ow aeNiap i KOPSCHUW VOOR BALLET - VOLGENS TOSCA BALM - PLAATJE HALF OM SANDY SHAW: SUCCES OP BLOTE VOETJES ONDER REDAKTIE VAN Joop J. Daalmeijer Korte metten bij de televisie Blonde Ariane Bayst: bijzonder onorigineel Sissende Eydie Gormé Waikiki's op Hitparade Drummend probleem „My Fair Lady" Samen zingen in de zon Vit de Sit ÏL „Een, twee, drie, vier en terug". „Voor-sluit-zij-sluit-achter-sluit". Tosca Balm klapt hard in haar handen en zweept met haar rauwe stem haar leerlingen op. Ze is een nietig figuurtje voor de grote groep meisjes, en de twee jongens. Achter de bandrecorder is ze een typiste die muziek typt. Dan swingt het uit de luidspreker. De muziek staat veel te hard, haar stem nog harder. Op de maat van de muziek van Brubeck zwaaien armen van links naar rechts, en strekken benen, gestoken in zwarte maillots zich recht vooruit. „Nee jongens, zo is het niks. Opnieuw!" En dan gaat het weer: „Een, twee, drie, vier en terug." Vele malen achter elkaar. Dan komen de plié, de pi rouette. Iedere donderdagavond, twee uur achter elkaar. Tosca en haar leerlingen werken met overgave. „Ik kan het niet verdragen als iemand gaat zitten onder de les", zegt Tosca. Nee, ze moeten allemaal hard werken, en waarom? Aat, Tosca en Corrie vertelden waarom ze aan ballet doen, juist ballet. umnnnnniuuuinnnnnnnnnrr-r- MODERNE PIRATEN "W KOPSCHUW Aat en Corry zitten allebei op bal let bij Tosca, een van de jongste balletleraressen van ons land. In Schiedam heeft ze haar eigen bal letschool. Het aantal leerlingen stijgt met de week, en Tosca heeft het al zo druk gekregen, dat ze haar eigen studie bij Peter Leoneff heeft moeten beperken. Aat, 19 jaar en te kenaar van beroep,' is een van de twee jongens die bij Tosca Balm balletles nemen. Aat voelt zich best thuis tussen al die meisjes. „In het begin was het vreemd, maar nu word ik vertroe teld". De buitenwereld vindt het echter maar vreemd dat Aat aan ballet doet. Op de zaak lachen ze je steeds uit, maar ik trek me er niks meer van aan." Hij doet pas een paar maanden ballet, maar het bevalt hem best. Samen met Corry, 19 jaar en schoonheidsspecialiste, oefent hij op een pas de deux. Corry vindt het fijn om samen met Aat te werken. Ze zit al langer op ballet, en volgens haar zijn veel mensen vooringenomen als ze over ballet spreken. Ze heeft altijd klassiek ballet ge daan, maar is nu overgeschakeld op modern ballet. Samen met Tosca probeert ze Aat nu zover te krijgen, dat hij een maillot gaat dragen, maar Aat begint daar voorlopig niet aan. „Ik vind het zelf ook altijd gek staan, en daarom wil ik het zelf ook niet aanhebben". Corry beweert echter dat ze echt niet ziet wat haar partner aan heeft: 'Je bent veel te veel geconcentreerd'. Foto: Jan Timmerman Nog even en het is gebeurd met Radio Veronica, Radio Caroline, Radio London, en gaat U maar door. In Straatsburg hebben enige tijd geleden zeven landen de wet tegen de piratenzenders ondertekend. De wet zal van kracht worden, zodra drie landen hem hebben ondertekend. Ondanks het feit dat we voor onze kust ook een boot hebben liggen met een piratenvlag heeft de Nederlandse regering op de dag van ondertekening van het stuk NIET getekend. In Den Haag is men nog druk bezig met problemen rond deze kwestie tot klaarheid te brengen. Toch zal het voor vele mensen een ten. Binnen een half jaar heeft men teleurstelling zijn als Radio Veroni ca en ook de in ons land te ontvan gen Engelse zenders gaan verdwij- nne. De programma's waren voor vele mensen een welkome ontspan ning en Veronica vulde de program ma's van de omroepverenigingen