Schoenen kosten in Polen tot f 84.- en een kostuum f f 42, 280, Qeef ais EEN POCKETBOEK STADSBLAD POCKETKIOSK - broersvest 125 Hotelprijzen in dollars! Uitgebreide collectie bij S Zonderlinge situaties op financieel gebied Speciale winkels voor buitenlanders WOENSDAG 2 DECEMBER 1964 HET NIEUWE STADSBLAD Het ligt voor de harvd, dat landen met een wankele economie allerlei deviezenimaatregelen nemen om hun zwakke murvt te beschermen. In de onmiddel lijke naoorlogse jaren heeft heel Europa dergelijke beperkingen gekend; in het Westen zijn ze intussen opgeheven maar de sate lieflanden hebben er nog geen afstand van kunnen doen. Ook het in de oor log zo verschrikkelijk geteisterde Polen is verplicht zijn bovendien op een valse basis geplaatste munt te beschermen op rigoureuze wijze. Daarmee gaan krachtige pogingen gepaard om harde Weste lijke deviezen aan te trekken en uit een en ander wil en officieel tenminste om zetten in zlotys, natuurlijk tegen de koers van 24 zlotys voor een dollar. Er zijn echter ook speciale winkels, waar de buitenlanders met dollars inkopen kunnen doen, die in dat geval (officieel!) 60 zlotys waard zijn. De staat heeft zich onder meer belast met het aan de man brengen van kunstvoorwerpen en antiquiteiten. De vroegere bezittende klasse kan hier familiestukken te koop aanbieden. Het liefst verkoopt men tegen dollars of andere harde munt, maar de bui tenlandse bezoeker dient er wel aan te denken, dat hij een uitvoervergun ning moet hebben voor kunstvoorwer pen. Zeer bijzondere aandacht wordt er besteed aan de Polen in het buitenland en de buitenlandse vrienden en verwan ten van Polen: het is bijna een financiële cultus. Polen, die van deze categorie familieleden of kennis sen geld of goederen ontvangen, heb ben de gelegenheid dollars om te zet ten tegen een koers van 72 zlotys voor een dollar De op deze wijze ontvan gen goederen whisky, sigaretten, oploskoffie en ook speelgoed en kle dingstukken verdwijnen in de zgn. PKO-winkels, die daarmee weer dol lars ronselen In Krakov vertelde een Poolse com ponist mij: ,,De PKO is de enige spaarbank (het is inderdaad een spaarbank) waar men tandenborstels of repen chocolade kan kopen." In elk hotel vindt men een PKO-winkel, die zeer heterogene artikelen uit het westen verkoopt en waarbij de prijzen worden aangeduid in dollars Eindjes aan elkaar knopen Het zonderlinge van deze historie is, dat men geen enkele van deze offi ciële zlotys als werkelijke basis van de zuivere waarde kan nemen; de zwarte zloty echter evenmin, omdat de waarde daarvan té laag zou lig gen. Wanneer ik echter vluchtig de prijzen in de winkels in ogenschouw neem, ben ik geneigd de zloty onge veer gelijk te stellen met zeven cent. In dat geval liggen de lonen evenwel bjjzonder laag maar er is ook onge twijfeld een te grote marge tussen lonen en prijzen, wanneer men verge lijkingen maakt met het Westen. En ik denk hierbij aan het zure grapje van een Poolse ambtenaar, waarmee ik in het café van het Monopolhotel te Wroclaw in gesprek kwam. Wij hadden uitvoerig prijzen en lonen in Nederland en Polen vergeleken. „Ja, ja", zei hij met een zucht, „het valt niet mee voor ons; maar binnenkort zal het wel beter gaan. Wij krijgen een nieuwe munt." Ik had hier en daar geruchten over een devaluatie gehoord, maar ze ook weer even hardnekkig horen tegen spreken. „Is het toch waar?' vroeg ik. „Ja" antwoordde de Pool met een grijnslachje. „Wij krijgen zlotys met franje eraan: dan kunnen wij de eind jes weer aan elkaar knopen. Inderdaad, dat eindjes aan elkaar knopen is een reusachtig probleem in Polen, al mag men de