MEER WELVAART DOOR AUTOMATISERING HET GEHEIM VAN MELK Juffrouw, wanneer gaat de boot naar Singaporè Schoonhetdswenken V "i iM t voorbeeld de ondergrondse mijnwer kers reeds voor een belangrijk deel overbodig gemaakt. Maar men kan deze mensen niet tot wetenschappe lijke onderzoekers omscholen, waar aan juist een groot gebrek is. De grote moeilijkheid is, vrijgekomen arbeidskrachten te trainen voor dat soort werk, dat niet voldoende kan worden bezet. Ongeschoolde arbei ders zullen steeds minder nodig zijn. Op de scholen rust daarom een uitermate zware taak. De toekomsti ge arbeider dient een man te zijn met wetenschappelijke kennis. De specialisatie voltrekt zich immers op vrijwel elk gebied. De wondermachines van het ogen blik zullen in het algemeen de kan toorbedienden nooit kunnen ver vangen. Waar een administratieve kracht door een boekhoudmachine zonder werk mocht komen, vinden deze elders 2 open plaatsen. Want de administratieve rompslomp waar mee de automatisering gepaard gaat, loopt altijd een stap voor de machines uit. Ieder nieuw apparaat brengt nieuwe papierlawines met zich mee. Op het ogenblik werken zo'n tien miljoen Amerikanen op kantoor, hetgeen meer dan het dub bele is van 1940. Een van iedere zes werknemers vindt zijn dagtaak ach ter een schrijfbureau. Computers maken inderdaad kan toorbedienden in sommige gevallen overbodig, maar diezelfde compu ters moeten „programma's" hebben volgens welke ze kunnen werken. Het opstellen van die „program ma's", tien tot vijftien jaar geleden een volslagen onbekend beroep, geeft reeds nu duizenden Amerika nen werk. Tegen 1970 zullen naar schatting 240.000 mensen hierin hun bestaan vinden. Vele van de door de machine overbodig gemaakte ar beidskrachten zullen uiteindelijk in betere positie terecht komen. Auto matisering creëert tal van nieuwe functies. Veelal functies, die hoger gewaardeerd worden, omdat het simpelste, domste werk door de machine overgenomen kan worden, maar het werk, waarbij het mense lijk vernuft een rol speelt veel min der gemakkelijk. Trouwens er komt nog iets bij: de automatisering maakt bijvoorbeeld door de kos tenverlaging het stichten van nieuwe industrieën rendabel. En ook dat schept nieuwe arbeidsmo gelijkheden. De produktiviteit stijgt tengevolge van de machinale aan bak van de produktie; dat doet de welvaart toenemen; de vraag naar allerlei artikelen stijgt en een nieuwe vraag ontstaat. Vandaar dat het uiteindelijke gevolg van de auto matisering niet zal zijn dat er op nieuw een groot leger werklozen ontstaat, maar dat naarmate de mens meer werk door de machines laat doen, de levensomstandighe den beter worden. Meer loon, korter werken. Dat in dit proces slachtoffers zullen vallen, doordat de aanpassing op sommige momenten niet snel genoeg gaat, ligt voor de hand. Die slachtoffers zullen zij zijn, die niet willen of niet kunnen overschakelen op ander werk, als de machine hun plaats in neemt. Zij betalen de tol voor meer welvaart voor hun medemensen. Onder: het heden; in een groot kantoor zitten tientallen kantoorbedienden aan hun dagelijkse werkzaamheden, geholpen door „eenvoudige" kantoormachiner Boven: de toekomst; in hetzelfde grote kantoor zijn de tientallen werknemers overbodig geworden door de auto matisering en hebben zij door omschakeling elders werk weten te vinden. Slechts één man is nodig om de ver vangende machine te bedienen en te „programmeren". De turfsteker heeft zich reeds lang geleden laten omscholen; de hoefsmid kreeg overbruggingssteun dan wel werkeloosheidsuitkering. De slootgraver ziet met bedroefde blik, hoe een als het moet radiografisch bestuurde- machine in een uur meer grond verzet dan hij in een hele week zou kunnen doen. En menige kantoorbediende ziet met kloppend hart de machtige elektronische rekenmachines binnen de muren van zijn kantoor ver schijnen De automatisering heeft het leven van deze mensen ingrijpend