Parijs trekt de bloeit aam r HUIZEN EN GEZIN Dierenvervoer door de lucht eist efficiënte organisatie MOEILIJKHEDEN BIJ BABY'S TIPS VOOR DE HUISVROUW Wc Dieren vliegen vaker dan U denkt I Pari/s -fc-K-fc-fc-fc-fc-K-k-K-K-K-K-K-fc-K-K-K-K-K-fc-K-K-fc-K-K lü HP H iodelriej uit M liti onin^innchunfy Voor het eerst in de geschiedenis van de Parijse mode speelt de broek een hoofdrol en de manier, waarop Parijs de broek aan heeft zou kun nen voeren tot een totale omzwaai in de kleedgewoonten. Laten wij eens beginnen met de ont werpen van Courreges, de man die de hele zaak aan de gang heeft ge maakt. Zijn stijl, die doo- fabrikant van confectiekleding in de hele we reld als de Courreres look wordt na gemaakt, is vooral de keurig afge- v vrkte pantalon met een spi t bij de enkel, waardoor men keurige klei ne laarsjes in een bij het ensemble passende tint te zien krijgt. Bij deze pantalon wordt een kanten tuniek, tot de vingertoppen reikend, gedra gen alsmede een jasje met dubbel borststuk, dat reikt tot ongeveer 10 centimeter boven de knie. Een muts met strikbanden vervolmaakt de Courreges-look. fiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiifliiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiniiii)jiiii!N| Liiiiiiiïïiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiitiiiniiiiniiiïïiiiiiiiiil Jules Crahay, de ontwerper van het huis Lanvin, ziet de pantalon ook als uitgaanskledij. Ronduit gek zijn zijn pyamapakken van zwart crepe met zeer wijde pijpen, die zelfs een soort sleep-idee geven aan de ach- terzijde.Wat praktischer zijn de reis pakjes met pantalons van rokleng- te onder slanke mantels van drie kwart lengte. Een belangrijk acces soire hierbij zijn gehaakte kousen in dezelfde kleur als mantel en panta lon. COCO 'LOOK. Coco Chanel, de nestor van de hau te couture heeft 50 jaar lang gewei gerd pantalons in haar collectie od te nemen maar zelfs de grote Cha nel heeft moeten capituleren. Wel zijn haar pantalons alleen voor 's avonds en ze zijn sensationeel met hun vijftig centimeter pyamapijpen en de flatteuse lijn. Zij maakt ze van wit fluweel en zijden chenille met mouwloze bovenlijfjes van de zelfde stof. Over een deux-piece gaat een bijna tot de enkels reiken de mantel van niet doorschijnende zijde aan de hals gestrikt met twee enorme strikken. Dior's aanpak van de knickerbocker mode is ook voor de avond ch'f- fon deze keer, met een band om de knieën, bewerkt met kralen en edel stenen of van brokaat gemaakt, met een bijpassend jasje. UITZONDERING. Gey Laroche ontwerpt voor de jeug digen van Parijs. Hij ziet hen in wat hij noemt ..automobiel-ensembles" en natuurlijk betekent dit weer broeken. Het zijn gemakkelijk zit tende, vlotte pantalons en zij kun nen goed gecombineerd worden met autocoats van gabardine, leer, bont of tweed. Castillo heeft het antwoord voor de vrouw, die niet helemaal ingenomen is met de pantalon-rage. Wat dunkt u van één van die verdeelde culott- rokken? Hij maakt ze van rood groene ruitstof en er worden gerui te kousen bij gedragen. Er is maar één top ontwerper die pantalons schuwt voor het komende seizoen en dat is Yves Saint Laurent. Tn het verleden heeft hij heel veel laten zien op het gebied van de lan ge broeken en ik heb het idee, dat hij .rrote spijt zal krijgen over zijn beslissing er dit keer niet aan mee te doen. Want alle andere Parijse modehuizen geven de pantalon een hoofdrol in hun collecties. Als men een huis koopt, ziet men dat dan als een onderkomen voor de rest van het leven of verwacht me* dat men het weer zal verkopen als de