I HOUD UW HUID LEVENDIG IN ZES MINUTEN PER DAG mispi»pppwfp TOENEMEND KWAAD HULP UIT Honderden mannen, vrouwen en kinderen hebben de laatste jaren ervaren, dat het motto, waaronder het 228ste squadron van de Britse Royal Air Force werkt Auxilium A Caelo, ofwel Hulp uit de hemel niet een lijf spreuk zonder meer is. David Hodgson ging, gewapend met zijn camera, op bezoek bij een van de acht helicopter-reddingsstations, die langs de Britse kust gestationeerd zijn. Hij volgde de speciaal voor dit werk getrainde mannen op hun weg naar het gevaar. Het gevaar voor anderen, dat niet zelden gevaar voor henzelf betekent. Torenhoge golven ranselen het wrak, dat als was het een dronken man, hulpeloos en machteloos tegen de rotsen leunt, waarop het is vast gelopen. In de stuurhut heeft de be manning zich verzameld, biddend om hulp. Hulp, die spoedig moet komen; wil het niet te laat zijn. Dan komt de helicopter. Het geronk van de motoren overstemt plotse ling het razende geweld van de stormwind en de beukende golven, die stukslaan op de scheepswand en de rotsen. De piloot manoevreert zijn, door de hoge winden heen en weer geslingerde monsterinsect recht boven het in nood verkerende schip. Aan de zijkant van de helicop ter wordt als het toestel laag ge noeg is gedaald een gat zichtbaar. In angstige spanning zien de man nen aan boord, hoe iemand uit de hemel neerdaalt. Hij zit in 'n soort stoel, die hangt aan de kabel, waar van het einde door de helicopter- deur verdwijnt. Op het scheepsdek aangekomen bindt de vreemdeling een riem om het lichaam van een van de uitgeputte zeelieden. Samen stijgen ze even later omhoog. Naar de veilige warmte van het vliegtuig. Weg van het gevaar. Nog eens gaat de redder omlaag. Nog eens en nog eens; en iedere keer gaat een zee man mee terug. Totdat het tijd is om de tot de grens beladen helicop ter terug te vliegen, naar de airstrip aan de kust. Het kost soms vele vluchten heen en weer, alvorens de gehele bemanning veilig en wel naar de vaste wal is overgebracht. Speciaal opgeleide mannen van de Britse R.A..F maken deel uit van de „Help from the Heavens"-service. Zij weten, dat het redden van dren kelingen een gevaarlijk karwei is. Ook voor henzelf; maar bij het eer ste noodsignaal staan ze klaar om uit te rukken. De helicopters worden altijd in ge reedheid gehouden op acht stations, die een netwerk vormen over het Britse eilandenrijk. Twee coördi natie-centra, in het Schotse Pitrea- vie en in Plymouth, controleren de reddings acties en organiseren ook de speurtochten naar dê in nood verkerenden. In de werkkamers van deze beide stations vindt men telefoons, radio apparatuur en kaarten van alle kustgebieden, zodat men onverwijld en zonder aarzeling beslissingen kan nemen. Normaliter opereren de he licopters binnen een straal van on geveer honderd kilometers rond hun basis, maar een net van speci ale tankstations maakt hen het uit vliegen naar verder gelegen objecten mogelijk. Om twee helicopters dat is de bezetting van elke basis dag en nacht paraat te houden zijn twaalf man luchtbemanning en vijf tien man grondpersoneel nodig. Óp elk gewenst ogenblik is een comple te bemanning van drie man be schikbaar; een tweede bemanning kan ten allen tijde binnen de kortst mogelijke tijd worden opgeroepen als de eerste uitrukt. Alle bemanningsleden zijn volledig geinformeerd over de plaats, waar in ze in hun reddingsgebied zieken huizen kunnen vinden en het is hen toegestaan om in noodgevallen pa tiënten rechtstreeks naar zo'n hos pitaal te vervoeren. Is dat niet noodzakelijk, dan worden de lan dingen uitgevoerd op een stuk strand of op de top van een rots, waar ambulances heen gedirigeerd worden om voor verder vervoer te zorgen. Zo'n reddingshelicopter heeft een prachtige uitrusting