In Communistisch Polen zitten de kerken stampvol exclusieve geschenken Tramconducteur tikt tegen pet ais hij kerk passeert Zeer diepe devotie m PHILATELICA ORGANISEERT WIE Z'N BROEKJE IS ZOEK? 25-jarig dienstjubileum de heer T. C. Klijn Geloof wordt demonstratief beleden Het na-oorlogse Polen, zoals het door de grote mogendheden, en om het openhartig te zeggen op last van Stalin, werd afgebakend en in handen gelaten van het in Rusland gevormde bevrijdings-comité, dat als „voorlopig bewind" optrad, is een land geworden van vreemde uitersten. Aanvankelijk staat men verbijsterd door de zonderlinge tegenstellingen en wanneer men er dan wat licht in begint te zien, wordt deze complexe samenleving nog verbazingwekken der. Een land met een uitgesproken commu nistisch bewind, waarvan 80 van de bevol king katholiek is; een land, dat officieel in het Oostelijk blok geïntegreerd is, maar zich naar het Westen oriënteert: een land, uat uit zijn puin tegelijkertijd zijn verleden en zijn toe komst opbouwt, historische gebouwen en kerken herstelt en zich een nieuwe industrie aanschaft: een land, dat zegt een duizend jarige geschiedenis te hebben, binnen de gren zen, die nog geen twintig jaar geleden werden afgelijnd... Een volksdemocratie, die uiteraard gericht moet zijn tegen wat Marx „opium voor het volk" noemde de religie en tegen alles wat onder de communistische verzamelnaam als bourgeoisdecadentie doorgaat, maar waar de kerken stampvol zitten en 's avonds jazz en twist hoogtij vieren Kerkvervolging tó/ Konkordaat En de twist? WOENSDAG 2 DECEMBER 1964 HEI NJlFUWr STAlVtRIAn 17 Te bedragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam, dagelijks van 8.0017.00 uur, behalve op za terdag en zondag. Bankbiljet; portemonnee; 3 sleutels aan riempje; ring met 2 sleutels; 'n herenbril; ring met 3 sleutels; ring met 5 sleutels; ring met 7 sleutels; ring met 2 autosleuteltjes; 2 sleutels aan plankje; handschoen(L.)1 paar lederen herenhandschoenen; mohair sjaal. VOOR IEDEREEN! Te bevragen bij de vinders: Lassie-hond, Petit, P. de Hooghstr. nr. 10c; parkiet, Windhorst, H.Polak- straat 44; gereedschap, Bouwman, Alex Numanstraat 18a; Hoes, Hoog werf, Schuttersveld 22; geruite sjaal, Pronk, Loeffstraat 2; gummilaarzen, overall en sokken in plastic zak, van Oorschot, Hoogstraat 98b; sjaaltje, de Ligt, P. Potterstraat 42a; broekje, Waltman, Fabristraat 54a; voetbal schoen, Coster, Grote Markt 11b; 'n kinderhandschoen, v. d. Geer, Mgr. Nolenslaan 824; kinderhandschoen, v. Kempen, v. Ostadelaan 34; hand schoen, v. d. Wal, Hoofdstraat 221c; glacé, Verghels, Halleystraat 45b; 'n herenhandschoen (R), Koremans, Geert Reindersstraat 32a; kinder- want, Waard, Nieuwe Damlaan 679; jongenswant, de Rooij, Fabristr. 14; wollen handschoen, Wapenaar, Dal tonstraat 33; handschoen (L.), de Klerk, Jan Steenstraat 33; 1 paar dames handschoenen, v. Dijk, Rem- brandtlaan 30b; 1 lederen dames handschoen (R.), v. Veen, Hoog straat 48; mapje postzegels, Vuijk, Petaniastraat lOd, Vlaardingen; bril in étui, Brand, Parkweg 384; vulpen, Linnenbrink, Hogenbanweg 73b; 'n sleutel aan kettinkje, Alblas, Schut tersveld 90; ring met 3 sleutels, Meijer, Puttershoeksestraat 56a; pot lood en vulpen in étui, Daalmeijer, Spieringshoekflat 101; bril, Postkan toor, Tuinlaan; slaghout, Wittkampf, Schiedamseweg 104; autostep, Rie- werts, v. Limburg Stirumstraat 9; diplomatentas met