Eindelijk over de brug ZATERDAG: KIJKDAG VOOR DE VAN BRIENENOORDBRUG Stout stuulstukje van Pletterij Enthoven Een echte randstad belevenis e ee amine ueriiere Die lekke band..... Zo gaat U rijden EEN DELFTSE STAALROMAN Snelheid Fotogeniek Bascule Knooppunt 00 u □□O NDS.TAIS -€por> Als't even kan moet u gaan geachte randstadters, want de kans is té uniek om niet met beide han den te worden aangegrepen. Of betermet beide benen, omdat tl misschien maar één keer in uw leven een wandeling kunt maken over en op het magnifieke brok techniek, dat van Brienenoord- brug heet en dat Hollands waterbouwkundige naam voor meer dan honderd procent eer aan doet. Zaterdag a.s. kan het, van tien uur af tot half vier toe. En dan gaat deze hoogste, breedste en ook duurste brug van ons land on herroepelijk dicht voor voetgangers, om in het vervolg alleen nog maar auto's en brommers over haar wegdek te laten rijden. Daar het uitzicht hoog boven het water (27 meter!) op rivier, een stuk Hollandse polder maar vooral het gigantisch^ verkeersknooppunt met zijn „ronde" wegen te indrukwekkend is om er zo maar met een auto over heen te gaan, heeft mr. J. Aartsen zijn hand over zijn ministeriële hart gehaald en bekend ge maakt dat zaterdag 30 januari iedereen dus welkom is om op en van de brug te genieten. Maandag de ie februari zal er, als de Koningin de brug officieel komt openen, ook nog wel gewandeld worden, doch naar u be grijpt alleen door een select en dus genodigd gezelschap. verschillende kanten uit om het Zui den van Rotterdam te bereiken. Als over een tweetal jaren de Bene- luxtunnel ten westen van Rotterdam klaar is en in het noorden en zuiden ook de randwegen te zijner tijd hele maal verkeersgereed, zal met deze oostelijke Van Brienenoordverbin- ding niet alleen Rotterdam maar de gehele randstad Holland verkeers technisch gezien een heel stuk zijn opgeschoten. En dat mag ook wel, omdat we weten het de rand stad een enorme concentratie van mensen en bedrijvigheid gaat wor den, zover zij dat al niet is. De Van Brienenoordbrug is in dit gehele plan wel het belangrijkste object. Derhalve als u zaterdag een momen tje heeft..., kunt u gelijk zien waar een deel van onze belastingcentjes is gebleven. Nou ja, centen, zeg maar honderd miljoen gulden, want dat heeft dit machtige bouwwerk met het gewaagde verkeersobject gekost. Op Rotterdammers schijnt dit be drag overigens niet zó'n geweldige indruk te maken, want die hebben intussen de gebogen wegen al de naam „pierepot" gegeven en inder daad, van die bijna dertig meter hoogte af gezien lijkt het er alle maal verdacht veel op. Pierepot... voor de mensen van de Rijkswaterstaat en daar vatten we dan al die honderden werkers aan de brug en de wegen van hoog tot laag maar mee samen) is het een soort erenaam. „Hün" pierepot mag er zijn en nu kunt u aanvoeren: dat mag dan ook wel voor zo'n honderd miljoen, het gehele complex is er niet minder gigantisch om. Met zijn enorme boog een fijn, kunstzinnig object voor fotografen(l) dus ver geet uw toestel niet van bijna driehonderd meter, een totale lengte aan weg van twee-en-een halve kilo meter, een verkeersplein groter dan bij de Oude Rijn, viaducten, hoofd wegen en randwegen, haar veertig meter hoge verlichtingstorens met natrium schijnlampen en vooral die enorm brede brugafrit, maakt dit Van Brienenoord-project indruk op ieder die er oog voor heeft. Over een paar jaar zullen we er wel licht helemaal aan