MEJUFFROUW B. ESSINK Adj.-directrice lééft voor Kaar Gemeente-Ziekenhuis BOUW DR. NOLETSTICHTING 4fet iof/tettif tmkett Ifyde Schiedamsche Cartonnagefabriek achter de stopmand U yjusi,i ZUIDPLEIN (VERZAMELGEBOUW) ~1 UITSLUITEND ROTTERDAMSEDIJK 3 SCHIEDAM J VANA9T-17.30GUUP „MONDAIN WARTBURG BARKAS ISUZU TRABANT nnPTn,rm 1 VAN MAANDAG UuSTrLcIN choek groenendaalj t/m zaterdag 3 VAN 9-17.30 UUR 'de blaker' mmmmssmsmmmmsssmm DEMONSTRATIE myrrta knopen VRIJ TOEGANG AUTOMOBIELBEDRIJF Dat éne schouderklopje.... VRIJDAG 5 MA APT 1QA-; 11 ces aan te wijten zijn. Men kan im mers alleen maar zijn doel berei ken, als de omgeving daar ook aan meewerkt Een kleine tengere vrouw in een eenvoudig grijs pakje achter haar bureau in het Gemeente Ziekenhuis aan de Nassaulaan. Een vrouw, die vanaf december 1956 adjunct-direc trice van dit ziekenhuis is. Beslist niet over haar zelf wil praten. Negen jaar is ze hier hoofd-verpleegster ge weest, voordat de bekroning op haar werk volgde. "Werk, dat haar gehele hart heeft. Met een wel bijzondere voorliefde voor de opleiding van ad- spirant- en leerlingverpleegsters DAAROVER heb ik met haar ge praat. Omdat het 'n beroep is, waar van 'n meisje meestal al jaren weet, dat zij dit worden wil Als een meisje dit dus zo heel zeker weet, dan doet ze er verstandig aan tenminste een Ulo-school te bezoe ken. Is zij geslaagd voor het eind examen, dan kan zij zich in laten schrijven (iedere maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 23 uur bij de adjunct-directrice) als adspi- rant-verpleegster, maar MOET BE SLIST 16 jaar zijn, als zij deze cur sus in het Gemeente Ziekenhuis wil volgen. Half september begint die cursus en dan valt het mejuffrouw Essink iedere keer weer op, hoe klein die meisjes eigenlijk zijn! Zij draagt er ook nog haar steentje toe bij deze meisjes te leren „leren". Toen zij jaren geleden thuis de wens te ken nen gaf verpleegster te willen wor den, verbond haar vader er die voor waarde aan, dat zij die taak af zou maken..Daar ontbreekt het in deze tijd nogal eens aan. De moderne jon gelui springen vaak van het een op het ander. Met beide benen staat deze vrouw in dit temperamentvolle leven, dat ze toch aanvoelen en be grijpen kan. Overal komen de meis jes vandaan. Vanuit Vlaardinsren, Maassluis, Hoek van Holland, Den Briel. Ook wel Den Haag. Ze hebben gewoon „school" (deze is opgericht De bouw van de nieuwe vleugel van de Dr. Noletstichting vordert snel. Volgens Dr. Kunze zal de verdere voltooiing nog ongeveer twee maan den in beslag nemen. De twee boven ste verdiepingen zijn echter reeds in gebruik genomen. Op de derde etage worden nu al 28 patiënten verpleegd. Het ziet er erg vriendelijk uit op deze afdeling. De hoofdzuster kan vanuit haar eigen kantoortje de ge hele afdeling overzien en heeft ver der de beschikking over een ruime moderne keuken, waarin allerlei klei ne dingen voor de patiënten kunnen worden klaargemaakt, zodat het niet uit de grote keuken op de begane grond hoeft te komen. Op de vierde etage zijn de verblijven van de ver pleegsters. Hun appartementen zijn licht en bijzonder gezellig, en be schikken over een prachtig uitzicht over Schiedam. Verder is men in de nieuwe vleugel nog bezig met de grote kelder. Hier in kunnen de fietsen van het perso neel worden opgeborgen, terwijl ook het archief en de proviandkamer er gevestigd zullen worden. Op de be gane grond komt de administratie. Door het vele glas is alles bijzonder licht geworden. Verschillende loket ten zorgen voor het contact van het kantoor-personeel met de bezoekers. Ook de eerste hulp en de directie kamers zullen op de begane grond worden gemaakt. Op de eerste etage komt de röntgen-afdeling. In twee kamers tegelijk kunnen foto's ge maakt worden. Lichtsluizen zorgen ervoor dat het in de beide kamers volkomen donker blijft. Ruime wachtkamers zullen het wachten be korten. Op de tweede etage komen twee operatie-kamers. Het buiten licht kan vrijelijk naar binnen stro men, maar tussen de dubbele ramen kan men luiken laten zakken, zodat het in de operatiekamer donker wordt, en de chirurg met kunstlicht kan