inhoud, Hengst, Appelmarkt 4; marokkaanse porte monnee, Jong, v. d. Tempelstraat 36; bromfietstas met inh., Agema, Wa rande 125; aktetas, v. Geijl, Hoofd straat 123; handtasje met inh., v. d. Hoek, Korte Dam 6, tel. 68548; akte tas met inh., v. Gent, Fazantlaan 39; doublé dameshorloge, Leijen, Oost singel 114; verchroomd dameshor loge, Tuijl, Fazantlaan 10; bankbil jet, Ritter, Lange Singelstraat 93b; kralen ketting, Beukers, v. Karne- beekstraat 46; zilveren armband, v.d. Zee, Westfrankelandsestraat 74; een zilveren ketting, Sperman, v. Diepen- broekstraat 68, tel. 261589; dames horloge, Klaasse, Goeresestraat 8; dameshorloge, v.Leeuwen, Potgieter straat 26. De heer T. C. Klijn zal op vrijdag 4 december a.s. de dag herdenken dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de „VÊSTA" Maatschappij van. Le vensverzekering N.V. te Arnhem. Aanvankelijk als agent-incasseerder, sinds 1 december 1951 als adjunct inspecteur en sinds 1 januari 1954 als inspecteur. op zaterdag, 5 december a.s. een jeugdmiddag (alleen voor leden tot 18 jaar) in de recreatiezaal R.T.M. in de Rosestraat. Op dinsdag 8 dec. a.s. wordt de Verenigingsavond ge houden alleen toegankelijk voor de seniorleden in de recreatiezaal RTM - Rosestraat 3. Agenda: opening, me dedelingen, pauze (met verloting) en Veiling. Aanvang Jeugdmiddag 2 uur; Verenigingsavond: 8 uur. IN HET BESTUUR van de vereniging Vrouwen in de V.V.D., afdeling Schiedam is door het vertrek van mevrouw I. Kiste- makervan Rossum wijziging geko men. De samenstelling is thans als volgt: mevrouw I. Schade van Wes- trum-Uytenbogaart, voorzitster, mw. A. Moll-Lips, secretaresse/penning- meesteresse; mevr. E. A. M. v. Hoo- genhuyzeLantsheer, vertegenwoor digster in het Centraal Vrouwenco mité. Overige leden: Mej. N. van Buysen, mevr. H. Hazenbroekde Boom en mevr. A. Dirkzwagervan Zoelen. Dam 2 Telefoon 60559 UIT VELE LANDEN Speciale verpakking TWEE GROEPEN jeugdleden van „De Watervrienden" en de Arma vertrekken op zondag morgen 6 december per tram naar het jaarlijkse St. Nicolaasfeest van Ruim Baan in gebouw „Odeon" te Rotterdam. De groep van 6- t.m. 10- jarigen vertrekt om half 9, die van 11- t.m. 14-jarigen om half 10. Vanaf het beginpunt van lijn 4 (Bijzondere correspondentie) „Devotie en twist" zegt mjj iemand, die reeds enige tijd in Polen woont „zijn twee manieren om een lange neus te trekken tegen het regime". Hij geeft echter toe, dat Gomoelka er zich praktisch niet om bekommert, dat hij weliswaar officiële banbliksems rondslingert, maar alles verder laat gaan. 't Lijkt m(j trouwens niet zo eenvoudig. Ik heb veeleer de indruk, dat het regime een lange neus zet tegen de bevolking en haar weliswaar Iaat begaan, maar verder haar eigen marxistische weg volgt, of de bevolking dan overwegend gelovig is of niet. En dan zou ik het eerst willen hebben over de Poolse godsdienstzin. Het Poolse volk is steeds diep gelovig geweest; het is geen fenomeen van de laatste tjjd, al wordt tegenwoordig misschien het geloof demons.tratiever beleden: de tramconducteur die tegen zijn pet tikt, als h(j een kerk voorbij rjjdt; de jongens, die een kruisje maken bij het passeren van een heiligdom; de massale deelneming aan processies; het in retraite gaan van studenten der staatsuniversiteiten, het enorme kerkbezoek 's morgens en 's avonds de massale toeloop voor de herderlijke fulminaties van de kardinaal onge twijfeld