Zet oor en hart eens open voor een klassiek concert K CLAASSISME IN DRIEVOUD DOOR HET R. PH. ORKEST K El LTl JM v %^rv> >r-.r ïfis® P Xr% 1 Pl~ UITGAAN IN SCHIEDAM achter de stopmand Woensdag in het Passagetheater 26 26 27 - tAv" t.iA h->'Ii>ü i 4 V V* V .ïi V' vl k - i v 'k -v -IIé-/' JL lïW' ,|»Wj Over de Schiedamse Gemeenschap Houden wij ons niet meer aan de O.S.N. regels „Straks ga ik nog van jazz hou denmoet een jong meisje, dat het Haamlemse Hartewens- festival onlangs bezocht, aarze lend hebben verzucht. Waaruit men kan afleiden, dat zij uit een milieu komt, waar klassieke muziek tot de levensbehoeften voor de mens wordt gerekend. Misschien is zij ervan doordron gen middels het luisteren naar platen uit een met zorg samen gestelde discotheek. Tot de vele begripsverwarrin gen, die zich, sprekend over muziek, voordoen, draagt de tegenstelling klassiek-jazz of klassiek-amusement het nodige bij. Wie woensdag 27 januari a.s. naar het concert van het R. Ph. O. gaat luisteren, houdt van klassieke muziek, dat is duide lijk. Te verwachten en zeker te begrijpen is, dat een kwantum van deze muziekliefhebbers goe de jazz eveneens op z'n tijd weet te savoureren. Onldel Café „Oud Holland" Schiedamse NOTITIES IMAL lost het op L. B. E. v. Hoogenhuyze GEEN SPREEKUREN Fa. H J. Blommendal Monopole Theater „LE CIEL ET LA BOUE" Volksgebouw Van Camperduin tot Kaap Gris Nez Passage Theater ROTTERDAMS PHILHARMONISCH ORKEST VRIJDAG 22 JANUARI 1965 3 ,38 v - «L s- -A r' W, W-C A~ .&.i Over de Schiedamse Gemeenschap wil ik het vanavond niet heb ben. Ik koos dit opschrift om de mensen die mijn stukjes over dat onderwerp altijd overslaan meteen uit te schakelen. Wij zijn dus nu met een klein groepje. Dat moet, want wat ik schrijven ga, is een groot geheim. Als U even de gordijnen wilt sluiten en de voordeur op slot wilt draaien, dan zal ik het U zachtjes ver klappen, dat geheim. Ik heb het van iemand, die het heeft van iemand anders, die het hoorde van iemand, die zeker weet dat degene die het hem ver telde het rechtstreeks heeft van de broer van de zwager van de dienstbode van een zus van de ambtenaar die inzage heeft in de boeken van een collega die nauw verbonden is aan de portier van het kabinet van een commissaris van de Koningin van het Ko ninkrijk der Nederlanden. Dus U begrijpt: Mondje dicht. De pers weet nog van helemaal niets. Dat gebeurt natuurlijk meer, maar deze keer weet zelfs de directeur van het Rijks Voorlich- tings Bureau er nog niets van. (Tenminste dat zégt ie). Misschien is het beter als U toch even Uw pantoffels aandoet, aan het kraken van Uw schoenen zouden de buren kunnen merken dat U een geheim zit te lezen. Ik neem aan dat er nergens ver borgen microfoontjes achter het behang zijn aangebracht en dat U kunt zwijgen als het graf Dat moet U me heus beloven hoor. Ik heb het mijn broer, de groenteman, de oberkelner van EUROPOORT, de visboer en de werkster van de buren een heel aantrekkelijke jonge vrouw, maar dat doet er niets toe in dit verband en de boekhouder van een bevriende relatie ook al verteld, maar die hebben plechtig beloofd hun kaken niet van elkaar te doen. Een geheim lekt zo gemakkelijk uit, vooral als het zo'n interessant geheim is. U weet toch heel zeker dat U het niet verder zult vertellen hé Nou, vooruit dan: De nieuwe Burgemeester van Schiedam wordt niemand minder dan: XQXQXQXQXQXQXQ (geschrapt door de censuur). SEBASTIAAN. Vorige week werden er een paar bekeuringen uitgedeeld voor vuilnis bakken, die niet aan de eisen van de actie „Op- geruim staat netjes" vol deden. En nu deze week maar liefst tien bekeu ringen Dat is niet leuk meer. Dat is geen goede inzet van het nog zo prille 1965. Het kan waarach tig anders, dat is de af gelopen maanden wel bewezen. Nu moeten er weer boze woorden val len. Nu geven we school kinderen weer alle ge legenheid om het spel letje van „hup, 'n schop en daar ligt ie" uit te voeren! Dat kan nog net even voordat ze braaf de school inpiepen. Het mag natuurlijk niet, maar het schijnt ergens toch wel erg verleidelijk te zijn. Wij huisvrouwen worden daar boos om. En dat is helemaal niet eerlijk. We weten alle maal, hoe laat of onge- veer de vuilnisman komt. Bij mij is dat rond half drie. Dan is het je reinste onzin om 8 uur die bak al buiten te zetten. Dan vraag je om 'n schoppartijtje! Goed, goed.... Die jongens zijn naarlingen. Die mogen dat niet doen. Allemaal juist. Wie van j die boefjes thuis heeft, moet daar maar eens over praten. Maar u kan er zelf ook alles aan doen. U zet die bak pas buiten tegen de tijd, dat de wagen komt. U blijft er even bij staan en u neemt die bak weer leeg mee in huis. Ja, stil maar...! Ik weet, dat er veel gehuwde werkende vrouwen zijn. Die moeten die bak wel ruim vóór die tijd bui ten zetten. Maar zorgt u dan, dat alles in orde is. Wat er NIET in kan, in een pak met een touwtje erom ernaast. We hebben zo aandoen lijk ons best gedaan van onze stad een SCHONE STAD te maken. En zou den we óns daar nu in eens niet meer aan hou den? Kóm nou! Ik weet wel béter! En... vindt u het eigenlijk geen zonde- geld die bekeuring? Kan u beter in uw vakantie potje stoppen! 't Is nu allemaal triest en koud. Maar straks.... Over een paar maanden. Laten we dan in het bui tenland kunnen zeggen: wat een verschil bij ón ze stad. Wat is die schoon vergeleken bij.... Vult u dat zelf maar in! MIEKE. Mogelijk bespeelt ze zelf een instru ment en is haar niets liever dan tus sen de huiswerktaken door iets van Bach of Handel te spelen. Men kan om zo'n losse opmerking heen van alles fantaseren, maar zeker is, dat het trio Pim Jacobs om maar iets te noemen lichtelijk buiten haar invloedssfeer is gevallen en dat de confrontatie met die totaal andere muziekvorm, die jazz heet, dermate als contrast wordt ervaren, dat de appreciatie apart moet worden over wogen. Uenuarring Zeer onwaarschijnlijk lijkt, dat een Willeke Alberti fans onder dit pu bliek telt. Het zich bedienen van de zelfde grondstoffen (tonen, ritmen) heeft geleid tot de verzamelnaam muziek zowel voor wat Beethoven schiep als voor wat de Schlagercom ponist bedacht. Beter zou het zijn geweest, wanneer de amusements muziek een geheel andere naam zou zijn gaan dragen, want de term lich te muziek maakt het probleem al leen maar groter. Tegenover licht staat namelijk onvermijdelijk zwaar en helaas is inderdaad de meest in gewortelde misvatting bij in klas sieke muziek niet onderlegden, dat hetgeen de groten der toonkunst schreven zware muziek zou zijn. Jo- hann Strauss en Von Suppé, de ope rette dienend, zouden op dit gebied de gulden middenweg bieden, be gaanbaar ook voor muzikale leken. Wie zo denkt, zouden wij met klem willen raden: ga, al was het maar om deze gedachtegang te verifiëren, woensdag eens naar Passagetheater en ontdek, of Mozart (symfonie in Es), Haydn (symfonie no. 104) en Mendelssohn (vioolconcert) zware muziek schreven dan wel of hun mu ziek van een juist zo intens blijde lichtheid is, dat zij de geest ver kwikt en verfrist. 