RANDSTAD-REPORTAGES Wat iiih ZEVENTIGDUIZEND EN TOCH ALLEEN Injectiespuit, insuline en levensmoed ló eic^enlifi Auiherpa tiën t DELFTSE HOOGLERAAR VOND DE OPLOSSING n Waar U voor Schiedam moet zijn Injectiespuit voor blinden Wat suikerziekte eigenlijk is H'< - 1 T A PaJj Lbe Het leven door met een extra Het lijkt een wonderlijke zaak! Een joch van een jaar of zes krijgt een injectiespuit met de bedoeling zichzelf te leren prikken. Zo op het eerste leken-oog doet het zelfs een beetje griezelig aan: die naald, dat vocht in het glazen buisje, het meelevende en stimulerende: je kunt het best, toe maar, en dan die prik. Zes jaar en dan zo'n naar het gevoel van heel wat volwas senen toch wel wat angstig aandoend instrumentje leren hanteren. Wat een moed moet zo'n kind overigens hebben; 't is eigenlijk een klein helden- dhadje jezelf als je nog zo jong bent een injectie te geven. Jezelf toch pijn te doen want al mag een prik dan geen geweldige operatie zijn, het blijft toch maar een injectie. Niet alleen evenwel voor zo'n meisje of jongen, maar zeker ook voor de deskundigen, die het Inspuiten bijbrengen, kan men respect hebben. Zij zijn het uiteindelijk, die als het kind straks zo verguld als wat met z'n „prik-diploma" naar huis gaat er voor hebben gezorgd, dat de jongen of het meisje een voor hen levensbelangrijke zaak hebben geleerd. Het zich toedienen van insuline. Want als je suikerpatiënt bent moet je leren leven met een extra „onderdeel", de spuit met insuline, zeker ook als je nog kind bent Cl; V blad, gewoon „Het Tijdschrift" ge noemd, licht voor en in, vertelt over voor diabetici belangrijke zaken on derhoudt het onderlinge afdelingen contact: kortom is een bron van in formatie. Belangrijk zijn zeker ook de recepten, die men er in tegen komt en die er stuk voor stuk zo smakelijk uitzien dat de hele fami lie van een zuikerzieke er met sche ve ogen naar zou kijken als er maar één portie van gemaakt zou worden. Wat we maar willen zeggen: „Het Tijdschrift" is een belangrijk onder deel van het werk. Dit is slechts één van de aktivi- teiten een belangrijke mogen we wel zeggen van de nu twintigjari ge Nederlandse Vereniging voor Suikerzieken. Hét doel van de ver eniging is het de diabetici gemak kelijker te maken als ,een gezond mens te leven, een taak, waarvoor men zich op allerlei manieren in- spantSS sc u»|. Om bijvoorbeeld nog even bij de jeugd met deze ziekte te blijven: een belangrijk initiatief is geweest in Huis ter Heide een kinderhuis te openen, dat onder de naam „Bos en Duin" bij wel alle leden van de vereniging bekend is. De kinde ren genieten hier niet alleen van de natuur, houden ook niet alleen va kantie, maar worden medisch bege leid. De diëeten worden bekeken en vastgesteld, de insuline-behoefte constant gecontroleerd, natuurlijk speelt de weegschaal een belangrijke rol en streeft men er vooral naar het kind op een zo'n soepele en aan vaardbare mogelijke manier te leren met zijn ziekte te leven. Ging men er aanvankelijk van uit, dat een va kantieperiode van zes weken de no dige positieve resultaten zou bren gen, door de jaren heen heeft men beslist ervaren dat voor verschillen de kinderen drie, zes of nog meer maanden „Bos en Duin" noodzake lijk zijn, dit meestal om psychische redenen, die vaak te maken hebben met het oorspronkelijke milieu. niets is minder waar. Al pratend of vaak alleen maar luisterend naar mede-lotgenoten gaat men zich ge woon een ander mens voelen, een gezond mens! Waar nog bij komt, dat het bestuur verschillende problemen kan oplos sen of deze aan het hoofdbestuur doorgeven over de praktijk van de diabetes-behandeling. Ook is er een begin gemaakt met praatavonden voor jeugdige suikerpatiënten en hun ouders, waarbij ook weer blijkt hoe hartverwarmend en stimulerend hef kan werken lid te worden van een vereniging, die er eigenlijk zo speciaal voor jou en je zorgjes en zorgen is! Bustochten en excursies (naar Organon bijv. waar insuline wordt gemaakt) zijn andere punten op het programma van de N.S.V. onna tie Heel belangrijk naar ons gevoel is de uitgave van een maandblad, dat wel bijzonder fris van toon is en waar alle leden veel aan hebben. Dit Wat men intussen ook heeft bereikt is dat de Rijks-Geneeskundige Dienst diabetici zonder complicaties goedkeurt voor rijks of gemeente dienst met recht op pensioenO), dat de mogelijkheid tot het afslui ten van een levensverzekering aan zienlijk is verbeterd en dat de NSV zich een garantiezegel op suikervrije artikelen heeft verworven. Verder geeft men met genoegen individuele hulp bij b.v. sollicitaties, keuringen voor betrekkingen en moeilijkheden met ziekenfondsten, terwijl zij te vens nog van advies dient bij het aanvragen van belastingverminde ring op grond van buitengewone las ten in verband met de ziekte. U ziet het: 't is een heel program. Ongeveer dertig duizend suikerzie ken in ons land profiteren nu al van at deze verworvenheden, gewoon omdat zij lid zijn geworden van de vereniging. Anderen, die geen lid zijn, pikken hier en daar een graan tje