gewend zijn en de brug passeren zonder dat het ons dan ook maar iets doet: op het ogen blik mogen we er echt nog wel u te gen zeggen. Tegen deze oeververbin ding IJsselmonde-Kralingseveer. Kijken we dan eerst eens naar de brug zelf. De lange stalen overspan ningen met een lengte van 290 meter en in totaal zes rijbanen (twee maal drie) is niet slechts de breedste in ons land maar een van de meest mo derne bruggen van geheel West-Eu ropa. Er zijn twee beweegbare klap pen; deze ingebouwde basculebrug is ook al de grootste van ons land en het heeft een geheel weekend ge duurd (en nog zo wel een paar uur tjes) om het bewegingsmechanisme goed af te stellen. De klappen hoe ven alleen open voor grote zeesche pen en bokken en naar verwacht gaat dat zo'n twee tot drie maal per dag gebeuren. Het duurt ongeveer twee en een halve minuut eer de klap open is, eenzelfde tijd vraagt uiteraard het sluiten; met het door laten van een groot schip of een bok mee kan de wachttijd voor de brug ongeveer twintig minuten bedragen. Hopenlijk zal de basculebrug niet tijdens spitsuren 's morgens of in de namiddag open gaan, want de ver keersstroom over de Van Brienen oordbrug zal, zeker ook in de nabije toekomst, zeer groot worden. Om nu te voorkomen, dat het ver keer op het grote plein aan de Kra- lingsekant door de te vormen files als de brug open is potdicht komt te zitten, is er een soort 'superbrein' aangebracht. Dit elektronische brein is in staat reeds het verkeer op de toegangswegen naar het plein te ver tragen, zodat de opstopping niet al te hevig kan worden, terwijl het ver keer, dat niet over de brug moet en zich dus in oost-westelijke richting begeeft, zonder hinder 't grote plein kan passeren. Het plein kan overigens niet minder dan 6000 auto's per uur verwerken. Mocht dit in de toekomst toch nog niet voldoende zijn, dan kan ernaast het bestaande viaduct nog 'n tweede worden gebouwd. Met name de zuidkant van de brug biedt een aparte aanblik als men zich op de Van Brienenoordbrug be vindt. Er zijn vele wegen, allemaal kronkelend en een aantal viaducten, die het verkeer .ichting geven. Er is 'n verbinding Rotterdam-Dordrecht, Rotterdam-Noord-Dordrecht, Gouda- Utrecht en ook kan men nog drie Mocht u zaterdag niet kunnen gaan, doch hebt u het idee de komende week de brug dan toch maar everj- tjes per auto of brommer te doen: de maximum snelheid voor auto's is rond en op de 'brug zeventig km. p. uur. Men gelieve echter in het begin wat langzamer te rijden, omdat er een inloopperiode voor het wegdek nodig is. Het is toch al wat traag gegaan met de aanbreng van het as- faltdek, omdat de regen een lelijke spelbreker bleek. De asfaltlaag moest zelfs tweemaal worden ge legd, hetgeen o.m. de officiële open stelling van de brug alsmaar naar een wat latere datum heeft verscho ven. Het gerucht als zou de bntg nu al verzakt zijn wordt door Rijkswa terstaat met grote klem tegengespro ken. De bodem van Rotterdam met zon slappe structuur 'is voor bouwers een van de slechtste van ons land, doch van verzakking is gelukkig geen sprake. De vertraging is voor namelijk te wijten aan de hierbo ven beschreven asfaltering. Vandaar ook het advies: kalmpjes aan in het begin. En daar zal niemand bezwaar tegen hebben want ook van achter het stuur gezien is dit project alles zins de moeite waard. „De brug Van Brienenoord", een spannende roman In vele afleve ringen, met als ondertitel „Stout staalstukje van Pletterij