tiet nieuwe ALLES SAL REG KOM ALS ELKEEN SUN PLIG DOE" dkt üptettig tmten fy'cte Schiedamsche Cartonnagefabrfek HANDEN UIT DE MOUWEN EN SPORTHAL BOUWEN Loco H Sabel zegt t Paul Kruger na: achter de stopmand Zie onze opruimings advertentie talages en e Woningbo uw nog het grote zorgenkind Aangesloten bij de Nederlandse Huls-aan-Huisblad Pers Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. Lo iiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiinmniiniiiiniiiiniiiimiiiiiiiiiii Heerlijk „rommelen" Schiedamse NOTITIES Ongelooflijke lage prijzen want alles moet er uit! Modemagazijn Broersvest 111 tel. 60500, na 6 uur 's avonds tel. 66459 WOENSDAG 13 JANUARI 1965 16e JAARGANG No. 27 Redaktie en advertenties: BROERSVEST 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010 267368 263939 Kantooruren: dagelijks [behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur. Inzendtermijn advertenties: dmsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Centrsle administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34. Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland jmuifunninmniiaMiUuiiiiiiiiiiifnifiiiiiiiiuiiHniniHiiiiiiiiiiiiiiinn ZIE SEBASTIAAN OP PAGINA 3 Het is met de woningbouw in Schie dam vorig jaar niet florissant ge gaan. De loco-burgemeester, wet houder H. Sabel, zei maandagavond in zijn Nieuwjaarsrede in de ge meenteraad, dat ook zonder finan ciële perikelen tegenslagen van aller lei aard een aanmerkelijke vertra ging in het bouwprogramma kun nen brengen. Het vraagt veel moeite de bouwterreinen vrij te krijgen van bestaande bebouwing, maar uit eindelijk is het tempo van de bouw de voornaamste factor voor het be palen van de datum van oplevering. Vorig jaar kwamen in Schiedam 585 nieuwe woningen gereed, waarvan 337 woningwetwoningen en 248 wo ningen in de vrije sector. Er is dus wel een verbetering gekomen na het uitgesproken slechte jaar 1963, toen slechts 313 woningen gereed kwa men, maar toch kon de verwachting van (oud-)burgemeester mr. J. W. Peek, in zijn Nieuwjaarsrede van vorig jaar uitgesproken, niet worden verwezenlijkt. Men had namelijk ge hoopt in 1964 zo om en nabij de achthonderd woningen af te leveren. De heer Sabel vond het aantal wo ningen, dat bij het begin van dit jaar in uitvoering was, namelijk 1036, slechts een bescheiden troost. Toen het jaar 1964 begon, waren er zelfs nog vier woningen méér in aanbouw en slechts iets meer dan de helft daarvan kwam gereed. Gezien de stand van de uitvoering thans, meen de loco-burgemeester H. Sabel nu te mogen verwachten dat dit jaar zeven- tot achthonderd woningen worden opgeleverd. Het zal mede van het sanerings tempo afhangen, hoe groot het netto-resultaat dit jaar zal zijn. In 1964 werden slechts 98 woningen aan de bestemming onttrokken na melijk 69 wegens sanering en 29 voor bedrijven. De woning-voorraad in Schiedam steeg dus vorig jaar met 487, hetgeen altijd nog een mooi getal is vergeleken bij 1963, toen de woning-voorraad slechts met 160 vooruit ging. Maar ook de 487 huizen die dus het totaal aantal huizen in Schiedam vorig jaar vermeerderden, is niet om over te roepen. De heer Sabel noemde de 487 huizen „zeer bepaald onvoldoende om in de be hoeften van de bevolking te voor zien". Van de 733 huwelijken die vorig jaar in Schiedam werden gesloten, von den in 193 gevallen de partners een woonplaats buiten Schiedam, 164 jonge paren trokken in bij de ouders en 100 bij anderen, terwijl nauwe lijks 100 paren direct een