Grootste zwempropagandis- te wordt t4 maart 80 jaar _S«, VL evrouw (J3. ^Jlonina-^JIrabbend am: Schiedam heeft veel aan haar te danken acj expoóeert mimum Is dat nou nodig achter de stopmand HEDEN BIJ UW WINKELIER VERKRIJGBAAR FRITES-SAUS en WESTLANDSAUS MOSTERD- EN AZIJNFABRIEKEN BREDER N.V. 2e SUCCESWEEK <;alerie 4 SAUS i - producten van de Franse keuken De Frites-saus en de Westlandsaus worden door ons gegarandeerd als hoogstaande producten met ongekend fijne smaak. In de Westlandsaus (bijzonder geschikt voor de rijsttafel, voor fondue en als garnering vooreen slaatje) zijn uitsluitend de beste Hollandse tomaten verwerkt. PRIJS 98 CENT (inch pot) Beide sauzen zijn van een bijzondere klasse zacht - niet zuur - pittig SCHIEDAM Schiedamse NOTITIES Schiedam PASSAGE Theater Tel. 26.95.63 Sean Connery Ursula Andress JAMES BOND 007 CONTRA DR. NO Met een verzoek WOENSDAG 24 FEBRUARI 1965 HET NIEUWE STADSBLAD m k/VWWVWVWWW*rt^VW^A/VWWWWWA'WWWWWWWrtA#VWVWWSAAj mwwvwwwwwiamwwwwwwmwwwwwwwwwmwwm««mwwwwmmiai BETS KRABBENDAM „had" het een 70 jaar geleden al in haar armen en benen, maar tóen zwemles krijgenGeen denken aan, was de mening bij haar thuis en Bets berustte daarin! Wat een zwemstér zou dat geworden zijnNu is het deze zomer 50 jaar geleden, dat ze in drie weken tijd de zwemkust machtig werd. Toen was ze inmiddels moeder van vijf kinderen! Alles konden ze krijgen (in het redelijke natuurlijk) maar Mevrouw Ko ning-Krabbendam stelde slechts één voorwaarde: ze moesten allemaal Ieren zwemmen. Hetgeen ook gebeurde! Op 14 maart a.s. hoopt deze vitale vrouw haar TACHTIGSTE VERJAARDAG te vieren en omdat ze zoveel mensen kent gaat dat niet thuis. Alle vrienden en bekenden zijn van harte welkom op de receptie, de zij op die dag in Musis Sacrum houdt van 3-5 uur en waarbij vele bekenden uit de zwemwereld o.a. Jan de Vries haar ongetwij feld de hand zullen drukken In haar woning aan de Julianalaan 124a, heb ik een gezellig praatje met deze vrouw gemaakt. Een geboren en getogen Schiedamse, die haar ja woord aan de hoofd-werktuigkun- dige Koning gaf. Zelf niet zo beze ten van het water op de manier als zijn vrouw. Maar hij was er wat trots op, dat zij overal een koele duik nam, of het nu in Italië, Rus land, Amerika, Finlang of Noorwe gen was... Want 17 jaar maakte ze reizen met hem aan boord mee. Dierbare herin neringen, waaraan zij zich vast klampte, toen hij haar op 55-jarige leeftijd door de dood ontviel. Zij was toen zelf nog maar 47 jaar... Later zou er weer een zwarte dag in haar leven komen. Ergens in Thailand is het graf van een van haar zoons. Maar zij heeft er nog drie. En een dochter. En dan voer ik u even naar het ver leden terug. Ik noem u de naam Corrie Koning. Nu 53 jaar, maar eens een fenomeen op de rug- en borstcrawl. Vele bekers en medail les zijn daar de tastbare bewijzen van. En dan die onvergetelijke 3 km tocht door onze havens. Tien maal was zij daar kampioene van. Weet u het allemaal nog, oud-Schiedam mers? De laatste werd op Koningin nedag (traditioneel) 1936 gehouden. Marie Hodes en Corrie Touw heb ben daar ook nog medailles van! Vele jaren zat Corrie Koning achter de kassa in het Sportfondsenbad in de B.K.laan. Nu doet zij dat al tien jaar in Vlaardingen. VEERTIG JAAR GELEDEN OUD Mevrouw Koning was de eerste ge trouwde vrouw, die aan de 3 km- wedstrijd deelnam. Mensen aan de kant vonden haar toen oud. Ze heeft er een gulle lach voor als ze hier over vertelt. Omdat ze de meisjes van S.Z.C. (haar grote voorliefde) al wegwijs in het water gemaakt had, nam zij de taak van trainster op zich van V.Z.C. Een dikke zes tien jaar. Trots klinkt in haar stem door als zij de naam