werken. Voor de verwarming zijn buizen in het plafond verwerkt, zodat er geen onnodige hoeken wor den gevormd door de radiatoren. Op de röntgen- en operatie-afdeling staan nog geen toestellen. Stucadoors zijn nog bezig met de muren en de plafonds. Over enkele weken zal men echter kunnen be ginnen met het inrichten van opera tie- en röntgen-kamers. lichtarchitectuur nv Schiedam nieuwe sluisstraat 1 hoek dam telefoon 010260191 gratis lichtadviezen vrije toegang VRIJBLIJVEND DEMONSTRATIE EN TAXATIE...! Iedere zaterdag van 12-6 uur WOL EN HANDWFR KHUTS tr lAJat verdient in 1957) van half 9 tot 12 uur en van 2 tot 4 uur. Na een voor-opleiding van 6 weken, mogen de meisjes de afdelingen op. Helpen met bedden opmaken, de bloemen verzorgen. Zij raken op deze manier al vroeg ver trouwd met de sfeer van het zieken huis. In dat eerste jaar blijkt, of ze juist gekozen hebben. Het gebeurt maar zelden, dat een meisje erop ge wezen moet worden, dat zij voor dit werk eigenlijk niet deugt. Dat is de grootste voldoening, die ieder jaar opnieuw geïncasseerd wordt. Het kleine adspirantje werd 'n persoon lijkheid. Door de omgang met ande ren van haar leeftijd en oudere en wel speciaal door haar „vorming". Eind januari zijn van de 22 examen kandidaten er maar liefst 21 ge slaagd. Men denkt er vaak zo licht over, maar de opleiding van nü vraagt heel wat aandacht en studie. De sfeer in dit ziekenhuis is bijzon der goed. Daar zal dan ook dit suc- Het is niet zo, dat het „adspirantje" geen vergoeding krijgt. Die bedraagt op 16-jarige leeftijd 56.06 per mnd. en op 17-jarige leeftijd 68.52 per maand. Aan het einde van het cur susjaar volgt de kandidate een prak tische stage van 34 maanden op de afdeling. Desgewenst is zij dan volledig in de voeding. Met Kerstmis heeft zij 2 weken vakantie, in het voorjaar 1 week en in de zomer nogeens 2 weken. De lessen voor het A.V.V. (Algemeen Vrouwelijk Vor mend) diploma omvatten o.a. alge mene ziekenverpleging, biologie, na tuur- en scheikunde, koken, voedings leer (dieet), Nederlandse taal en let terkunde, sociale aardrijkskunde, culturele belangstelling en een heel belangrijke cursus: „Omgang met mensen". Begrip hebben voor de pa tiënt, maar ten alle tijde voor de meerderen in het ziekenhuis SHOWROOM: Tel. 256422 Nw. Binnenweg 20c. R'dam kleding wordt verstrekt en de reis kosten naar huis BOVEN 2.50 wor den vergoed 2)e patiënte een examen De leerling-verpleegster tekent een verklaring, dat in verband met het schrijven van de hoofdinspecteur van de Volksgezondheid dd. 27 juli 1964 men géén examen voor het di ploma A. voor ziekenverpleging kan doen als men de leeftijd van 21 jaar niet heeft bereikt. Hier kan beslist niet aan getornd worden. De opleiding voor diploma A. is heel secuur. Hoofddocente is hierin zuster de Keijzer (ruim 6 jaar in dit ziekenhuis werkzaam) en praktijk-docente zuster van Toorn. De laatste begeleidt hen op de cur sussen, zij reperteert met deze meis jes. Maar ook de adjunct-directrice heeft in dat laatste jaar alle aan dacht voor hen. En misschien is dat het geheim van haar jong blijven! Haar contact met deze meisjes, straks verpleegsters, die dan bereikt hebben, wat zij zich eens voor ogen stelde. De examens van dé eerste- en tweedejaars worden intern gehou den, maar voor de derdejaars volgt een staats-examen. Een examen, waarbij het van de mutsen afhangt Vliegen die in de lucht, dan is het voor de buitenstaanders een vreug de-seintje, dat rap doorgegeven wordt! Het diploma A. voor zieken verpleging is dan veroverd. Maar men kan nog hogerop: de aanteke ning Kraamverpleging en Kinderver pleging. In hetzelfde ziekenhuis Men hoeft niet te denken, als men geslaagd is, nu ga ik in Amsterdam werken want dat is een grotere stad en daar verdien ik meerOver het GEHELE LAND bestaat dezelfde Rijksregeling, wat salaris en oplei ding betreft. Boven het salaris zijn kost, inwoning, bewassing, genees kundige behandeling en de cursus sen kosteloos, terwijl bij het begin van de opleiding een tegemoetko ming in de aanschaffing der dienst- Ze is naamloos, de patiënte in fleu rige pyama, zorgzaam in bed ge stopt in