eigen woning konden betrekken. In 175 gevallen moesten man en vrouw af zonderlijk gaan wonen. Het Is niet verwonderlijk dat ook vorig jaar sprake is geweest van een vertrekoverschot en wel van 320. Doordat het aantal geboorten het aantal van de overledenen met rond 900 overtrof, groeide de bevolking van Schiedam vorig jaar met 580 personen. Deze groei werkte echter door in de kaartenverzameling van Bureau Huisvesting, waar het aan tal ingeschrevenen steeg met 153, namelijk 93 ingezetenen en 60 ves tigingen. overheid wordt verwacht, dat zij het tempo bijhoudt. De heer Sabel zei dat het stelsel van de prioriteiten de harmonische ontwikkeling van Schiedam zal verstoren, „want een voorziening op het ene gebied zal het tekort elders scherper doen ge voelen". Als voorbeeld gaf de heer Sabel het jonge paar, dat in de wijk Groen- oord gaat wonen en zich daarover Cjroeiilulpe Het is vooral deze groei, die de Schiedammers in de komende jaren onder druk zal zetten. Want het is zo, sprak de heer Sabel in zijn Nieuwjaarsrede, gemakkelijker om de investeringen te verlagen dan het geboorte-overschot en het tekort aan woningen in nieuwe stadswijken is slechts van zeer geringe betekenis als rem op de huwelijksdrang. Het leven gaat verder en van de een tijdlang verheugt. Maar na een jaartje gaat men zich afvragen, waarom de winkels zo ver weg zijn en nog later waarom de kinderen zo ver moeten lopen naar de school. ei ref Loco-burgemeester H. Sabel durfde geen voorspellingen wagen voor dit jaar. Hij vertrouwde erop dat er zal kunnen worden doorgebouwd, dat de gemeente wel ergens de midde len zal vinden om de invoering van het aardgas verder voor te be reiden, om zo maar enkele voorbeel den te noemen. De heer Sabel merk te op dat Schiedam niet alleen te kampen heeft met deze moeilijk heden, maar héél het land. En door gezamenlijk te werken zal ook deze periode wel voorbijgaan. Daarom dacht de heer Sabel maar aan de woorden die Paul Kruger als lijf spreuk voerde: Alles sal reg kom als elkeen sijn plig doe". In zijn nieuwjaarsrede stelde loco burgemeester, wethouder H. Sabel ook, dat in het afgelopen jaar de beperkingen in de bestedingen zich eerst tegen het einde in volle om vang deden gevoelen. De eerste maanden konden de „vroede vade ren" nog in de blijmoedige verwach ting leven dat het allemaal mis schien nog wel zou meevallen. „Laat gaan zo die gaat" was het motto van de heer mr. P. van Boc- hove, wethouder van financiën toen de begroting 1964 van stapel liep. Maar goed, er kwam vorig jaar toch heel wat gereed. Zeven bruggen (vijf in Nieuwland en twee in Kethel) brachten de voetgangers en de woon oorden meer gerief, de openbare u.l.o.-school aan de Van Hogendorp- straat werd in gebruik genomen, het scholencomplex aan de Dwarsstraat kwam in aanbouw, met de uitvoe ring van de Brandersbrug inclusief parkeergarage werd een begin ge maakt, na jarenlange voorbereiding werd de eerste paal geslagen voor de uitbreiding van het Politiebureau en het houten hulpgebouw van de gemeente-secretaris aan de Nieuw- straat kwam nagenoeg gereed en zal nu binnenkort in gebruik worden genomen. Ook de straten en wegen in Schiedam vroegen en kregen aan dacht. Nieuwe straten werden aangelegd in NieuwJand, Groenoord en Kethel, de Ilorvathweg wa»bt nu op aan sluiting via de Brandersbrug met de Burg. Van Haarenlaan, de omlegging van de Westfrankelandsedijk over het oude S.V.V.