van de S.Z.C.'er Peter Koning noemt: haar kleinzoon! Een goede rugslagzwemmer en on langs uitgekomen voor de militaire ploeg in Athene en Parijs. Of ze met onze „bronzen Pauly" meegeleefd heeft in Tokio...? Een schier over bodige vraag. Bij kennissen gingen ze voor de gezelligheid in Vlaardin gen naar de tv-uitzendingen kijken, maar toen het zo vreselijk regende, schafte mevrouw Koning zich zelf een eigen „kijkkastje" aan! Zo tegen 12 uur werpt mevrouw Ko ning een blik op de klok. Ze maakt haar tas met zwemspullen klaar en dan stap ik met haar mee naar het Sportfondsenbad. „Heerlijk dichtbij. Daarom zwem ik hier zo graag. Al vanaf de opening van dit bad. En ik zou 't tegen iedereen willen zeggen: „als je in de put zit of tégenslag hebt. Leer dan zwemmen. Alles valt van je af en je blijft fit Op het terrasje kijk ik heel lui naar het bedrijvige gedoe in het water. Dan staat ze ineens voor me in een eenvoudig zwart badpak en een wit te muts op. Een sprong in het water. Een paar baantjes trekken. Dan de hoge springplank op en haar bedreven heid in het zweefduiken tonen. En dat voor iemand, die over een paar weken haar tachtigste verjaardag hoopt te vieren! Tweemaal heeft ze iemand van de verdrinkingsdood ge red. Bijna een halve eeuw geleden, dat ze zwemles nam en die sport 1 aldoor trouw is gebleven. Dat is on getwijfeld het recept van haar vita liteit. Van haar blakende gezond heid. Haar vriendin van jaren her, houdt haar in het water gezelschap. Ook elke middag. De badjuffrouw van het aloude open bad aan de Ha- vendijk (40 jaar geweest) mevrouw A. v.d. Gaag-Berkel, die in augustus 77 jaar wordt. Ook zij trekt haar baantjes. Een fel gekleurd hoofddoekje om haar witte muts geknoopt, als ze kwiek en monter een van haar sal to's vanaf de hoge plank maakt „Een kostelijk stel en trouwe klan ten" licht de instructrice, Mej. E. "y-K 0»L ub wtt.«rr<G Galery Honger, rotoprenten van Veldhoen. Veldhoen, ik geloof wel dat ik dat als leek mag zeggen, is een vak man. Hij kan een mooie prent maken. Het woord „mooi is ge vaarlijk. Laat ik het anders uitdrukken: „Hij kan met zijn krijt op een zinken plaat dingen, mensen die hij ziet, knap weergeven. Ik ben het met U eens dat jongens van veertien jaar niet naar die prenten moeten kijken, maar jongens van veertien jaar moeten ook geen borrels drinker en mogen niet op brommers rijden. Zijn borrels, zijn brommers daarom verkeerd Nee, ik vind de prenten van Veldhoen niet vies, als U dat dan regelrecht weten wilt. Veldhoen is geen pornograaf, heel beslist niet. Een pornograaf zou het geméén gedaan hebben, gestroomlijnd, on-echt, vals. Veldhoen is eerlijk. Zijn onderwerpen zijn alle-daags. De mensen die hij schetste bestaan, bestaan zo als hij ze schetst. U en ik komen ze niet iedere dag tegen, Veldhoen wel, omdat hij Niet uit ziekelijke nieuwsgierigheid, maar uit artistieke belangstel ling. U hoeft die belangstelling niet met hem te delen, U hebt ech ter niet het recht hem ervoor uit te schelden. „Is dat nou nodig vragen wij. Nee, nodig niet. Escargots (Franse wijnslakken) eten is ook niet nodig. Wijn drinken is niet nodig. Zelfs auto-rijden niet. Je zoudt ook kunnen zeggen: „Ja, het is nodig" omdat zo nu en dan een gezellig etentje, een vakantie, een bos bloemen nodig zijn. Het is een onderdeel van ons leven. Het hoort in een stads-gemeen- schap. Galery Honger is een kale gerage in de Idenburgstraat, waar een jonge man probeert een paar zakcentjes te verdienen aan het ten toonstellen en verkopen van Kunst. Galery Honger is een kale garage in de Idenburgstraat, waar een De redactie ,van de Schiedamse Gemeenschap een interessant blad, dat onze donateurs