is gewoonlijk het gevolg van een overbelasting van de ge wrichten tussen de wervelkolom en het bekken. Van nature veel voor komend bij vrouwen voor en na de bevalling, maar ook door huishou delijke plichten zoals strijken, was sen en dergelijke. Vrouwen zijn er nu eenmaal niet toe te bewegen deze bezigheden zit tend te verrichten. Een andere oorzaak van deze rug pijn is een overbelasting van de rug bijvoorbeeld tuinieren. Vooral in de eerste wéken van het seizoen. Een vaak voorkomende oorzaak komt op rekening van de auto. Men streeft er naar de zittingen zo comfortabel rpogelijk té maken maar dit heeft zijn schaduwzijde. De wervelkolom neemt min of meer de vorm van een U aan en is niet meer in staat de schokken en stoten soepel op te vangen. De zittingen dienen niet zo gemakkelijk te zijn en de rugleu ning behoort niet achterover te hangen. Als een auto bestuurder dit soort pijn krijgt, is hetaanbeve lingswaardig het onderste gedeelte van 'de rug met een kuSsefttje te steunen. In vele woningen zijn de aanrechten te laag en staat de vrouw tijdens het strijken teveel gebukt. De maten zijn meer berekend op de kleintjes dan op de middelmaat. Op vele kantoren verrichten de ty pistes hun werkzaamheden op stoe- Japan komt de laatste tijd dank zij de Olympische Spelen bijzonder veel in het nieuws. Wij willen u ook let terlijk wat meer van de Japanse sfeer laten proeven door U enige na tionale gerechten voor te schotelen. Wel hebben wij de recepten die vol gen aan de nederlandse smaak aan gepast, aangezien diverse groente en andere ingrediënten, die in de Ja panse keuken veel worden gebruikt (rijstwijn b.v.), hier niet te krijgen zijn. De Japanse keuken is over het algemeen eenvoudig. Het voedsel ondergaat geen gecompliceerde be reidingen. Maar de manier waarop het wordt opgediend is bijzonder at tractief. De Japanners streven er naar zowel het oog als de tong te strelen. Zoals bij de meeste Oosterse keukens kost de voorbereiding van de gerechten veel tijd, het koken of bakken zelf echter heel weinig tijd. Rijst, vis en groente zijn de voor naamste bestanddelen van het da gelijks menu. De vis wordt dikwijls rauw, heel dun gesneden, gegeten. Een bestanddeel, dat bij de berei ding van vrijwel elk Japans gerecht gebruikt wordt en in vele gerech ten het zout vervangt, is de Shoyu, een sojasaus die dunner is dan de sojasaus (ketjap), die in Neder land het meest gebruikt wordt. Mocht U het niet zo prettig vinden om op de grond aan een laag ta feltje te zitten met stokjes te eten; aan uw eigen tafel zullen de Japan se gerechten U er niet minder om smaken. Eén van de bekendste gerechten is de sukiyaki, een gerecht dat eigen lijk aan tafel bereid moet worden. Recepten voor 4 personen SUKIYAKI 300 g mager rundvlees in zeer fijne reepjes gesneden, zout, 3 eetlepels olie, 1 dl bouillon (van water met een stukje bouillonta blet), 1 dl. niet zoete sojasaus (ketjap asin), 1 eetlepel suiker, 4 kleine preien, 2 a 3 uien, 1 paprika, 300 g Chinese of savooiekool, 50 g champignons (zo mogelijk 150 g taugé). De uien schoonmaken en in ringen snijden. De paprika doormidden snijden, van zaadlijsten ontdoen en in smalle reepjes snijden. De kool schoonmaken en in reepjes snijden. De prei schoonmaken, wassen, in plakjes snijden (ook het malse groene deel) en nogmaals wassen. De champignons wassen en in plak jes snijden. (De taugé wassen en laten uitlekken). Het vlees inwrij ven met zout en in de hete olie aan alle kanten mooi bruin bakken. De bouillon, sojasaus en suiker toevoe gen en het vlees in 