Ent hoven Delft". Zo spreken ze daar in Delft, langs de lange Schieweg waar zich menige zware industrie heeft vastgezet over de operatie- Brienenoordbrug. Het grootste karwei is weliswaar hier al lang en breed achter de rug, maar de Pletterij heeft er, en natuurlijk juist dezer dagen, de mond nog vol van. Ruwweg mag worden gezegd, dat deze Delftse zware industrie rond een derde van de enorme staal constructie voor z'n rekening heeft genomen. Daar zijn dan zo'n slordige 1400 ton staal in gaan zitten, waaruit de Pletterij Ent hoven de 25 meter brede en 300 meter lange rijvloer van de vaste brug smeedde. Zoiets laat natuur lijk sporen na. En wat dit Delftse bedrijf er dan ook regelrecht aan heeft overgehouden is wat nu te boek staat als: de bedrijfsafdeling „Staalmontage Gouderak". Van deze buitenpost aan het rui me water onder Gouda zijn de 86 gevraagde Brienenoordbrugsec- ties in elkaar gezet en sectie- gewijs naar de bouwplaats ver sleept. Een sectie woog al een 20 ton per stuk, zoals de gehele brug 5000 ton weegt. In het Goude- rakse bouwdok met de machtige kraanbaan werden de 86 secties tot brugdelen samengesteld met een maximaal gewicht van 300 ton. Alleen al het plaatsen van de Goliathkraan op de kraanbaan was een geweldig karwei. iwmAnnniwinnnfwwvwim'yi""""""""" In VA dag werd met behulp van Neerlands grootste drijvende bok, de „Simson", dit gewichtige werk geklaard. Het transport via het Amsterdam-Rijnkanaal had ook nog ai wat voeten in aarde (lees: water). Want al maakte Enthoven Delft dan de 10 mm staalplaat voor de rijvloer kant en klaar (zoals Braat-Rotterdam de brug boog met de trottoirs verzette), /de zgn. hoofdleggers van Werk- spoor-Urecht moesten in Goude rak ook nog worden gemonteerd. Binnen enkele maanden waren de eerste 4 brugdelen, in vereniging bijna 1000 ton wegend, geladen en afgevoerd. Toen kwamen ech ter de moeilijkheden met de strenge winter van begin 1963. Uit Delft kon geen brugsectie meer worden aangevoerd. „Het had weinig gescheeld of we had den de Delftse Schieweg toen als parkeerplaats van de omvangrijke secties moeten gebruiken", zo weet men in Delft vandaag nog te vertellen. In Gouderak was de situatie overigens ook niet roos kleurig: er was geen aanvoer uit Delft en geen afvoer naar Van Brienenoord. Ook de aanvoer van de hoofdllggers, door Werkspoor gemaakt, stagneerde. Bijna 3 maanden lang tot half maart 1963 bleef de afvoer van Gouderak onmogelijk en alleen door het op elkaar plaatsen van de 2 achtergebleven grootste brugdelen tezamen bijna 200 ton, was doorwerken mogelijk, zij het in een rustig tempo. „Na de vorst kon het tempo worden opgevoerd en verdween het laatste stuk brug van Brienenoord", zo verzucht men nu nog opgelucht in de Delft se Pletterij, waar men vele jaren met deze grootste brug der zuch ten geleefd en gewerkt heeft. Ook precisiewerk kan zich over jaren uitstrekken. Nu kun je de breedste en hoogste brug van Nederland bouwen: zo'n enorm gevaarte vraagt dan uiteraard nog om een uitstekende verlichting ook. En dat was met name voor het IJsselmondeplein voor de ver- en belichtings- expers een geenszins gemakkelijke zaak. Maar bij een project met een super elektronisch brein, dat voor 6000 auto's per uur de verkeerslichten tot op de frakties van de sekonde haarfijn doet veranderen van rood via oranje naar groen, kan men een goede verlichting niet op zich laten zitten. Deze is nu gevonden, in torens van veertig meter