tien maal per jaar gratis ontvangen, gaat er een reportage over maken. Omdat het een modern „tijds- verschijnsel" is. Zo'n galery hoort in 1965. Ik hoop vooral die jonge enthousiaste exploitanten dat er veel belangstelling komt voor hun proberen. We hebben het altijd zónder die galeries gedaan. Nu ze er zijn, moeten we er gebruik van maken. SEBASTIAAN De vitale zwempropagandiste van Schiedam, mevr. B. Koning-Krabben dam wordt op 14 maart 80 iaar Jansma toe. Achterin het bad ont dek ik Pauly v d. Wildt, de heer Goe- deron assiste d bij zijn leerlingen van onder de 6 jaar. Zij komt toch even groeten én vraagt, wanneer ik haar herinneringen uit Tokio kom bezichtigen. Dat wordt volgende week Pauly! Michiel-Jan v.d. Drift staat op de hoge plank, aarzelt even, maar springt dan fier het water in. Ben je nu een „man" van 6 jaar en zwem je „al" drie maanden of niet? Tineke Klein lijkt de afstand ineens benau wend... Haar tenger figuurtje tekent zich als een streepje tegen de ach tergrond af. In dat diepe bad zo maar' springen? Ze is wel 8 jaar en één jaar lid van S.Z.C. maar zomaar in dat diepe bad springen? Ze blijft staan... Om dan met mevrouw v.d. Gaag die sprong van haar leven te wagen! Ze is er nu finaal doorheen en blijft springen. Dat zou mevrouw Koning zo graag van alle kinderen van Schiedam willen zien. Iedereen zwemmen... „t Lijkt nu nog een on mogelijke wens soms. Het zwemuur- tje van de beide vriendinnen is om. Ze steken allebei een hand ten af scheid op en verdwijnen naar hun kleedhokjes. Als ik in de bus zit, moet ik nog om het verhaal van mevrouw v.d. Gaag over „haar" streng gescheiden zwembad denken toen aan de Havendijk. Er is toch wel veel veranderd in al die jaren. Dat zal ter sprake komen op de re ceptie van mevrouw B. Koning-Krab bendam op 14 maart in Musis Sa- En die fijne dag zal des avonds be sloten worden met een intiem di- nertje in café-restaurant „Euro poort" haar aangeboden door de kinderen en waar behalve die kinde ren, haar kleinkinderen, enkele ach terkleinkinderen en twee van haar zusters aan zullen zitten. Nog vele góede jaren mevrouw Koning!... M.W.-S. DRIEHONDERD GULDEN zat er ongeveer in de portefeuille van de machinist aan boord van het Deense motortankschip 'Eli Maersk' bij de N.V. Tankercleaning.in Schie dam. De machinist deed aangifte hiervan bij de politie ZESTIEN JAAR is de heer P. C. M. Schamlé districts commissaris geweest van de Katho lieke Verkenners in 't Delta-district. Nu heeft hij deze funktie overgedra gen aan de heer L. S. M. Mientjes, groesleider van de St. Franciscus- groep. Mr. H. A. M. v. d. Kallen, dio- cesaan-commissaris, bood de heer Schamlé het ere-lidmaatschap aan en overhandigde hem het daarbij be horende draagspeldje. Toespraken hielden ook de districts-aalmoeze- nier kapelaan P. M. de Groot, de voorzitter van de Schiedamse Jeugd raad de heer P. M. van Lingen en de commissaris van het N.P.V., de heer J. M. N. Adriaanse. De penning van Verdienste ontving dhr Schamlé uit handen van de voorzitter van de Schiedamse Gemeenschap, de heer E. A. Leenderts. Hierna werd de heer Mientjes geïnstalleerd en bleef men nog gezellig bijeen in het Gereform- Jeugdhuis,, waar een beeldreportage werd gegeven van het ROWAN-werk. ■""wwvwwwwwvwvwy Donderdag 25-2 t.m. WoensdagMIDDAG 3-3-'65 Dagelijks 2 en 8.15 uur; zaterdag en zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur in IAN FLEMINGS internationale thriller Nova technicolor (^r' No) 14 jaar Woensdagavond 3-3 geen filmvoorstelling - U weet het intussen alle maal: dr. P. J. W. Beu kers gaat onze stad ver laten. Hij wordt huisarts van het R.K. Bejaarden- en Verzorgingscentr. H.H. „Simeon