toestand niet uit een Westelijk standpunt beschou wen. Het is voor de doorsnee Pool immers veel beter dan het geweest is en de huishuren zijn buitengewoon laag ongeveer tien procent van het loon de levensmiddelen in de staats winkels niet té duur maar soms schaars. Laat de behuizing voor onze begrippen zeer klein zijn dan is de woongelegenheid gemiddeld toch rui mer dan voor de oorlog en bovendien zijn de huizen in de grote steden cen traal verwarmd. Dit belet echter niet, dat de le vensstandaard laag is; men geeft dit officieel ook volmondig toe. De lonen van de arbeiders gaan van 1200 tot 1500 zlotys in de maand dit als grof gemiddelde - én er zijn ook maandlonen van 2 000 zlotys. Officieel gerekend zou dit reeds hoge loon ca. f 280,-— zijn maar een paar schoenen kost minimum 300 zlotys en 600 zlotys voor schoenen van een beetje kwali teit. Een herenkostuum van 2 000 zlotys is bepaald inferieur van kwali teit; officieel gerekend worden dit dus schoenen van f 42 tot f 84.— en een slecht kostuum van f 280.—. Het ligt dus voor de hand. dat de Poolse vrouwen moeten meewerken en dit geldt evengoed voor de arbeiders vrouw als de doktersvrouw. Zwarte bijverdiensten En het ligt óók voor de hand, dat er zwart gewerkt wordt. Wie het enigszins kan, knapt 's avonds allerlei karweitjes op; dokters die overdag Een Poolse toeristische attractie. kos'teloos geraadpleegd worden vra gen na hun uren dikke honoraria al is dat niet toegelaten. Ik heb een jongeman ontmoet, die een universiteitsdiploma bezat maar zijn kost verdiende en naar hij verzekerde, zeer ruim met het fabriceren van leren horlogebandjes. Er is in elk geval een verbijsterend aantal Polen, dat zich een vrij duur uitgaansleven kan veroorloven. De Polen zijn op het gebied van de bij verdiensten blijkbaar zeer ingenieus en even ingenieus zijn de Poolse vrou wen op het gebied van de kleding. Wanneer men in de luxe-gelegen- heden voor het eerst het gezelschap bekijkt, vallen de kledingtekorten sterk op. De vrouwen dragen zwarte ot donkergroene of donkerrode kousen want nylonkousen zijn er bijna niet en zeer duur, de japonnen zijn van een bedenkelijke kwaliteit stof al man keert er niets aan de moderne snit. De mannen hebben lelijke lichte schoe nen en dikwijls broek en jas uit ver schillende soorten stof. Maar na een poosje ziet men dit niet meer door de charme van de in elk geval mo dieus gekapte dames en de hoofdstad van de heren, bij wie de handkus nog in ere is. Twee verschillende werelden Als de Polen het moeilijk hebben, dan willen ze het in geen geval laten merken en zij stellen het zeker niet op pry's om beklaagd te worden. En toch richten zij zich onbewust naftr het westen en zij Informeren zeer graag naar onze prijzen en lonen. Er is voorlopig echter geen lijn te trekken tussen deze twee volkomen verschillende werelden. Als de mar xistische maatschappij beoogt de arbeider een materialistisch paradijs te schenken, dan is men in Polen nog ver van dit doel verwijderd. Het zou echter niet eerlijk zijn geen rekening te houden met het feit, dat men deze samenleving op een puinhoop heeft moeten bouwen en daarom moet het Poolse leven ook uit deze hoek beke ken worden om een juist beeld te krijgen van hetgeen er zich op het ogenblik in dit land aan het voltrek ken is E. WINTERS. (Copyright Opera Mundi) zijn zonderlinge situaties gegroeid, want ook finan cieel is het Poolse avontuur nog niet geëindigd en op het ogenblik is het zo, dat Polen allerlei soorten zlotys heeft, waarvan er praktisch geen aan de juiste waarde beantwoordt. Er zijn officiële zlotys van ongeveer vijftien cent en zwarte