Het nieuwe T BABYDRAMA GEEFT ERNSTIG TE DENKEN Excelsior '20 loopt met hem weg Hij is zon Schiedamsche Cartonnagefabriek een óclioL door Schiedam... Een taak en een vraag secretaris. J. J. KLOOS: 40 JAAR EEN WARE BOLLEBOOS fa ptettcg w&c&m fy'de JfA. rihwehlend HOOGENBOOM N.V. SHOWROOM Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethei. Schol 20-60% KORTING van 7.50 voor 3.00 PETJES van 7.50 voor3.75 automobielbedrijven rotterdamsedijk3 schiedam Ooi criclet 'de blaker' tel. 60500, na 6 uur 's avonds tel. 66459 VRIJDAG 8 JANUARI 1965 16e JAARGANG No. 26 Aangesloten bij de Nederlandse Huls-aan-Huisblad Pers Redaktie en advertenties: BROERSVEST 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-267368-263939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur. Inzendtermijn advertent.es: d.nsdag en donderdag 6 uur 's avonds Centrale administratie Randstad-editiesc Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland De dagelijkse lijst van dodelijke ongelukken in het verkeer kunnen wij, krantenlezers, bijna al lezen met dezelfde onverschilligheid als waarmee wij de berichten doornemen over de talloze aanrijdingen met blikschade, de recensies van tentoonstellingen en de gemeenteraadsstukken. Het is zelfs al zover met ons gesteld, dat de standenlijstjes van de voetbalcom petitie ons meer zeggen dan de reeks namen van mensen, die in het verkeer het leven lieten. Bij een geval, zoals deze week in Vianen, waarbij een kind- Je om het leven komt, omdat het door zijn moeder slecht behandeld wordt, staan we langer stil. Vooral als zulk „nieuws" gevolgd wordt door een bericht over een moeder uit Emmen, die haar vijf jarig dochtertje in een teil met wa ter verdrinkt. Maar dergelijke gru welijke misdrijven grijpen ons aan, houden ons dagenlang bezig, als deze in onze nabijheid gebeuren. Er ging dan ook een schok door Schiedam, toen begin deze de politie bekend maakte, dat in de Polder vaart een meisje, een baby nog, ge vonden was in de Poldervaart doodmet een touw om het halsje. 2)ramatióch Een dertienjarige jongen moet deze week de schrik van zijn leven heb ben gehad. Wreed is de Schiedam se jongen gestoord in zijn gedachte die hij moet gehad hebben met een paar plezierige uurtjes in het vooruit zicht. Hij was als zovele honderden stadgenoten die middag en duizen den mannen overal in het land op weg naar een voetbalwedstrijd. Hij loopt op het voetpad bij Spierings- hoek, dat leidt naar Sportpark Harga. De jongen moet een licht ver moeden hebben gehad, dat er wel eens iets vast kon zitten aan het touw, dat op het water van de Pol dervaart dreef. Voorzichtig glijdt hij naar beneden, naar de waterkant. Hij grijpt het touw. Misschien was de jongen nog wel blij-verrast, toen hij aan het touw een tas van plastic zag bengelen. Hij kon eenvoudig weg niet vermoeden, wat de tas ver borg. Wie zal zeggen, welke schok de jongeman kreeg, toen die tas een kinderlijkje bleek te bevatten. Waar haalde de jongen de moed van daan om niet direct weg te lopen, luid gillend? De dappere jongen schiet een andere jongen aan. Bij het grote Spierings- hoekflat staat zondagsmiddags mees tal wel een agent om het verkeer te regelen. Maar de drukte is al weg; uiteindelijk is het de conciërge van het flatgebouw, die de politie waarschuwt. De politie is nog eerder bij de plaats van de gruwelijke vondst dan de man, door wie zij ge waarschuwd werd! voortgezet worden in het gerechte lijk laboratorium, waarmee nog vele dagen gemoeid kunnen zijn. Vast staat dat de baby, een meisje, enige dagen geleefd heeft. Het lijkje moet ook enige dagen, weken wel licht, in het water gelegen hebben. De doodsoorzaak is op