Uitbreiding logies- accommodatie FILM VENSTER Bruggen als barrières dan liever tunnels Kalm aan-goed zo Zwem-Vierkamp in Sportfondsenbad achter de stopmand Schiedamse Zwemclub Zijn mooiste nalatenschap VAN ZWOL DIENT DE HUISVROUW, AL 92 JAAR] teurs een bevredigende gang van za ken waar te nemen. De horecabe drijven boekten goede resultaten en de gang van zaken in de amuse mentsgelegenheden was, de trek naar Rotterdam en de nadelige in vloed van de televisie in aanmer king genomen, gunstig te noemen. Het Schiedamse Stedelijk Museum ontving 16.500 bezoekers. De moderne kunstbeurs „Balans '64" was bijzonder geslaagd; herhaling hiervan in de toekomst wordt dan ook ernstig overwogen. Verblijdend was, dat gedurende het afgelopen jaar de restauratie van dit museum goede voortgang vond, waardoor binnen afzienbare tijd belangrijk meer expositie-ruimte beschikbaar zal zijn, terwijl ook het fraaie mu seumgebouw meer tot zijn recht zal komen. Reden tot verheugenis gaf verder het feit, dat nieuwe initiatieven ge nomen werden om tot een niet on aanzienlijke uitbreiding te komen van de beschikbare logiesaccommo- datie reeds in de loop van het ko mende jaar zullen de resultaten hiervan merkbaar zijn, hetgeen een verlichting zal betekenen van de op dit gebied bestaande noodsituatie. Het afgelopen jaar gaf verder een verbetering te zien van de belang rijkste verkeersader door Schiedam. Zowel het plaveisel en de verlichting als de verkeers-doorstroming wer den sterk verbeterd, zodat thans al leen nog de botlek bij de Vijfslui- zenbrug reden tot bezorgdheid geeft. BROERSVEST 54 SCHIEDAM Ieder produkt, dat van Zwol U levert is driemaal bekroond. Eén maal voor de deskundige voorlichting, die u bij uw aankoop wordt geboden. Eén maal voor de service, die u daarna geniet. En éénmaal voor de top-kwaliteit, die van Zwol u steeds levert. Drie extra's, drie onbetaalbare zekerheden, die u gratis krijgt. Juist nu, is het mo ment aangebroken waarop het van belang is prijsbewust te zijn. Juist nu moet u opletten of u ook echt waar krijgt voor uw geld. Bij van Zwol bent u daar 3* zeker van. De Kamer van Koophandel schenkt bij de jaarverslaggeving ook aan dacht aan het vreemdelingenverkeer in Schiedam. En daaromtrent valt ook over 1964 volgens de rappor- WOENSDAG 77 JANUARI 1965 WH NIFIIWF RTAnèWAD PASSAGE THEATER. Dagelijks om 2 en 8.15 uur, op za terdag en zondag om 2-, 4.15, 7- en 9.15 uur, op woensdag alleen om 2 uur de film „Love in Las Vegas". In de hoofdrollen: Elvis Presley, Ann-Margret, Cesare Danova e.a. Al les draait hier om race-auto's, al laat Amor toch ook geen verstek gaan. Een onverwacht en beslist ver rassend slot tijdens een wilde, woes te jacht over de beroemde Hoover Dam en door de woestijn... En daar tussen door de songs: „The Lady Loves me", „Come on everybody", Today, tomorrow and forever", ,A should to lean on", „You're the Boss", „Do the Vega" en vele an dere... Toegang: 14 jaar. MONOPOLE THEATER. Op donderdag om 2 en 8 uur, vrij dag en zaterdag om 2-, 7- en 9.15 uur, dinsdag om 2 en 8 uur, woens- Van donderdag 28 januari t.m. woensdag 3 februari a.s. dag alleen om 8 uur de film „Macis- te vecht tegen de Sheik". Toegang: 14 jaar. In de zondag-matinees om 2 en 4.15 uur en woensdagmiddag om 2 uur de film „Gun Battle at Monterey". In de hoofdrollen: Sterling Hayden, Pamela Duncan, Ted de Corsica e.a. Jay Turner en Reno houden zich in een rotshol vlak bij zee schuil, na dat ze een bankoverval hebben ge pleegd. Turner wil een einde aan hun samenwerking