,RUST ROEST", OOK BIJ SCHIEDAMSE MOLENS voor I if-ii De „verkeersregels" waaraan elke biljarter zich moet houden Wat kost het herstel Schiedam molenstad BOTERSIRAAT 64 TEL.26 84 81 -26 61 21 Schiedam is een molenstad, tenminste dat staat in allerlei boekjes die door de V.V.V. worden uitgegeven. Inderdaad, in onze stad staan vier molens, en vier prachtige molens. Volgens insiders zijn deze molens de hoogste molens van de wereld, en dat wil toch wel wat zeggen. Maar wat gebeurt er eigenlijk met die molens Schiedamse NOTITIES GALERIE PUNT 4 MET WERKEN VAN MAARTEN KEMPER VRIJDAG 5 MAART 1965 HET NIEUWE STADSBLAD 9 In de rol bevinden zich grote roest- gaten. Vergelijkt U de grootte van een van die gaten maar eens met de hand van onze medewerkers. Op de grote foto ziet V duidelijk de slechte toestand van de balie, met de provi sorische herstellingen, die tijdens het koninklijk bezoek zijn aangebracht. De „Drie korenbloemen", van dhr. P. van Voorden, (gelegen op de krui sing Vlaardingerdijk-Vlaardingerstr. is nog wel geregeld in bedrijf". De eigenaar van deze molen laat het wiekenkruis ervan af en toe draaien, at is dat dan voor "de show". Ook de molen „de Walvisch" draait nog wel eens, maar veel komt dat niet voor. De twee andere molens daar entegen staan stil, stok stijf stil De ene molen, de Noord genaamd, ondergaat momenteel een restaura tiebeurt, dat wil zeggen, de laatste hand wordt reeds aan het herstel ge legd. Misschien is het dus mogelijk dat deze molen in de toekomst weer gaat draaien. Dat hangt echter van de eigenaar van deze molen af, en die eigenaar is de gemeente Schie dam. Men zou dus eens uit moeten kijken naar iemand die op een za terdagmiddag de molen zou kunnen laten draaien. Schiedam is er als toeristen-stad zeer zeker mee gebaat. De andere molen „de Vrijheid" ver keert echter in een niet zo beste staat. Zo is er tijdens de vorst een stuk steen losgeraakt. De muur ver toont daardoor even boven de deur een gapende opening. In de molen zelf is het niet bepaald een „opge ruimde boel". Her en der liggen sta pels flessen, dode duiven en hopen afval. Duiven zitten er overigens ge noeg in deze molen, en de afvalpro- dukten van deze diertjes maken het er allemaal ook niet netter op. De balie, het ronde „balcon" rondom de domp van de molen, bevindt zich ook in een vergaande staat van ont binding, zoals U zelf ook op de foto kunt zien. Zo gebeurde het tijdens het koninklijk bezoek aan Schie dam (13 september 1963) dat enige mensen die de molen op gang moes ten maken, met hun voeten door het hout heentrapten. Provisorisch is de balie-vloer hersteld met enkele losse plankjes. Afdoende is dit natuurlijk geenszins. Tijdens het bezoek van de koningin moest de molen van het westen naar het noorden gekruid worden. Dit werkje duurt bij een goed onderhouden molen ongeveer SHOWROOMS! SCHIEDAM, Parkweg 201-205; VLAARDINGEN, Ged. Bierskwt 37 Tel. (010) 2Ó4500 5 minuten. Nu waren drie mensen ruim een uur bezig. Toen de molen op de wind gekruid was, was er haast geen beweging in het wieken kruis te krijgen. De laatste keer dat de wieken gedraaid hadden was na melijk twintig jaar geleden Sinds het koninklijk bezoek heeft de molen niet meer gedraaid. De roeden vertonen inmiddels ook slechte plek ken, zoals U ook op de foto kunt zien. Grote roestgaten geven een kijkje in het binnenste van de roe, waarin men eigenlijk helemaal niet kijken mag. Verschillende vloeren en trappen zijn ook hard aan ver nieuwing toe. De ijzeren rollen on der de kap zijn ook geheel verroest, en de baan waarop deze rollen lo pen is verzakt. Wat zal het nu allemaal gaan kosten, als de molen de Vrijheid, die bezit is van de firma Meeder, gerestau reerd gaat worden? Veertig procent van de kosten zou den gedragen worden door het Rijk. De provincie betaalt 20%, terwijl de gemeente op zijn minst evenveel bij draagt als de provincie en soms nog v/el meer. In Schiedam zal dit laatste wat moeilijk zijn, daar onze gemeente kas nu niet bepaald vol is. Voor de eigenaar blijven er dus ongeveer 20% over, zo vertelde ons een amb tenaar van