ook goed aan. We luisteren nu al zo'n vier jaar naar de uitzendingen van Veronica. Men begon op heel bescheiden schaal in een oud huisje op de Zee dijk in Hilversum. De omroepers en omroepsters zaten nog op een kist achter de microfoon die met een touwtje aan het plafond was beves tigd. Nu is dat allemaal heel an ders. Men zit nog steeds op de Zee dijk, maar het huis is omgebouwd tot een prachtige studio met alles, „erop en eraan". Een grote discotheek met ruim 20.000 platen zorgt voor de muzikale ontspanning. In vier spreekcellen worden continu programma's op de band opgenomen. Vele mensen den ken nog steeds dat het representa: tieve personeel van de commendi- taire vennootschap „Radio Veroni ca" aan boord de programma's pre senteren. In tegenstelling tot Enge land is dat bij ons niet het gebruik. De in Hilversum opgenomen pro gramma's gaan naar Scheveningen en vandaar met een klein bootje richting Veronica. Daar worden de banden afgedraaid, zoals U ook kan zien op de foto rechts onderaan. Ook de reclameboodschappen spots genaamd, worden in Hilversum in de programma's gelast. Een nieuweling onder de piraten is de Engelse zender „Radio London", die uitzendt op 266 meter. Ook op deze golflengte hoort men evenals bij Caroline rechtstreekse uitzen dingen, met dan als zeer speciale bijzonderheid nieuwsuitzendingen en om het half uur het weerbericht. Meer nog dan Caroline is dit station afgestemd op de tieners. Soms tien maal per dag draait men de Err e top 40. Caroline daarentegen is de machtigste onder de Engelse pira- de begin-kosten eruit, en heeft men reeds een flinke winst behaald. Caroline bestookt Engeland ook van twee kanten: Caroline zuid opereert ter hoogte van Harwich, en Caroline noord ligt ter hoogte van Ramsey, ten noordwesten van het eiland Man. Op deze manier kan het hele industrie gebied van Liverpool, Manchester en omliggende steden worden voorzien van muziek, terwijl ook Londen de uitzendingen kan ontvangen. Hoe lang men echter de uitzendingen van deze piraten-zenders nog kan ontvangen is moeilijk te zeggen. Lang echter kan het niet meer du ren. Dan zijn Joost de Draayer, Anushka, Cees Van Zijtveld en Tine ke taboe. Het is jammer dat we dan weer alleen aangewezen zijn op de legale zenders. Veronica tracht nu nog de draadomroep te bemachti gen,om dan toch „in de lucht" te kunnen blijven. Het zou leuk zijn, maar of het lukt Aat is echter niet te vermurmen. Nee, het lijkt hem niks. Vindt hij ballet nu niet iets vrouwelijks? „Nee, zeker bij het moderne ballet niet. De mensen zeggen het wel, maar dan is het nog niet zo". Tosca ziet het beslist ook niet zo. Over Tosca gesproken. In de Schiedamse pers is haar naam nogal eens gevallen. Ze zit namelijk te zinnen op een studio. Nu moet ze nog genoegen nemen met een klein zaaltje in een verenigingsge bouw. Ze mag er geen hars gebrui ken en de bare zit provisorisch be vestigd. Maar ja een studio schudt men ook niet zo een, twee drie uÜ z'n mouw. Bovendien kan „men maar moeilijk enige waardering op brengen voor ballet. De mensen spreken dan over „dat gespring", of iets in die geest. Tosca is nu bezig om binnen enkele maanden een grote uitvoering te ge ven in de grootste zaal van Schie dam. Ze is, ondernemend als ze is, al naar de Schiedamse Gemeenschap gegaan om subsidie te vragen, en als dat goed uitvalt, dan kan ze be ginnen met haar grootste publici teitsstunt. Meer begrip voor ballet, vooral bij de jongens, Op de grote groep meisjes zijn er maar twee of drie jongens en dat is veel te wei nig .