DEZE HERFST SLUIKE MANTELS EN POFMOUWEN tl of Uw man MAAK UW BENEN GESCHIKT VOOR DE NIEUWE KOUSENMODE Voorzichtigheid geboden bij de nieuwe geneesmiddelen TIPS VOOR DE VROUW WIE IS ER DE BAAS IN HUIS VAN TOP TOT TEEN I WATERPROOF. WAT DE DOKTER ER VAN ZEGT -3t He* is in Yo**k duidelijk mer1_l»aar, dat bet herfst is. F.en restaurant dal „isu is om zijn uecoi van bomen, heeft de groene bladeren ver vangen door rode en bruine bladerenvele kleine souvenir- en boek winkeltjes in Manhatten hebben al Kerstkaarten in de etalageslucht vaartkantoren staan vol met aanplakbiljetten van vakanties in de sneeuw enz. De eerste modebehoefte voor de herfst is een mantel en het Ameri kaanse meisje kan kiezen uit twee soorten „skimps" of „swirls". De skimp is een nauwsluitende mantel in de prinseslijn en iets gérend. Saks, de enorme modezaak aan de Fifth Avenue, noemt het de „bijna- niets-mantel", Bendels, een andere grote zaak aan de Avenue noemt ze gewoon „skinnies" mageren. Swirls zijn korte mantels met mam moetkimonomouwen of pofmouwen van bont, zoals luipaard of lang, ge kruld Mongools lam. Voor overdag zijn er skimps in wol len stoffen in nieuwe dessins, voor 's avonds zijn ze er van gewatteer de dubbele jersey en doen zo den ken aan aangepaste peignoirs en verder in goudleer en glinsterende stoffen. Een regenjas hoeft men dit seizoen niet aan, te schaffen want de meeste skimps zijn van waterproof mate riaal gemaakt. Een echte skimp is vrij kort. tot op de knie. De wintermantels zullen dit jaar korter zijn dan jarenlang het geval was. Zij vallen wel een centimeter ot drie korter maar dan moeten zij wel recht zijn (zonder plooien of rim pels) en de onderdanen behoren dan bekleed te worden met een paar gekke kousen in vrolijke kleuren en keurige enkellaarsjes. De korte „swirl"-mantel is de juis te dracht bij de pantalons met pij- pesteelpijpen, die deze winter in de mode zijn. In jacketmodel reiken deze mantels tot de taille en indien ze wijder zijn en met centuur dan tot-de heupen. VROLIJKE KLEUREN. Er zijn snoezige skimps voor 's avonds. De topontwerper Norman Norell maakt ze van glinsterende stof en combineert ze met bijpas sende kousen. De glanzende skimps komen in vrolijke kleuren zoals Chinees rood en pauwblauw. Sommige luxe uitvoeringen zijn af gewerkt met een brede rand zwart vossebont langs de zoom en een di to losse polokraag of vos. Op deze avondskimps zijn de kno pen schitterende knoppen, die mooi Sportieve korte luipaard-„swirl" gecombineerd met pijpesteelpantalon. Let op de ceintuur om de heupen. Rechts: Skimp-mantel die eruit ziet als ochtendjas. Gemaakt van gewatteerde dubbele jersey,.en niet gouden bobj belknopen en een effen zijdênkraag. gecombineerd kunnen worden met armbanden of oorknoppen. Bontfabrikanten voeren druk actie om tieners zover te krijgen, dat zij bontmantels kopen; jonge bont-man tels worden deze genoemd. Ontwerpers en fabrikanten weten, dat een jong meisje best een bont mantel wil hebben als die voor haar betaalbaar is, bijvoorbeeld konijn of wasbeer. Als het model maar vlot genoeg is, wordt zij een bontklant voor de rest van haar leven, zo ver onderstellen zij. Een grote groep onder de moderne geneesmiddelen omvat de antihista- minica. De afgelopen jaren kwamen er van deze nieuwe groep steeds nieuwe preparaten op de markt, doch zelfs de meest vooruitstreven de fabrikanten zijn nu aan de grens van hun kunnen gekomen, tenmin ste wanneer zij de gevaren die aan deze middelen verbonden zijn niet uit het oog verliezen. Histamine komt in vele organen voor. Bij een overproductie van de ze stof treden er ziekteverschijnse len op en de gevormde „anti" groep kan deze ongewenste verschijnselen met meer of minder succes bestrij den. Behalve hun antihistaminische werking hebben zij ook andere effec ten, die schadelijk kunnen zijn. Men heeft ervaren, dat sommige stoffen uit deze groep een gunstige invloed hebbén op zeeziekte en wa genziekte en soms bij heftig braken