Geen vis meer TOON POST: Mij kan het niks schelen RENAULT RENAULT DEALERS VAN SCHIEDAM Jan Daalmeijer: Oecumenische broodmaaltijd op 27 maart ■PiltlS GARAGE DE KOSTER AUTO-CENTRALE SCHIEDAM 9 Reportage van: Hans Visser (foto's) Joop Daalmeijer (tekst) 99 99 Café „Oud Holland" EpLGOEDHfj/ ZE ZIJN ER WEER KEN f 10.75 SKIPPER f 8.75 BURG. HONNERL. GRETELAAN 273 - TEL. 260160 (3 lijnen) ^msssssssmsimmmmmsmmimmssmmsssmsmsmmssssimssssimsmmmmsmsss^ WOENSDAG 10 MAAPT 1965 MFT MIFItWF FTAPicoi ATI 1967 EINDE POLDERVAART Over ongeveer twee jaar is de Poldervaart niet meer. Ruim 636 jaar heeft hij er dan gelegen, vijf en een halve kilometer lang, gaande van de Schie naar de Vijfsluizen. De naam Vijfsluizen herinnert nog aan de vijf sluizen die er vroeger, nog voor 1587 aan de monding van de Poldervaart lagen. In 1587 werden deze vijf sluizen vervangen door één sluis. De huidige inlaat- sluis dateert van later datum: 1898. De Poldervaart, eens gegraven voor de bemaling van het oostelijk deel van Delfland, zal nu eindigen zijn diensten te bewijzen aan de inwoners van de polder. Waarom de Poldervaart gaat verdwijnen, en hoe dit plan van de Gemeente Schiedam wordt opgevat door enkele mensen die hun gehele leven te maken hebben gehad met de Poldervaart kunt U lezen in de nu volgende reportage. De oorzaak van de verdwijning van de Poldervaart bestaat eigenijk uit een hele rij oorzaken. Allereerst is daar de veiligheid van de inwoners van de polder. Deze mensen moeten natuurlijk gevrijwaard worden voor over stromingen en andere gevallen van wateroverlast. Dat betekent dat er goede, stevige dijken moeten zijn, dijken die voorkomen dat het water vrijelijk de polder instroomt. Toen de vaart gegraven werd lag het omlig gende land op ongeveer Nieuw Amsterdams Peil. Door inklinking bo demdaling veroorzaakt door een droger worden van de bodem, hetgeen weer veroorzaakt wordt door de bemaling) is het land ongeveer twee meter gezakt. Dat betekent dus dat de dijken op gehoogd moeten worden. Die dijken, ook wel boezemkaden genoemd, lig gen óp' grondslagen die tot zeer gro te diepte uiterst slap zijn. Dit brengt het gevaar met zich mee dat de ondergrond door de grote druk van bovenaf gaat schuiven, en de kaden zullen dan wegzakken. Daar komt dan nog bij dat de kaden zelf ook van een niet al te hechte struc tuur zijn. In de dijkjes is namelijk vrij veel puin en koolas verwerkt. De dijken zijn hierdoor niet alleen poreus geworden, maar zijn vooral in een steeds slechtere staat komen te verkeren. Het kwam reeds ver schillende malen voor dat kleine verschuivingen plaats vonden. Op 24 april 1903 had dit een vrij ern stige doorbraak ten gevolge. In 1928 zijn er bij de Schie en bij de uitmonding van de Polderwaterke ring keersluizen gebouwd, maar toch bleek dit niet afdoende. De dij ken moesten herhaaldelijk opge hoogd worden, en verschillende stukken moesten afgesloten worden voor fietsers en wandelaars, daar het niet langer verantwoord was zonder meer over die stukken te gaan. Uit onderzoek bleek, dat deze op Naast zijn taak als afwateringska naal, heeft de Poldervaart ook vele jaren lang dienst gedaan als doelwit voor dagjesmensen en vissers. Jaren lang voeren er kleine roeibootjes, kano's en zeilboten op het water. Het botenhuis „Polderzicht" was vele jaren lang de vertrekplaats van die bootjes. Daar werden de boten verhuurd aan iedereen die er eens een paar uur op uit wilde. Het bo tenhuis is, zoals U gelezen heeft, overgegaan in de handen van het clubhuiswerk van de St. Joris-Doele. De jongens van de Doele kunnen in de nog resterende twee jaar naar hartelust roeien en spelen op de Pol dervaart, maar dan is het ook voor hen afgelopen. Een groot aantal jaren geleden was de Poldervaart ook een bekend vis water. De laatste jaren is de vis stand hard achteruit gegaan, en mo menteel zit er haast geen vis meer in. Jan Daalmeijer, de