Rotterdamse Rheumakliniek met 150 plaatsen VOORGESCHIEDENIS VAN DE DR. DANIEL DEN HQED KL.INIEK DR. DEN HOED SPECIALISTISCH ZIEKENHUIS NOG 1100 RHEUMABEDDEN NODIG Eigen centrum broodnodig „Orpheus" sticht Senectute-koor -Jfliniicb Ooi in rjCeiden /7 eb Wie is zijn „petje" kwijt WOENSDAG 27 JAMIJARI 19AS If M!' I\- A r»r r»t fs 9 Op 1 juli 1947 begon de Rotter damse Stichting voor Rheuma- bestrijding haar praktische werkzaamheden door de open stelling van twee consultatie- bureaux voor rheumatische ziekten. Dit werk bleek in een grote behoefte te voorzien en nam op zeer intensieve wijze in omvang toe (in de laatste jaren tot een niveau van omstreeks 2000 nieuw ingeschreven patiën ten en een totaal van bijna 40.000 bezoeken jaarlijks). Vanaf 1 maart 1959 werden dooreen wegens verandering der rijkssubsi dievoorwaarden noodzakelijk gewor den, reorganisatie de Rotterdamse consultatiebureaux gesplitst in een Sociaal Adviesbureau en een Poli kliniek voor rheumatische ziekten. Sinds 1952 wordt het werk in Rot terdam, Gouda en Dordrecht over koepeld door de Provinciale Rheu- ma Stichting Zuid-Holland, geves tigd in Rotterdam. Intussen kwa men door het initiatief van deze Stichting ook andere Districts-stich- tingen voor rheumatiekbestrijding tot stand (en wel met als centra Den Haag, Gouda, Dordrecht en Leiden) met het doel ter plaatse de rheumatiekbestrijding te organi seren, eventueel te stimuleren en een apparaat op te bouwen, dat kan voorzien in de voor rheumatiekbe strijding zo essentiele voorzieningen op sociaal en sociaal-medisch ter rein. Wil het werk der rheumatiekbestrij ding, waarbij de nadruk moet vallen op vroege diagnostiek en controle (medische en sociale nazorg) vol ledig tot zijn recht komen en opti male vruchten afwerpen, dan dient ook voldoende gelegenheid te be staan voor klinische behandeling van de daarvoor in aanmerking ko mende en door poliklinieken en con- sultatie-bureaux „uitgezeefde" pa tiënten. Op dit gebied nu bestaan in Zuid- Holland en in geheel ons land grote onvolkomenheden. In Rotterdam stonden slechts 36 bedden ter be schikking, in Nederland rond 400. Voor bepaalde ernstige vormen van rheuma is klinische behandeling de enige efficiënte behandelingsmetho de. Buitenlandse cijfers, vooral uit Zweden, leveren hiervoor het af doend bewijs. Slechts wanneer be schikt kan worden over voldoende rheumaklinieken, kan de rheuma- bestrijding haar grote sociale, maar ook economische betekenis ten vol le demonstreren. Vooral in begin nende stadia van ernstige vormen van chronische rheuma kan door klinische behandeling de prognjse zeer belangrijk worden verbeterden kunnen de lijders vaak weer blijvend in het arbeidsproces worden inge schakeld (in Zweden gelukt dit bij 60% van de opgenomen patiënten volledig, in 25% gedeeltelijk). Voor het opnemen van deze vroege sta dia bestaat tot nu toe in Nederland nauwelijks gelegenheid, omdat het geringe aantal bedden nog voor een belangrijk deel opgeëist wordt door de veel langere verpleegtijd eisen de „lost cases", waarbij slechts van voornamelijk palliatieve behan deling sprake kan zijn. Verder moet nog in aanmerking worden genomen, dat de moderne behandelingsmethoden der rheuma- tiek door de verveiste, zeer stren ge controle der patiënten veel meer klinische behandeling vragen dan vroeger het geval was. Het totaal aantal rheumabedden komt in Zweden op ruim 1000 (d.w. z. 1 op 7000 inwoners), in totaal 6000 opnamen per jaar Ner gens echter wordt