1/ De geest... hier raken wij een be langrijk punt. Niet alle muzikale elementen reiken tot aan de geest. Er is ook wat de bekende musicus pedagoog het instinctieve niveau noemde van muziek. Datgene name lijk, wat appelleert aan onze oerin- stincten inzake het verschijnsel mu ziek. Een kind, dat een vingertje op steekt als het een wijsje hoort en dat het ritme omzet in beweging door mee te wiegen op de cadans van het gehoorde, zo'n kind bevindt zich op het instinctieve muzikale ni veau. De tiener, die muziek degra deert tot ritme en harde klanken doet niet anders. Daarom is dit ver schijnsel in de puberteitsjaren niet zo onrustbarend als het wel eens lijkt en daarom ook is het met wat goede wil wel te begrijpen, dat ook deze klanken onder de noemer mu ziek worden samengevat. Als men maar inziet, dat muziek tevens een intellectueel (inzicht in structuur etc.) en een intuïtief (aanvoelen van stijl en sfeer) niveau omvat, zodat alles, wat de geest ongemoeid laat, minstens onvolledigheid kan worden verweten. Cjesol Dat er met het woord muziek da nig wordt gesold, zelfs binnen het kader der klassieke muzieksoort, bewijzen de allernieuwste compo sitie-richtingen, die dermate des oriënterend en herwaarderend te werk gaan, dat het wezen van wat altijd onder muziek is verstaan, geducht is aangetast. Hans Hen- kemans kwam daardoor op het vernuftige idee, deze experimen tele stromingen samen te vatten onder de term soniek, welk woord, afkomstig van sonare (klinken) op klankconstructies zonder traditionele muzikale ken merken van toepassing is en in een paar jaar tijds al sterk is in geburgerd. Er is nog een tweede tegenstelling contra het begrip klassiek in de mü- ziek. Dat is het vergankelijke, aan tijd gebondene, tegenover het on aantastbare, eeuwig-schone. Zo be zien kent de serieuze muziek klas sieke werken uit allerlei tijden (ook het heden, voor zover reeds te over zien! en van allerhande componis ten. Het is denkbaar, dat 'n compo nist enkele klassieke Werken schreef of schrijft hoogtepunten uit zijn oeuvre en dat het overige niet van onvergankelijke waarde is. Mendelssohns vioolconcert b.v. is een stuk van eeuwigheidswaarde, bijna alles van Mozart is dat en zeer veel van Haydn. Toch kan men, juist bij de groten, stukken vinden, die niet bekend zouden zijn gewor den zonder hun beroemde signatuur. Ook het omgekeerde kan. Er zijn componisten, die aan één enkel werk een „uitschieter" klaarblij kelijk hun faam danken. Wat klassiek is in deze zin wordt door de tijdszeef bepaald. Een stuk van 10 jaar geleden kan verouderd, een werk van een paar eeuwen terug springlevend zijn. riedubbele zin. Speelt het R.Ph.O. de 27ste januari louter onvergankelijke, dus klassie ke werken, het vertolkt ook een klassiek programma in de derde zin van het woord: In die betekenis wel te verstaan, waarin de muziekge schiedenis de term klassiek gebruikt om een bepaald tijdsgewricht aan te duiden. Men spreekt van de Ween- se klassieken en verstaat daaronder Haydn, Mozart en Beethoven, ter wijl al degenen, die zich om hen heen hebben gegroepeerd tot de pe riode der klassieken worden