gezinsomstandigheden verande ren? „Mensen ontdekken tekortkomingen aan een huis als ze er zo'n twintig jaar in gewoond hebben", vertelde 'n makelaar mij. „Daarbij bedenken ze veelal niet, dat hun eigen om standigheden in die twintig jaar meestal helemaal veranderd zijn. Een echtpaar gaat wonen in een huis, dat te groot is, totdat er kin deren komen Na veertien jaa- vindt men het huis te klein als hun kin deren ruimte nodig hebben om te stu deren en hun vrienden en vriendin nen te ontvangen. Maar na nog eens zes jaar, als de kinderen groot zijn en veel buitenshuis verkeren, is er weer teveel ruimte. En dit is de tijd waarop men zou moeten verhuizen". mimiiiiiiiimiimiiMiiiiiiiiHiiiiifviiiHimfiiimiiiifimiiimiiirftmii t E llllllllllllllMIIIIIIIIIIHIIIIIimtlllllMUIIIHIIIIlMlllllllllltlllSIIIIIIMin Bij een onderzoek bleek, dat er vaak woonruimte genoeg was maar dat die ruimte vrij ongelukkig verdeeld was. In vele huizen hadden jarenlang dezelfde gezinnen gewoond en in die gezinnen was in vele gevallen slechts één persoon over, meestal de weduwe. Omdat men niet ont vankelijk was gemaakt om van be huizing te veranderen bij verander de gezinsomstandigheden bleef men in zo'n groot huis wonen/ook al had men weinig contact met jonge bu ren en werd 't onderhoud te zwaar. Een aannemer, met wie ik een ge sprek heb gehad, houdt zich ook be zig met woningmogelijkheden voor veranderde gezinnen en een project van hem is bijvoorbeeld huizen met semi-onafhan kei ij ke woonruimte voor grootouders. Tegels leggen. Voordat men tegels legt, moet men deze eerst tien minuten in het water leggen. Anders zullen zij het vocht uit het cement absorberen en spoedig loslaten. Ei-flip. Een ei-flip maakt men als volgt: Klop eigeel van één ei met twee eet lepels suiker, voeg er dan een kopje hete melk aan toe en tenslotte wat cognac, rum of sherry. Klop in een ander schaaltje het eiwit stijf en doe er het eigeelmengsel voorzichtig doorheen. Dit is genoeg voor vier wijnglazen. Het is zaak de flip onmiddellijk te drinken, anders zakt deze in. Vlekken. Vlekken, veroorzaakt door hitte of water op glanzend meubilair kunnen op de volgende manier verwijderd worden: Maak een pasta met sigaren- of cigaretten-as en olijfolie en breng hiervan een dikke laag aan op de vlekken. Laat de pasta 24 uur zitten, verwijder deze dan met vloeipapier en poets het meubilair op de gebruikelijke manier. Vllthoeden. Vuil geworden vilthoeden mogen niet met behulp van een vloeistof wor den gereinigd. Het beste is er wat poeder in te borstelen in een overeen stemmende kleur. Voor wit vilt kan bijvoorbeeld talkpoeder worden gebruikt. Wrijf de poeder zachtjes in en klop het teveel er voorzichtig af. Een ander methode is vlekjes en vuile plekken voorzichtig te bewerken met wat fijn schuurpapier. Vanzelfsprekend moet met keel voorzichtig tewerk gaan aangezien anders het materiaal beschadigd zou kunnen worden. Haarlak. Alle reclame over „kristalheldere" haarlak ten spijt, beklagen vele vrouwen zich over haarlakvlekken op de sploj 1. Cezc vlehi. .\i I, j héél vlot en gemakkelijk worden verwijderd met brandspiritus. „De moeilijkheden ontstaan", zo zei hij. „als een echtpaar met een groei end gezin voor het probleem komen te staan van inwonende ouders. Ik heb geëxperimenteerd met een af zonderlijke woonruimte gelijkvloers, met toilet en badkamer en een eigen ingang". FEITEN ONDER OGEN ZIEN. „De grootouders houden zo hun ei gen deur en hun vrijheid maar zij weten, dat de kinderen vlakbij zijn als zij deze nodig hebben. Maar men moet de feiten onder ogen zien. Eén van de twee