harder geklaagd en meer de nadruk gelegd op de be staande tekorten ten opzichte van de klinische behandelingsmethoden dan in Zweden, het land dat alom in de wereld ten voorbeeld wordt ge steld en wordt geprezen om datge- i.e, dat .eeds op dit gebied werd bereikt. Voor Zuid-Holland zou men zo op 350400 bedden komen (bij deze be rekening gaat men uit van een on geveer gelijke morbiditeit aan rheu matische aandoeningen, met name rheumatïde arthritis, in Zweden als in Holland, hetgeen gerechtvaar digd lijkt). Wij kwamen tot een voor Zuid-Hol land zeker benodigd aantal van 350- 400 bedden. Intussen is Leiden (an nex Sole Mio in Noordwijk, gegroeid tot een capaciteit van 100 bedden en bestaan er in andere plaatsen nog slechts vage plannen tot het stichten van kleine rheuma-afdelin- gen behoudens in Den Haag waar een kleine afdeling van 50 bedden kortgeleden geopend werd, waar bij het de vraag zal zijn of zij in de eerste plaats om economische re denen wel die outillage zullen kunnen hebben, welke momenteel als eis aan een op moderne leest geschoeide rheumakliniek gesteld kan worden. fëroodnoJiy Momenteel zijn er in Zuid-Holland ongeveer 180 „echte" rheumabedden tegenover een geschat benodigd aan tal van 350-400. Wanneer Rotterdam in zijn rheuma- centrum 150 bedden zou krijgen, zou het totale aantal in de provincie op 300 komen. Slechts door de stichting van een grote rheumakliniek kan in Rotterdam een echt „rheuma- centrum" ontstaan, tevens fun gerend als poliklinisch centrum van onderzoek en behandeling en bovendien geschikt als plaats, waar op wetenschappelijke wij ze met de rheuma samenhan gende problemen kunnen wor den bestudeerd. Rondam dit rheumacentrum, waarop 'n gro te kring poliklinieken en con sultatiebureaux kan terugval len, zal de organisatie der rheu matiekbestrijding zich verder harmonisch kunnen ontwikke len. Naast het geprojecteerde rheuma centrum Rotterdam staat het reeds bestaande centrum Leiden dat een onderdeel van het Academisch Zie kenhuis vormt, in stand wordt ge houden door het „Praeventiefonds" en onder leiding staat van Prof. Dr. J. Goslings), functionerend met een universitaire polikliniek voor rheumatische ziekten en een klini sche afdeling van 100 bedden (meegerekend „Sole Mio" in Noord- wijk aan Zee). Het is niet de bedoeling, dat deze rheuma-afdeling verder uitgebreid zal worden, wel echter, dat zij zich zal ontwikkelen tot een centrum in de eerste plaats bestemd voor ba saal researchwerk op het gebied der rheumatische ziekten en zodoende met een meer dan regionale bete kenis. Voor rheumatologische voorziening der provincie is Leiden daarom slechts van ondergeschikt belang. ld/jaar 400x bedden In Nederland beschikken wij mo menteel over 400 rheumabedden op ruim 11.000.000 inwoners. Gere kend naar de niet voldoende geach te situatie in Zweden op dit mo ment zouden wij in Nederland ruim 1500 rheumabedden moeten hebben 9000 opnamen per jaar). Het Rotterdamsch Radio-Thera peutisch Instituut, dat met de Rotterdamse Stichting voor Rheumabestrijding de polikli nieken en behandelingsruimten huurt van de Dr. Daniel den Hoed Stichting, die de Kliniek exploiteert, werd in 1914 opge richt in de vorm van een ver eniging met leden en begunsti gers. Er is een algemeen be stuur. De inkomsten worden ver kregen uit lidmaatschapsgelden, donaties, legaten en behande- lingsgelden. De laatste jaren werden belangrijke bedragen voor wetenschappelijk on derzoek ontvangen van het Konin gin Wilhelmina