vroegere bad meester van het open bad aan de Havendijk heeft ruim 60 jaar gevist in die Poldervaart. „Ik heb er wel snoeken gevangen van dertien en een half pond", zegt hij trots. Wie aan visserslatijn denkt komt echter be drogen uit, want in de kast heeft Jan Daalmeijer foto's liggen waar hij opstaat in gezelschap van ongeloof lijke snoeken." De grootste die ik ge vangen heb was 99 cm. lang. Ook vingen we palingen van onge veer een meter lang. Die dingen wo gen zo'n dikke 6 pond. De enige moeilijkheid was, hoe die beesten dood te maken, want ze kronkel den zo, dat je ze haast niet houden kon. Meestal gaven we ze een klap op de hersens. Dat was de snelste en de minst pijnlijke manier. Ook hebben we hier ontzettend veel snoe ken gevangen. Ik ben zelf in de pol der groot gebracht, en toen ik al heel jong was, vingen we al snoe ken. Dat deden we met de snoeken- strik. Zo hebben we precies geleerd waar die snoeken lagen. Ja, dat vissen is nu ook afgelopen. Er zit niks meer in. Voor de visserij is de Poldervaart al een hele tijd Vissen in de Poldervaart is de laatste jaren zoeken naar een speld in een hooiberg. Jan Daal- meyer legt echter nog even in, om de fotograaf te plezieren. En zo was het tenslotte vroeger wél. hogingen ook in de toekomst nog zouden moeten worden uitgevoerd. Men heeft echter ook berekend dat het grondmechanisch evenwicht ge vaarlijk dicht genaderd is. Dat wil zeggen dat er sprak? is van een la biel evenwicht. Bij een verstoring van dit evenwicht heeft absoluut een kadebreuk plaats, hetgeen een inundatie van de aanliggende pol ders met zich meebrengt. Er bleven toen nog twee wegen over: óf een algehele reconstructie van de kaden, óf opheffing van de Poldervaart. Eind 1960 is toen een commissie opgericht, die de moge lijkheid van opheffing van de Pol dervaart zou onderzoeken. In deze commissie hadden zitting vertegen woordigers van het Rijk, de Provin- sie Zuid-Holland, het Hoogheem raadschap Delfland, de Nederlandse Spoorwegen, en de gemeenten Rot terdam, Schiedam en Vlaardingen. De gedachten gingen uit naar een opheffing op grond van de overwe ging, dat de moeilijke en niet ge vaarlijke verzwaring van de kaden achterwege kon blijven, enige ont worpen kunstwerken niet behoef den worden uitgevoerd, en bestaan de kunstwerken niet te worden ge handhaafd. Voorts zouden er moge lijkheden tot een gunstiger gebruik van de gronden in de uitbreidings plannen en tot betere verkeersop- lossingen ontstaan. Eind 1961 kwam het rapport uit. De conclusie: de opheffing was mo gelijk, zowel op technisch, water staatkundig als stedebouwkundig punt. De gelden die nodig zouden zijn voor de verbeteringen van de kaden, en voor de instandhouding van dit afwateringskanaal, konden veel beter besteed worden aan de vervanging van de Poldervaart. De raming van de kosten sloot met een bedrag van ongeveer 7,5 miljoen guL den. Schiedam zou tot een bedrag van 1.775.000,deelnemen in de kosten, en daarbij te participeren voor 32,87 in de overschrijding van de kosten, thans geraamd op 3.250.000,—. verloren. Als ik nu ga vissen, dan ga ik maar naar zee." Voor onze fotograaf haalt hij zijn hengel nog eens te voorschijn. Met z'n drieën lopen we nog eens naar de Kade van de Poldervaart toe. Jan Daalmeijer schroeft zijn hengel in elkaar, en houdt hem boven het wa ter. Hans Visser schiet zijn plaatje. Dan wordt de hengel weer ingepakt. Vis heeft hij niet gevangen. Die zit er immers niet meer, „nee, als vis water is er niets verloren aan de Poldervaart." Toon Post, 67 jaar oud, is een van die mensen die hun gehele leven te ma ken hebben gehad met de Poldervaart. „Ja, ik ben hier zelfs geboren. Mijn vader had hier een molen en daar ben ik geboren." Toen hij ongeveer 16 jaar was, begonnen zijn bemoeienissen met de polder. „Met onze molen maalden we toen in de Nieuwlandse Polder. Ja, het was een prachtige molen. De roeden waren