maken, maar dat neemt Reno niet en hij schiet hem neer. In de veronderstelling, dat hij hem dood achterlaat. Het loopt ech ter heel anders, dan u denkt. Over tuigt u zich daarvan in deze keihar de film. Toegang: 14 jaar. Zateerdagnacht om 12 uur de film De duivelse dr. Mabuse...", Toegang: 18 jaar. Ze zag er onberispelijk uit. Daar viel niets op aan te merken. Als ze maar gezwegen had, zou dit me waarschijnlijk ontgaan zijn. Maar die staal-harde stem. Die verongelijkte toon.... DAN is het 'n uitkomst, dat een bus raampjes heeft, waardoor je naar buiten kan kijken. Dan kan je net doen of je niets hoort. Je doet daar tenminste ijselijk je best voor. Maar het lukt niet. Natuurlijk niet. Want wat of deze „dame" zo nodig de bus in moest slingeren.... Ik kan me vergist heb ben, maar ik had op een maal de indruk, dat haar metgezellin zich ook geneerde. Dat hoog rode blosje en dat ge- pulk aan die handschoe nen sprak boekdelen „Ik hoop niet, dat de tv. vanavond alleen maar aan Churchill gewijd is. Belachelijk gewoon. Die man is notabene 90 jaar geworden. Medunkt, die heeft zijn tijd wel ge had. Zondag... Doodziek werd je van al die be richten. Die toespraken. Je houdt je hart vast voor zaterdag. Zal het programma ook wel weer gewijzigd worden." Doodse stilte in de bus. Die af en toe stopte. Echter niet die mes scherpe stem.... Idioot om voor zijn huis te staan. Om bloe men te laten brengen. Iemand van 90 jaar. Je kon toch op je vingers natellen, dat die man daar niets meer aan had. Die...." Haar vriendin mom pelde iets. Ik verstond het niet. 't Is trouwens heel onbeleefd om mee te luisteren. Maar dit gesprek „Hij wist het wel goed te versieren en hoorde je ook, hoe of hij altijd aan die heipalen van si garen kwam? Belache lijk gewoon..." „Mens" dacht ik opstan dig. Mens, hoe kdn je „Hij heeft zijn tijd ge had. Klaar. Afgelopen. Stel je voor dat ieder een..." Ik heb toen maar op het knopje gedrukt. Ik had de kans niet om per on geluk-expres op haar te nen te gaan staan. Maar ik móest eruit.... Op straat heb ik heel diep adem gehaald. En de bus nagekeken, waar in die „dame" zat. En me verwonderd, diep verwonderd over zóveel harteloosheid. Toen zondagmorgen het radio-programma even onderbroken werd voor die doodstijding, toen.... Och, u mag 't gerust we ten: toen werd het even heel stil in me. Een uit zonderlijk groot mens was heengegaan. Een mens, waaraan ook wij enorm veel dank ver schuldigd zijn. Als we de naam Churchill uitspre ken, zullen we daarbij zijn goede gezicht blij ven zien en de twee op gestoken vingers. Hij is oud geworden. Ik voeg er alleen maar aan toe: „gelukkig voor hem. Voor zijn vrouw, kinde ren, klein- en achter kleinkinderen." Want zó oud te worden is een zegen. Zijn naam zal on sterfelijk blijven en dus niet alleen deze week op ieders lippen liggen. Dat is de mooiste nalaten schap, die hij ons gege ven heeft.... MIEKE. Er werden in de Jaarrede van de Kamer van Koophandel voor de Beneden- Maas ook kritische noten gekraakt. Een steeds tot klachten aanleiding gevende barrière in het verkeer ten Zuiden van de Nieuwe Waterweg vor men de beide bruggen over de Oude Maas, de Botlekbrug en de Spijke- nisserbrug. Doordat deze beide bruggen herhaaldelijk voor de scheepvaart moeten worden geopend, stagneert het verkeer op de weg op niet te aan vaarden wijze. „De enige radicale oplossing zou zijn de beide bruggen te vervangen door tunnels, doch deze oplossing, hoewel op den duur m. i. onvermijdelijk, zal nog wel enige tijd op zich laten