grootouders zal eens alleen overblijven. Dit betekent, dat de inrichting zo moet zijn, dat het huishoudelijk werk gemakkelijk ge daan kan worden. Deze aanbouwen van één verdieping moeten zoveel mogelijk ingebouwd meubilair hebben en de keukens moeten zo zijn dat er zo weinig mo gelijk gebukt behoeft te worden en er moet royaal kastruimte zijn om de herinneringen van een leven in weg te leggen" Parijs trekt de broek aan. Links: Passend gekleed als toeschouwster bij sportevenementen in een grijs flanellen pantalon met grote maat herencadigan en lange wikkel sjaal. Rechts: Probeer een flanellen autocoat in combinatie met een pantalon in een ruit. Het zal velen vreemd in de oren klinken, maar de grote luchtvaart maatschappijen vervoeren jaarlijks meer dieren dan mensen. Kunnen de laatstgenoemde luchtreizigers soms bijzonder veeleisend zijn, de eerstgenoemde hebben nog veel meer noten op hun zang, want elk dier heeft een speciale verzorging nodig. Als moderne arken van Noach landen overal ter wereld verschil lende speciale vliegtuigen, die op het vervoer van de meest uiteenlo pende dieren zijn ingericht. Drie maal per week brengt het KLM-toe- stel 862 zijn gevarieerde en beweeg lijke last naar ons land, die bijvoor beeld bestaat uit 4000 Javaanse mus sen, 100 apen en 6000 tropische vis sen. Gewoonlijk denkt men bij die rentransporten aan het vervoer van een enkele hond of kat of een wat méér exotisch dier, dat de dieren tuin als eindbestemming heeft. Wei nigen zijn bekend met de gigantische organisatie, die men in het leven heeft moeten roepen om efficiënt vervoer van grote aantallen dieren van de meest uiteenlopende soorten mogelijk te kunnen maken, aldus het oktobernummer van „Het Beste uit Reader's Digest", het vervoer van de verschillen de dieren brengt velerlei ongedach te problemen mee. Krokodillen bij voorbeeld zullen geenszins uit het lood worden geslagen, indien men een week lang verzuimt hen te eten te geven; vergeet men echter deze dieren regelmatig met water te be sproeien, dan voelen zij zich al gauw minder prettig. Reptielen houden het bij temperaturen onder de 68 graden Fahrenheit niet lang uit, ter wijl vogels iedere vorm van voed sel weigeren, wanneer zij in donkere ruimten worden vervoerd. Ook pen- quins hebben hun eisen; zij moeten met de hand worden gevoerd, want de lekkerste hapjes, die op de grond zijn gevallen, eten zij niet. Begrijpelijk dat de staf, die zich met deze dierentransporten bezig houdt, goed op de hoogte moet zijn met het veelzijdige dierenleven. Zon der deze kennis van zaken zouden grote aantallen dieren tijdens de reis sterven. Vaak ook zijn dezelfde diersoorten, doch afkomstig uit ver schillende delen van de wereld, af wijkend in hun eetgewoonten. Afr' kaans" olifanten willen hooi; h-< ,-l „'i (je i^„ Ion unnen echter niet buiten hu regelmatig rantsoen Merkwaardig is het ook, dat ver schillende diersoorten elkaar vres~ lijk kunnen opwinden terwijl re daarentegen elkaar juist kalme ren. Zo blijkt een nerveus kakelende kip een olifant te kalmeren, terwijl vooral renpaarden zich met 'n haan of een hond in hun nabijheid veel meer op hun gemak voelen. Vooral paarden worden, in verband met de internationale wedstrijden, veel door de lucht vervoerd. Bij elkaar zijn zolangzamerhand tweeduizend renpaarden door de lucht naar vele delen van de wereld vervoerd en dat is niet zo vreemd, want over het algemeen blijkt dat deze dieren de vliegreis beter kun nen weerstaan dan een reis per schip. Gedurende de afgelopen we ken zijn er heel wat kostbare spring paarden naar Tokio