zo'n dikke 15 meter lang en als de molen op volle kracht draaide, dan maalde ik wel zo'n 60 kubieke meter water per minuut weg. Dat ging toen nog met zo'n schoepenrad. Dat ding had een doorsnee van 6 meter 80, en was 55 cm. breed". Op 5 oktober 1944 kwamen de Duit sers naar de molen, en hebben hem toen als represaille-maatregel in brand gestoken. Ze kwamen hier met grote vaten benzine, en gooiden dat op de zolder, en in de kap. Nou, dat wil wel branden. Binnen een paar uur was er niets meer van over." Toon Post moet erg trots ge weest zijn op zijn molen. In het kleine huisje waar hij nu verstoken van gas, water en licht woont, han gen enkele schilderijen die de molen tonen in zijn volle glorie. Er hangt ook een tekening van een rokende molen Alles wat er na die brand over bleef is er nog zo'n beetje. De achtkant, waarop de molen gebouwd is, ligt er nog steeds. Toon schopt er tegen met zijn klompen. „Op het overgebleven fundament hebben ze later een nieuw gemaal gebouwd. Het had een motor van 60 p.k., en een maalvermogen van 35 kubieke meter per minuut. Ik heb daarmee gemalen tot 1962. Van die tijd af ligt hij stil, en ben ik gepensioneerd." „Vindt U het nu erg om hier weg te gaan?" vroegen we aan Toon Post. „Nee, het kan me niets schelen, het is trouwens ook hard nodig dat al les hier weg gaat, want ik vertrouw die kaden niks." Dat is het antwoord van een man die zijn gehele leven gewoond heeft aan de Poldervaart, iemand die zijn gehele leven gewerkt heeft voor die Poldervaart. Het is voor hem al twee jaar afgelopen. Oh nee, hij zal die polder niet vergeten, evenmin als hij zijn molen vergeet, maar het leven gaat gewoon verder. Met een „echt hoor, het kan me niks schelen", gaat hij zijn warme huisje weer in. C. RISSEEUW De zaak met sfeer Hoogstraat 124, Telef. 269781 Dinsdags gesloten VOOR IEDEREEN! BR0ERSVEST 54 SCHIEDAM Dr. Wibautplein 63 Telefoon 261594 De Speciaal-zaak ln speelgoederen De verloofde van Barbie kleding: o.a. smoking, leger uniform, dokterskostuum en vele andere. Ook het zusje van Barbie en diverse kleding o.a. schaats- pakje, bruidsmeisje en balle rina. In navolging van wat reeds op dit gebied in andere plaatsen van ons land is gebeurd, nodigt thans de Oecumenische raad van ker ken te Schiedam, voor zover de plaatsruimte dit toelaat, leden der Schiedamse kerken uit deel te nemen aan een gemeenschap pelijke broodmaaltijd, te houden op zaterdag 21 maart a.s. om 18 uur in de grote zaal van de Op- standingskerk (ingang dr. Kuy- perlaan), Burg. Honnerlage Gre- telaan te Schiedam. De bedoeling van deze maaltijd, die 'n min of meer religieus doel heeft, is, om leden van verschil lende Schiedamse kerken om één gemeenschappelijke tafel te ver enigen om hen in de gelegenheid te stellen kennis met elkaar te maken en elkaar te ontmoeten als belijders van één Heer, die allen samenbindt. Tijdens deze maaltijd, waarvoor een eenvoudige liturgie is ont worpen, zal worden gezongen, ge beden, uit de Schrift gelezen, ter wijl er ook een korte meditatie zal worden gehouden, die als uit gangspunt zal kunnen dienen voor de onderlinge verdeeldheid. Van de deelnemers wordt verwacht, dat zij door deelname aan deze maaltijd uitdrukking willen ge ven aan hun onderlinge verbon denheid in Christus over de mu ren der bestaande kerkgenoot schappen heen. Hoewel het stre ven daarop niet uitdrukkelijk is gericht, hoopt de Oecumenische raad van kerken niettemin, dat deze tafelgesprekken in de toe komst zullen kunnen leiden tot bepaalde initiatieven op het ge bied van toenadering en samen werking. De deelnameprijs bedraagt fl.50 per persoon. Deelnamekaarten zijn tegen betaling van dit be drag te verkrijgen aan de navol gende adressen: H. Teeuw, Tuin- laan 2b; W. v. d. Gaag, Vondel laan 13a. wmmanawimmmnawwwmmmmwwmmmwwmwwimmmim NOORDVEST 111-113 TELEFOON 265606

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 9