veranderd. Met toenemende frequentie neemt de machine de mens het werk uit han den. Iedere dag weer. Welke betekenis moet men aan deze ontwikkeling toekennen? Zowel voor de werkers individueel als voor de wereld in z'n geheel? „De welvaart zal stijgen door toe neming van de.automatisering", zegt de wetenschapsman. „Op den duur komen er steeds meer beroepen. Beter beroepen voor ons allemaal". „Het is de bedreiging van deze eeuw voor de eerlijke, hardwerkende handwerksman", zeggen sommige vakbondsleiders. „Als deze ontwik keling geen halt wordt toegeroepen, zal onze economie te gronde gaan". Er zijn zakenlieden industriëlen die zich met enige zorg afvragen, waartoe de thans in beweging zijnde automatisering, moet leiden. Vooral in Amerika doen ze dat, waar de machine in zijn opmars reeds veel verder is gekomen dan in het oude Europa en waar het spook der wer keloosheid en armoede soms zijn kop al weer dreigt op te steken. De industriëlen vragen zich af of ze hun steeds grotere produktie het ge volg van steeds efficiënter werken straks moeten verkopen aan de ma chines en robots, die hun personeel bezig zijn te vervangen. Maar wie kan de wetenschappelijke vooruit gang keren? Ontevredenheid van nieuwe werklozen begeleidt de op mars van de tweede industriële re volutie in Amerika. Een soortge lijke reactie was het gevolg van de eerste industriële revolutie, die toch waarachtig nog niet zo heel ver ach ter ons ligt. Ze deed haar intrede kort nadat James Watt in 1769 de stoommachine perfectionneerde. Een reeks machines in allerlei takken van industrie was er het gevolg van. Honderden, duizenden werklieden, die bang waren dat hun werk door die als uit het niets verschenen ma chines zou worden overgenomen, kwamen in opstand. Ze zagen zich in hun bestaan bedreigd en voerden acties, die er soms toe leiden, dat gloednieuwe fabrieken in brand werden gestoken. Hun acties hebben de industrialisatie niet kunnen tegen houden. Dat zal het huidige verzet tegen de voortgaande automatise ring evenmin kunnen. „Er is totaal niets nieuws in de automatisering, behalve het woord zelf", aldus Arthur .J Goldberg, de Amerikaanse minister van arbeid. „Het is louter het gevolg van de menselijke neiging om een gemak kelijker manier te vinden om de zelfde resultaten te krijgen. Sinds hét ontstaan van de mensheid heeft die neiging doen en laten van de mens bepaald". Goldberg illustreert zijn standpunt met de problemen v. de ouderwetse smederij. Het aantal smeden is sinds vijftig jaren geleden gedaald van 23000 tot minder dan 4000. De automobiel heeft hen werkeloos gemaakt. Maar daar staat tegenover, dat er in Amerika 750000 monteurs werkzaam zijn om het „rijtuig zonder paard", de auto rij dende te houden. En dan hebben we het nog niet eens over de vele duizenden in de automobielfa brieken, in de benzinestations en noem maar op. De geschoolde arbeider, die in staat is een ander, passend beroep te vin- Al sinds de oudheid hebben vrou wen melk gebruikt als een schoon heidsmiddel. In de 19e eeuw namen aristocratische vrouwen een bad in melk om hun fijne, witte huid niet te verliezen. Tegenwoordig is melk een bestand deel van verscheidene zalfjes, elixers enz. Melk is voor de huid beslist ver sterkend en voedzaam. U kunt melk zonder meer op Uw gezicht aan brengen. Melk reinigt de poriën en versterkt de weefsels. Maar wist U dat... om krullen in het haar te houden niets beter is dan melk! Dompel voorzichtig de uiteinden van Uw haar in de vloeistof voor er krulpennetjes in te doen. Tijdens het dragen houdt een bestanddeel den zoals de smid, die monteur kon worden, behoeft geen enkele angst te hebben voor de automatisering. Minister Goldberg voorziet een toe nemende vraag naar geschoolde ar beiders van tenminste 25 procent in Se komende tien jaren, ondanks de verwachte automatisering. Ame rika moet, aldus verklaarde hij, voor 1970, buiten de normale groei, in totaal tenminste