wachten. Helaas moeten we steeds weer waarnemen, dat het beleid van de overheid op dit gebied zich beperkt tot een voorzien in de behoeften van het verkeer, nadat dit gedurende ettelijke jaren compleet is vastgelopen. Te wense ware, dat hier eens met visie op de toekomst werd gehandeld", aldus klaagde voorzitter Buschmann zijn nood. De Kamer Beneden-Maas heeft intussen, tesamen met de zusterkamer Rot terdam, getracht gedaan te krijgen dat tenminste in enkele spitsuren het waterverkeer ondergeschikt zou worden gemaakt aan het wegverkeer. Tot nu toe echter nog zonder resultaat! Een wens van het bedrijfsleven aan de Zuid-oever van de Nieuwe Waterweg om te komen tot invoering van maand-abonnementen op het Veer Rozen burg-Maassluis, die al enkele jaren geleden bij de autoriteiten werd voort gebracht, is tot nu toe niet in vervulling gegaan. „Van harte hoop ik, dat wanneer per 1 maart a.s. de tarieven opnieuw zullen worden vastgesteld, met deze wens rekening zal worden gehouden", aldus de heer Buschmann over deze urgente aangelegenheid. Speciaal bestemd voor bromfietsers! In cle loop van dit jaar telt Neder land de iy2 miljoenste bromfietser. Volgens van de Nederlandse Maat schappij voor Handel en Nijverheid wordt dit aantal voor 1970 op 1,9 miljoen geschat. De introductie van de bromfiets luidde in 1948 een nieuwe storm achtige ontwikkeling in van het leef- en verkeerspatroon in Nederland. Betekent het bezit van een brom fiets voor een grote bevolkingsgroep een duidelijke sociale vooruitgang, waardoor men zich bijv. sneller dan met een openbaar vervoermiddel Met aangepaste dus gematigde snelheid een kruising naderen naar werk of school kan begeven (een recent onderzoek toont aan dat de bromfietser door 58% van de eigenaars als zodanig wordt ge bruikt), er is echter ook een scha duwzijde. Met de verschijning van de brom fiets, het nieuwe massa-vervoermid del deed een nieuwe groep wegge bruikers zijn intrede in het verkeer. Hetgeen echter naast een nieuw type ongevallen tevens een stijging van het aantal verkeersongelukken tot gevolg had. Hieronder volgen enkele cijfers: In 1962 waren bijna 46.000 bromfiets bestuurders betrokken bij een on- feval; in hetzelfde jaar kwamen 412 romfietsers om het leven. De in dexcijfers van de toename van het aantal bromfietsbestuurders dat be trokken is geweest bij verkeerson gevallen, bedroeg voor de jaren 1958 tot en met 1962 respectievelijk 100, 114, 142, 162 en 165. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek becijferde verder dat 46,5% van de dodelijke ongelukken bij bromfietsers plaats heeft met krui send verkeer... Twee punten „aldus het C.B.S.", spelen hierbij een rol; de bromfietser, die met bravour een kruising neemt en of over onvol doende rij-ervaring beschikt. Op grond van bovenstaande punten en naar aanleiding van een aantal veel voorkomende fouten op kruis punten, lanceert het Verbond voor Veilig Verkeer onder het motto „Kalm aan Goed zo" een actie voor correct weggebruik door bromfiet sers, vooral waar het het overste ken van kruisingen betreft. Het Goed-Zo-A.B.C. Heeft u een bromfiets? En bent u graag bereid daadwerkelijk mee te werken aan de verkeersveiligheid? GOED ZO! Dan kan het Verbond voor Veilig Verkeer ook op u rekenen bij de na leving van onderstaande gedragsre gels voor kruispunten, opgesteld in het kader van de „Kalm aan Goed zo" actie. GOED ZO! U doet eerst de nodige rij-ervaring op met uw bromfiets op stillere wegen; eerst dèn neemt u als geoefend weggebruiker deel aan het drukke