schuilt hierin een vorm van zwijgend en toch veelzeggend protest. Maar dit is niet de echte devotie, die wij bedoelen, de eeuwenoude Poolse traditie. tholieke Jeugdbewegingen zijn er niet meer en als er dan nog catechismus- lessen mogelijk zijn in de kerk of in een particulier huis dan wordt het kinderen en ouders toch moeilijk gemaakt. Openlijk wordt echter niet ingegrepen. Wel is de Kerk finan cieel zwaar belast en zo men, vooral in hun historisch kader, verwoeste Ik heb Allerheiligen meegemaakt in het oude, schilderachtige Krakov en ik heb de Zwarte Madonna van Czes- tochowa bezocht, ik heb de kerkgang gezien op een zondag in het verwoeste Wroclaw en ik heb 's avonds in een stil hoekje in de Warschauer kathe draal gestaan en ben getroffen door de devotie. Deze devotie zit zeer diep en al doet zij in haar uitbundigheid wat vreemd aan, zij is ongetwijfeld echt en zij vormt als zodanig een factor, waarmee het regime hoe ongaarne ook terdege rekening moet houden. Ik heb aan velen de vraag gesteld oi er in Polen nog sprake is van kerkvervolging; slechts één zeer rechts gerichte geestelijke antwoorde bevestigend. De andere antwoorden waren meestal meer genuanceerd. De partijmensen, de ambtenaren zeggen natuurlijk verontwaardigd „neen"; de doorsnee-burger haalt de schouders op en denkt, dat de staat als het er op aan komt toch niet tegen de Kerk zal zijn opgewassen. Degenen, die wat verder denken, menen integendeel, dat de Kerk wél gevaar loopt en dat een steeds dreigende verstrakking van het regime tot ernstige conse quenties kan leiden De meeste pries- ters voelen zich echter weinig be haaglijk en bijna allen spreken var een gespannen situatie. Men wjjst er op, dat de staal ziel op alle mogelijke manieren tracht meester te maken van de jeugd. Ka kerken heeft hersteld, dan is er geen sprake meer van nieuwbouw. De b(j Krakov gebouwde staatstad Nowa Huta heeft geen kerken, maar er wordt mis gelezen bij particulieren en dit gebeurt vrij openlijk. Is er dan alleen maar sprake van een doorgevoe- "e scheiding Kerk staat? Van officiële zijde beweert men van wel, maar persoonlijk denk ik na veel gesprekken en vele, soms onbescheiden vragen, dat de situatie niet zo eenvoudig omschreven kan worden. Het regime is verplicht reke ning te houden met de 80 gelovigen en met de historische nationale rol van de Kerk. Het tracht die invloed in te djjken en waar het kan de clerus achteruit te drijven vooral door het opleggen van zware financiële lasten, en waarschijnlijk ook te intimideren door plagerijen. Men heeft mij uit geloofwaardige bron verzekerd, dat vooral in de kleinere gemeenten zorgvuldig ge noteerd wordt, welke burgers de monstratief kerks zijn wie bij voorbeeld catechismuslessen in zijn huis laat geven en dat deze ka tholieken het leven moeilijk wordt gemaakt. Dit alles belet echter niet, dat het volksdemocratische Polen zijn ker ken open laat en dat ik verscheidene mensen op belangrijke posten ont- ai t foto toont een deel van het huidige stadsbeeld. E. WINTERS fConvricrht Oners MnnrC l moet heb, die openlijk katholiek zijn, dat niet alleen op het platte land maar ook in de steden de kruisbeelden en de. heiligenbeelden langs de openbare weg met bloemen versierd zijn en dat op Allerzielen kaarsjes branden bij de gedenkpla ten van oorlogsslachtoffers, hier en daar tegen de huizen aangebracht, 's Zondags beieren er de klokken en