De „Dr. A. K. Druppels" nnó uoor ar tien 1 zorade de (eut „Oorlogsfoto's" gevraagd Schiedamsche Cartonnagefabriek ipptettta w&ikett &fde> Carnavalesk feest Schrijver s P.V. Winkels Ferwerda's expositie geopend Schiedamse NOTITIES (EN NOG GOED BETAALD OOK) tel. 260500, na 6 uur 's avonds tel. 266459 WOENSDAG 17 FEBRUARI 1965 HET NIEUWE STADSB! AD Vervolg van pagina 1 hetgeen zijn karakter en functie als winkelstraat zeer ten goede zal ko men, zo zei de directeur van Ge meentewerken, Ir. J. C. Broeyer. Hij achtte het echter niet gewenst, om deze smalle straat met allerlei verkeersproblemen, geheel voor het verkeer af te sluiten, om er geen „dode straat" van te maken. Aan de Dam zal voorts de Oud-Ka tholieke Kerk worden vervangen door een nieuw gebouw met een winkelfront. Via de verbrede Pietersteeg zal dit gebouw dan aan de achterzijde be reikbaar zijn. Aan de zuid-west zijde van het Spin huispad is een bebouwing geprojec teerd van woningen en bedrijfsruim ten in drie lagen. Gedacht wordt aan bedrijven met een bijzonder karakter, welke aan de straatzijde showrooms, vitrines of andere etalageruimten hebben. De in het bestaande plan opgeno men winkels hebben ter plaatse geen verzorgingsgebied als gevolg van het lage aantal woningen, zodat deze be stemming is gewijzigd. Voor een aantrekkelijke relatie tus sen Nieuwland en het stadswinkel- centrum Grote Markt Hoogstraat bestaat evenwel behoefte aan een etalagefront. Aan de noord-oost zijde van het Spinhuispad is plaats voor een com plex bijzondere gebouwen. Door het vervallen van de oude Spoelingbrug, is het Doelengebouw excentrisch komen te liggen en moei lijk bereikbaar geworden voor de jeugd. Bovendien moeten aan het gevelfront langs de Zwaaikom in verband met de ligging aan een ruimte, die rechtstreeks aansluit bij de city-bebouwing in de omgeving van het nieuwe stadhuis, hoge eisen van architectonisch en stede- bouwkundige aard worden gesteld. Voor dit „gezicht" naar de „city" is gedacht aan een kantoorgebouw in vier bouwlagen. Wethouder Van Schooneveld vestig de er tenslotte nog de aandacht op, dat reeds veel veelal welhaast onbewoonbare woningen in het te saneren gedeelte zijn gesloopt; naar schatting bevinden zich daar nu nog plm. 30 woningen. Waar vroeger aleens ter sprake is gekomen het dempen van de Korte Haven constateerde de wethouder, dat de Lange Haven gehandhaafd dient te worden en dat dus dempen moeilijk kan plaats vinden. Al met al, een omvangrijk plan, dat het hart van „de city", zoals de wet houder dat noemde, gaat raken. De verwachtingen zijn, dat binnen enkele jaren metterdaad een begin met het werk kan worden gemaakt. Gisteravond is in galerie Wiegman in de Passage de expositie van wer ken van de Gorkumse kunstschil der Wil Ferwerda geopend. Gaf in galerie Honger een anti-rookmagiër een show weg, in galerie Wiegman gebeurde de opening op een andere, doch interessante wijze. De heer G. J. Voskuil trachtte in een gesprek met het publiek onduidelijkheden rond Wil Ferwerda op te lossen. Vol gens ons is hij daar goed in ge slaagd. Volgens de heer Voskuil gaat Wil Ferwerda intuïtief te werk. „Hij gaat niet voor het doek staan met een vooropgezet plan van: ik ga dit ma ken, nee, hij gaat geheel intuïtief te werk". Vandaar ook dat de werken van Fer werda voor velen moeilijk te begrij pen zijn. Hij kan zelf ook moeilijk een verklaring geven voor zijn schil derijen, al tracht hij na het werk voltooid te hebben die