10 minuten gaar laten worden. Het vlees naar één kant van de pan schuiven. De ui, paprika en kool toevoegen, door de saus mengen en enkele minuten stoven. Dan de prei, champignons en de taugé toevoegen, het geheel door elkaar mensen en nog 3 minuten stoven. De groente mag beslist niet te lang gestoofd worden; ze moet er nog fris uitzien. De sukiyaki op dienen met drooggekookte rijst. KIP-NIMONA (kip-stoofschotel) 400 g mals kippepoelet, 1 uit, 3 eetlepels olie, 50 g champignos, 1/2 dl niet zoete sojasaus, 1/2 eetlepel suiker, klein blikje doperwten, 2 eie ren. Het poelet in stukjes (laten) hak ken en wassen. De ui schoonmaken, kleinsnijden en in de hete olie licht fruiten. De champignons wassen, in plakjes snijden en even meesmoren. Het water, de sojasaus en de suiker toevoegen en het geheel aan de kook brengen. Het kippepoelet toevoegen en in een goed gesloten pan in uur gaarstoven. Het poelet uit de pan nemen en het vlees van de botjes halen. De stukjes kip met de uitgedekte doperwten bij de saus voegen en de massa even aan de kook brengen. De eieren losklop pen en over de massa in de pan gieten. Met een vork de massa hier en daar even opzij schuiven, zodat het ei enigszins naar beneden kan lopen. De pan afdekken en het ge heel 10 a 15 minuten op een niet te hoog vuur laten staan tot het ei gestold is. Het gerecht in punten snijden en met drooggekookte rijst opdienen. TEMPURA Heel bekend in Japan zijn de tempu- ra-bars, waar men gebakken ge rechten met een heerlijke gekruide saus kan eten. Bij voorbeeld een combinatie van verschillende stuk jes vis en garnalen. Als vissoorten kunt u nemen: stukjes kabeljauw-, schelvis-, schol- of tongfilets van 3 bij 3 cm en/ of grote garnalen. Voor de saus: 3 dl water, visgraten of een kleine wijting of schelvis, üi, wortel, peterselie, zout, peper, lau rierblad, yA dl sojasaus, 10 ra dijsjes of 2 bolletjes gember. Voor het beslag: 1 ei, 40 g (51/2 eet lepel) bloem, 1 dl water, zout; olie. De garnalen wassen en laten uitlek ken. Dikke stukjes vis (b.v. van ka beljauw of schelvis) even plat slaan. De vis met wat zout bestrooi en. Voor de saus het water aan de kook brengen met de graten of vis en kruiden en zachtjes een half uurtje laten trekken. De bouillon zeven en vermengen met de sojasaus. De ge wassen radijsjes of de gember klein snijden en bij de saus voegen. De saus in een kommetje overdoen. Voor het beslag de bloem, het ei, het water en wat zout door elkaar roe ren. De stukjes vis en/of de garna len door het beslag halen (op een schuimspaan), laten uitlekken en in hete olie vlug lichtbruin bakken. De stukjes vis of garnalen uit de olie halen, laten uitlekken en zo snel mogelijk opdienen met de kou- Schoenenmode in New York: De gekste collectie schoenstijlen sinds jaren, van half blote sandalen tot witte enkellaarsjes bij wit kanten kousen. En wat te denken van een beetje kunst aan de voeten? Schilder uw schoen zo, dat deze precies een blote voet lijkt of zet ereen zelfportret op laarsjes. En wat de schoenen be treft ook hier is de populaire kunst van het met goud versieren doorgedrongen. Op de trottoirs in New York zijn dus heel wat vreem de beenbekledingen te ontdekken! len die te hoog zijn en wat nog be langrijker is geen rugleuning heb ben met het resultaat meer fouten en minder werk. Voor werkgevers om te onthouden. Sommige patiënten zijn gebaat met een orthopeadisch corset. Naar mijn mening hoofdzakelijk omdat de rug warm wordt gehouden. Echte steun kan het nooit geven omdat de buikwand nu eenmaal niet plankhard