de speciale school voor de adspirantjes! Een heel modern ge bouw met een speciale spoelmachine voor de po's en bekkens. De patiënte waarop de adspirante soms 'n beet je beverig de injectiespuit op de juiste manier leert geven. Maar het allereerste leert zij de patiënte een wasbeurt geven. Het oor uitspuiten, een clysma geven enz. Er is een ge zellig keukentje, waar koffie of thee gezet wordt en geserveerd in de ge zellige zitkamer. Er is vanzelfspre kend ook een leslokaal1 Het zusterhuis dat we dwars door de mooie tuin bereiken, ademt rust. Een cafétaria, 'n onmisbare eis van deze moderne tijd, stellen de meis jes erg op prijs. Er is gelegenheid om in de vrije uurtjes naar de radio te luisteren of tv. te kijken. Met de adjunct-directrice en zuster Keijzer maakte ik even een rondgang door deze afdeling. Boven in het leslokaal een keurige verzameling boeken van de Gemeente-bibliotheek, waarmede de dames hiervan de patiënten op vrijdag afleiding bezorgen. Keurige, frisse bandjes, die het heimwee naar huis, dat er ALTIJD is, helpt ver drijven Het is góed in deze jachtige tijd even de aandacht op deze unieke school te vestigen. In een van de gangen laat een jonge vrouw haar baby in de wagen zien. Mejuffrouw Essink heeft er alle aandacht voor. „Een oud-verpleegster", zegt ze met een glimlach. En dan denk ik even aan haar verzuchting, dat tegen woordig de meisjes zo jóng trou wen. Vaak vlak na het behalen van het zo begeerde diploma A. voor de ziekenverpleging. „Soms niet bij te houden al die huwelijksaankondigin gen Maar in het laadje van haar bureau weet ik een boekje, waarin nu al weer vijf nieuwe adspirantjes voor de cursus van september a.s. geno teerd staan M.W.-S. Naarmate je ouder wordt doet de dood van iemand je meer dan vroeger. Toen stond jeer wél niet zo heel lang bij stil. Al verbaasde je je er wél over, dat die man of vrouw ineens zo boor devol goede eigenschap pen geweest was. Daar had je voorheen nooit over horen reppen DIE VERBAZING is je bijgebleven. Het over peinzen tenvolle waard. Ook voor u, die dit leest. Waarom zijn we zo ver schrikkelijk on-attent Waarom lopen we over al aan voorbij? Waarom hebben we heus geen tijd? Waarom U zal er, net als ik, het antwoord niet zo spoe dig op weten. Het le venstempo is zo hoog. Een uur, een dag, een week is niets. In deze barre koude dagen zijn we alweer volop aan het plannen maken voor de vakantie. De reis is uit gekiend en uitgedokterd. Onze boeking hebben we al gedaan. Nog éven! Zo gaat het elke dag. On gelooflijk, dat er men sen zijn, die zeggen, dat ze zich vervelen. Dat ze met hun tijd geen raad weten. Tja, die zoeken dat zelf maar uit. Daar hoeven wij ons niets van aan te trekken. Zonde om naar dat geleuter te luisteren, 't Zou je ook niet lukken. Beleefd heidshalve zou je om beurten „ja" of „nee" knikken. Maar je ge dachten zouden er niet bij zijn. Die andere mensen ech terDie jou nooit zien, laat staan dat je iets van je laat horen. Er is een tijd geweest... HO, nu zijn we, waar ik u hebben wil. Mensen, die altijd voor ons klaar staan. Die in alles met je meeleven. Ie accep teert dit klakkeloos. Ie staat er niet bij stil. Dat kan bijnaniet in dat driftige tempo van deze tijd En tóch... Laten we NU, terwijl ze nog léven, hen een schouderklopje kun nen geven in de vorm van 'n vriendelijk woord, een bezoekje, een bloe metje of een lekker si gaartje. Laten we eens bij onze „oudjes" langs lopen, bij onze zieken. Zomaar, omdat het le ven zo verrukkelijk is. Omdat je IETS daarvan op een koude dag in maart door wilt geven. Ddt gebaar kan van zo ontstellend veel waarde zijn. Laten we er niet mee wachten, totdat die gene er niet meer is. De spijt daarover raak je nooit meer kwijt. De spijt om dat éne schou derklopje, dat je vergat te geven, toen die mens er misschien op rekende. Dat voel je aan. Dat be sef je. Tussen alle haast door. Vergeet dat niet. Het is zo enorm belang rijk. Voor jezelf, maar ook voor die ander MIEKE. ROTTERD.D IJ K 439 TELEF 67790 (EN NOG BETAALD OOK) el. 260500, na 6 uur 's avonds tel. 266459

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 11