„Op de lagere school besteedt men ook geheel geen aandacht aan ballet", zegt Tosca heftig. Zelf geeft ze wel les op een Schiedamse school maar dat is dan ook een uitzonde ring. Maar die jongens, dat is haar grote probleem. „Ze durven wel te gaan twisten, maar ballet, nee dat niet". Corry voegt er nog aan toe: „En op het strand durven ze wel in een of ander gek zwembroekje te gaan lo pen, maar in maillot, ho maar!" Aat lacht, en begint dan maar weer aan zijn oefening, aan zijn pas de deux. Tosca schreeuwt: „Je hebt toch geen x-benen lieve schat, stap- toer,-zit-UIT." Bij de Nederlandse televisie, en met name bij de Avro en Vara, heeft men momenteel een tijdlimiet-manie. Programma's die om wat voor reden dan ook iets op het tijdschema uit lopen worden zonder pardon van het scherm gevaagd. Vele kijkers sto ren zich hieraan, hetgeen wel mag blijken uit de vele telefoontjes die de desbetreffende omroepen na de uitzendingen krijgen, en de stapels brieven die mede getuigen van de grieven van de kijkers, omtrent de ze gang van zaken. Bij de pers- deinst van de Vara en Avro deelt men mede, dat men zo veel moge lijk het tijdschema wil handhaven, om daarmee de mensen die een be paald programma niet willen zien in de gelegenheid te stellen hun toe stel aan te zetten op de tijd die in het programmablad als aankondi ging staat van hun keuze-program. Hier is inderdaad iets voor te zeg gen, maar toch moet men bij de TV ook rekening houden met de men sen die een programma dat plotse ling afgebroken wordt leuk vinden. Bovendien is het juist altijd de fi nale van een programma dat het moet ontgelden. Nee, de huidige ma nier van doen staat ons echt niet aan. Het is volgens ons de taak van de Vara en Avro om de program ma's zo grondig te „timen" dat men niet, of heel weinig op het schema uitloopt. Er is dan natuurlijk een langere voorbereidingsperiode no dig, en. het eist van alle medewer kenden ook de volledige inzit om 'n goed resultaat te bereiken. Praters zoals Willem Duys zou men minder gasten moeten laten uitnodigen. De oplossing moet echter komen uit Bussum. De kijkers hebben er recht op nu In ons platenpraatje van deze week willen we het op de eerste plaats eens hebben met U over het 17-jarige Engelse zangeresje Sandy Shaw. Eind 1964 kwam Sandy in het nieuws door haar uitstekende vertolking van het num mer „There Is Always Something There To Remind Me", gecomponeerd door twee grootheden op het gebied van tophits: „David-Bacharach Sandy was niet de eerste die dit nummer opnam, want in Amerika had Lou John son het al. eerder opgenomen. Sandy had er echter meer succes mee dan haar Amerikaanse collega, want binnen enkele weken stond het nummer aan de top van de Engelse hitparade. Zoals gewoonlijk begon men te zoeken naar de reden van dit succes: „Was het Sandy's interpretatie of waren het soms haar blote voeten?" Blote voeten zult U zich misschien afvragen. Ja zeker, blote voeten, want Sandy staat tijdens haar optreden op blote voeten. Foto: Jan Timmerman Sandv Shaw is op een heel eigen aardige manier de show-wereld ge komen. Op een avond drong ze de zaal binnen waar de bekende Engel se zanger Adam Faith optrad. Van Adam mocht ze een liedje zingen, en nadat hij haar gehoord had, zei hij: „Je hebt het!" De eerste plaat die Sandy volzong deed echter niets, maar ze gaf de moed niet op en zong en studeerde dapper verder. Toen kwam „There Is Always Some thing There To Remind Me", en bin nen twee weken stond deze plaat nummer twee op de Engelse hitpa rade, voorwaar een prestatie om trots op te zijn. Haar nieuwe plaat heet: „Girl Don't Come". Het aan trekkelijke van dit nummer ligt