RANDSTAD-REPORTAGES Gevefblokkade FOTOTHEEK WIJST DE WEG open uichtth er MONUMENTENLIJST CIRCULEERT AL DOOR VELE GEMEENTEN Lpa r riii b 1 U en uw pandje t?uu. *4** Deze Panoramische fotomontage met een flink stuk Koornmarkt er op (om eens dicht bij huis te blijven) lichtten we speciaal voor u uit de „fototheek" van de ge meente Delft, ondergebracht in het Saneringsbureau van de heer Bijl, op zijn beurt weer deel uit makend van de dienst Openbare Werken. Het ministerie van O.K. en W. mag met 'n monumentale monumentenlijst zijn aan komen dragen, de gemeente kan er met een greep in de archiefkast het bijbehorende plaatje er bij leve ren. Als enige gemeente in ons land beschikt Delft n.l. over een compleet fotoarchief van de bin nenstad inclusief overzichtsfoto's van de buitenwijken, gecomple teerd door de nodige luchtfoto's. Gehele gevelwanden (zoals bo venstaand beeld duidelijk toont) gaan er schuil in deze imposante fototheek. Geveltje voor ge veltje, pandje voor pandje is op de gevoelige plaat vastgelegd en minutieus tot een aansluitend ge heel gemaakt. Waar fotografisch monnikenwerk, moderne topogra fie. De hele binnenstad op de foto, rond 4000 woningen, perce len en of opstallen geknipt, stuk je, bij beetje, de majestueuze Oude Delft en andere grachten gevels net zo goed als wijlen de doorbraakhuizen dan het Achter om en de Aschvest, de Pieter straat en de Nieuwstraat, stegen en sloppen. Daar waar het foto grafisch oog in kruipdoor-sluip- door straatjes en stegen tekort schoot werden de percelen desge- wemst in perspectief genomen. Een dergelijke fotostad, opgebor gen in twee bescheiden archief- weg 30.000 gulden, bewijst nu bij na dagelijks aan Openbare Wer ken en meer in het bijzonder aan 't Delftse Saneringsbureau waar devolle diensten. Bij verbouwin gen van een willekeurig pand, bij het plannen van rioleringen, bij welke bouwtechnische ingreep dan ook behoeft nu maar een map gelicht te worden en de betref fende gevel en situatie staat de betreffende ambtenaar of instan tie duidelijk voor ogen. Bespaart natuurlijk ook veel heen en weer geloop. Dat is dan een prak tische kant van zo'n fotostad. ty]acjei(aclit Welke reconstructies en bouw technische ingrepen er al dan niet in het kader van de stads- sanering er nog zullen volgen, het Delft-binnen-de-veste uit de zestiger jaren van deze eeuw zal in elk geval fotografisch haar scherp aan het nageslacht kun nen worden overgeleverd. Daar toe hebben de foto's ook een speciale behandeling ondergaan, zijn ze geprepareerd en „zuur vrij" opgeplakt, om verkleuring of vertekening tegen te gaan, kortom kan men ze een zekere eeuwigheidswaarde toekennen. Wie nu, om tot ons uitgangspunt terug te keren, met de lijvige Mo numentenlijst in de hand de door het rijk (voorlopig) geregi streerde 600 monumenten in het gigantische openluchtmuseum Delft in één oogopslag wil voor zich wil zien heeft aan deze foto theek van de heer Bijl ook een goeie. We kunnen ons zelfs voórstetten, dat menig raadslid straks eens bij OpenbareWerken langs zal lopen om met eigen ogen te zien waar het hier nu eigenlijk alle maal om gaat. Nog voor de hand liggender, een foto-expositie van de 600 tot monument gebombar deerde panden en wat er nog meer onder mag vallen. Weet men tenminste waarover straks in de raad zal worden gesproken. En komt men niet voor verras singen te staan als onlangs in Den Haag, waar het gemeente bestuur de monumenten lijst langdurig onder zich hield om de raadsleden tenslotte