Wallstreetstortte in een: zwartste dag van Amerika HARGA FILOSOFIETJES DUIZENDEN PLEEGDEN ZELFMOORD ONTSPANNING NA INSPANNING Niemand had dit voorzien De opbrengst van D* ineenstorting van de beurs kwam plotseling. De ene dag teas Amerika nog het rijkste land van de wereld en de volgende dag was het land halverwege een bankroet. Dat was de naakte werkelijkheid op die 24e oktober 1929 nu 35 jaar geleden. Die dag, waarop het respectabele en vertrouwde middelpunt van Amerikacommerciële en economische leven in elkaar stortte, was vol paniek. Dui- wenden goede degelijke Amerikanen, sowel de grote geld magnaten, als de kleine spaarders, zagen zich geruïneerd, terwijl de toekomst nooit eerder zo veelbelovend had geleken. Meer dan 25 miljoen mensen werden getroffen door de daling op de effectenmarkt, die de Verenigde Staten 15.000.000.000 kostte. Zelfs voor de enorme nationale economie van Amerika was dit een geweldig bedrag. Deze duizelingwekkende financiële val kwam bijna zonder waarschuwing. In andere delen van de wereld waren er wel tekenen geweest van een depressie, en veel landen hadden financiële moeilijkheden. Verdronken Werklozen Kunstmatig Gladde beloften M I T IÉIjL Fluitartiest weer uit slap hout gesneden ni Jongeman verongelukt onder zandauto WOENSDAG 2 DECEMBER 1964 HFi mifiiwi StaDSRI ah 13 taald. voor de aandelen terug krijgen. Jonge paartjes, die hun geld belegd hadden, om dit snel te doen vermeer deren. merkten, dat zij er slechter aan toe waren, dan eerst. Het vooruitzicht op een financiële ondergang was voor velen een te zware last om te dragen. Duizenden slachtoffers van de Wall- street-crash pleegden dan ook zelfmoord Amerika was het meest welvarende land van de wereld. Het was bovendien goed geïsoleerd en niemand verwachtte dat zjjn economische structuur zo snel zou afbrokkelen, of dat deze zelfs zou kunnen afbrokkelen. Het vorige jaar had men in alle opzichten een hausse be leefd en de koersen van de effecten wa ren dan ook voortdurend gestegen. En in die zelfde opgewekte stemming begon het jaar 1929. De vooruitzichten waren zelden zo goed geweest en nog tot sep tember van dat jaar klonken deze hoop volle geluiden. Toen begon de financië le toestand van het land te wankelen. De ene onderneming na de andere ging ovei de kop en vele andere konden zich nog maar net staande houden. Toen op 24 oktober stortte de beurs van Wallstreet ineen. Aandelen, die de vorige dag nog safe hadden geleken, no teerden een uitgesproken lage koers. Naarmate de dag verstreek, zakten de koersen steeds lager. Er heerste die dag een algemene paniektoestand in Wallstreet. Verschrikte, zenuwachtige zakenmensen kwamen bij elkaar om te overleggen wat er gedaan zou kunnen worden om deze financiële aardver schuiving te voorkomen. Maar er kon niets gedaan worden. Nu de ramp een Een vrouw, Hilda Browalski, sprong van de 15e verdieping van Sutro Bro thers Building vlak bij de Wallstreet in de armen van de dood. In Pennsylvania goot een 58-jarige mijningenieur, Carl Motiske, benzine over zich heen en vond de dood in de vlammen. Een wanhopige weduwe ver dronk eerst haar twee kinderen en stop te toen haar hoofd in de gasoven. Overal in de Verenigde Staten vonden deze verschrikkelijke tonelen telkens weer plaats. De verschrikkelijke paniek bracht maar één goed ding tot stand: de mensen werden naar de kerken ge dreven. En daar brachten ze uren door op hun knieën - vooral de vrouwen - terwijl ze baden om .-itredding uit de geldelijke ramp, die hen had getroffen. maal begonnen was, was ze niet meer te stuiten. Laat in de middag kwam er een opleving. De staalmarkt, een van de meest welvarende scheen zich te her- stelle... Staal opende die dag met 205,5, zakte tot 193.5 en toen sprong de koersnofe- ring opeens naar 205! De hoop steeg weer., maar de stijging was kunstma tig. Deze was veroorzaakt door Richard Whitney een financier en vice-president van de Wallstreet Effectenbeurs. Hij onderging zijn straf voor zijn wandaden tijdens de crash in de Sing Sing, de ae- ruchtste Amerikaanse gevangenis. De volgende dagen zakte de aandelenmarkt nog meer en er was geen teken, dat op herstel wees. Er waren alleer maar ho peloos sombere vooruitzichten Omstreeks 13 november had de markt het laagste punt uit zijn gehele geschie denis bereikt. Toer pas beseften de klei ne spaarders in de