vol gens ons aan twee dingen: de trom pet-intro, en het vibrerende stemge luid van Sandy. De stem van Sandy is heel typisch en eigenlijk niet be paald mooi, maar ze bereikt er toch maar steeds hoge plaatsen op de hit parade mee. (PYE 7 N 15743). Ze mag er heus wel zijn, het Franse meisje Ariane, maar dat is natuur lijk niet voldoende om artiste te zijn. Daarvoor moet je ook nog beschik ken over een behoorlijke hoeveel heid artisticiteit, en ook vooral tij dens de huidige overbevolking op bandjes-gebied, over originaliteit. We hebben Ariane Bayst wel eens beter gehoord dan op haar nieuwe plaatje. Samen met Dany, Jacky, Christian en André (haar begeleiders) zingt en speelt ze vier nummertjes, waar van er drie uit Engeland komen. „Reste d. ta place" is nog het bes te geworden. (Palette EPPB 7255). Eydie Gormé zingt op haar nieuwe elpee twaalf country and western songs. Het zingen doet Eydie heel goed, maar over de opname zelf kunnen we maar matig tevreden zijn. Bij iedere sis-klank treedt er een nare sisser op die heel storend werkt. De zang van Eydie wordt daardoor eigenlijk een beetje aan het oor onttrokken, en dat is na tuurlijk heel jammer. De beste num mers vonden we overigens: „I Real ly Don't Want To Know", „I Can't Help It" en "The End Of The World'. (CBS BPG 62244). Heeft U het ooit zo zout gegeten, een Belgische groep hoog op de Amerikaanse hitparade? Wij niet, maar het is toch heus zo. De groep heet „The Waikiki's". Op een nieuwe langspeler van deze groep staan twaalf min of meer Hawalaans aan doende gevalletjes. Het klinkt alle maal wat op elkaar. Voor de lief hebbers, het nummer en het label zijn: Palette MGPB 94444. De Honeycombs hebben een zeer kwellende vraag: „Is It Because?" Het antwoord kunnen we er niet op geven, maar we weten wel dat het een bijzonder aardig plaatje gewor den is, met een al even leuke ach terkant: „I'll Cry Tomorrow". De drum wordt bespeeld door het meisje Honey Lantree, tenminste dat beweert de platenmaatschappij, maar boze tongen beweren weer wat anders. Laat U echter niet hierdoor afschrikken, want het plaatje is het aanhoren dubbel en dwars waard. (PYE 7 N 15705). Vorige keer bespraken we reeds de film „My Fair Lady". We hebben het toen niet zo zeer gehad over de muziek en de uitvoering daar van. De Sound-Track van de film is nu echter uitgekomen, en daar om vragen we nu nogmaals Uw aandacht voor „My Fair Lady". Technisch gezien is de plaat per fect, en ook het orkest, o.l.v. An dré Previn speelt uitermate goed. Verschillende zangsoli voldoen ech ter niet aan de eisen. De zang van Rex Harrison is natuurlijk per fect, maar Audrey Hepburn zingt wat zwakjes. In de film valt dat niet op, omdat dan haar spel het meest de aandacht trekt. Ook Stanley Holloway's zangpres taties vallen een beetje tegen. Over het geheel genomen kunnen we echter toch wel zeggen dat de ze plaat een leuke herinnering is, tenminste als U de film gezien heeft. Is dat niet het geval, dan kan het U misschien wat tegen val len. (CBS 70000). Van dezelfde musical is ook nog een singeltje verschenen, met daar op een accordeon-uitvoering door „The Pico's". Het is een leuke med ley geworden, die het op een ge zellig avondje 'lekker' zal doen. (CBS 1.564). Gale Garnett zingt het liefst in de zonneschijn, Johan Haanappel houdt meer van de winter. Ieder zijn ei gen smaak natuurlijk, maar wij hou den het op Gale. In „We'll Sing In The Sunshine" kan de zang soms niet valser, maar het is een fijne meezinger, en dat maakt veel goed. (RCA-Victor 47-8388).

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 5