vijf miljoen nieuwe arbeidskrachten extra voor een vak opleiden. Wijlen president Kennedy heeft de automatisering „de belangrijkste uit daging van de zestiger jaren" ge noemd. „Gedurende de eerste tien jaren zullen we wekelijks in dit land voor 25000- arbeiders, die hun plaat sen door machines ingenomen zien, nieuw werk moeten vinden", aldus de vooruitziende blik van de presi dent, kort voor zijn tragische dood. Overigens heeft de Amerikaanse re gering het probleem reeds met ener gie aangepakt. De resultaten zijn niet onbevredigend, aangezien het aantal werklozen binnen de perken is gehouden. De Manpower Develop ment eind Training Act is speciaal in het leven geroepen om duizenden arbeiders te herscholen. Het zijn in het grote raam bezien nog maar schuchtere pogingen, want het probleem van de automatise ring neemt onvoorstelbaar grote vormen aan. Machines hebben bij- f ~..y.y. van de melk, de zogenaamde kaas- stof het haar in de gewenste vorm. Yoghurt is nog een beter samentrek kend middel Klop het eerste krach tig. Breng deze crème op Uw gezicht aan. Wacht tien minuten en spoel daarna met koud water. Uw poriën zijn nauwer geworden. Zweertjes en zwartepuntjes zijn al na een behandeling van een paar da gen verdwenen. Vergeet tenslotte niet dat melk en yoghurt ook uitstekende middelen zijn voor een vermageringsdieet. Vindt U rauwe groente zander saus flauw? Probeer 't dan eens met een beetje yoghurt te kruiden. Uw sla wordt er heerlijk door. Het is uit stekend voor de ingewanden en U wordt er niet dik van. Steeds meer man van Neerlands Stam, die zo langzamerhand twaalf miljoen zielen telt, gaat op vakantie in het buitenland. Steeds meer bui tenlanders brengen een bezoek aan ons land. Om een getal te noemen in 1963 leverde het toerisme ons land 1200 miljoen aan deviezen op! Niet alleen neemt het aantal toeris ten toe ook him actie radius breidt zich gestadig uit. Een reisje naar Griekenland en Turkije is al geen bijzonderheid meer. Het inlich ten en zonodig rondleiden van deze miljoenen is daardoor een erg spe cialistisch werkje geworden. Het is niet meer voldoende als iemand met een beetje algemene ontwikkeling en talenkennis achter de balie van een reisbureau gaat staan. De pro blemen die zij of hij op te lossen krijgt, zijn te gecompliceerd gewor den en het is een vereiste dat alles snel en met grote zekerheid gebeurt. Vind maar eens snel uit wanneer de boot van Bombay naar Singapo re vertrekt en daarna wat de goede hotels in Singapore zijn, de bijzon derheden van de stad. Bepaal maar eens wat voor kleding er meegeno men moet worden op een voettocht door Joegoslavië. En waar op Groen land een kampeerterrein is! Enzo voorts! Toerisme studeren. Het is van groot belang, dat de V. V.Vbureaus, reisbureaus en reisver- enigingen kunnen beschikken over mensen die volledig tegen deze taak zijn opgewassen. Daarom hebben de Leidsche Onderwijsinstellingen in samenwerking mét en onder auspi- oiën van de A..NW..B, het A.N..V.V en de Nederlandse Reisvereniging de oursussen „Aankomend Toeristi sch Informatrice/Informateur" en „Toeristisch Informatrice/Informa teur" samengesteld. Op het ogenblik volgen honderden mensen deze opled dingen, die het voordeel hebben dat ze schriftelijk zijn, zodat de cursis ten alvast een baantje in de toeris tische branche kunnen nemen. Het is opvallend dat ook veel cur sisten deze studie zuiver en alleen als hobby doen. Maar het is ook een erg goede manier om een uitgebrei de kennis over de landen en hun volken te verwerven. Vooropleiding. Iedereen met einddiploma Mulo of een gelijkwaardige opleiding kan de cursus „Aankomend Toeristisch In formatrice/Informateur" volgen. Het diploma hiervan geeft toelating Informatrice/Informateur". Mensen met einddiploma MMS, 5-jarige HBS en Gymnaium kunnen met de tweede cursus beginnen. De duur van de beide cursussen is één jaar.

Het Nieuwe Stadsblad | 1964 | | pagina 19