gehele Verenigde Staten, hoe zwaar zij getroffen waren. Gewone mensen, die niet eens begre pen, wat er gebeurd was. werden van een leven van welvaart en veiligheid op eens aan de rand van een bankroet ge plaatst Oude dames, die hun spaarduit jes hadden belegd in obligaties en aan delen er tevreden van de rente hadden geleefd, ontdekten, dat zij geen inkomen meer hadden Zij konden niet eens het geld, dat zij oorspronkelijk hadden be- Er was eigenlflk niemand van de Ame rikaanse bevolking, diie niet persoonlijk getroffen was door de totale val van Wallstreet. De enige uitzonderingen wa ren missohien de gewone arbeidersgezin nen. Maar het duurde niet lang of ook zij werden meegesleept door de finan ciële ramp die het land had getroffen. Zij werden werkloos. De grootindus trie verkocht niets meer en verdiende dus ook geen geld. Zij had dus ook geen geld om de lonen te kunnen betalen In de malaise-gebieden van Amerika wer den de arbeiders dan ook bij duizenden tegelijk ontslagen. Hierdoor kwam de produktie stil te liggen, maar geen pro- duktie betekende geen verkoop. Zo ging het maar door, deze vicieuze cirkel De angst en paniek, die begonnen waren in Wallstreet. verbreidden zich ai spoedig en steeds ging de malaise verder President Hoover deed gladde belof ten en vertelde het volk, dat hen een welvaart groter dan ze ooit hadden ge kend. stond te wachten Maar 1930 kwam en ging voorbij en de beloofde welvaart bleet uit De schone beloften bleken niets anders dan een zinloze politieke gemeen plaats te zijn President Hoover probeer de het ene krankzinnige plan na het an dere. Hij richtte een financiële Herstel maatschappij op, maar deze slaagde er niet in de verziekte geldmarkt weer ge zond te maken. Hij probeerde de prijzen te stabili seren. Het land liet de gouden stan daard los Hoover trachtte het volk er van te overtuigen, dat het zich geen zor gen behoefde te maken en dat de toe- t Tfffft S f-'" V, ,A>sW.~ stand niet zo slecht was ais het er uit zag. Maar 1930 maakte plaats voor 1931 ...1932 en de toestand verergerde steeds meer. Toen werd Franklin Roosevelt presi dent en hij deed een hetl andere poging tot herstel. In plaats van de onderne mingen te helpen begon hij met de ar beiders. De regering kwam erbij en hielp hen financieel zq gingen weer aan hun werk. De produktie werd op gevoerd, afzetgebieden w -rden gevonden en lanfzamerhand werd de vicieuze c.rke) doorbroken Met een algemene zucht van verlichting ontdekte Amerika dat er weer een normale toestand in trad. Als de problemen dadelijk zo aan gepakt waren, zouden de gevolgen waar- sc.nijnlfjk lang niet zo vérstrekkend ge weest zijn. Maar ne; is gemakkelijk ge noeg om achteraf kritiek te hebben Wat was de oorzaak van de Wall- street-crash? Het antwoord in het kort gezegd is dat de grote geldmag naten de voortekenen niet hadden willen zien. Al voor 1929 was het al gerutme tijd duidelijk geweest, dat de prijzen zakten en dat er minder geld tn omloop was. Maar de grote zakenlieden waren er van overtuigd, dat de depressie die in ande re delen van de wereld heerste, aan hen uiteindelijk zou voorbijgaan. Daarom werden de prijzen kunstmatig hoog ge houden. Toen de klap tenslotte kwam, gebeurde dat zo plotseling, dat het hele volk erdoor versuft was Er was ook nog een andeie reden Het grootste deel van Amerika's rijkdom bevond zich tn de machtige handen van slechts een zes tal mannen. En toen deze weinige bevoorrechten in moeilijkheden kwamen, sloeg hun onge luk over op de gehele bevolking. De herinnering in Amerika aan die crisis In 1929 maakte het woord „Recessie" teruggangpopulair. Het klinkt niet zo wrang als „depressie" (baisse) en het gaf de Verenigde Staten aen veilig ge voel tijdens een kleine financiële crisis in 1958. De dag dat Wallstreet ineen stortte, zal In Amerika nooit vergeten Verbijsterd worden. Toen werd een van de zwartste J bladzijden van Amerika's geschiedenis gesehi eve- en de les van dit alles is dooi het gehele volk geleerd. Binnen de 25 minuten een 2-0 voor sprong in de wedstrijd S.V.V. - Lim- burgia op zondag, 29 november be loofde wat! AI wat rood en groen was bracht vóór de rust juist in die periode de handen op elkaar, want SOEPELE HERENPANTOFFEL van zacht kalfsleer met lederen zool v.a. 12.95 •.w.v.v.v broersvest 135 - t«l. 68492 zoals die twee doelpunten tot stand kwamen...! Men zegt nu al gelaten, dat Hubert, van Dijk en van Meete- ren volgend jaar wel weg zullen gaan. Maar wie zó pessimistisch is... 