verklaring wel te vinden. Ferwerda zelf is een rustige jongen, die zich wat onbeholpen gedraagt. Zijn werken lijken trouwens op het eerste gezicht ook wat onbeholpen, en sommige onvoltooid. Hij ziet de mens niet als een persoon die ge heel zelfstandig is. Met marionet achtige figuren laat hij zien hoe ge bonden de mens eigenlijk is. Een witte, wezenlijke man staat tegen over een grauw, groen monster. Op enkele schilderijen voeren makabere handen de boventoon. Hun kleur is paars, met wit, wit dat het effect geeft van een beschimmelde hand. Deed Nelius Faling het hoofdzake lijk in felle, rode kleurschakeringen, Ferwerda zoekt de donkere kant, met af en toe een vage rode streek. Zijn techniek is niet overal even overtuigend, maar over het alge meen is zijn werk toch wel fascine rend. Wil Ferwerda is een miskent schil der, echter niet bij hen die deze nieuwe stroming willen ervaren, er zich voor willen openstellen. De toe komst zal leren of deze barre, duis tere, intuïtieve schilderskunst zich zal kunnen gaan handhaven. JD. Een aankondiging van een Voor- lichtings-avond en tevens een soort Schoolblad van de Dr. A. Kuyper- school. Helaas ontvingen wij die te laat om vrijdag in onze editie nog „mee te nemen", maar de inhoud daarvan geven we u nog door... Gisteravond sprak de heer A. C. Boekhoud, hoofd van de Geref. U.L. O.school aan de Tuinlaan in de Dr. A. Kuyperschool, Stadhouderslaan 30 over de mogelijkheden bij het U.L.O.-onderwijs. Men zegt, dat de Huishoud- en Industrieschool voor meisjes is, die niet kunnen leren...! Het tegendeel betoogde Mej. C. Roo- denburg, directrice van de Chr. Huishoud- en Industrieschool in haar lezing. Tot slot de heer G. K. Hovingh, directeur van de Chr. De tailhandelsschool te Vlaardingen, die deze kant bij het onderwijs uit voerig belichtte in zijn betoog. Mis schien zullen de ouders gedacht heb ben: maar er zijn toch nog meer soorten onderwijs en waarom zijn die niet besproken...? Het zou U alleen maar geduizeld hebben... Het onderwijs van de Dr. A. Kuyperschool is opnieuw iets dichter bij de norm, die men stelde. In de klassen vijf en zes nemen dif ferentiatie van moeilijkheden en het leggen van een juist begaafdheids accent o.a. door het geven van taken OVERAL CARNAVAL en dus ook bij de R.K.S.V. Excelsior '20 met als extra attraktie de eerste prijswin naar van het carnaval 1964 in Roo sendaal. De zotste groep aller tijden, zo laat men ons weten, zijnde „De Kaai- puiten" met medewerking van hun „Herrieschoppers". Een en ander wordt muzikaal opgeluisterd door de Flamingo's. Dit alles vrijdagavond 19 februari (haast u dus) in zaal Musis Sacrum. Costumering ver plicht. VOOR DE NEDERLANDSE kolonie in Parijs trad „The Sincere Jazzband" in 1963 op. Een jazzband met allure dus en die het eerste lus trum al achter de rug heeft. Met pia nist Freddy Johnson, Ruud Ophorst, trombone," Herman Vomberg, trom pet, Peter van de Kamp, klarinet, Toon de Zeeuw, banjo, Wim Lerou, bas. Hans Ramaer, drums kunnen de leden van de Schiedamse Jazz- toe. Regelmatig worden kinderen aan testen onderworpen. Sbms duurt het langer, dan men zou heb ben gewild, maar de mensen van 't testbureau hebben meer te doen. Voor de muziekklas bestaat veel be langstelling. Zoveel belangstelling zelfs, dat er geen deelnemers meer kunnen worden opgenomen. De plannen voor de schoolreisjes...? Op vrijdag, 14 mei a.s. gaan alle jon gens en meisjes van de eerste drie klassen naar Duinrell