de rijksdienst voor de Monumentenzorg. Voorwaarde is echter dat de molen geregeld gaat draaien. De firma Meeder is echter niet bijzonder ent housiast over het plan de molen weer in zo'n staat te brengen dat deze kan gaan draaien. Volgens de directie is men bang voor brand, maar dat is bij deskundige behande ling van de molen vrij ondenkbaar. Het is de laatste jaren haast niet voorgekomen dat er brand is uit gebroken in een molen en als er dan nog brand was, dan was dat meestal van een brandende sigaretten-peuk, of broei. Het zou natuurlijk be lachelijk zijn dat de ongeveer 300 molens die in Nederland nog draai en plotseling moesten ophouden met draaien, omdat er gevaar voor brand zou zijn. Wel vertelde de di rectie van Meeder, dat er plannen zijn om enkele dingen in de molen te veranderen, maar dit houdt be slist niet in dat de molen weer maal- vaardig is. We vinden dit echt jammer. Met drie prachtige molens nu, en als men er bij de firma Meeder wat geld voor uit wil geven, zelfs vier in de toekomst, zou Schiedam een draaiend stukje propaganda kunnen gaan worden voor „Holland Molen- land". De mensen die de molens op zaterdagen voor de touristen kun nen laten draaien zijn er. Namen zijn bij de redaktie bekend. We hopen dat dit artikel wordt ver staan door de bevoegde instanties, en dat we over enige tijd trots kun nen kijken naar vier draaiende mo lens, die de faam van Schiedam als molenstad met wijde bogen over Nederland, ja over geheel Europa zullen uitzwaaien. EEN AUTO op gang brengen zonder op het ver keer te letten, maakte, dat een scoo terberijder op de B.K. Laan tegen die auto opreed. De heer B. v. d. H. uit Vlaardingen werd met inwendige pijn naar het Holy-ziekenhuis ver voerd. EEN KLEINE FIK veroorzaakt doordat het vuur in de frituurpan van de familie Z. in de Schimmelpenninckstraat sloeg, be zorgde de heer des huizes brand wonden in het gezicht en aan de han den. De „fik" kon met eigen midde len doven, maar de brandwonden liet de heer Z. in de Dr. Noletstich- ting behandelen KLAVERJASSERS OPGELET Dinsdagavond, 9 maart, komen de klaverjassers va nde Ver. „Het Sin gelkwartier" weer bijeen in zaal „Marijke", Broersveld 121, Iedereen is van harte welkom. Neemt u dus uw buurman of kennis mee om te laten zien, hoe gezellig die avonden daar zijn. Aanvang: 8 uur. HET GELDERS ORKEST geeft op woensdag, 10 maart een Toonkunst-concert in het Passage- Theater. Onder leiding van de diri gent Francisco Mander zal dit Or kest werken van Flothuis en Brahms uitvoeren, terwijl PETER KATIN, piano, het pianoconcert van Tschai- kowsky zal laten horen. Aanvang: 8 uur. kolen olie EEN DEMONSTRATIE van JENA GLAS heeft voor de leden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Schiedam plaats op maandag middag, 8 maart in gebouw „Irene" aan de Nieuwe Haven. Aanvang: 2 uur. HET VEERTIGJARIG bestaan van Dijkstal's Schoenmaga zijn ,,'t Silvere Laersje", gevestigd aan de Broersvest 135 wordt op maandag, 15 maart a.s., des middags van 1 tot 4 uur in maison Westhuis met 'n feestelijke receptie herdacht. DE DECLAMATIE- wedstrijd 1965 van de Schiedamse Gemeenschap wordt op dinsdag, 9 maart a.s. in de aula van net Stede lijk Museum alhier gehouden. De wedstrijd voor de juni' en begint des middags te 3 uur, c. j voor de senioren des avonds om half 8. DE JAARVERGADERING van de Aquarium- en Terrarium ver. „Natuurgenot in Huis" wordt op woensdag 10 maart a.s. gehouden in gebouw .Arcade", zaal 6. Er heeft een bestuursverkiezing plaats, waar bij aan de beurt van aftreden zijn de heren W. G. de Gooyer, secreta ris en A. L. Elgers, penningmeester. Beide heren stellen zich niet meer herkiesbaar. Na het afhandelen van het officiële gedeelte wordt na de pauze een bandlezing gehouden over 'Vissen uit Afrika en Zuid Amerika'. „THE MAIN STREET Paraders" met Frans van Wasbeek, trompet: Hans van Drunen, klarinet; Hans Verbeek, trombone; Jos Rijne- ke, piano; Ab van Essenberb, banjo gitaar; Jacques Kerkmans, bas en J. R. van Rees, drums, geven voor de leden van de Schiedamse Jazz Sociëteit „Guillaume" op zaterdag, 6 maart