FARIJSE MODE KRIJGT HET AAN ZIEN VAN DE DERTIGER JAREN lALS ZOONLIEF NIET NAAR BED WIL I HOEVEEL PILLEN SLIKÏ U DAGELIJKS TIPS VOOR DE HUISVROUW De wereld slikt er twintig miljoen Een kinderpsychologe vertelt: >f -K-K-K-K-X-K-K-k-K-K NIEUWE SCHOEISELMODE MAAKT ONS MOOI VOOR LAARSJES FLATS ZONDER KEUKENS I VERPAKKING OM OP TE ETEN A IIIIHItllllllllllllifMIIIMHMIIlltSIS"' •MiiifiiHiHtiiiHiiiiiiiiHiMiiimiiiiiiiiiiiHiiiiciimiiiifininiiiiiiii iittiiiiiiiiiiniiiiiimiiiiiiiiiiniMiiiiiift, Skimpy dit is de nieuwe naam voor de Parijse mode. Jassen worden weer net zo nauwsluitend als in de dertiger jaren met hoge polar-kragen van vos of eekhoornbont. Het best komt de Skimpy-look tot uiting bij de avondkleding, vooral bij de tweedelige pakjes, die meestal gemaakt worden van twee soorten kleur crêpeéén kleur voor het jasje op heuplengte en een andere kleur voor de rok. De rokken worden niet strak gedragen, maar zijn meestal aange- rimpeld, zodat ze zeer vol zijn. Door de soepele crêpestof maakt het echter geen plompe indruk, het geeft eerde een gracieuse indruk. In Dior's boutique kwam ik verschillende lange en korte avondjurken tegen van fluweel, alsmede van kant met crêpe, terwijl er ook veelvuldig gebruik werd gemaakt van taftzijde. Dit waren de meest populaire stoffen uit de jaren dertig voor blouses. Kg»v i Dertiger jaren. Brokaat was een ander veel ge bruikt materiaal in de dertiger ja ren. In heldere kleuren combinaties gebruikt Nina Ricci deze stof voor haar avondjassen. Dit seizoen zijn er ook vele nieuwe namen gekomen voor de nieuw ont worpen kleding, meestal gegeven door vrouwen, die in hun eigen flat een klein atelier hebben of hun ont werpen leveren aan kleine exclusieve boutiques. Eén van de namen om aandacht aan te schenken is ongetwijfeld Emma- nuelle Khanh, die de slank maken de jas het eerste uitbracht, gelijk met de simpele gladde jurk waarop s een kraagje met kleine lovertjes. Een andere naam is Christiane Bail- lv. Zij komt ook met de slank ma kende jas. De lijn, die zij brengt valt op door de doorgestikte naden, de polo kragen en tailles, die vrij strak aangesloten zijn. De lengte is tot juist boven dc knie. Dit jaar is Yver Saint Laurent geko men met de gewatteerde rokken die tot halverwege de kuit reiken. Door hun motief geven zij een landelijk aanzien. Het assessoir bij deze rok ken is een kleine tulband waarbij de rand is afgewerkt met dezelfde stof als de rok. Contrasterende kragen. De eerste herfstmantels zijn al te zien in de winkels, evenals de ge watteerde rokken. Veel aftrek zullen zij nog niet vinden, maar dit zal on getwijfeld komen wanneer de winter zijn intrede doet. De gewatteerde jassen zijn meestal ontworpen voor officiële gelegenhe den. Zij doen ook weer sterk denken aan de dertiger jaren. Kenmerkend zijn de nauwe, ronde kragen, die iets van de hals afstaan, nauwe mouwen en de iets gerend lopen- Korte en lange avondkleding in Pa rijs. Links: Een vestje op heuplengte van zacht rose crepe met een zelfde kleur stola. De rok van marine- In Moskou is een flatgebouw van twaalf verdiepingen gereedgekomen, dat uit keukenloze appartementen bestaat. Op elke verdieping bevindt zich daarentegen een cafetaria, waar imiiutHiiiiiiiiiiiiimiuiiiiiiiiimiiiiiiiHiiiiiiiiimiuiiiiuiuiiiHMiii 1 STRIJKEN. l Als U niet op dezelfde dag kan strijken en toch niet graag het i I goed opnieuw invocht, doe dan de ongestreken was in een plas- tiek zak. Daarin blijven ze voch- i tig en U kunt ze zonder invoch- I I ten strijken. I GRASVLEKKEN. 