-terrein werd een feit, de profielwijziging van de Broersvest kwam in record-tempo tot stand en vele honderden meters riolering werden opgehaald en ver beterd. Ook de gedachten omtrent de ontwikkeling van Schiedam wer den in plannen vastgelegd. Door de gemeenteraad werden vastgesteld een herziening van het uitbreidings plan in hoofdzaak Kethel en de uit breidingsplannen Groenoord en Kethel-Centrum. Binnenkort krijgt de gemeenteraad plannen voorge legd in onderdelen over Groenoord en Kethel-Centrum en het reeds be faamde plan Schinoko zal ook aan de gemeenteraad worden aange boden. De problemen rond de op heffing van de Poldervaart zijn praktisch alle tot een oplossing ge komen. En met de woningen, die vorig jaar dan toch maar gereed kwamen en die het meest tot de verbeelding spreken van de Schiedammers is er toch maar heel wat gepres teerd. En zo moge ook het twintig ste jaar na de Bevrijding zijn. Loco-burgemeester Sabel wenste de gemeenteraadsleden en over hun hoofden heen alle Schiedammers toe dat 1965 heel voorspoedig mocht zijn. De Sporthal vraagt de aandacht en dat is maar goed ook want het is zaak, dat we de bouw daarvan met spoed doordrukken. Heel Schiedam moet op de hoogte blijven van de bouwwerkzaamheden en dat niet alleen, men zal ook de handen uit de mouwen moeten steken en zeer actief moeten wor den. Vandaar, dat we met genoegen doorgeven dat er een folder is ver schenen, waarop werklustigen kunnen opgeven of zij mee willen werken aan de bouw, of ze een bepaald bedrag willen schenken of renteloos willen lenen, of men kosteloos materiaal wil verstrekken, of men belangloos ar beid wil verrichten voor de sporthal, enz. enz. Er is heel veel geld nodig, dat staat vast. Naast de eerste paal, die 19 december jl. werd geslagen moeten nog 499 palen komen. En daar bovenop de sporthal zelf. Mensen, laat het een erezaak voor heel Schiedam worden om de sporthal zo spoedig mogelijk klaar te krijgen. Heeft tl iets op te geven, iets aan te bieden of wat dan ook? Bel dan even nummer 265197 en U wordt graag te woord gestaan. Het gironummer is 9399 t.n.v. Ned. Middenstandsbank N.V., Schie dam. Prachtig is ook dat de Schiedamse Middenstands-Centrale daadwer kelijk meewerkt en de leden opwekt de folder zo spoedig mogelijk ingevuld in te everen. Ook zonder de strook van de folder kan en mag ro wel opgeven. Adresseer gewoon naar Stichting Sporthal Schie loof maar gerust, dat de P.T.T. wel raad weet met Uw schrijve We mogen dan in een welvaart-staat leven, op de Uitverkoop blijft ons aller oog gericht. TWEE MAAL per jaar! En zo zal het altijd blijven. Veel mag er dan ver anderen, geschrapt wor den in het leven, de uit verkoop beslist niet! De welvaart-staat brengt beslist mee, dat er van echte ouderwetse rom mel geen sprake meer is. En onder „rommel" ver staan we dan restanten van jaren geleden, on- modische japonnen e.d. of herenkostuums. Dat is er beslist niet meer bij. Vroeger had men 't er graag voor over om desnoods een nacht te bivakkeren voor een zaak, omdat daar iets voor „een prikje", een uitgekookt 'prikje', werd aangeboden. Voor een spotprijs We 'waren toen nog niet zo ver wend of we zaten meer op ons geld. Een ding was echter zeker: we hielden terdege rekening met de uitverkoop. Zo ook de winkeliers NU lijkt dit allemaal anders. Er zijn geen 'prikjes' meer, waarvoor een lange rij gevormd wordt, als het buiten nog donker is. De da mes, klanten van een wolzaak zouden U ech ter wat anders kunnen vertellen! Die stonden j.l. donderdagmorgen om kwart over 7 wél in de rij, want er was