a.s. in gebouw „Tivoli", Nw. Haven 237, de muzikale toon aan. Aanvang: half 9, einde ongeveer kwart voor 12. De heer L. A. E. Hontelé, voorzit ter district Schiedam van de Ko ninklijke Nederlandse Biljartbond, district Schiedam, schrijft in „Bil- jartnieuws" het volgende: „Spelregels, reglementen en bescha ving zijn gelijktijdig gegroeid. Het één is een gevolg van het ander. Aanvankelijk gold* alleen het recht van de sterkste (of brutaalste), maar later werden tengevolge van meer saamhorigheidsgevoel afspra ken gemaakt en een soort spelregels geschapen, waaraan men zich moest houden om tot een bepaalde groep te kunnen behoren. Gelukkig maar, wat zou ons hedendaagse verkeer een chaos zijn zonder verkeersre gels, onze samenleving zou mogelijk worden zonder onze wetten. Zo ken nen we in onze biljartwereld ook onze wetten... Het huishoudelijk reg lement, het wedstrijd en arbitrage reglement, de biljart etiquette enz. Iedere biljarter van de K.N.B..B wordt geacht de inhoud en de bete kenis hiervan te kennen en zich er naar te gedragen. Een der meest lo gische wetten is, dat men contribu tie moet betalen om lid te kunnen zijn en dat men deze contributie voor een bepaalde datum moet heb ben voldaan. Een eenvoudige en zeer logische regel zult u zeggen. Inder daad ...Maar zeer onlogisch vindt u toch ook het feit, dat hiertegen zo vaak wordt gezondigd. Vele vereni gingen moeten ieder jaar weer enige malen herinnerd worden aan deze, o zo logische verplichting. Ook vele deelnemers aan persoonlijke wed strijden e.d. blijven dienaangaande in gebreke, maar niemand zal mij horen zeggen: „Moedwillig". Vaak zal vergeetachtigheid de schuldige zijn, maar... de penningmeester zit maar te wachten. Wij zijn in ons district ten opzichte van deze "ver- geetachtigen" heus niet erg moeilijk. Daarom vraag ik u, maak het ons ook niet moeilijker dan nodig is en voldoe uw verplichtingen tij dig. Het bespaart het districtsbe- stuur moeite, kosten en tijd. En... het kost u niets extra's. Wie de schoen past, trekke hem aan. Wij verwachten „financiële" reacties..." Wedstrijdleider is geworden de heer B. de Jong, Zweedsestraat 141, Rot terdam, tel. 010-154776. Voor het spelen van een tweekamp is toestemming verleend aan de ver enigingen „Flardinga" en „Volksge bouw". Voor het organiseren van een nederlaag-toernooi in verband met het zilveren bestaan is toestem ming verleend aan de B.V. „D.K.C.". Eveneens is toestemming verleend voor het organiseren van een neder laag-toernooi in verband met het 45- jarige bestaan aan de B.V. „Entre- Nous". Alle gegevens betreffende de gespeelde partijen dienen zo spoe dig mogelijk na afloop der wedstrij den te worden gezonden aan de wed strijdleider van het District, de heer P. v.d. Have, Tollensstraat 66, Vlaar dingen. Voor de „Vrije Volk-Beker" is slechts ingeschreven door twee teams. Zij spelen zes wedstrijden te gen elkaar, t.w. driemaal thuis en driemaal een uitwedstrijd. De be slissingswedstrijd tussen de teams van Schiedam b en L.E.V. worden gespeeld op vrijdag, 12 maart bij ca fé „Thalia", Rotterdamsedijk 54 en op maandag, 22 maart bij café „De Sluis", Lekstraat 2, alhier. De Rotterdammer Maarten Kemper zal van 5 maart tot 24 maart expo seren in galerie Punt 4 op de Buiten havenweg. Vanavond zal de exposi tie geopend worden door de heer C. 11. Schwagerman. Maarten Kemper kreeg zijn oplei ding aan de academie van Beeldende Kunsten te Rotterdam. Zijn werk heeft reeds in verschillende plaatsen gehangen. Ook het buitenland had belangstelling voor het werk van Kemper. In 1963 had hij een exposi tie in Kopenhagen. Maarten Kemper is een van de oprichters van de Rot terdamse Groep „Kode 4". Pieter Staats en Ton van Os, twee andere leden van de groep, exposeerden al eerder in Punt 4. Werk van Maarten Kemper bevindt zich ook in de rond reizende tentoonstelling, „Jonge Ne derlandse kunstenaars". (JNK). Deze tentoonstelling komt binnen kort in het Stedelijk Museum. In het nummer van aanstaande ag len over het werk van Maarten Kem per

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 9