verlichting geven. Sommige aan staande moeders die last hebben van zwangerschapsbraken vragen hun arts om deze middelen. Ver moedelijk is het beter in deze perio de het tabletje achterwege te laten, tenzij alle andere wijzen van behan deling faalden en er geen andere weg meer overblijft. De antihistaminica zijn bruikbaar gebleken bij de behandeling van al lergische ziekten (hooikoorts, huid aandoeningen en andere). Voorzichtigheid blijft echter gebo den. In verschillende landen zijn deze middelen zonder doktersvoorschrift te verkrijgen en het is niet te ver wonderen dat zij bij vele gezinnen in het medicijnkastje vertegenwoor digd zijn. Talrijke personen slikken deze medicijnen zonder er van op de hoogte te zijn welke gevaren het met ach mee kan brengen. Tegen onoordeelkundig gebruik moet ze ker gewaarschuwd worden. Er is nog een ander punt. Zoals ge zegd worden deze stoffen gebruikt bij wagenziekte. Als neveneffect ver oorzaken zij echter dikwijls een doezeligheid. Een feit dat veelal een onschuldige bijkomstigheid is, maar een geheel ander aspect krijgt als het de bestuurder van de wagen betreft. Deze doet er goed aan geen antihistaminica te slikken, tenzij hij uit ervaring weet, dat hij er niet slaperig van wordt. Het staat wel vast dat sommige ver keersongevallen aan deze middelen te wijten zijn. Praktisch gesproken, zal het niet voorkomen dat een bestuurder antihistaminica inneemt terwille van wagenziekte, doch hij kan deze wegens andere reden slik ken. Het is zeker waar, dat het ene preparaat slaapverwekkender is dan het andere. Niet minder waar is echter, dat verschillende personen op hetzelfde preparaat anders rea geren. Men blijve dus op zijn hoede. Nog een opmerking. Alcohol, zelfs in kleine hoeveelheden, kan de wer king van deze stoffen versterken.Het tablet dat u zonder narigheid ge wend was te nemen, kan u na het gebruik van een „glaasje bier" voor meerdere uren ongeschikt maken als bestuurder. Er zijn nog andere toepassingsmo gelijkheden voor de antihistamanica, onder andere bij de ziekte van Par kinson, maar dit zijn problemen, die buiten het kader van deze rubriek vallen en alleen voor deskundigen van belang zijn. Huisarts. PLUIZENVANGER: Heeft u ooit gepoogd pluizen te verwijderen van 'n fluwelenkledingstuk? Een langdurig en onprettig karwei meestal, maar in een handom draai gebeurd met de nieuwe pluizenvanger een soort deeg roller met een handvat. Op de roller bevindt zich kleefband, dat pluis, kattenhaar en stof als een magneet aantrekt. VOORRAADPOT: Een handige pot, bestemd voor zeep, borstels en andere badbenodigdheden, die bovenaan de douche opgehangen kan worden, zodat alles opgebor gen is als men een bad of douche wil nemen. SCHU1MPLASTIC BINNENf ZOOL: Als uw voeten protesteren als u een grote was moet strij ken, trek dan een paar slippers aan met zacht verende binnen zool van schuimplastic. Heerlijk voor vermoeide voeten. STRETCH HAARBAND: Een strech haarband houdt het haar op zijn plaats, hoe de wind ook waait. Deze banden zijn er nu in allerlei dessins, effen, strepen en zelfs stippels. De Parijse modeontwerpers schrij ven pantalonpakjes vóór als mode voor het komende seizoen en ik kan me het cynische commentaar van enige heren der schepping voorstel len, in de geest van: „Volkomen overbodig om te tonen wie de broek aan heeft". Wie is bij U thuis de baas? Als u zegt „mijn man" of u vindt, dat een modern huwelijk op fifty-fifty ba sis behoort te zijn, neem dan een pen en bewijs het. 1. U heeft een hekel aan bijvoor beeld spaghetti. Uw man is er dol op. Wat doet U:- a. Bereidt U het speciaal voor hem bij bijzondere gelegenheden? b. Kookt U dit gerecht niet? c. Zegt U, dat hij maar een spag- hetti-schotel moet bestellen als U buitenshuis eet? 2. Vrijdagavond is de enige avond, waarop U samen uit kunt gaan, U wilt graag een film zien, die maar enige avonden vertoond zal wórden. Uw man wil een bokswedstrijd zien. a. Laat U de film schieten? b. Staat U erop vergezeld te worden naar de bioscoop? c. Blijft U thuis na de ruzie? 