aan boord, zoals eerste hulpmiddelen, signaallampen en licht- en rookpa- tronen. De laatste dienen niet alleen om bepaalde plaatsen in zee te mar keren maar ook om de windrichting te bepalen, hetgeen voor de piloten van uitermate groot belang is, wil hij zijn toestel zo kunnen laten ma noeuvreren als noodzakelijk is. De bemanning heeft ook reddingsma teriaal voor zichzelf bij zich, zoals de vermaarde lifejackets, opblaas bare boten, noodrantso'enen e.d. Het vreemdsoortigste instrument in zo'n helicopter is evenwel de lier, waar mee een onnoemelijk aantal in nood verkerenden naar boven is gehesen. Als er geen andere middelen zijn om hen te bereiken als een landing onmogelijk is wordt een van de bemanningsleden via een kabel die langs deze lier loopt, uit het toe stel gelaten. Het vraagt stalen zenu wen om aan het eind van zo'n heen en weer zwiepende kabel in een storm op zee neergelaten te worden. En het vereist een feilloos samen spel tussen de piloot, de navigator die de verantwoording heeft voor de kabel- en de man die daaraan bungelt, om ongelukken te voor komen. Ingeval van te voren bekend is, dat zijn hulp nodig kan zijn, gaat een dokter mee op de reddings- vlucht. Niet zelden wordt hij op het dek van een schip neergelaten om eerste hulp te verlenen. Gewonden kun nen na behandeld te zijn per spe ciale brancard aan boord van het vliegtuig worden gehesen. De „hulp uit de hemeT'-organisatie heeft reeds talloze malen zijn waar de bewezen en vele honderden zee lieden uit vele landen hebben alle reden om de R.A.F dankbaar te zijn. De dagboeken, die op ieder van de acht reddingsstations worden bijge houden, beschrijven soms heroische acties. Een ervan verhaalt de ge schiedenis van een losgeslagen licht schip, dat in een van de zwaarste stormen van deze eeuw te pletter dreigde te slaan tegen te zuidkust van Engeland. Bqfst -was een redding boot uitgezonden, die evenwel met alle-opvarenden verloren ging. On danks de zeer harde en hoge wind, die het vliegen vrijwel onmogelijk maakte, slaagde een helicopter erin, via de kabel alle opvarenden van het schip in veiligheid te brengen. Niet alle acties zijn het gevolg van storm op zee. En niet altijd is het doel van de tocht een schip in nood. Onlangs nog werd een zeeman, die bij een ongeluk aan boord zware brandwonden had opgelopen per helicopter naar een ziekenhuis ge bracht. Op tal van manieren wordt de hulp van de R.A.F.-reddingsdienst inge roepen. Soms vangen de luistersta tions S.O..S-signalen op; soms sei nen vliegtuigen of de kustwacht, dat schepen in nood waargenomen zijn. Soms belt de politie, dat ergens een zwemmer zich te ver in zee heeft gewaagd en in nood verkeert. Een andere keer zien wandelaars, dat er gens een bootje of een eieren- zoekende rotsbeklimmer - in een ne telige positie is verzeild geraakt. Ieder jaar neemt het aantal oproe pen toe. Het grootste aantal acties van de dienst komt voort uit on- MEL voorzichtigheid van vakantiegangers of andere waaghalzen. De dienst is daar weliswaar niet voor in het le ven geroepen, maar ze helpt toch al tijd. Ondanks het risico, dat een he licopter niet op z'n basis is, als wer kelijk de nood aan de man komt voor een schipbreuk. Eén van de vreemdste reddingen schreef de piloot op z'n naam, die terugkerend van een vals alarm op een zandbank een' kudde paarden zag. De vloed kwam zo snel op, dat red ding voor de dieren nauwelijks nog mogelijk leek. Laag over de dieren vliegend, joeg de piloot als een cow boy te paard de kudde op door rus tig ondiep water naar een veiliger oord. In de wintermaanden opereert de dienst soms ook in de binnenlanden; levensmiddelen en geneesmiddelen naar ingesneeuwde boerderijen bren gen is dan een veel voorkomend werk. Ook het voederen van kudden wilde paarden of van schapen be hoort tot de bezigheden van de he- licopterbemanningen in de winter. Het is bij die gelegenheden voorge komen, dat een herder aan de be manning werd toegevoegd om de beste voederplaats te zoeken. Eens werd een hele schoolklas uit de inge sneeuwde school gehaald, een an dere keer spoorde een helicopter 'n aantal arbeiders op, die tijdens het repareren van een telefoonleiding in noodweer waren blijven steken. 