en Anna" aan de Kruiskade te Rotter dam. Op zaterdag, 6 maart a.s. bestaat er in Musis Sa crum van half 12 tot half 1 gelegenheid afscheid te nemen van deze sympa thieke dokter. Dat stel len zijn oud-patiënten erg op prijs, maar ten slotte is hij hier bijna 25 jaar huisarts geweest en vele jaren docent van de R.K. E.H.B.O. „Sint Christophorus". Dan kom je op een afscheids receptie toch niet met lege handen Mevrouw T. van Velzen- Bielders, Warande 167 heeft dit goed aange voeld en iedereen in de gelegenheid gesteld 'iets' voor dr. Beukers te doen. Men gaf het bij haar af, of men vroeg het giro nummer van haar man, mr. A. F. A. van Velzen op. Maar dat weten wij niet, zal u onmiddellijk reagerenWij geven u dat gironummer graag door: 29.16.13 t.n.v. Mr. A. F. A. van Velzen, Wa rande 167, alhier. Maar zet u dan wel even op het strookje: „afscheids cadeau dr. Beukers". Men wil iets aan deze dokter geven. Men wil hem op zijn afscheids- dag laten merken, hoe groot de plaats is, die hij bij ons, Schiedammers, inneemt. Een blijvende herinnering aan deze stad moet hij straks mee kunnen nemen. WAT of dat worden moet, weet mevrouw v. Velzen nog niet precies. Zij zal mevrouw Beu kers wel heel stiekem uithoren, want ook een dokter heeft tenslotte wensen in het leven. Op 6 maart is de af scheidsreceptie, maar vóór 2 maart had mevr. van Velzen graag al het geld in huis. Dan kan ze op haar gemak overleg plegen. Dan kan u zelf op die zaterdagmorgen in Musis Sacrum horen, wat of die blijvende her innering aan Schiedam geworden is. Als dank voor al zijn bezoekjes, vaak in het holst van de nacht. Als dank voor de hulp bij de geboorte van een babyAls dank voor zijn troost in ver drietige dagen. De mannen van „Sint Christophorus" zullen hem ook niet vergeten. Zijn wijze lessen worden overal in praktijk ge bracht. En dan tot slot de dank van zijn be jaarde patiënten. Jammer, dat dr. Beu kers weggaat. Maar we kunnen hem dat af scheid van onze stad licht maken. Als hij maar WEET, dat hij hier niet voor niets gewerkt heeft. Maar daar ben ik geen seconde bang voor. MIEKE. grafiete Kunstzaal Galerie „punt vier" aan de Buitenhavenweg 176b gaat op de goede weg voort. Ditmaal exposeert Sees Vlag met grafiek hier tot 28 februari. Vlag toont een sterke voor keur voor de ets en de lino (lino leumsnede) en zijn werk is vooral dan interessant wanneer hij deze twee technieken in één pren tcom- bineert. In zijn stillevens toont hij een heel eigen benadering, waardoor deze prenten iets zeer eigens en zelfs iets mysterieus krijgen. Sees Vlag, in 1934 te Gouda geboren voltooide zijn opleiding aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag, waar hij nu nog woont en werkt. Hij exposeerde reeds bij kunsthan del Ina Broerse in Amsterdam en in die van Fenna de Vries te Delft, terwijl zijn werk ook in het Haagse Pulchri Studio een plaats kreeg. Veel van zijn werk is in particuliere verzamelingen over de hele wereld terecht gekomen, maar ook het Haags Gemeente Museum kocht van hem. Voorts is hij mede-oprichter van de Haagse groep „4 grafici", welke groep nog dit jaar in galerie „punt 4" zal exposeren. Hier is het werk van Vlag nu te zien en te koop op werkdagen van 7-9 uur 's avonds en op Zaterdag en zondag van 2-5 uur 's middags. Voor galerie „punt vier" kwam on langs nog de officiële toezepp:"g, dat men in het kader van de rijks subsidieregeling voor particuue, e kunstaankopen een korting mag ge ven van 35 procent. Deze toezeg ging, een voordeeltje voor de kopers, houdt tevens een blijk van erken ning in voor het door deze kunst zaal gevoerde beleid.

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 3