verkeer op gevaarlijke kruispunten. GOED ZO! U nadert een kruising met aangepaste dus gematigde snelheid. GOED ZO! U bent een sportief weg gebruiker en leeft dus sportief de gedragsregels voor bromfietsers na. Op kruispunten denkt u eraan: de bromfietser is „langzaaam verkeer", dus geeft vóórrang aan een van rechts komende fietser en óók aan een van links komende auto. GOED ZO! U verleent alle verkeer op de voorrangsweg of de voor rangskruising voorrang; voor een stopkruising stopt u, óók al is er geen verkeer op de andere weg. GOED ZO! Als u op een kruispunt links af wilt slaan, geeft u voorrang aan al het tegemoetkomende ver keer, dat rechtdoor gaat. En als u op een rijwielpad rijdt, doet u dit natuurlijk ook voor alle tegemoet komende fietsers en bromfietsers! GOED ZO! Bij links- of rechtsaf- slaan op kruisingen neemt u de bocht zodanig, dat noch het tege moetkomende verkeer, noch het achteropkomende verkeer wordt ge hinderd. Uiteraard geeft u tijdig en duidelijk aan dat u van richting gaat veranderen. GOED ZO! U bent attent op de ze bra's bij kruisingen en respecteert het recht op ongehinderde doorgang vor de zich op die zebra bevinden de voetgangers. GOED ZO! U rijdt beheerst en zelf verzekerd. Dat is sportief. Bromfietsers... klópt dat A.B.C. ook bij u...? Zaterdag (30 januari) organiseert de Schiedamse Zwemclub een vier kamp in het Sportfondsenbad al hier. Aanvang: half acht. Dit is de eerste ontmoeting van een serie van vier. De deelnemende ver enigingen zijn: D.V.Z. (Den Haag), Merwede (Dordrecht), V.Z.C. (Vlaardingen) en S.Z.C. (Schie dam). De andere verenigingen or ganiseren ook elk een ontmoeting, resp. in februari, maart en april. Er is een seconden-puntentelling... De vereniging, die na een bepaalde ontmoeting de meeste punten heeft, neemt de wisselbeker mee naar huis. Na de vier ontmoetingen is de wis- selprijs definitief verdiend. Voorts zijn er op de individuele nummers medailles te verdienen. Op voorstel van de Australische coach Forbes Carlile is de K.N.Z.B. overgegaan tot het zgn. „age-group- swimming", het zwemmen in leef tijdsgroepen, waarbij men op zeer jeugdige leeftijd met wedstrijd- zwemmen moet beginnen. Bij de programma-opbouw is hiermede re kening gehouden. Het is bijv. de eer ste maal dat kinderen beneden de leeftijd van 12 jaar op wedstrijden uitkomen. HET PROGRAMMA... Het programma van de eerste ont moeting ziet er als volgt uit: 100 m. vrije slag dames en heren (16 jaar en ouder) 50 m. schoolslag meisjes en jongens (beneden de 12 jaar); 50 m. rugslag meisjes en jongens (beneden de 14 jaar); 200 m. rugslag dames en heren (16 jaar en ouder); 100 m. vlinderslag meisjes en jon gens (beneden de 16 jaar); 4 x 50 m. estafette schoolslag meis jes en jongens (beneden de 12 jaar); 4 x 100 m. estafette schoolslag meis jes en jongens (beneden de 16 jaar); 4 x 50 m. estafette vrije slag meisjes en jongens (beneden de 14 jaar) 4 x 100 m. estafette vrije slag da mes en heren (boven de 16 jaar). Het is vrij waarschijnlijk, dat de S.Z.C.-heren op het laatstgenoemde nummer het Kring-record zullen verbeteren. Tal van prominenten ko men aan de start, o.a. ook onze Olympische medaille-winnares Pau- Iv van der Wildt. Een zwemfestijn, dat u toch met geen mogelijkheid zou willen mis sen, vooral nu u het programma kent. Zorg daarom dat u zaterdag op tijd in het zwembad bent, waar u de toegangskaarten kunt verkrij gen. Alle zwemsters en zwemmers van S.Z.C.: een góede start...!

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 5