't Werd 3-1 voor het theedrinken... En tóen moeten de spelers van Limburgia gezegd hebben: ,,Nu zul len wij eens wat laten zien!" Dat de den ze dan ook promp! S.V.V. liet zich timide in een hoek drukken. De scheidsrechter, deze keer de heer T. Muis uit Giessenburg... Och, u bent er misschien getuige van ge weest. Of u heeft 't gelezen in uw lijfblad. Maar 't was om er grijze haren van te krijgen. Heel erg grij ze zelfs...! Limburgia is nooit erg zachtzinnig in zijn spel geweest, maar als er dan ook nog een zwak ke leiding is...? Heeft u het hoofd artikel v. Kick Geudeker deze week in „Sport - Sportwereld" gelezen? Dan weet u, wat of ik bedoel! Bax iiep een stevige hoofdwond op en kwam zwaar gepleisterd terug. Al vond hij dat gedoe op zijn hoofd maar poespas en vond de oplossing in een... alpino-petje! 't Was wél ar tistiek! In de laatste minuten regen de het verwensingen naar twee fi guren op het veld: de Koning der fluitisten en keeper Wings van Lim burgia. Maar de eindstand voor S. V.V. werd 5-1 en dat verzoette de bittere pil van al dat andere... Mieke. Rheumalltk Ichias Jicht Gelukkig met Uw vakman AUeenverkoop voor Schiedam KORSETTOWE-LINGERIE KORTE DAM 4 SCHIEDAM de Klaprooscollecte 1964 bedraagt tot nu toe in totaal 4970.12. Hierin is begrepen de opbrengst van de lijsten: ƒ558.71; 203 bussen: ƒ4233.91 en giro-overschrijvingen; 177.50. Het enorm slechte weer op de col lectedag maakte, dat van de 236 bus sen er 33 ongevuld bleven. Met het gevolg, dat men nu ƒ323.11 minder ontving dan vorig jaar. Mogelijk, dat dit tekort per giro nog aangevuld kan worden? Wij geven het u daar om door: 407704 t.n.v. het Neder lands Oorlogsgraven Comité, afde ling Schiedam. Wilt u op het strook je vermelden: „Klaproos DE TENTOONSTELLING VAN de postduivenvereniging S.C.V. „De Postduif" zal ook op 5 en 6 decem ber a_s. worden gehouden in het lo kaal aan de Nieuwstraat 25. Op za terdag van 16 t.m. 21 uur en op zon dag van 9.30 t.m. 13 uur. De duiven zullen worden gekeurd door de heer H. Hagen in Schiedam. Deze ten toonstelling is voor iedereen toegan kelijk. De uitslag van het afgelopen week-end vindt u elders vermeld. HET ZESTIGJARIG BESTAAN van de Nederlandse Aannemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbe drijven (N.A.P.B.) afd. Schiedam, wordt herdacht op woensdag 9 dec. a.s. Ter gelegenheid daarvan wordt op die dag een receptie gehouden in café-restaurant „Europoort", a.d. Maasboulevard, des nam. van 4 tot 5.30 uur. HET HOOFDBESTUURSLID van de K.N.M.T.P., de heer Ir. A. Raad, houdt voor de leden in Schie dam op maandag 7 december a.s. een lezing, getiteld: 'Engelse parken'. Deze lezing zal toegelicht worden met fraaie dia's. Aanvang 8 uur, in gebouw „Irene", aan de N. Haven. EEN HELE DAGEXCURSIE naar de Biesbos maken de leden van de Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging, afd. Vlaardingen op zon dag 6 december, o.l.v. de heren Mi chael Don en J. Kortland. Hierbij zal vermoedelijk ook een bezoek aan de Kop van het Land worden ge bracht. Laarzen gewenst en het me- denemen van een lunch-pakket. Ver trek vanaf Vlaardingen-Oost met de trein van half 10, wanneer men niet de beschikking heeft over voldoende auto's. Op het moment, dat maandagmid dag de bromfietser R. van Luyn, ge woond hebbende in de Boerhave- laan 53b, komende uit de richting Koemarkt de hoek Broersvest-Singel naderde, sloeg op dat moment een zeswielige met zand beladen auto rechtsaf. De bromfietser schoot on der de zwaar beladen wagen en raakte daar beklemd. De 18-jarige chauffeur van de Transportonderne ming B. Storre uit Bleiswijk had de tegenwoordigheid van geest het zand op de straat te doen belanden, maar moest hevig ontdaan door dit onge luk worden weggevoerd. Hij was niet meer in staat de auto verder te besturen. Van alle kanten snelde hulp toe. De G.G.D. werd gewaar schuwd, maar ook de brandweer, die erin slaagde met kelder-wings de jongeman te bevrijden. Het publiek werd op afstand ge houden door de politie. De zwaarge wonde 21-jarige R. van Luyn werd naar het Gemeente-Ziekenhuis ver voerd, waar hij maandagavond nog overleed aan de bekomen verwon dingen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1964 | | pagina 13