bij Wassenaar. Vertrek om 9 uur en ongeveer om 4 uur weer thuis. Een week later, vrijdag 21 mei gaan de jongens en meisjes van de vierde en vijfde klas naar Nijmegen (Berg en Dal). Ver trek: half 9, weer thuis om onge veer half 8. Het aantal leerlingen op deze school is vrij constant. Er verhuizen er, maar er komen ook ge regeld nieuwe bij. Men hoopt, dat de nieuwe eerste klas straks het totaal wat zal doen stij gen. Méér leerlingen betekent im mers: méér mogelijkheden en mis schien: méér personeel en méér fi nanciën voor onderhoud en vernieu wing! Er wordt hard gewerkt. Het hoofd van de Dr. A. Kuyperschool, de heer H. Velvis, Obrechtstraat 12, tel. 260008 kan dan ook met ere zeg gen: „De Dr. A. Kuyperschool is springlevend...!" H Hoe stijf, om niet te zeggen uit- p gesproken „Harkerig" wij Schie- dammers zijn, als we pogen een echt carnavalsfeest op touw te H zetten, bleek wel op zaterdag p avond jl. in gebouw „Musis Sa gs crum". Schrijver's P.V. was daar met introduces bijeen om het al genoemde feest te vieren. Het =j geen niet lukte... De ware stem- ming was er niet en wilde maar M niet komen. De voorzitter van deze P.V., de heer H. J. Heinsbroek heette alle aanwezigen (al of niet gecostu- S meerd) van harte welkom en p vertrouwde hen daarna aan de zorgen van het Quintet J. Heins- broek toe. Enigszins gehandicapt p door het gemis van het drumstel van de heer L. Wissebron sloeg men er zich toch goed doorheen I en waagden enkele paartjes zich M op de dansvloer. Uitgelaten jon- gelui trachtten al hossend en M springend de sfeer erin te bren- p gen. Ze hadden dit net zo goed S kunnen laten. Nu was het alleen M hinderlijk voor anderen... gj H Tot... tot vanuit de foyer muz.iek- klanken het geheel overstemden. Klanken voortgebracht door de Hofkapel van Prins Marden d'n Urste, Prins Carnaval van de ver eniging „Striepersgat" uit Val- kenswaard. Omgeven door een il luster gezelschap van oud-prin sen, zijn president, secretaris en adjudant, zijn beroemde Raad van Elf, de fleurige Hofkapel en de drie Hop-Marjannekes, vak- vrouwkes in korte witte plooi rokjes, rode hesjes en rode laars jes, rode hoed... Toen was er de stemming ineens wél...! De prins, bijna vorstelijk in zijn blauw fluwelen cape, afge zet met wit hermelijn, getooid met vele onderscheidingen, de prachtige „gouden" prinsemuts met veren op het hoofd, leek de zaal met een toverstokje aange raakt te hebben. De heer Heinsbroek vond het een voorrecht dit gezelschap voor de tweede maal welkom te mogen heten in onze stad. Vorig jaar was Harry Arts de prins, nu Martien Geldens, op de elfde van de elfde maand door de Raad van Elf van de carnavalsvereniging „Strie persgat" te zijn gekozen. De prins dankte voor deze hartelijke woor den en verzocht zijn adjudant, de heer J. Bots een meisje uit de zaal te kiezen, waarmede het Prinsebalgeopend zou worden. De keus viel op Ludy Jansen... In haar tullen avondjurk, het blonde hoofd getooid met een dito kroontje, bloosde ze, toen de sociëteit „Guillaume" hen beluiste ren op zaterdag, 20 februari a.s. in m'aison „Tivoli", Nieuwe Haven 237. Aanvang: half 9, einde kwart voor twaalf. DE VRIJWILLIGERS- MEDAILLE zal door dé loco-burgemeester van Schiedam namens de Kringraad van de A-kring Bescherming Bevolking Zuid-Holland c aan een aantal vrij willige noodwachters in deze ge meente wegens hun tienjarig onaf gebroken dienstverband worden uit gereikt. Deze plechtigheid heeft plaats in zaal „Irene", Nieuwe Ha ven 155, alhier. Daarna wordt deze avond besloten met een boeiende en amusante voordracht met film voorstelling door de bekende ballon- vaarders de heer en mevrouw Boes man. Er is gelegenheid dan aan het echtpaar vragen te stellen. De origi neelste worden beloond met een bal lonlepeltje of ballonboek. IN DE ZAAL VAN de Oud-Katholieke Kerk op de Dam 30 heeft op vrijdagavond 19 februari a.s. een bijeenkomst van het Oeku- menisch Jongeren Contact plaats. Er zullen plannen worden ontvouwd, ideeën worden geopperd, er zal in elk geval leven in de brouwerij wor den gebracht, waarbij iedereen van harte welkom is. TOT NIEUWE SECRETARIS van de Schiedamse Filmkring is be noemd de heer D. de Geus jr., Lo- rentzlaan 28d, tel. 268928. CARNAVAL VAN „POLYANTHA". Op 28 maart 1965 zal de Sportver eniging „Polyantha" haar 10-jarig be staan gaan vieren. Ter inleiding zul len de leden op 20 februari a.s. de festiviteiten inzetten met een groot carnavalsbal. Voor de vierde keer, zal de carnavalsvereniging „Limbur- gia" met vorst, prins raad van elf, boerenkapel enz. bij elkaar zo'n 50 man haar medewerking daaraan ver lenen. Gezien de grote successen van vorige jaren, zal het om 20.00 uur in Musis Sacrum te Schiedam volop feest zijn. Wanneer U eerder bent geweest, weet U ook hoe gezellig het is. Bent U niet eerder geweest, maak er dan deze keer eens kennis mee en dan wilt U het nooit meer mis sen. Het is een besloten feestavond en voor de leden, ouders en familie zijn nog enige kaarten a ƒ2,verkrijg baar bij de onderstaande adressen: Mevr. C. M. Rabbelier, Doggerstr.llb Rotterdam; Mevr. J. van der Werff, Hogenban- weg 162a, Rotterdam. Mej. R. Bruggeman, Charl. de Bour bonstraat 29, Schiedam. De heer M. J. Fransen, Fahrenheit- straat 19a, Schiedam. prins haar ten dans voerde. Het Hofkapel en het Quintet J- Heinsbroek wisselden elkaar af. Polonaise lopen met de mensen van Valkenswaard door de zaal en de foyer. Dansen of die gezel lige „Ploem Yenka...". Het optre den van de „buudredner" en sol daat Bang... Helaas te lang van stof! Het pierewietje in de ca mouflage op zijn hoofd was er nog het leukste van...! VIER ONDERSCHEIDINGEN... Prins Carnaval uit Valkenswaard kan echter ook ernstig zijn. Hij was niet met lege handen uit Lim burg naar Schiedam met zijn ge volg gereden en ontbood de di recteur van de firma Schrijver, de heer F. Schrijver bij zich op het toneel. „Ik zou in mijn plicht tekort schieten", aldus prins Mar tien, „als ik u als directeur, aan wezig op deze avond, niet zou onderscheiden. Vooral ook om dat u op 26 januari het 30-jarig bestaan van de zaak gevierd heeft. In overleg met de Wijze Raad van Elf benoem ik u tot officier in de Orde van de Verf pot van Striepersgat". Applaus van alle aanwezigen! En een toe passelijk lied van het gevolg: „Hij is in de adelstand verheven". De heer Schrijver dankte met een geestige toespraak. Er de nadruk opleggend, dat hij nog nooit in zijn leven gedecoreerd was, maar tevens zijn grote bewondering uitsprekend voor hetgeen deze mensen in de zaal wisten te bren gen. Nog meer onderscheidingen... Nu voor de mensen „achter de scher men": de heren H. J. Heinsbroek, C. van Leeuwen en J. Blokker. GESPREKJE MET DE PRINS... In de foyer hadden we even gele genheid het lawaai van de zaal te ontvluchten en een rustig ge sprekje te hebben met Zijne Prins Martien 1 van de carna^- valsvereniging „Striepersgat" uit Valkenswaard hier in aan gename