vervoerd in ver band met de Olympische Spelen. Vanzelfsprekend spelen zich zo af en toe in de vliegende dierenwereld de wonderlijkste taferelen af. Onlangs was bijvoorbeeld een KLM-vliegtuig genoodzaakt een tussenlanding in Calcutta te maken, aangezien drie gigantische olifanten zich binnen korte tijd door de voorraad suiker riet hadden gewerkt. Snelle radiografische boodschap pen zouden ervoor moeten zorgen, dat op het vliegveld twee ton suiker riet zou klaar staan. Helaas begreep men het op het vliegveld niet goed, zodat de verbaasde bemanning na de landing met twee ton suikerklont jes werd geconfronteerd. Een soortgelijke anekdote kan de bemanning van toestel van de Sea- bord World Airways vertellen, die enige tijd geleden plotseling een tussenlanding in New York moest maken, omdat een lading apen was losgebroken en kalm door het vlieg tuig wandelde. Nadat het toestel op het platvorm tot stilstand was ge komen, zagen verbouwereerde om standers, dat voor elk raampje een gein teres seerd naar buiten kijkende aap stond. Ondanks deze min of meer komische voorvallen is het vervoer van dieren een hoogst ernstige zaak, waarach ter een efficient werkende wereld omvattende organisatie schuil gaat en die op dezelfde verantwoorde lijke wijze apen, paarden, olifanten en vissen vervoert volgens dezelfde regels die ook voor het personen vervoer gelden. Wat de dokter er van Agt: Als een moeder met klachten over haar baby bij een dokter komt, be treft dit in de regel óf een hoestje óf een trage stoelgang. De eerste stoelgang bij de pasgebore nen zou de moeder kunnen veront rusten, als zij niet beter weet. Deze ontlasting heeft een donkergroene kleur en heeft iets taaiigs. Krijg de baby moedermelk dan verdwijnt dit al vrij spoedig om plaats te ma ken voor de goudgele luiers van het borstkind. Het aantal vieze luiers, die de zui geling produceert, wisselt van kind tot kind vrij sterk. Sommigen heb ben eenmaal in de 2 of drie dagen een vuile luier, anderen vier- tot zesmaal per dag. Beide uitersten vallen nog onder het normale en een behandeling is dan ook onnodig. Veelal hebben borstkinderen een wat tragere stoelgang dan degenen die met de fles worden grootge bracht. Een zuigeling, 'ie sic-hts e vijf of .no g .oeui.ig. Het is.au echtci ou.. hel gevolg zijn van „teruggeven" omdat het kind te schielijk drinkt. F.en oor., ak, die ook wo ons e/n ro' speelt, is vochtverlies door sterke transpiratie. Gewoonlijk komt dit doordat de kleine te flink is inge pakt. Vooral op warme dagen be hoort een baby luchtig gekleed te zijn! Geef de zuigeling nooit op „eigen houtje" een laxeermiddeltje. -t een lepel pruimensap (van gekoek te pruimen) zult u evfenwel ge n kwaad doen maar vloe bare pa ?- fine kunt u beter achterwege la De ouderwetse gewoonte om de k.n- deren van tijd tot tijd eens „schoon schip" te laten maken terwille van de gezondheid, is nu wel voorbij. Na het eerste levensjaar vangen 'e meeste moeders aan met hun po gingen het kind zindelijk te maken. Zeer begrijpelijk, dat zij wel eens van die luierwas af willen maar voor de meeste kinderen is dit toch wel aan de vroege kant en geeft het nogal eens aanleiding tot constipa tie. Eigenlijk komt het vroege „zin- delijk-maken" neer op 'n soort dres suur. Op een bepaalde prikkel 'ra van een pot tre n. darm op en uergeiij.se p. .akel niet altijd even prompt en ledigt zich eerst wanneer de darm dit zelf schikt. ei - sp, c.'eud. Dus moeders, zei op dit punt maar wat door de vingers als het niet zo precies op de klok gaat! Huisarts.

Het Nieuwe Stadsblad | 1964 | | pagina 18