zlotys van vier cent. Voorts zijn er officiële zlotys van ongeveer zeven cent maar er zijn ook officiële zlotys van een waarde van ongeveer een dubbeltje, terwijl de feitelijke koopwaarde in de praktijk neerkomt op zeven cent. Het spreekt vanzelf, dat men onder deze omstandigheden geen zlotys mag invoeren. Ook de uitvoer ervan is strikt verboden; anders zou de zaak immers helemaal in het honderd lopen Ik moet hier echter onmiddellijk aan toevoegen, dat het met de controle bij aankomst en vertrek wel meevalt; niet, dat ik iemand de raad zou willen geven geld in of uit Polen te smokke len, want een steekproef is natuurlijk altijd mogelijk en ik geloof niet, dat deviezensmokkel een goede introduc tie is in Polen Het beste is, zowel voor toerist als zakenman, hotelbons aan te schaffen Dat het geloof demonstratief beleden wordt getuigt de massale deelname aan de vele processies. bij een reisbureau in eigen land. De hotelprijzen in Polen zijn namelijk be rekend in dollars en de officiële koers is in dit geval ongeveer 24 zlotys voor een dollar. Deze bonnen worden in het hotel tegen zlotys ingewisseld en de buitenlandse reiziger ontvangt een afschrift, dat hij moet overleggen om zijn hotelkamer te betalen en waarop het uitgegeven bedrag zorgvuldig wordt genoteerd. Met het overige geld kan hij zijn maaltijden e.d. beta len. Hij mag bovendien zoveel buiten landse deviezen meebrengen als hij Verloren op of omstreeks 6 nov. door oudere dame: een gehoorapparaat, event, terug te bezorgen bij Wed. J. Bialas, Proveniershuis 2, Schiedam. Te koop gevraagd: judo- pak, 10 a 11 jaar. Telefoon 262776. Te koop: Jan Jaarsma haard 1961, grijs, in prima staat, van Tienhovenstraat 34, Telef. 64185. Te koop: Berini brom fiets (Standaard) Na 6.30 u. Te bevragen: Damme, Park weg 135, Schiedam. Te koop: Opel Olympia, t.e.a.b. Burg. v. Haarenlaan 1221, Schiedam. Te koop: Renault 4 met nw. banden i.pr.st., benz. 1:20 375,—; Citroen 1956, type sport, benz. 1-12, pr. banden, alles i.pr.st. ƒ550, Villastraat 101. Wij vragen nette werk ster voor dinsdag, woens dag, donderdag en vrijdag, van 16.3018.00 u. Slagerij W. v.d. Meer, Mgr. Nolens- laan 606, Telef. 62373. Te koop: witte laarzen met schaatsen, maat 35. Telef. 265528. Te koop: Volkswagen de Luxe 1957 in prima staat. Molensingel 21, Schiedam (Kethel). Heerlijke Gelderse rook worst, vacuum verpakt, dus langer houdbaar, nu 1,19 per 250 gram. Goudse Kaas centrale,' Mgr. Nolenslaan 460, Schiedam. Nu hele literpot grote zoetzuur augurken, slechts 98 ct. Goudse Kaascentrale, Mgr. Nolenslaan 460. Te koop: Berini M 31, pr. motor, 3 versn. 125, Rembrandtlaan 11c. Te koop: kamerbiljart, geheel compleet z.g.a.n., mt. 140x170 cm. 's Avonds na 6 uur: C. van der Slot, Poor- tugaalsestraat 9a, S'dam-Z. Te koop: Batavus Combi nieuw 275,en Batavus Wipphet 325,Na 6 uur: W. M. Mandemaker, Paral lelweg 136b, Telef. 150449. Te koop: prima bankstel; „Aladdin" vergasser; 1-pits gasstel, t.e.a.b. Parkweg 271 Een prima platte buis kachel te koop. Boterstraat 61. Te koop aangeb.: brom fiets N.S.Ü., drie versn., zo goed als nieuw. Obrechtstr. 36, wijk Groenoord, Telef. 266829, Schiedam. Te koop: modern kastje voor radio en ingeb. pick up; T.V.-tafel; pendule-gong- slag; gangloper, 3 Vi mtr. Telefoon 263451. Koopje. Nieuwe elektr. gitaar met leerboek, res. snaren enz., winkelwaarde ƒ135,—, nu ƒ95,—. Dam 38, Telef. 67044. 3 Jonge katjes vragen goed tehuis. Westerholt, •Bilderdijkstraat 49. Jongensfiets te koop voor ca. 9 jaar ƒ45,in prima staat, nog 3 mnd. garantie. Burg. Verveenstr. 14, Kethel. t

Het Nieuwe Stadsblad | 1964 | | pagina 5