in nauwe lijks een week tijd te verplichten zich enigermate een inzicht van de materie te vormen. Hetgeen natuurlijk een farce was en werd. Moge iets Dergelijks Delft en an dere gemeenten bespaard blijven. Al moeten we nog het Delftse raadslid zien, dat de moeite zal (kunnen) nemen alle 600 op de monumentenlijst voorkomende nummers stuk voor stuk op de hun toegedachte waarde te toet sen. 2>Ji Met op de lijst veelvuldig voor komende toevoeging „pand uit het begin van de 19e eeuw met een eenvoudige harmonische waarde" of iets in die geest doe je, dachten we, ook niet veel. Maar ja, veel meer of eigenlijk nog veel minder zien de Chinese restaurateur op het hoekje van de Oude Delft of de groenteman op het hoekje Br. Turfmarkt- Gasthuislaan er ook niet in. Wie weet, horen zij en met hen vele andere tot monument ver- hevenen er niets meer van en worden ze over twee jaar weer even vrolijk van de lijst afge- voerd. Aan de andere kant, be- nauwend kan zo'n ge'velblokkade van een flink stuk stad toch ook wel werken. En belemmerend in j je bewegingsvrijheid. Het wonen en werken in een openluchtmu- I seum schept natuurlijk wel ver- plichtingen. Hetgeen we ook de eigenaar van het pand uiterst rechts, op de hierboven afgedruk- te gevelwahd bif deze hebben l trachten duidelijk te maken. Of j we veel begrip voor dit standpunt zullen vinden? 5 "■■■■■■■■■iiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiwiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaMiiiuiiiiiiiiiHiiiin Mocht u dezer dagen nu een helemaal geen zin hebben in aardappelen groente-vlees en griesmeel toe, maar al watertandend denken aan een goud gele loempia, bami goreng speciaal en koffie met boterkoekkortom als u Chinees zoudt willen gaan eten, loopt u althans in Delft kans de sambal onder een monumentaal dak op uw voorgerecht uit te smeren. enminste als u zich voor dit Iijn-ondermijnende doel naar de Oude Delft 3 begeeft, op welke hoek naar u wellicht weet de lampjes in de Chinese lampionnetjes branden. Blijft het evenwel bij boerenkool-met-worst en zoudt u toevallig de kool voor die stamppot laten afwegen en inpakken bij de groentewinkel op de hoek van de Brabantsche Turfmarkt en de Gast- huislaan,, wel, dan heeft u zoiets prozaïsch als kruikooi gekocht in 'n monu ment. En zoudt u - om nog maar eens wat te noemen dezer dagen met welk doel voor ogen dan ook de deur van ons bedrijf binnenstappen, weet can dat u met zo maar een Delfse drukkerij binnentreedt. U bevindt zich dan nl. ook al in een monument. kasten en aangelegd voor ruw- "i Ml! Mag du? ja dit mag van Monumentenzorg. Een oud en onaantrek kelijke gevel m de grachtenhuizen (Koornmarkt) vervangen door een qua bouwstijl aantrekkelijke nieuwe gevel, aansluitend bij het fraaie schoolvoorbeeld van het belendende perceel En de Btichtmg Studentenhuisvesting heeft er weet van hoe je oude grachtenhuizen naar buiten aan de Monumentenzorgers kunt ver kopen om er dan binnenwaarts moderne flats voor studentënbe- hmzing aan over te houden. Het kost natuurlijk wel een paar centen, maar de Stichting heeft het er graag voor over. En de gevelbeschermers hebben er vrede mee, zolang er aan hun normen niet wordt getornd. IUUIIHIIIIMimil.il,■•nu.,,,MHM,Hl,UIMMMIIUIMMIMHI,MM,MM, IIUIIHIIIIIIIIlliuuHIUIIIIIIIIllfHiHun,,,,,,,/! Wat voor konsekwenties heeft het eigenlijk als een pand op de Monu mentenlijst terecht komt! Om het eens officieel te zeggen: „met ingang van de datum, waarop de ministe riële brief