WAAR BACH SPRAKELOOS OVER ZICH HEEN LAAT LOPEN.... nieuwe vleugel ^t^eltci -holei Tri Schiedam zeggen ze nu: Vlaardingen is er mooi mee oCicli torbel In de Schiedamse Bakkerij De Geer draait de laatste dagen alles om de gerstebroden en de bijbehorende consumenten. Veelgehoor de kreet in de bakkerij„Met gerst meer mans" en variaties op dit bekende thema. De bakker is er de man niet naar om zelf het evangelie van het z.i. heilzaam op de gezondheid inwerkende brood, waarop hij zich nu intensief wil toeleggen, te prediken.- Ge lukkig maar ook, want bakkers van wonderbrood zullen moeilijk gehoor kunnen vinden, zodra de commercie om de hoek komt kijken. ^JCrachlitj WEVING KLEURSTELLING UNICUM I LICHTORGEL TTTTh 4 0^ V J.(iW/'M/fiPtoffó GERST V! Neemt allemaal niet weg, dat de bakker uit Schiedam alle recht aan zijn zijde heeft het eens met dit-vrij zeldzame-brood uit gerstebloem te proberen. Wij zouden tenminste niet zo gauw een bakker kunnen opnoe men die het gerstebrood al in zijn bakprogramma heeft opgenomen. Gerst is (was) als broodgraan uit de tijd geraakt, hoewel het in vroe ger eeuwen overal ter wereld de voorkeur genoot, doch is sinds lang verdrongen door de tarwe. Het ger stebrood komt ons al uit de Bijbel tegemoet. Gersteters zijn gezonde mensen, zeg gen de propagandisten van dit graan, waarbij ze de hele volkenkun dige geschiedenis overhoop halen om aan te tonen hoe weinig voe dingskwalen er onder de gersteters- door-de-eeuwen-heen eigenlijk maar voorkwamen. De vurigste voorstan ders schromen niet dit ene soort graan een genezende werking toe te kennen op een van de ergste zgn. civilisatieziekten van deze tijd. Het geen ons voorlopig, zachtjes gezegd, nog onbewezen lijkt en verder ook buiten beschouwing kan worden ge laten. Liever geloven we mét bakker De Geer, dat gerstebrood een krachtig en gezond voedsel is, hetgeen wél te bewijzen valt. Een graantje ge zonder nog dan het zware tarwe brood, dat op zijn beurt natuurlijk weer valt te pref eren boven het (al dan niet kleffe) wittebrood. Bak ker De Geer krijgt ons aan zijn kant als hij het over die boeg gooit. De veehouder geeft het zijn eigen varkens, zouden we nog kunnen uit roepen in het koor van gerstoma- nen, als het slechts om blank en ste vig spek zou gaan. Trouwens het gerst aanbevelend met volgende uitlatingen (niet uit Schiedam afkomstig) zou wat al te gortig zijn. Toch lazen we: „Mijn vrouw leed al jaren aan chro nische diarree. Zij kon nergens meer worden geholpen. Toen wij een paar dagen wat gerst hadden gegeten was zij er af. Sindsdien heeft zij er geen last meer van gehad". Of deze: „Een natuurarts meldde mij dat zijn hoofdassistente leed aan chronische hoofdpijnen. Zij genas ervan nadat zij 3 weken gerstepap had gegeten". Of die: „Mensen die gerst gaan ge bruiken, krijgen onmiddellijk een veel frissere huidskleur. Zij gaan zich ook direct veel fitter voelen. Ik heb dat aan den lijve ondervonden. Toen ik brood en pap van gerst ging eten, verminderde mijn gewicht al gauw, ging ik me stukken vitaler voelen, werd mijn huid gaver en ge nazen kleine, bij het dagelijkse werk opgelopen wondjes aan mijn handen veel sneller en zonder infecties dan voor mijn ommezwaai naar gerst". Zo hoeft het niet voor ons en niet voor bakker De Geer, die echt ook nog genoeg brood ziet in zijn an dere bakprodukten. Dat hij waar schijnlijk de tweede gerstebrood bakker van het ganse land wordt, ja daar wil hij wel voor uit komen. „En, bakker De Geer, is dat krachti ger brood nu nog lekker ook", wil den we nog even weten. De Schie damse gerstebakker aarzelde slechts kort en sprak toen waarheidsge trouw: „Wel, als u het mij vraagt smaakt het nog het meest naar zwaar tarwebrood". Kon hij niet na laten er nog veelzeggend aan toe te voegen: „En je blijft er gezond bij, meneer!" Met de gerstebroodboterham meer mans... Daar sta je dan, met je beide be nen stevig op het gloednieuwe maar nu reeds beroemde Bach- tapijt in het Vlaardingse Delta hotel langs de Maasboulevard. Een ervaring rijker en een illu sie armer. En toch nog blij de muziekrecencent maar thuis te hebben gelaten. De goede man is trouwens bijkans kleurenblind en in elk geval niet in staat ze ven kleuren tintenbruin van elkaar te onderscheiden. Waar dan weer wél tegenover staat, dat hij alle fuga's en ze ker die van Johann Sebastian Bach uit zijn hoofd kent en deze laatsten derhalve op de forse vleugel in de zilte Tritonzaal, het nieuwe ruimtelijke bezit van dit Delta-hotel, tot klinken zou kun nen brengen. Om aldus te con troleren of er in dit dikke vloer- beleg van de nieuwe diner- en feestzaal voor 125 personen (juist donderdag officieel inge wijd), mogelijk een wanklank schuil gaat. Maar de muziekkri tiek zwijgt