Fonds. Ruimte yebrel In 1916 werd het gebouw van het Rotterdamsch Radio-Therapeutisch Instituut voltooid. Het aantal on derzoeken en behandelingen nam in de loop der jaren evenwel zó snel toe, dat spoedig ruimtegebrek ont stond. Getracht werd hieraan het hoofd te bieden door de bovenverdieping van een naastgelegen pand bij het Instituut te trekken, door het hu ren van een zolderverdieping in het Ziekenhuis Eudokia, het plaat sen van 'n tijdelijke barak en het vestigen van een dependance in het Bergweg-ziekenhuis. Aldus be reikte men een verdubbeling van de bruikbare ruimte. Deze verdubbeling was evenwel geenszins evenredig met de uitbrei ding der werkzaamheden, hetgeen duidelijk blijkt uit de toeneming van b.v. 't aantal röntgènbestralin- gen van 7.700 in 1940 tot 42.000. Het aantal personeelsleden en de in stallaties werden aan deze groei aangepast, hetgeen aanleiding gaf tot welhaast onoverkomelijke moei lijkheden en een vrijwel onhoudba re situatie in verband met ruimte gebrek. Uerpfpffingicentrum. Lange tijd was het Instituut uitslui tend een instelling voor stralenbe- handeling. Het Instituut ontwikkel de zich daarna tot een volledig kanker-behandelingscentrum, waar in thans de belangrijkste specialis men zijn vertegenwoordigd. Tot nu to<* heeff het Instituut echter pooit kunnen beschikkên over een eigen verplegingscen trüm. De tachtig pa tiënten, die tot voor kort gemiddeld per dag werden verpleegd, moesten over verschillende ziekenhuizen in de stad worden verspreid. Ook de Rheumastichting, die haar werkzaamheden in 1947 begon met de openstelling in Rotterdam van twee consultatiebureaux voor rheu matische ziekten, heeft altijd ge spreid moeten werken. Zij had slechts één gesloten afdeling van dertig bedden in het Zuiderzieken huis. Het gebied van Groot-Rotter dam (ca. twee miljoen inwoners) heeft echter behoefte aan 'n inrich ting met 150 bedden. Nu in de Dr. Daniel den Hoed Kli niek over dit aantal wordt beschikt, kan men beginnen met de vroege opneming van patiënten met rheu matische aandoeningen, waarvan de prognose ernstig is en de patiënten nog in het beginstadium van hun ziekte verkeren. Deze lijders aan beginnende vormen van bepaalde rheumatische ziekten kunnen veelal als zogenaamde am bulante patiënten worden behandeld. Dit houdt in, dat zij hun ziekenhuis bed alleen voor middag- en nacht rust gebruikten en zich overigens vrij bewegen en een groot deel van de dag vullen met oefen- en bezig heidstherapie. Er is op gerekend dat de helft van het aantal rheumabed den door deze groep wordt bezet, in verhouding van twee vrouwen op één man.Tot nog toe konden in Rot terdam, in het algemeen, slechts de rheuma patiënten in verdergevorder- de stadia worden opgenomen. Na de oorlog ontstonden in de krin gen van het Rotterdamsch Radio- Therapeutisch Instituut plannen om tot de bouw van een eigen kliniek te komen. Intussen ontwikkelden zich in rheumakringen dezelfde ge dachten. Nader contact leidde tot de principiële overeenstemming over te gaan tot de bouw van een gemeenschappelijk ziekenhuis, waarvan de exploitatie op een eco nomisch verantwoorde wijze moge lijk zou zijn. Het RRTI achtte een grootte van 120 bedden gewenst, de Rheuma stichting 150 bedden. De samenwerking resulteerde in de opdracht voor de bouw van het zie kenhuis en op 10 november 1958 in de oprichting van de Dr. Daniel den Hoed Stichting. ^amenwerbinfy De samenwerking met deVereniging Rotterdamsch Radio-Therapeutisch Instituut die ten