3. Een vriendin zegt, dat ze op doorreis in Uw woonplaats komt en graag een week-end over zou blij ven. Uw man mag haar niet a. Stelt U voor ergens met haar te gaan lunchen of koffiedrinken? b. Vraagt U haar te logeren? c. Zegt U dat U dat week-end niet vrij bent? 4. Het is vakantie. Uw man wil er graag helemaal uit, maar U wilt naar de grote stad om de laatste toneelstukken te zien en om te win kelen. a. Sluit U een compromis door met Uw man mee te gaan en de laatste paar dagen in de stad door te bren gen? b. Haalt U Uw man over met U mee te gaan? c. Gaat U alleen naar de stad? 5. U wilt een feestje geven, maar Uw man zegt, dat het er niet af kan. a. Stelt U het feestje uit? b. Gaat U gewoon Uw gang? c. Inviteert U één of twee vrienden zodat de kosten binnen het budget blijven? 6. de zitkamer moet opgeknapt worden. Uw man wil het behang van de muren scheuren en deze ver ven. U hebt zelf al een aardig nieuw behangetje gezien. a. Laat U Uw man zijn gang gaan omdat hij een enthousiast schilder is en het karwei op deze manier niet veel zal kosten? b. Laat U het behang er op plakken, dat U zo mooi vond? c. Laat U de zitkamer zoals deze was? DE PUNTENTELLING. Ah; y zesmaal „b" heeft, dan heeft de broek aan! Eén meerderheid van „c"-antwoorden wij si pp een neiging tot het sluiten van een compromis., maar ook op een nei ging tot pruilen als U Uw zin niet kunt krijgen. Tenslotte kunt U de film de volgen de avond nog zien en de bokswed strijd vindt maar eenmaal plaats en wellicht vermaakt U zich er best bij. Dé vriendin zou eerst hebben moe ten informeren of het U wel schikte dat zij het week-end kwam logeren, inplaats vhn aap te nemen, dat het wel goed is. Afzonderlijk vakantie houden is voor sommige mensen een geschik te oplossing maar niet in dit geval waar een compromis niet mogelijk was. Voor wat de schoonmaakbeurt van de zitkamer betreft, zou ik zeg gen, dat als een echtgenoot bereid is dit karwei voor zijn rekening te nemen (vooral als het ook nog geld uitspaart) laat hem zijn gang gaan. Is 't geen goed idee om zelf uw licht je op te steken betreffende het be hangen en een andere kamer zelf te behangen? Heeft U allemaal „a" antwoorden gegeven? Het is duidelijk, dat hij de baas is. Het zal zijn ego goed doen te weten, dat hij de broek aan heeft. Zeker, hij laat vele beslissingen aan U over. Maar welke man doet dat niet? De mode zegt, dat de kousen het komende seizoen vrolijker en lichter zul- lij zijn dan ooit tevoren. Gebloemde nylons zullen bij de japonnen met eenzelfde bloemdessin gedragen worden, netnylons doen het kantwerk denken, en dikke, gebreide kousen zullen verschijnen in vrolijke strepen, zoals voetbalkousen die hebben. Zijn uw benen geschikt voor deze kousenmode? Als u dunne benen hebt, is het antwoord „ja". Maar deze kousen zijn absoluut fnuikend voor korte benen te schenken. Buk bijvoorbeeld niet langer om dingen op te rapen, een eerlijke zelfkritiek alvorens overhaast aan de nieuwe rage mee te doen. Zij, die zichzelf een kans geven, kunnen beginnen met veel zorg aan hun ben ente schenken. Buk bijvoorbeeld niet langer om dingen op te rapen. Buig door bij de knieën en houd de rug recht. Dit is niet alleen goed voor de benen maar ook voor de houding in het algemeen. SPRINGEN. Strek de beenspieren door touwtjespringen en kleine sprongetjes te maken voor op de voeten. Laat één hand op de rug van een stoel rusten als een ballerina. Eerst de rechterhand terwijl u het linkse been heen en weer laat zwaaien als de slinger van een klok. Nu de linkerhand op de stoel laten rusten en met het rechterbeen zwaaien. ..rt 1 Fietsen met de benen in de lucht is uitstekend voor de bloedsomloop en de spieren. Varieer de bewegingen door eerst langzaam grote cirkels te maken en dan weer vlugge kleine kringetjes. Blijf plat op de grond liggen met het hoofd omlaag, m

Het Nieuwe Stadsblad | 1964 | | pagina 11