dit moment nog niet vastgesteld. Het lijkje werd gevonden met een touw om de hals en dat doet vermoeden, dat de baby eerst gewurgd is en daarna in het water geworpen Maar is de doodsoorzaak wel be langrijk? Neen. Dit gruwelijke mis drijf ook al staat het misdrijf nooit bij voorbaat vast, wie twijfelt er in dit geval? is het meest af schrikwekkend. Het lijkt er veel op dat hier een moeder haar kind ver stoten heeft. Een ongehuwde moeder misschien, of een getrouwde vrouw, die niet meer opgewassen was tegen de moeilijkheden, de zorgen, die dit kind op deze wereld haar zou brengen. Misschien was zij bevreesd, dat het kind een zwaar leven zou lijden en wilde zij dit voorkomen. Mensen kunnen hierover eigenlijk niet oordelen. Het zijn zo maar wat veronderstellingen, maar toch ^dlanwijzin ^en De vrouw moet in de laatste maan den van haar zwangerschap angst vallig haar geheim verzwegen heb- ALLE JONGENSKLEDING GAAT ER UIT. HAAST U NOG ENKELE STUKS HAZEWIND JACKS EN DEMIES van 27.— voor 13.50 COLBERTS van 30.voor 15.00 COATS van 50.voor 25.00 NAPPA HANDSCHOENEN Modemagazijn, Broersvest 111 Ruime parkeergelegenheid aanwezig De naam van de Schiedamse jongen die de afschuwelijke vondst deed, is niet bekend. Terecht. Het ge beurde moet voor hem een grote schok geweest zijn. Dat zou bij een volwassene normaal zijn. Een vervelende publiciteit, een foto in de krant misschien van de jongen zou het gebeurde voor hem alleen maar erger maken. De verantwoor delijke politie-autoriteiten zullen de jongen wel duidelijk gemaakt heb ben dat hij zich kranig heeft ge dragen en dat menig volwassene een voorbeeld aan hem kan nemen. Hij heeft gehandeld op de enige juiste wijze. Maar niemand zou het hem kwalijk hebben mogen nemen, als de jongen in plaats van rustig en doordacht te handelen, in paniek was weggehold! Raadsel Intussen staat de Schiedamse re cherche voor een schier onoplosbaar raadsel. De baby die gevonden werd, heeft niet persé uit Schiedam af komstig te zijn. De bekende dr. J. Zeldenrust, wiens weinig benijdens waardige taak het is welhaast iedere moord in ons land te onderzoeken, heeft maandag in het Gemeente- Ziekenhuis sectie op het lijkje ver richt. Zijn onderzoekingen zullen STpor sc he ZZ s'zaterdags geopend van 9-17.30u vrijblijvend demonstratie en taxatie MET V.W. EN SERVICE KOMT HO OGE N BOOM U ER ZEKER Jan Kloos is nu 61 jaar oud. Een jaar na de oprichting van Excelsior, in 1920, meldde hij zich aan als lid. Zelf had hij eerder een groepje man nen rond om zich heen verzameld, maar toen zijn vrienden een voor een verdwenen, vond hij het beter in een bestaande vereniging te gaan voetballen. Drie jaar was hij „gewoon" lid. Toen koos de heer E. A. Leenderts, de toenmalige voorzitter van Excelsior, nu ere-voorzitter (en huidige voor zitter van de Schiedamse Gemeen schap) hem uit als secretaris. En tot op de dag van vandaag zal de heer Leenderts daar geen spijt van hebben. Jan Kloos heeft vier voorzitters „overleefd": Leenderts, Alberts (de bekende Piet Alberts, die nu burgemeester van Rucphen is), Kleinekoort en Frans Bakker. Nu dan zwaait Jan Mielo de scepter en het ziet er naar uit, dat Kloos en Mielo samen nog een tijdlang aan het bewind blijven. Zij zijn nog ge zond en hebben alle liefde voor hün club. De heer Kloos heeft tot 1935 in het eerste elftal gespeeld en ook in de top van het Schiedamse cricket was hij geen onbekende. Zelfs in de zo mermaanden van de tegenwoordige tijd kan men de heer Kloos nog iedere zaterdagmiddag op het cric- ketveld vinden. In het veteranen- elftal. De heer Kloos heeft twee hoogte punten meegemaakt bij Excelsior. Dat was in de jaren 1936 en 1959. In 1936 