doel heeft te ko men tot een gemeenschappelijke kli niek biedt grote voordelen, vooral in economisch opzicht. Zo zijn b.v. gemeenschappelijke laboratorium voorzieningen geprojecteerd, terwijl de röntgendiagnostiek, nodig voor de rheumakliniek, geen eigen appa ratuur eist en tevens gebruik kan worden gemaakt van de operatie afdeling van de radiotherapeutische kliniek. Daarbij komt nog het voor deel, dat voor de in de rheumabe- handeling een plaats innemende röntgen-therapie een vanzelfspre kende oplossing aanwezig is. De plaats van het, door de Ge meente Rotterdam tegen een symbolische prijs aangeboden bouwterrein, leidde tevens tot een zowel om economische als wetenschappelijke redenen zeer gewenst contact met het aan grenzende Zuiderziekenhuis. Naast de twee specialistische klinieken voor gezwels- en rheu matische ziekten bevindt zich dus dit algemene ziekenhuis, dat over een uitgebreide afde ling voor physische therapie en revalidatie beschikt en ook op vele andere gebieden zijn dank baar aanvaarde medewerking biedt. Dr. Daniël den Hoek werd op 18 oktober 1897 te Gouda ge boren. Na zijn middelbare schoolop leiding studeerde hij medicij nen in Utrecht, waar hij in 1922 het arts-examen deed. Tot 1925 was Dr. den Hoek as sistent-geneesheer in het Anth. van Leeuwenhoekhuis te Am sterdam. Daarna werd hij aan hetzelfde instituut als radio loog verbonden. Op 16 februari 1934 promoveer de hij te Utrecht op een proef schrift getiteld: „Over de wer king van harde röntgenstralen en gammastralen van radium". In 1940 werd hij als opvolger van Dr. Lammers benoemd tot geneesheer-direkteur van het Rotterdamsch Radio-Therapeu tisch Instituut. De grote vooruitgang van de stalenbehandeling van kwaad aardige gezwellen in Neder land is voor 'n belangrijk deel te danken aan zijn bekwaam heid en zijn rusteloze arbeid. Dat hij zichzelf daarbij in geen enkel opzicht spaarde is uit eindelijk mede de oorzaak ge weest van zijn overlijden op 10 maart 1950. Bij zijn werk werd Dr. den Hoed aktief bijgestaan door zijn echtgenote, Mevrouw S. den Hoed-Sijtsema, die na zijn dood het werk van haar man voortzette. „Met de gedeeltelijke ingebruikneming van de Dr. Daniel den Hoed Kliniek in Rotterdam-Zuid is voor Rotterdam en wijde omstreken een belangrijke mijlpaal bereikt", aldus de heer J. P. Coelingh, voorzitter van het bestuur van de Dr. Daniel den Hoed Stichting tijdens een persbezoek aan dit nieuwe ziekenhuis. „Zowel het Roterdamsch Radio-Therapeutisch Instituut als de Rotterdamse Stichting voor Rheumabestrijding, die beide de poliklinieken en behandelingsruimten in het nieuwe ziekenhuis huren, kampten al jaren met ruimtegebrek. De Dr. Daniel den Hoed Kliniek biedt plaats aan 120 patiënten met gerwelsziekten en 150 met rheumatische aandoeningen". De heer Coelingh benadrukte het grote belang van het nieuwe zieken huis, niet alleen voor Rotterdam, maar voor geheel Zuid-Holland en delen van andere provincies. De rheuma-afdeling is zelfs de op één na grootste van West-Europa. De geneesheer-direkteur van de rheuma-afdeling, dr. P. van der Meer, vestigde er de aandacht op, dat nu een begin gemaakt kan wor den met de vroege opneming van patiënten met rheumatisch aandoe ningen. Dr. G. Schalerij, geneesheer- direkteur van de afdeling voor pa tiënten met gezwelsziekten verklaar de vooral trots te zijn op de moder ne bestralingsapparatuur, die in het ziekenhuis kon worden geplaatst. Hiertoe behoren een lineaire ver sneller (de eerste van