in alle talen over dit nu reeds spraakmakende Bach- tapijt en wij zeggen mét de leek: „Lekker bouclé-tje". Delta-directeur de heer R. Horst, ons door zijn nieuwbouw vleugel rondleidend, neemt het allemaal gelukkig niet al te zwaar op. Je ziet het er op het eerste gezicht ook niet vanaf, geeft hij ruiterlijk toe, het zit-em bij deze vloerbe dekking echter in de speciale we ving. En met hem buigen we ons eens wat dieper over het Bach- tapijt en pas dan komen die be loofde zeven kleuren bruin ons nader te staan, zonder muzikale nagalm overigens. „Kijk", legt directeur Horst ge duldig uit, „onze interieur-archi tect Kor Aldershoff zocht bewust naar een willekeurige mêlering van de kleuren. Maar dat ging zo maar niet, daar kon hij naar zijn eigen gevoel alleen in slagen door een fuga van Bach in kleuren te vertalen en door elke noot aan een eigen kleur te binden en de muziek af te spelen op de machi ne die de kaarten ponst voor het weeftoestel". Het klinkt wellui dend en het eindresultaat was 'n (willekeurig) zeventintig bruin Bach-anaals bouclétapijt, waar naar het nu voor de gasten in de nieuwe Triton zaal goed kijken is en in elk geval aangenaam om er over te schrijven. de jongste en waarschijnlijk laat- MARSHALL ste uitbreiding. Zoals bijgaande foto toont, schijnt het „lichtor- gel" aan het plavond al even mu sisch geïnspireerd. Grillig als ijs pegels spelen de twee glazen lichtkronen met circa 400 glas staven elk een boeiend maar har monisch spel met het riante in terieur. De honderden glassta ven, uiteenvallend in vijf ver schillende lengten en doorsnede zijn (ook al) willekeurig gegroe peerd, maar dan wel zo dat in de kern van de kroon de grootste en naar buiten toe de kleinste zijn gehangen. Tussen deze druip steengrot van glas schuilen licht- pendels van verschillende leng ten, voorzien van tal van heldere lampbolletjes. Wie zojuist van het wondere Bach-tapijt heeft kennisgenomen zal nu ook weinig moeite hebben ook in deze licht kronen de originele hand van Kor Aldershoff te herkennen. De gehele kleurstelling in deze Tritonzaal met, hoe kan het ook anders, zicht op de ruige Maas, frappeert trouwens. Men vindt de stemmige kleurencombinaties zelfs terug in de royale stoelen in vier verschillende kleuren rood. „Om de totaalindruk van het stoelenrood te intensiveren en om de eentonigheid van het talrijke gelijkvormige gestoelte op te heffen", zo werd ons ver klaard. Mogen we volstaan met te zeggen, dat het interieur van deze diner- en feestzaal ons in alle opzichten aanstond? Waar bij we dan ook de bescheiden Af- zelia-houten wandbetimmering insluiten. Maas zelf ook, want de feestzaal Vlaardingen is er mooi mee. De ligt met de lange kant op de ri vier gesitueerd, hetgeen een ri ant uitzicht op de bedrijvige wa terhuishouding garandeert. V laar dings burgemeester Heus- dens had, op 1 april juist tien jaar geleden, geen ongelijk toen hij met een variant op Vondel de volgende telegrafische volzin produceerde, inmiddels in een soort openings-oorkonde ver eeuwigd: „Het hotel spruit uit Kloeck beleit van ambtenaren, die nacht en dagh zich zelfs niet spaeren, geschapen tot een ieders nut"... Waarbij men dan wel nog dient te weten, dat voor deze nieuwbouw in de hotelsector het Marshallfonds te hulp schoot. Directeur Horst, in wiens even eens nieuwe directiekamer in de dienstvleugel) we nog wat na praten, heeft die tien Delta-jaren intens meebeleefd. Algemeen be kend is nu wel, dat het Rotter damse- en trouwens het hele Rijnmondse zakenleven met bij behorende toerisme het nog maar moeilijk zonder het zilte Delta hotel zouden kunnen stellen. Ten slotte mochten we nog opteke nen dat bijna 74 procent van de totale hotelbezetting met 50 bedden) voor rekening van bui tenlandse gasten komt. Met het Bach-tapijt en de twee lichtorgel in de nieuwe Tritonvleugel er bij zal zulks zeker niet minder wor den. Toch blijven we zeggen: „Een lekker bouclé-tje" en is on ze muziekrecensent een vergeef se reis bespaard gebleven. Jo hann Sebastian laèt trouwens niet over zich lopen... I We stellen ons voor, dat binnen- I kort de een of andere Ameri- kaanse gast de verleiding niet zal I kunnen weerstaan om de heer Horst een met veel dollars be- 1 zegeld bot te doen op dit Bach- I weefsel. Hetgeen dan prompt zal worden afgewezen. Men is in I Vlaardingen zelf veel te blij mee I en de vraag blijft dan nog slechts open of de Amsterdamse binnen- I huisarchitect i.e. componist Al- dershoff (30) inspiratie kan op- 1 brengen voor nog meer composi- I toire tapijten... X 1 Stappen we nu even van het Bach-tapijt af, dan blijft er daar- 1 naast nog genoeg reden de ho teldirecteur geluk te wensen met

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 11