2 telefoonmonteurs werden later op een afgelegen plaats gebracht ten einde hen een leiding te laten re pareren, toen sneeuwval normaal uitrukken verhinderde. De helicopterbemanningen zijn ge traind op het vliegen onder slechte condities en ze kennen hun eigen streek zo goed, dat ze er bij wijze van spreken met de ogen dicht de weg kunnen vinden. Hun ervaringen maakt het hen bovendien mogelijk, dat ze altijd nog kleine stukjes beter weer weten te vinden tussen alle buien en depressies in. Ze stellen er een eer in, aan noodoproepen gevolg te geven juist als ieder ander zegt, dat het onmogelijk is, het luchtruim te kiezen. Dat dit soms merkwaardige pro blemen schept, is logisch. Zoals die ene keer, toen de piloot verdwaal de en besloot bij 'n boerderij te lan den om ,,de weg te vragen". De be jaarde schrok zo van zijn plotselin- De redding brengende helicopter van de Auxilium A Caelo-dienst van de R.A.F. trekt een slachtoffer, die veilig aan de kabel hangt in de lucht, ter wijl hij langzaam in het vliegtuig zal worden gehesen. ge verschijning, dat hij hard weghol de en zichzelf opsloot in zijn schuur. Weigerend antwoord te geven op de vragen van de mannen in hun vliegersuniformen ,die, hij wel voor maanmannetjes moet hebben aan gezien. De helicopterreddingsdienst is niet alleen werkzaam op en rond de Tijdens de Amerikaanse presidents verkiezingen in 1960 registreerde 'n stembureau in Chicago kort na de openstelling reeds een stemmenaan- tal van hondereenentwintig; con troleurs hadden echter merkwaar dig genoeg slechts 43 men sen het bureau binnen zien gaan. Dit geval baarde weinig opzien want de Republican National Committee ontving in totaal 135.000 klachten over de duistere verkiezingspraktij ken, die vier jaar geleden hun hoog tepunt vonden. Dit geeft vooral te denken, indien men weet dat in 1960 de Democraten een zeer geringe stemmenwinst boekten, die neer kwam op driekwart stem per kies district. Dit jaar verwacht men dat 21/2 miljoen stemmen op onrechtma tige wijze zullen worden uitgebracht aldus meldt het oktobernummer van „Het Beste uit Reader's Digest". Ironisch genoeg blijken in de mees te gevallen 'juist de automatische stemmachines de sleutel tot frau duleuze handelingen te zijn en niet de gewone stembiljetten. Het is namelijk mogelijk om het mechanisme van het apparaat zo danig af te stellen, dat een bepaalde verdeling van het uiteindelijke stem- menaantal gegarandeerd is, terwijl soms zelfs een eenvoudige hande ling voldoende is om een bepaalde kandidaat geheel uit te schakelen. Vaak gebeurt het, dat oneerlijke stembureau houders, voordat zij hun kantoren openstellen, zelf een aantal malen stemmen en daarna de meter, die het stemmenaantal registreert, met papieren nullen be plakken. Bij de allernieuwste typen gaat dit niet meer op, daar het stemmenaantal niet alleen door een meter, maar ook door een pons bandje wordt geregistreerd. Dat neemt echtqr niet weg, dat er Enige in nood verkerende mensen zijn uit hun benarde positie door de helicopterdienst bevrijd. Veilig landen zij weer op de aarde na een tocht door de lucht in een reuzenlibella. Heeft u zes minuten over? Zo ja, gebruik die dan voor een behan deling van de huid. Deze behande ling van zes minuten is een voor stel van een bekende cosmetica- firma, die kortgeleden 3 nieuwe huidverzorgingsprodukten heeft geïntroduceerd, waarmee de hele S behandeling uitgevoerd kan wor- I den. PROGRAMMA H Wilt u het eens proberen? Hier volgt dan het zes minuten pro- M gramma dat u moet volgen. Eerst H 's morgens (3 minuten). H 1., Reinig het gezicht zorgvuldig H met een rose vederlichte creme, H die bestemd is al het vuil uit de g poriën te verwijderen. Deze creme werkt snel en als deze af- s gevloeid is, is de huid schoon en M zacht. 