is verzonden, valt het on roerend goed onder bepalingen van de monumentenwet, waarmee de bescherming van het pand tegen be schadiging, vernieling, verplaatsing, vergunning wordt beoogd." Ofwel: mocht u ook zo'n brief heb ben ontvangen en juist het plan heb ben overwogen uw gevel dit voor jaar maar eens een fris lichtgrijs verfje te geven in plaats van dat vale bruin: niet doen want 't mag niet. Afbreken mag uiteraard hele maal niet, maar herstellen of ge bruiken op een manier, waardoor het zou worden ontsierd is eveneens niet toegestaan. Nu was het zo, dat bij een ingrijpende wijziging van een pand men toch al toestemming no dig had van de zogenaamde wel stands- of schoonheidscommissie, zodat er in feite niet eens zo veel verandert. Twee jaar lang gelden al deze spel regels. Dan wordt n.l. definitief be slist: monument of niet. Zo ja dan is uiteraard voor de eigenaren het feit, dat er bij restauratie financiële steun van het rijk kan worden ge vraagd wel een prettige bijzonder heid. Mocht men ondanks dit feit het niet met de beslissing van de minister eens zijn, dan kan men krachtens de monumentenwet bij de Kroon in beroep gaan. Zoiets heeft uiteraard nü nog geen zin dit voor het geval die brief u maar zwaar op de maag ligt; omdat (we herhalen het) het hier dus om een voorio- PSe lijst gaat. Er is dus nog niets beslist. Een andere belangrijke konsekwen- tie is, dat door plaatsing van een on roerend goed op de lijst (de defini tieve dan) van monumenten de mi nister de mogelijkheid heeft bij niet navolgen van de verplichtingen door de eigenaren, maatregelen tegen hen te^ nemen. Niet naleving van de ver plichtingen, zoals die in de monu mentenwet staan, kan zelfs tot ge vangenisstraf (ten hoogste één jaar) of een boete (van maximaal 10.000) leiden. En als u... enfin, zo kunnen we nog wel even doorgaan, want ineens is Delft honderden monumenten rijker geworden. Het heeft officiële brief jes geregend zo'n zes honderd stuks die in geljjk aantal Delftse brievenbussen belandden. Ook an dere gemeenten stonden of komen binnenkort op „de lijst" te staan. „Alsdat uw pand tot monument is verklaard en op de monumentenlijst geplaatst"liet het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen in wat officiëlere termen weten. Iets dat voor heel wat panden op deze nieuwe lijst min of meer een vanzelfsprekendheid was, iets ech ter ook dat heel wat eigenaren, i.e. bewoners heeft verbaasd (en in heel wat gevallen lichtelijk ge vleid). Naast de drie hierboven aangegeven „gloednieuwe" monumenten, uiter aard allemaal in de binnenstad, be vinden zich wat Delft betreft op de oude Delft en de Koornmarkt ook nog andere panden, die tot de uit verkorenen behoren, evenals dat het geval is op het Achterom, de Bagijn- hof, de Beestenmarkt, de Binnenwa- tersloot, de Wijnhaven, de Niéuw- Straat, de Kolk, de Choorstraat, het Noordeinde, de Lange Geer, de Mo lenstraat, de Molslaan, de Markt en de Hippolytusbuurt. Of al die tot monument verheven panden er zo opvallend „antiek" uitzien is een voor de hand liggende vraag. Nee er zijn ook pakhuizen bij en als leek kun je je misschien wat verbaasd afvragen waarom er in de brievenbus van een bepaald, ogen- schijnlijk heel gewoon huis, ook zo'n brief terecht is gekomen. Maar de ogen van de mensen die het we ten kunnen of anders: de Monumen- tenraad, zien dingen die minder ge oefende ogen niet zien. Een paar op een speciale manier ingezette ramen, 'n bijzondere dak constructie, soms zelfs al een