promoveerde Excelsior naar de toenmalige eerste klasse van de R.K.F., de toenmalige katholieke voetbalbond. In 1959, het tweede hoogtepunt, promoveerde Excelsior naar de tweede klasse van de KNVB. En nu speelt Excelsior weer in de derde klasse. Maar de plaats die Excelsior inneemt op de competitie ladder vindt de heer Kloos niet zo belangrijk. Neen, van veel groter belang acht hij het, dat de (katho lieke) jeugd van Schiedam, die zich graag uitleeft in de voetbalsport, in „zijn" vereniging een goed onder komen heeft. Met dankbaarheid denkt de heer Kloos dan ook terug aan de tijd, dat broederHermano nog in Schiedam was. Wat bloeide (en bloeit) sinds die tijd de junior en adspirantenafd. van Excelsior. En dan komt de heer Kloos vanzelf toch weer terug op de plaats van Excelsior. „Dank zij de opleiding van vroeger moet het mogelijk zijn, dat Excelsior het een heel eind schopt in de K.N.V.B. De tweede klasse is binnen enkele jaren weer binnen ons bereik. En dande eerste klas?". Uitbreiden Dus is de heer Kloos toch bezeten van een stevige plaats in de „grote" bond. Is hij niet tevreden met het derde klasserschap? Toch wel! Want meer nog dan de kwaliteit van het voetbal en dus de competitie-stand houdt de heer Kloos zich bezig met de interne ak- tiviteiten. Want Excelsior wil uit breiden. Wil bouwen. Excelsior is nu vier velden rijk in Sportpark Thur- lede (en wat voor velden ?De zeven honderd leden zeggen zelf: de mooi ste van héél Schiedam). ben, bang als ze was. Misschien heeft zij zich negen maanden lang bezonnen op een manier, waarop zij zich van haar kind kon ontdoen. Wie is deze vrouw? Waar komt zij vandaan? De politie staat voor een raadsel. De plaats van de vondst duidt op niets. Het kindje heeft dagenlang in het water gelegen en kan dus van verre afgedreven zijn. De Polder vaart is de laatste weken enkele keren bemalen, waardoor de stro ming sterk toeneemt. De baby kan evengoed uit Delft, Vlaardingen, Overschie of Rotterdam afkomstig zijn als uit Schiedam. Aan de politie van al deze steden de taak om dit gruwelijk misdrijf op te lossen. Ieder, die meent ook maar de ge ringste aanwijzing te kunnen ver schaffen, heeft de plicht zich tot de politie te wenden. En dat niet alleen om het misdrijf op te lossen, maar ook om de vrouw te helpen, die de moeder was van de baby. Veertig jaar lang secretaris van één en dezelfde vereniging. Wie kan dat de heer J. J. Kloos nazeggen? Zondag vult de heer Kloos het vierde kruisje in achter de tijdsduur valt zijn secretariaatschap van de voetbalvereniging Excelsior .:0. Jan Kloos is een begrip voor de katholieke voetbalvereniging in onze stad en daardoor alleen al voor héél sportminnend Schiedam. De receptie, die zaterdagmiddag in de kantine van de Schiedamse Cartonnage Fabriek van vier tot zes uur wordt gehouden, zal het bewijs vormen dat de heer Kloos in Schiedam en nog ver daarbuiten een bekend figuur is geworden. 1P99IK De oude kantine is eigenlijk te klein voor zo'n groot complex en niet representatief voor Excelsior. Daarom moet er uitgebreid worden. Het jubileum van het komend week einde betekent voor de heer Kloos, die bij de Gemeentelijke Technische Bedrijven een gezien ambtenaar is, derhalve maar een kleine rustpauze. Hij wil verder, doorbouwen Maar morgen zal hij er toch aan moeten geloven: dan is hij het mid delpunt van héél Excelsior en iedere Schiedammer, die een stadgenoot wegens zijn vele sportievewerk zaamheden weet te waarderen. lichtarchitectuur nv Schiedam nieuwe sluisstraat 1 hoek dam telefoon 010260191 gratis lichtadviezen vrije toegang (EN NOG GOED BETAALD OOK)

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 1