2. Breng een dubbel actieve voe- dingslotion aan. Deze lotion is zonder vet en ge maakt om te dragen onder de ma- jg ke-up. Niet alleen wordt de ver- g damping van natuurlijk huid- vocht tegengehouden, maar ook M de aantrekking van vocht uit de lucht moet tot een minimum be- perkt worden. De behandeling 's avonds is net g zo vlug en gemakkelijk. 1. Reinig het gelaat zorgvuldig met vederlichte rose creme. 2. Breng een vetloze creme aan, g die bestemd is om de huidweef- Ij seis te verzachten en in conditie g te brengen tijdens de uren, dat g men slaapt en de spieren het M meest ontspannen zijn. DOE HET DAGELIJKS De behandeling 's morgens en 's g avonds neemt totaal slechts zes minuten per dag in beslag maar g indien men er werkelijk profijt g van wil hebben dient men de be- M handeling geen enkele maal over g te slaan. Britse eilanden. In noodgevallen trekt ze er ook verder op uit. Acties werden ondernomen tot een flink stuk de oceaan op, tot ver in de Noordzee, zelfs bij de Faroër eilan den toe. Ze hebben er honderden in nood verkerenden mee aan zich ver plicht, deze luchtridders zonder vrees. IN DE V.S. vele andere mogelijkheden over blijven. In San Antonio in de staat Texas klaagden in 1960 velen, dat zij niet voor hun kandidaat konden stemmen, aangezien de met de naam corresponderende handle onwrik baar op zijn plaats zat. Zo komt het dan ook voor, dat soms een halve dag op een bepaalde kandidaat niet kan worden gestemd. Ook komt het voor, dat de namen van kandi daten worden verwisseld. VERKEERSOPSTOPPINGEN. Van het feit, dat men in de Verenig de Staten geen stemplicht kent, wordt gretig misbruik gemaakt. In de drukke districten van de grote steden zorgt men voor langdurige „verkeersopstoppingen". Tijdens de drukke lunchuren zorgen slimme fi guren ervoor, dat de lange rij wach tenden zo lang mogelijk wordt, ter wijl hun collega's binnen er wel voor zorgen, dat niet alles op rollet jes loopt. Na een half uur of drie kwartier worden velen het wachten beu en gaan onverrichter zake terug naar hun kantoor, waarmee hun stem verloren is. Ouden van dagen zijn eveneens vaak het slachtoffer. Hen wordt dan wijsgemaakt, dat, wanneer zij niet op de „goede" kandidaat stemmen, dit door elektronische apparatuur zal worden geregistreerd, waardoor de kans bestaat dat hun ouderdoms- toelage of werkeloosheidsuitkering zal worden ingetrokken. Aan het einde van de dag worden de totaalcijfers, die door de stemma chines zijn geregistreerd doorgaans door employees van het stembu reau gerapporteerd en ook deze een voudige bezigheid blijkt nogal wat moeilijkheden op te leveren. Daar door kan het gebeuren, dat een kan didaat die eigenlijk recht heeft op 271 stemmen, er slechts 172 krijgt „toegewezen". In 1960 zijn alleen al in Chicago 662 frauderende stembureau-ambtena ren voor het gerecht verschenen, doch na een summier verhoor Vrij gesproken wegens gebrek aan be wijs. Het is mede daarom niet waarschijnlijk, dat in november aan staande dergelijke aktiviteiten ach terwege zullen blijven. De mogelijk heid bestaat, dat straks op 3 novem ber wellicht een man de belangrijk ste politieke post in de Verenigde Staten zal bezettendie bij een strikt eerlijke stemming deze plaats niet zou hebben bereikt. En dit blijft een onbehaaglijke gedachte.

Het Nieuwe Stadsblad | 1964 | | pagina 13