1 Grasvlekken kunnen verwijderd 1 worden met brandspiritus. Daar- na op de gewone manier wassen, f C GEVOGELTE. I Gevogelte heeft in het algemeen ongeveer anderhalf uur nodig om f gaar te worden in een matig war- me oven. Controleer of het bees- f tje gaar is door een vork in de i poot te steken. 5 Een moeder schreef mij de volgende brief: 1 „Mijn kleine P. van drie jaar is een schattig en gehoorzaam kind. Slechts één wolkje aan de hemel: hij wil 's avonds niet naar bed. Elke avond is het 't zelfde drama: huilen en krijsen, dat de wereld vergaat I en meestal put hem dit zo uit, dat hij einndelijk er in toestemt te gaan slapen. Tot voor kort had ik hier geen last van. Slechts sinds enkele 1 maanden heeft hij deze gewoonte aangenomen en het is nu zo erg ge- worden, dat ik tegen bedtijd nog meer opzie dan hij en dat ik hem nu langer oplaat dan misschien wel goed voor hem is. Wat kan ik hiet vol- 1 gens U aan doen"? VERTEL EEN VERHAALTJE. Gaat U eerst maar eens met hem naar de dokter. Uw kind is ongetwij- I I feld niet ziek maar wel nerveus. Dit bewijzen zijn huilbuien. Normaal I gesproken moet een kind, dat zich de gehele dag vermoeid heeft 's I avonds naar bed verlangen. Zoals de volwassenen vindt hij het fijn, dat hij kan gaan uitrusten. Er zijn trouwens veel kinderen die zelf vragen om naar bed te mogen. U moet ook beslist zijn. Het kind weet, dat U 1 I tenslotte zult toegeven en hij buit de situatie uit. Wanneer de tijd geko- I men is maakt u hem „met een praatje" klaar voor de nacht en vermijdt I u vooral het naar bed gaan als een straf voor te stellen. U moet integen- deel zo lief mogelijk zijn tegen hem. Vertel hem bijvoorbeeld een ver- haaltje terwijl hem uitkleedt en intrigeer hem door te beloven, dat u 1 hem het slot zult vertellen als hij in bed ligt. Natuurlijk blijft U dan ook een tijdje bij hem zitten en beëindigt U het verhaal. i Veel kinderen zijn bang voor de eenzaamheid van het bed, van de kamer en vinden in de aanwezigheid van hun speelgoed en vooral in speelgoed- i diertjes een compensatie. Denkt u hier vooral aan en zo nodig koopt U 1 hem iets, dat hij slechts mee naar bed krijgt. Dit zou reeds voldoende i 1 kunnen zijn.! Wat zeer belangrijk is, wanneer men tegenover een kind staat, dat ze- nuwachtig wordt tegen het slapen gaan, is, te vermijden, dat hij in vol- I I slagen duisternis komt te liggen. Misschien is hij onbewust wel f bang voor de duisternis. Voorzie de kamer van een zwak lichtpuntje en I laat het de eerste uren van zijn slaap branden. Zo riskeert U niet, dat j hij in de duisternis wakker wordt, wat hem erg zou doen schrikken. Men is het erover eens, dat de „hele kleintjes" niet bang voor de duis- ternis zijn maar dat vanaf het tweede jaar er kinderen zijn die 'n acuut I angstcomplex krijgen in een donker vertrek. 1 Vraag ook Uw dokter om raad en vooral wat betreft het avondmaal voor de kleine. Het is mogelijk, dat dit ook een oorzaak kan zijn! E C TlUIHimillUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMinillllUIIIIIIIIIIUIIUIIIIIIIIIIIIIIIIlMHIIIIIIIIIIIIIimiKIIIimillllIIllllIHHIlIIIIIUIIIIIIIIUMIMIIIIIIIUIIIIIWIiKMIIir de rug- en voorpanden. Bij deze jas wordt een contrasterende kraag en manchetten van pure zijde gedragen. Toch is de nieuwe herfstkleding zeer aantrekkelijk, als men een zacht wollen jasje kiest met een wijde rok, waarbij men eventueel een cein tuur om het middel draagt, kunt u van succes verzekerd zijn. Tevens zijn de dubbelrij's mantelpakken, ook al uit de dertiger jaren, weer zeer in trek. blauw crêpe heeft een open plooi tot aan het middel. Rechts: Paisleywol is het materiaal, dat gebruikt werd voor dit korte cocktailjurkje met mouwen en kraag van dubbele chiffon. 