kout gewikkeld met onze Hop-Marjanneke. WVWWWVWWWWWWVWWWMWWWVWWWVVVVWWAAAWVVWWWAWWAMAl Doorluchtige Hoogheid Prins Martien d'n Urste, de vijfde prins van „Striepersgat", de carnavals vereniging uit Valkenswaard. De ze vereniging bestaat dit jaar 12 jaar. Van tien daarvan zit deze prins in de organisatie. Hij is zes maal adjudant van een prins ge weest, gelukkig getrouwd, vader van drie dochtertjes en is... als straks op Vastenavond 2 maart om kwart voor 12 de carnavals- leut verstomt, weer doodgewoon huisschilder (Vandaar de Orde van de Verfpot!). Voor zijn oud ste dochtertje van vier jaar is hij op het ogenblik echter geen prins maar „koning!". Er is een carna valsplaat van deze vereniging uit Valkenswaard in de handel! Iets voor u op carnavalsavond. Drie dagen zal prins Martien in Valkenswaard alles voor het zeg gen hebben. Dan krijgt hij van burgemeester Mr. A. J. J. M. van Hellenberg Hubar officieel de sleutels van de stad Valkens waard overhandigd. De onder scheidenen van jl. zaterdag in Schiedam zullen daar vermoede lijk bij tegenwoordig zijn- Drie dagen de baas in Valkens waard... Dan tuimelt hij met zijn gevolg van de ene feestelijkheid in de andere. Feesten, optochten, ook van kinderen, die duizenden bezoekers naar deze stad trek ken, zieken en bejaarden verras sen... Mogelijk, dat er volgend jaar weer een andere prins in Valkenswaard gekozen wordt. De ze was in elk geval aller char mantst en wij wensen hem in die drie dagen van alleen-heerserij over Valkenswaard alle succes toe...! Ook het Schiedamse gemeentebestuur heeft zich de vraag gesteld, op welke p wijze het karakter kan geven aan de herdenkingsgebeurtenissen van 5 mei a.s. j| De gemeentelijk inspecteur van het onderwijs, de heer C. A. Kamp stelt zich s nu voor en in beginsel ging het college van B. en W. hiermee akkoord p om een filmstrip samen te stellen, waarop gebeurtenissen uit de oorlogs- en p bezettingstijd, in het bijzonder Schiedam betreffende, in herinnering worden gebracht. Helaas viel het de heer Kamp al dadelijk tegen, dat er kennelijk vrij- wel niets van dit materiaal bestaat. Merkwaardig genoeg, beschikt zelfs het gemeente-archief over geen enkele foto p en ook grote bedrijven, op wie een beroep werd gedaan, konden niets leveren. p Vandaar dat de heer Kamp nu een beroep doet op de Schiedamse ingezetenen s eens na te gaan of zij enig foto-materiaal bezitten, dat op die tijden betrekking heeft. Uiteraard behoeven de afbeeldingen zich niet te beperken tot oorlogs- p handelingen, doch ook bv. beelden uit de hongerwinter, optreden van be- p zetters enz. zijn zeer welkom. Dit alles in bruikleen, tenzij men bereid is van het materiaal afstand te doen. Ove-igens hoopt men de vermaarde twee vliegen in dezelfde klap te kunnen vangen. V/ant naar de gemeente-archivaris, Drs. C. Feyst mededeelde heeft p ook dit nieuwe archief niets uit deze zo belangrijke periode, te stellen aan de Schiedamse scholen. Daar komt dan ook een toelichting bij s te stellen aan de Schiedamse scholen. Daar wordt dan ook een toelichting bij ten behoeve van het onderwijzend personeel. Het is juist voor de hedendaagse p jeugd zo belangrijk om zich van die bittere jaren een voorstelling te maken. s Het gemeente-archief, Oude Kerkhof 5, zal dan ook graag foto's enz. als E hierboven omschreven, ontvangen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiinimiiiiniiiiiii iiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 5