hoogte, waarin elk 24 schijnwerpers met natriumverlichting zijn aangebracht. Ook al heel eigen tijds was het afstellen van deze schijnwerpers, die werkelijk voor een vloed van licht zorgen. Een telefoón was er namelijk bij behulpzaam, want als je veertig meter hoog als elektromonteur „effe zo'n lampie moet versiere" zoals ze dat in Rotterdam en omgeving plegen te zeggen, kun je „van be nede niet effe roepe, hé Jan, nog een tikkie naar rechts". Woorden van ge lijke strekking zijn wel gezegd via die telefoon dus, die een goede lijnver binding vormde tussen de man hoog in de lichttoren en degene, die beneden aanwijzingen moest geven. Het bereikte resultaat bleek gelukkig zeer doel matig te zijn. Overigens zult u op dit plein geen verkeerslichten tegen komen. Wél, zoals hiernaast al staat, op het Kralingseplein, waar het een en al verkeerslicht is, met superbrein en al. wlAnnnjmAnAj^jinnnnrwvvvyv-irMTr>-----------"""""""w',','M"M"WM*'wu>,>w'w*AA'vww>*#wws/VVVWN^ Wie veel gebruik gaat maken van de nieuwe brug zal wel geïnteresseerd zijn in de routes, die in Rotterdam zijn uitgeplozen in samenwerking met de Rijkswaterstaat, de verkeers politie, de A.N.W.B. en de Provin ciale Waterstaat. De aanduiding zal, via lichtbakken, een duidelijke zijn. Komend van de richting Dordrecht op weg naar Den Haag zal men via de nieuwe brug en het Kralingse plein naar de Maasboulevard rijden en vervolgens belandden op de Rijksweg naar Den Haag (nr. 13) via de Oostmolenwerf, het Oost plein, de Goudsesingel, het Hofplein, de Schiekade, en de Stadhouders- weg. Wie uit Den Haag of Delft komt kan de oude route via de Maastun nel nemen. Wil men, uit de richting Dordt ko mend naar het centrum van Rotter dam, dan zal dit gaan via de Van Brienenoordbrug het Kralingseplein en de Maasboulevard. Komend uit dezelfde richting, maar met Capelle of Krimpen aan de IJssel voor ogen, dan gaat men over de brug en het Kralingseplein naar de provinciale weg nr. 24. Terugkomend uit Capelle of Krimpen naar Rotterdam komt men over genoemde prov. weg, het Kralingseplein en de Maasboulevard. Voor de richting Rotterdam-Centr- naar Capelle en Krimpen volgt men de oude route over de Schaardijk, dit totdat het tweede viaduct bij het Kralingseplein gereed is. Een lekke band te krijgen, uitgere kend in de Maastunnel, is vooral tij dens de spitsuren gewoonweg een ramp. Wie tijdens het Maastunnel kookpunt zoiets overkomt zal zich wel bijzonder ongelukkig voelen, want iedereen is toch al vele kwar tieren kwijt om zich door die tunnel te worstelen. Een lekke band krij gen op de Van Brienenoordbrug is minder erg, omdat het reeds ge noemde elektronische brein ook hierin voorziet. Niet dat er een robot naar u toe komt met een „even wisselen, mijn heer", maar wél zorgt het brein er voor dat er speciaal voor de pech vogel een verkeerslicht op groen komt te staan als de brug open is om een zeeschip of bok door te la ten. We hopen dat het u niet over komt, maar stelt u zich voor dat u net op de afrit een lekke band krijgt en deze laten we zeggen in een kwar tiertje weet te verwisselen. Dat zou dan inhouden, dat u konstant voor een rood licht moest blijven staan als uw goede band er weer om zat. Het verkeer oost-west heeft dan na melijk in zo'n situatie alle voorrang. Het brein, dat u heeft geregistreerd, zorgt er nu voor dat u eventjes groen licht krijgt om uw weg te ver volgen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 13