is, en het corset nooit onwrikbaar vast kan zitten. Als er rugpijn bestaat zonder een duidelijk aantoonbare oorzaak, zult U zich tot een deskundige moeten wenden. Een röntgenfoto zal dan uit moeten wijzen of er iets aan de wer velkolom hapert. Het eindeloos gebruik van smeer seltjes is slechts verloren tijd. Bedenk dat een afwijking aan de wervelkolom tijd vraagt voor ver betering en het niets geeft of U zich daarover opwindt. Dit kan het geheel alleen maar ver ergeren, zoals trouwens elke erge- Huisarts. De huidige lichtgewicht corset- ten van wonders tof en zonder baleinen doen prima werk als J J het er om gaat die delen van het t i lichaam glad te houden, die vlak J J moeten zijn. Maar laat die spie- J ren rondom het middel niet lui worden door elke ochtend en elke avond enkele minuten uit te J trekken voor wat oefeningen. Ga op Uw rug op de grond lig- J gen. Haal twaalf maal diep adem J J waarbij U Uw handen op Uw mid t denrif laat rusten. J J Voor de volgende oefening moe-J ten Uw tenen recht omhoog wij-* zen. Strek ze daarna naar voren J J in de richting van de muur te-J genover U. Trek in dezelfde tijd* de maagspieren in en druk het J J smalle deel van de rug tegen de J grond. Nu de tenen weer omhoog ter- J J wijl men probeert de t>eide be- J nen gelijk van de vloer te krij-* gen. De eerste malen, dat men J J het probeert niet teveel inspan- J nen. Heeft U deze oefening on- der de knie, dan proberen tege-J J lijkertijd het bovenlichaam op' te richten. Nu de knieën optrekken voor de J handenkruisoefening. Strek uit, zodat Uw rechterhand op de linkerknie kan rusten. Zak J J terug, strek weer uit en laat de linkerhand op de rechterknie rusten. Jéorg dat U zo ligt, dat U zich' inderdaad moet uitstrekken om hand en knie bij elkaar te krij- J J gen. Begrijpt U het? Dan het- zelfde proberen met beide hande J en knieën tegelijk. Harde Boter. Als de boter te hard is om te smeren, doop het mes dan in een kommetje warm water. U zult zien, dat het beter gaat. T ranspiratievlekken. Een wit nylon vest, waarin onder de arm rode vlekken zijn geko men van een bloesje door tran spiratie, behandelt men als volgt: Eerst de vlekken bevochtigen met glycerine, zodat de verf zich niet verder kan verspreiden. Dan de plekken afsponzen met een sopje, gemaakt van zeep vlok ken of een synthetisch wasmid del, waaraan enige druppels huishoudmoniak zijn toege voegd. Indien de vlekken hard nekkig zijn, de aangetaste delen van het vest weken in koud wa ter met wat huishoudbleekmid- del en een paar druppels ammo niak. de saus. Ook bij de tempura kunt u drooggekookte rijst geven. Wie tegen het bakken van vis in frituurvet opziet, kan het volgende visgerecht eens proberen. TERIYAKI 400 g verse of diepvries kabeljauw filets, 1 teentje knoflook, 1 ui, 2 bolletjes gember, 1 eetleper suiker, 1 dl niet zoete sojasaus, 1 dl water, olie, boter of margarine. De knoflook en ui schoonmaken en, evenals de gember, kleinsnijden. Knoflook, ui, gember, suiker, soja saus en water in een (platte) schotel door elkaar mengen. De vis in 8 dunne plakken snijden en in de saus leggen. De vis ongeveer 2 uur in de saus laten staan. De vis laten uitlekken en in heel weinig olie, boter of margarine in een k kepan onder af en toe keren in 3 a 5 minuten gaarbakken. Wanneer men in het bezit is van een grill, kan men de vis ook in een vuurvas te schotel of pan enkele minuten onder de grill leggen. De saus 'Ge wenst zeven en warm of koud met de vis opdienen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1964 | | pagina 14