gere kend. Nu kan men tegenwerpen, dat Men delssohn met het geboortejaar 1810 daar toch buiten valt en dat men hem moet rangschikken onder de vroegromantici. Dat is stellig waar, maar nu doet zich 't merkwaardige verschijnsel voor, dat Mendelssohn, beantwoordend aan de stijl van zijn tijd, toch zo klassiek is georiënteerd inzake heldere vormgeving en trans parantheid van het klankbeeld, dat hij als het ware twee stijlrichtingen vertegenwoordigt: het juist beëin digde klassicisme en de pas begon nen romantiek. Een klassiek concert in driedubbele zin. Beide, verkwikkende muziek, niet alleen voor ons, maar ook voor wie ons voorgingen en voor wie na ons komen. Muziek, die iedereen be grijpen kan, wiens hart open staat voor schoonheid in het algemeen en voor klankschoonheid in het bijzon der. Muziek in de ware zin van het zo vaak misbruikte woord! Elly Salojné C. RISSEEUW De zaak met sfeer Hoogstraat 124, Telef. 269781 Dinsdags gesloten DE CHR. GYMNASTIEKVER. „ANIMO" houdt op donderdag, 28 januari a.s. haar jaarlijkse algemene ledenver gadering in „De Rank" aan de Schie- damseweg te Kethel. Aanvang: 8 uur. HET DERDE TOONKUNST ABONNEMENTS-CONCERT wordt op woensdag, 27 januari a.s. in het Passage Theater gehouden. Gast is het Rott. Philharmonisch Orkest, di rigent: Franz-Paul Decker, solist Yan Pascal, viool. De uit te voeren wer ken zijn: Symfonie in Es, K.V. 132 van Wolfgang A. Mozart, Concert in e, opus 64 voor viool en orkest van Felix Mendelssohn Bartholdy en Symfonie in D. nr. 104 van Joseph Haydn. Bespreken: voor leden van Toonkunst vanaf vandaag, voor an deren vanaf 25 januari van 11 tot 18 uur aan de kassa van het Passage Theater. Aanvang: 8 uur. ARTS 26—27 en 28 JANUARI WEGENS VERBOUWING Voor spoedgevallen de dokto ren: de Ridder, Geerdes, Beukers, Vlootman en Poll. „KUNSTWERK EN KUNSTENAAR GEFILMD" de aangekondigde lezing op dinsdag, 27 januari van de heer J. Paalman, directeur van het Sted. Museum te Schiedam, wordt wegens tegelijkertijd plaatsvindende mani festaties verschoven naar dinsdag, 2 februari a.s. DIA'S VAN HET WERK onder Oenda's en Toradja's hoopt Ds. Bikker, die als zendeling van de Chr. Geref. Kerk vele jaren onder deze mensen heeft gearbeid, te ver tonen op donderdagavond, 28 jan. a.s. in het Geref. Jeugdhuis aan de Lange Haven alhier. Een en ander zal nader door Ds. Bikker worden toegelicht. Toegang gratis. Aanvang: 8 uur. EEN ACCU WERD uit de afgesloten ruimte van een ge parkeerde auto van de heer v.d. B. aan de Nieuwe Mathenesserstraat weggenomen. Maar nog groter was de strop voor de heer M. uit Arnhem die zijn auto even op de Broersvest neerzette en naar huis met de trein moest HOOGSTRAAT 55, TEL 67524 Erkend luwelier-Hortoger i Dinsdag januari De Schied. Filmkring en Kon. Ver. Oost en West presenteren de Nieuw-Guinea expeditie-film in kleuren (Tussen hemel en moeras) van Pierre Gaisseau Vooraf: „De lage landen" van George Sluizer Toegang niet-leden: 1,50 Jongeren en S.G.-donateurs 0,75 Dinsdag januari De NIVON brengt een filmprogramma over de vogeltrek: door J. Ivangh Toegangskaarten a 0,50 verkrijgbaar bij het secr.: Rotterdamsedijk 24c, en 's avonds aan de zaal. Woensdag januari 20.00 uur TOONKUNST presenteert het Dir.: Franz-Paul Decker. Solist: Ian Pascal, viool. Toegang: Niet-leden 5,—, Jeugd 1,— Kaarten aan de zaal.

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 3