's Werelds keel slikte deze morgen bij het ontbijt twintig miljoen pillen door. De enorme kleurenschakering van al deze pillen zou een regenboog doen verbleken. Dat er zo'n verschil In kleur en vorm is heeft een goede reden. Geen enkele soort pil of capsule is namelijk precies gelijk aan de andere. Spoedige herkenning is van het grootste belang In gevallen van verkeerd gebruik of een te grote dosis. Doktoren, pharmaceuten en eerste hulpdiensten van de politie hebben een naslagboek, waarin elke pil en zijn inhoud vlug geidentificeerd kunnen worden. de bewoners hun maaltijden kunnen gebruiken. De opmerking werd gemaakt, dat ook de Russische huisvrouw al werkt zij ook meer en is zij uithui ziger dan de westerse vrouwen toch wel prijs stelt op haar eigen keukendomein. De Russen ant woordden, dat ook daarin is voor zien: huisvrouwen, die de keuken missen, krijgen de gelegenheid om in de cafetaria op hun eigen ver dieping te gaan werken... In Amerika is in laboratoria verpak kingsmateriaal ontwikkeld, dat eventueel opgegeten kan worden. De verpakking bestaat uit dunne soepe le doorzichtige zakjes van amlose stijfsel, oplosbaar in water en naar men verzekert: zonder bijsmaak. Dit wordt dus koken zonder kleve rige vingers en picknikkën zonder afval! Zeven van elke tien recepten zijn thans voor pillen, die in 1950 nog onbekend waren. Het nieuwste me dicijn is een capsule, die zich pas oplost als het orgaan wordt bereikt waarvoor de pil bestemd is... Ook heel nieuw is de capsule, die zich in stadia oplost, een bepaalde dosis van een medicijn met regelmatige tussenpozen... Het volgende in pillenproductie zou kunnen zijn een kalmeringsmiddel dat eens per week ingenomen kan worden in plaats van verscheidene malen per dag. Het medicijn zal werkeloos in het lichaam van de pa tient verblijven totdat zijn zenuw achtigheid toeneemt, waarna het automatisch begint te werken... HONDERD BILJOEN. Verleden jaar namen we pillen tot ons tot een waarde van ongeveer honderd biljoen gulden. Deze pillen worden gefabriceerd in machines; el ke pil bevat precies de juiste hoe veelheid van elk ingredient. Honderd jaar geleden moest elke pil nog met de hand gemaakt wor den. De pharmaceut moest zowel handwerksman als scheikundige zijn. Eerst mengde hij het gevraag de medicijn, verdeelde dit in de ver langde hoeveelheden en rolde elk pilletje op een plank. Hoe zorgvul dig hij ook te werk ging, de ene pil bevatte ongetwijfeld een beetje te veel van dit, de andere te weinig van dat. Er waren al pillen in het oude Egyp te. In het oude Rome waren reeds allerlei vreemde en wonderbaarlijke brouwsels in gebruik. Pillen tegen asthma bevatten bijvoorb. zwavel, azijn, absint en wierook, gevat in pek. Een andere pil, die verkocht werd als een algemene panacee, be vatte gebrande peper, gebrande ko per kopergroen, tinctuur van arse nicum,ongebluste kalk, krokus en opium alles zorgvuldig fijngewreven en gemengd met een extract van lamstong. De Romeinse bioloog Pliny the El- der was waarschijnlijk de eerste die het woord „pilula" gebruikt, het ori gineel van het nu bestaande woord pil en dat was ongeveer 1900 jaar geleden. Woorden als pylle, pille, pyll, pil en pielle verschijnen voor het eerst in boeken van ongeveer 1480. In Europa geraakten pillen in de mo de achter in de achttiende eeuw. Veel deftige dokters hadden speci ale recepten voor hun rijke vrouwe lijke patiënten. De dames