een fantastische aanbieding van prachtige wol voor „een prikje". Tweemaal per jaar op de eerste of tweede donderdag in januari of juli krijgen Het is ondoenlijk dlle winkeliers hun meninig te vragen. Toch deden we 't bij met met een drukbeklante stoffen- en confectiezaak. Welover wogen was de unanieme mening, dat inderdaad de belangstelling van vroeger getaand is, maar dat de uitverkoop altijd zal blijven. Al stelt het publiek er nu bijzondere eisen aan en daar heeft het recht op. Men koopt nu niet meer, omdat het hard nodig is, maar men wil echt van afgeprijsde artikelen profiteren. Het weer speelt hierin een grote factor. Huisvrou wen snuffelen graag overal, maar dan moet de temperatuur buiten om uit te houden zijn! Er zijn nog wel winke liers, die een gezellige „rommelbak" hebben, waarin toch altijd wel iets bruikbaars te voor schijn komt. Een sport voor de huisvrouw die alleen zij dan ook maar verstaat. Daarvoor be hoeven de mannen zich beslist niet te generen. Die zijn gemakzuchtiger. Die vinden al die poes pas onzin. Vreemd, dat het merendeel van de winkeliers uit MANNEN bestaat Sterkte, huisvrouwen van Schiedam, als u morgen uw slag levert! Alle vakken moeten leeg. De zomercollectie is be steld. Er moet ruimte komen. Er zijn koopjes. Aan u de taak ze op te snorren. Met een graci euze duik tussen de rek ken ofu uitleven in een gezellige „rommel bak MIEKE de ingeschreven klanten hiervan bericht. Die wol zaak immers weet, dat vaardige vingers van huisvrouwen dit koopje niet zouden willen mis sen. Hieruit blijkt dus wel dat de uitverkoop in het zakenleven een onuitwis bare plaats inneemt. Iedere winkelier houdt daar rekening mee. Geeft de klant de ge legenheid de laatste res ten van de wintervoor raad, sterk afgeprijsd, het hunne te noemen. Sommige huisvrouwen hebben daar een speci fieke neus voor. Ze graaien tussen de rek ken. Ze weten precies, wdt ze hebben moeten. Laten zich niet met een kluitje in het riet stu ren. Men haalt ze er zó tussenuit, de gewieksten, de gehaalden op dit ge bied! Vaak moeders van een flink gezin. Of van jongens, die niet te verzadigen zijn en maar blijven groeien. Heel be langrijk is het altijd een vast adres voor al uw inkopen te hebben. Er ontstaat dan een zekere „binding" met de zaak. Op de bedrijfsleider wordt dan nooit ver geefs een beroep gedaan. We hoorden 't dezer da gen nog van iemand met een tweeling. Als ze nog klein zijn, gaan ze graag hetzelfde gekleed. Heeft de moeder een leuk jurkje of pakje uitge zocht, maar blijkt er geen tweede exemplaar van te zijn dan zal de bedrijfsleider er altijd voor zorgen, dat men niet teleurgesteld wordt. MEN MOET ER NOG even aan wennen, als men een tele foonnummer draait en vergeet de „2" te draaien. Een stem op de band herinnert u er wel aan. Maar lastig is het wel, al zal dit ook wel wen nen, net als het cijfer 5 inplaats van 4 in onze brieven... DS. A. STEINHART IS zondagmiddag in het kerkgebouw van de Evangelisch Lutherse Ge meente aan de Westvest alhier door de vroegere predikant van deze ge meente, ds. S. G. v.d. Haagen be vestigd. Hierbij waren tegenwoordig ds. A. Hoffman, ds. D. J. Spaling Dzn., ds. A. Ie Coq, ds. E. A. Bos, afgevaardigden van de Hervormde Gemeente, ds. A. D. Klaassen (N. P.B.), ds. W. A. Krijger (Geref.). Onder de aanwezigen bevonden zich ook oud-gemeentesecretaris Mr. N. J. Post en wethouder W. van Schon- neveld. rich e- (EN NOG GOED BETAALD OOK)

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 1