in de kerken vindt men evenveel devote militairen officieren zowel als manschappen als burgers. En als het waar is, dat het regime po gingen doet om de massabedevaart naar Czestochova te onderscheppen door zgn. herstelwerken aan de wegen ot een samenscholingsverbod om hygiënische redenen, dat is er nog dag-in, dag-uit een onafgebroken stroom van meestal communicerende bedevaarders. Opvallend is, dat leidende commu nisten in Polen met grote bewonde ring en ik zou bijna zeggen, met grote eerbied, spreken over wijlen paus Johannes XXIII; ik heb sterk de indruk, dat velen van hem een ver betering verwachtten van de onge twijfeld weinig soepele verhouding tussen Kerk en staat. Het uitblijven van een werkelijk Pools episkopaat in het omstreden geannexeerde West- gebied schijnt zelfs het regime zwaar op de maag te liggen en men hoopte blijkbaar, dat paus Johannes de knoop zou doorhakken en aldus de weg vrij zou maken voor een nieuw konkordaat. Maar ook dit is allemaal niet zo eenvoudig. „Een konkordaat?", vraagt een openhartige en breeddenkende communist mij. „Goed, laat het voor ons allen een uitkomst kunnen zijn; maar wat zullen ze in Moskou zeg gen? Denkt u, dat ze daar akkoord zullen gaan met het geven van gods dienstonderwijs in om de zaken bij hun naam te noemen onze com munistische scholen? Een zeer strakke In Warschau hebben zich na 1945 grote veranderingei voltrokken Uczc geestelijke vraagt: „Hoe kunnen wij een konkordaat met het communisme sluiten? Er is geep dialoog mogelijk „Maar paus Johannes?" werp ik op „Het zou een vergissing zijn ge weest", antwoordde hij. Intussen heeft Polen nog steeds een katholieke universiteit in de schil derachtige stad Lublin, waar de par tizanen onder Russische auspiciën net eerste voorlopige bewind vormden. Er is bovendien, in Warschau, een „aca demie" van de staat, waar theologie wordt gestudeerd. Maar de katho lieke organistenbond is zonder meer afgeschaft, een katholiek weeshuis is zonder voorwendsel gesloten en de nonnen worden stelselmatig uit de ziekenhuizen geweerd. Nee, het is voor de Kerk niet zo rooskleurig, al zitten de kerken vol, al gaan de priesters in toog en kloos terzusters (en meestal eerbiedig ge groet) over straat; maar niettemin zou het overdreven zijn van een kerk vervolging te spreken of de ogen e sluiten voor een zekere lankmoedig heid van het bewind. De Polen kunnen nóg openlijk hun geloof belijden en ook dat is belangrijk. En de twist? Ik zat op een avond in het restaurant van het weelderige Orbishotel; er was een orkest, dat alleen maar populaire westelijke dansmuziek speelt. De zangeres van het orkest twist op het podium en op de volle dansvloer wordt enthou siast meegetwist. Demonstratief en vakkundig. „Wij hebben het twisten van de film geleerd", vertrouwt een jonge Pool m(j toe. De volgende avond zat ik in de danszaal van het Cultuur paleis. Hier is de jazz- en twistwoede nog heviger. Officieel fronst men de wenkbrauwen maar men doet er niets tegen. Het is een vorm van verzet maar het is een uitlaatklep. .Go moelka trekt zich daar niets van aan", vertelde mij een communis tische journalist „Laat ze maar ge rust hun gang gaan Ik zou echter niet durven zeggen, dat devotie en twist over één kam geschoren kunnen worden doch -'at het bewind er zo over denkt Zo zag de Poolse hoofdstad Warschau eruit direct na de oorlog.

Het Nieuwe Stadsblad | 1964 | | pagina 17