lijst: kijk dan zijn de dingen die 'n pand kat akteristiek kunnen maken voor hun tijd. En dan zegt de Monumen- tenraad „ja" tegen zo'n pand. tSundelim^ Mag het schrijven van O.K. en W. velen hebben verrast: voor de ge meente kwam deze lijst zeker nTet onverwachts. Men heeft er jarenlang op gewacht. Uit de gemeenteraad is wel eens aangedrongen op het sa- mens tellen van een dergelijke lijst „maar dat zou dubbel werk ziin ge- weest" zei de heer Bijl, hoofd vin net Delftse Saneringsbureau, die al druk bezig was met het in kaart brengen en intekenen van de nieu we" monumenten. Er stonden in Delft zo'n 136 monumenten op de lijst, die viel onder de (oude) mo numentenlijst van 1915. Het vacuüm dat in dit opzicht tot 1961 heeft ge duurd toen op 22 juni van dat jaar de grote monumentenwet er door kwam is thans opgevuld, zodat er in Delft als 't allemaal doorgaat tenminste nu zeshonderd panden onder deze wet vallen, die dus onder toezicht van Monumentenzorg ko men te staan. procedure Definitief hoeft deze lijst echter he lemaal nog niet te zijn. De gemeente kan er iets mee gaan doen, haar be- schouwen als uitgangspunt. Men kan er panden aan toevoegen, die vol gens de gemeente beslist op zo'n lijst thuis horen óf het tegenover- gestelde: er panden afvoeren. Kort om: men kan dus naar eigen wens en inzicht voorstellen doen. Want de Monumentenraad houdt zich b.v. helemaal niet bezig met de vraag of een bepaald pand, des noods een hele straat in een uit breidingsplan c.q. saneringsplan val len De gemeente, die dit wel weet, houdt uiteraard met de bestudering van de lijst en de voorstellen re kening met deze zaken, men is er tenslotte zelf het beste van op de hoogte wat er t.z.t. in een bepaald gedeelte van de stad staat te gebeu ren. In dit verband hoeven we alleen maar aan het plan City-Zuid te den ken. De gemeenteraad nu, alsmede Ged. Staten hebben na ontvangst van de lijst vier maanden de tijd de minis ter in overweging te geven monu menten aan de lijst toe te voegen of daarvan af te voeren. Eventueel kan op verzoek van G.S. of gemeen teraad deze termijn worden ver lengd tot acht maanden, waarna de minister de lijst vaststelt en B. en W. deze ter inzage leggen met een exemplaar van de Monumentenwet. Indien er dan geen beroep tegen de plaatsing op de vastgestelde lijst wordt ingesteld, stelt de minister vervolgens de inrichting van het re gister van de beschermde monumen ten vast, welke dan wel bindend is. JMMWWIW»iiiiiiim.m.HM.MMMm.MWItillllllMIli— I Zegt de groenteboer in zijn tot f monument verheven hoekpand i lakoniek: „We leven gewoon ver-1 I der, maar we zijn er niet op ge- I steld. Alles wat je doet aan de f buitenkant, reparaties en zo, moet je nu opgeven. Je zal om f eens wat te zeggen, een verbou- I wing van duizend gulden in je I hoofd hebben, waarvan je er op mag rekenen dat Monumenten- 5 I ™rg er de heIft van zaI betalen. Maar dan zullen ze eens even ko- men kijken en reken er dan maar I op dat ze goed kijken en je een I verbouwing van 10.000 gulden aan I I praten, want als ze eenmaal je ge- I vel met de loep bekijken dan vin- I I den ze van alles. Neen, voor mij z hoel t het echt niet. Ik wil liever van die lijst af". 1 Enn wet (beklonken door het on- - I vermijdelijke „Wij Juliana") is 1 echter om nageleefd te wor-1 den en de mazen zijn er om er I j tussen door te zwemmen. Aan de nodige soepelheid mag en zal het f aan beide kanten niet ontbreken.

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 9