het vaste land), het betatron, de Cobaltbe- straler e.d. Naast het beddenhuis voor 170 pa tiënten zijn er in het ziekenhuis o. a. Poliklinische behandelruimten, chemische en physische laboratoria en een operatieafdeling. In het moderne zusterhuis is plaats voor 100 verpleegsters en leerling verpleegsters. Woensdagmiddag 3 februari a.s. om 2 uur is iedere bejaarde of eenzame of wie zomaar graag in de middag wil zingen, van harte welkom als gast van het Koninklijk Schiedams Mannenkoor „Orpheus" in gebouw „Arcade" aan de Lange Haven 71 alhier. Dan zal worden uitgemaakt of die repetitie-middag gehandhaafd blijft of dat men liever aan een andere middag de voorkeur geeft. Mevrouw Kockx, die hiervan de leiding zal krijgen, brengt meteen muziek mee, zodat men zich kan laten „horen". Misschien zegt u nu, maar ik kan geen noot lezen. Dat is immers bij duizenden het geval. Hoofdzaak is, dat u graag wilt zingen. Dat maakt blij, dat kweekt vriendschap. Want men ziet elkaar elke week terug. Er zal... Het Koninklijk Schiedams Mannen koor „Orpheus" reikt u de zingende hand. Grijpt u die woensdagmiddag, 3 februari om 2 uur. U zal er beslist geen spijt van hebben. Al heel vaak kregen we een tele foontje: „Hoe zit dat nu met dat bejaardenkoor?" Het antwoord heeft u nu gelezen en het is aan u er uw antwoord op te geven. Óp woensdagmiddag, 3 februari a.s. De kosten van bouw en inrichting van het gehele project bedragen rond 23 miljoen gulden. Lijst van gewonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam, dagelijks van 8.0017.00 uur, behalve op za terdag en zondag: portemonnee met inhoud; tasje met snoepgoed; herenhandschoen (R); dameshandschoen; een d imeshand- schoen (R); handschoen; kinder handschoen; ringsleutels en poets lap; handdoek en 2 zwembroeken; 2 mutsen en mohairsjaal; sjaal; 'n poncho; rabiesplaatje; ring m. sleu tels; ring met sleutels; ring m. sleu tels; ring met sleutels. Te bevragen bij de vinders: autostep, Oomk, Dr. Wibautpl. 117; step,.De Blois, Nassaulaan 15a; 12 balpennen, Schenker, Dr. Wibaut- plein 69; vulpen, Leenders, Dr. Cur- tiusstr. 12; honden-halsband. Spruit, v. Heemkerkstraat 26; doosje met autolampjes en 2 sleuteltjes, Soe- ters, Gem. Werken, Korte Haven; bindlijn, v. Puffelen, Polderweg 78; nylon-regenbroek, Gastelaars, Julia- nalaan 90b; herenpet, Spruit, van Heemskerkstraat 26; sjaal, v. Uijen, Alb. Thijmstraat 23b; herensjaal, Vendeloo, Zweedsestraat 169, Rotter dam; mohairsjaal, v. Meerwijk, Nwe Maasstraat 8; kinderringetje, Feel- ders, Ant. Muijsstraat 28b; trouw ring, Kooij, Klaas Katerstraat 24; damespolshorloge, Buitendijk, Nic. Beetsstr. 50; 2 muntbiljetten, Kool, Portugaalsestraat 23a; dameshorlo ge, v. Unen, v. Swindenstraat 60a; herenhandschoen (L), Penders, J. v. Zutphenstraat 87; 1 paar herenhand schoenen, Viveen, Buijs Ballotsingel nr. 57c; dameshandschoen, Lands bergen, Lourens Costerstraat 25a; 'n want, Vendeloo, Zweedsestraat 169, Rotterdam; damesglacé, Jongbloed, B.K.laan 190c; poedel, Meijer, Asiel, St. Anna Zusterstraat 47; een zwart hondje, Stormezand, Bokelweg 40; portemonnee met inhoud, Spruijt, v. Heemskerkstraat 26; knipportemon- nee met inh., Stoppelenburg, Korf- makerstraat 67, Rotterdam; knippor- temonnee met inhoud, van Geene, B.K. laan 235; badtas, Zandwijk, Vil lastraat 20; étui met gereedschap, Visser, v. Beverenstraat 37; tas en dameshandschoenen, Kreemer, Bur gemeester van H aarenlaan 993.

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 9