maakten zoveel reclame voor hun eigen, spe ciale medicijn, dat deze vaak be kend raakte onder de naam van hun gebruikster. ZESTIG PER DAG. De grootste pillenconsument van alle tijden was een Engelse boer, die Jessup heette. Als jonge man nam hij er 29 per dag. Op latere leeftijd vergrootte hij de dosis tot 60. De pillen schijnen hem goed ge daan te hebben want hij werd 65 j. oud, in die tijd (1814) een zeer ho ge leeftijd. Jessup had bij zijn over lijden een grote schuld bij zijn dro gist. De eerste goede pillen machine werd gemaakt door een Amerikaan Jacob Dunton. Aangezien de meeste geneesmiddelen niet zo samengesteld zijn, dat zij tot pillen gedraaid kun nen worden, moet er iets aan toege voegd worden. Toevoegsel voor de binding van medicijnen in voorbije tijden waren bijvoorbeeld brood kruimels, harde zeep, dropextract, siroop, stroop en honing. Thans wor den ingewikkelder substanties ge bruikt. Het omhulsel van de pil heeft een soortgelijke ontwikkeling onder gaan. In het Islamitische tijdperk verguldden of verzilverden de Ara bieren hun pillen. In de tijd van Dunton was Frans krijt populair. Thans gebruikt men meestal suiker en gelatine. Veel moderne pillen hebben helemaal geen omhulsel. In gelatine gevatte pillen werden in 1881 geintroduceerd. Vandaar was het een natuurlijke stap naar de ge latine-capsules. Nu kan men vrijwel elk verlangd medicijn krijgen in pil- of capsulevorm. SUEDE. Vlekken op suede laarsjes kun- nen verwijderd worden met wat fijn schuurpapier. Wrijf over de I vlekken in rondgaande bewegin- 1 gen. Daarna met de suede borstel bewerken. Indien de vlekken zichtbaar blijven een vloeibare f suede-reiniger in dezelfde kleur i gebruiken. MtiiiumiiiiiiiiiiMiMiiiiiiiiiiiiiiiiUHiiimiiiiiuiiiHUHiwimiiHmiiir Het kopen van schoenen is nooit een probleem geweest voor vrou wen, met mooie benen, aantrekke lijke enkels en goed gevormde voe ten. Maar het meisje met dikke benen heeft het vaak moeilijk gehad bij het aanschaffen van een paar schoe nen, waar zij gemakkelijk in en uit kan stappen. Nu is dat evenwel niet meer zo. Want schoenontwerpers zijn geraf fineerd geworden in het creëren van modes, die de benen mooier doen lijken. Het probleem van het meisje met dikke benen kan opgelost worden in dien zij maar aandacht besteedt aan de illusie, die bepaalde lijnen en ma terialen helpen te creëren, zegt Al fred Clifton, stylist voor een beken de schoenenfabriek. MODIEUZE LAARS. De modieuze laars met de hoge hak bijvoorbeeld, die het vorige jaar zo populair is geworden, is een aan trekkelijk idee voor zware benen. Als de laars niet helemaal afsluit, lijkt het been er slank in. Ook de kousenmode biedt heuge lijk nieuws voor hen, die nogal zwa re benen hebben. De kleuren worden donkerder en donkere kousen doen benen slanker lijken. LANGERE BENEN. Ook kousen met naad zijn weer po pulairder dan zij verscheidene sei zoenen geweest zijn. De naden doen de benen langer lijken, en dus slan ker. Kousen in een fantasie steek, die zeer in de mode zijn, kunnen dik kerds beter niet dragen. Een schoenenmode, die de benen slanker doet lijken, is ook de schoen met de lage, iets terug geplaatste hak. Neem een eenvoudige pump, want schoenen met strikjes en band jes doen de benen dikker lijken. RAADGEVING. En dan nog een raadgeving voor meisjes, die nogal aan de lengte zijn en die altijd platte schoenen dragen. Probeer eens een klein hak je, dat staat veel eleganter. De plat te hakken vestigen alleen maar ex tra aandacht op de lengte. f

Het Nieuwe Stadsblad | 1964 | | pagina 16