mee van wat al is bereikt. Men zal nog veel meer kunnen aanpak ken als velen van die zevenhonderd duizend niet langer aan de kant blij ven staart! En dat niet in het laatst in hun eigen belang. ./oen Gezien deze groei en de uitbouw van het werk is het nodig dat er naast het kindertehuis zie foto een paviljoen komt, waar het wat intie mer kan zijn dan in het grotere huis. Dit biedt overigens de gele-, genheid normaal onderwijs te vol gen. Dit paviljoen nu is een van de hartwensen van de N.V.S. én een be langrijk doel van alle afdelingen er in dit jubileumjaar geld voor in te zamelen. Doel nummer twee, van niet minder inportantie, is de daadwerkelijke aanpak van het bejaardenprobleem. Voor oudere mensen, die. diabetici zijn, wil men ook zo het een en an der ondernemen, waartoe al weer ja ren het zg. Lissauerfonds bestaat ten bate van de bejaardenzorg. Maar daar de meest eenvoudige handrei kingen soms al heel forse bedragen vragen, is de inspanning thans ze ker geboden, zo vindt de N.S.V., die zich overigens ook beijvert de tot standkoming van een bevolkingson derzoek op suikerziekte te realise ren. Immers, hoe eerder ontdekt wordt dat men deze ziekte heeft, hoe beter, dat spreekt. roepsyespre, In verschillende plaatsen zijn er groepsgesprekken, waarvoor dat moet worden gezegd men wel eens drempelvrees heeft. Door er naar toe te gaan denkt men vaak zijn ziekte te onderstrepen, doch Wat is nu eigenlijk een suikerpa tiënt, zullen velen die deze ziekte nooit van nabij hebben meegemaakt, zich wel eens kunnen afvragen. Een eenvoudige medische verklaring met betrekking hiertoe vindt U ergens anders op deze pagina. Hét ant woord van de N.S.V. is: al jaren geen zieke meer.' Als hij de medische voorschriften stipt opvolgt is hij een gezond mens. Men zou zelfs kunnen stellen, dat suikerzieken ergens een pré hebben, omdat zij voortdurend onder medische controle staan (als 't goed is tenminste...) waardoor eventuele andere kwaaltjes en kwa len steeds bijtijds worden ontdekt. Het „met suikerziekte kan men oud worden" is dus zeker geen holle fra se, als zal men zich nu eenmaal aan de spelregels moeten houden. En dat komt neer op 't houden van diëet, dat het gewicht regelt. Soms is dit dieet alleen al voldoende, maar daarnaast is voor vele suikerzieken de toevoer van insuline via inspui ten noodzakelijk. Punt drie: een re gelmatig leven, waarbij „uitspattin gen" eigenlijk niet zijn toegestaan, maken daarnaast deel van de behan deling uit. Is aan al deze voorwaar den voldaan, dan is de diabeet een gewoon productief mens. Neemt hij evenwel géén maatregelen, dan is hij een doodongelukkig mens. De tijd overigens, dat een suikerpa tiënt geen lang leven was bescho ren, dat hij geen maatregelen kón, nemen en alleen maar op 'n honger- dieet kon leven, ligt nog niet eens zo ver achter ons. Pas in 1921 vonden de Canadese doctoren Banting en Best de bereidingswijze van het in suline (gemaakt uit klieren van die ren) en daarmee de meest simpele remedie voor de suikerpatiënt. Gou den namen zijn het, Banting en Best en de vereniging die de belangen van de suikerpatiënten behartigt, heeft dan ook niet nagelaten boek jes over deze mensen uit te geven. 'Zij immers hebben met hun ontdek king duizenden en nog eens duizen- Mocht u suikerpatiënt zijn, dan hoopt de afdeling Schiedam van de N.V.S. dat zo u nog langs de kant staat zich toch eens met haar in verbinding wilt stel len. Want ook de afdeling Schie dam die misschien wel de uwe gaat worden, hoopt bij de viering van het vierde lustrum straks het hoofdbestuur te kunnen laten we en: wij in Schiedam hebben er idem zoveel leden bij Voelt u er iets voor en dat niet in de laatste plaats in uw eigen belang dan wil u beslist het adres van uw afdeling weten. Nu is het wel zo, dat Schiedam e.o. in dit geval onder 't district Rotterdam valt: secretaris is dhr. J. Smit, Burg. Bouwmanlaan 109c, Rotterdam, tel. 154124. Schiedam telt thans 121 leden. En wie zich door ons mocht hebben laten inspireren, je kunt nooit weten, tot een bijdrage voor de bouw van het paviljoen bij het N.V.S.-kindertehuis, kan ook op dit adres terecht Honderdduizend Nederlanders mannen en vrouwen van elke leef tijd, maar ook kinderen hebben suikerziekte. En dat betekent dat honderdduizend Nederlanders hun leven in verschillende opzichten iets anders moeten inrichten dan dege nen, die niet tot de diabetici beho ren. Zeventigduizend van hen zullen het daarbij wellicht moeilijker heb ben dan de dertigduizend diabetici, die zo verstandig zijn geweeest zich aan te sluiten bij de NVS, in het le ven van een man of vrouw, bejaarde of kind met deze ziekte drie zéér be langrijke letters. Zij betekenen Ne derlandse Vereniging van Suikerzie ken, wat voor degenen, die deze ver eniging de hunne kunnen noemen zoveel wil zeggen als: hulp, voorlich ting, gezelligheid, extra aandacht voor extra problemen, verantwoor de en goed informerende lectuur, kortom een sympathieke steun in de rijg! De N.S.V. nu is nog jong van jaren, namelijk twintig, maar toch ook al weer oud genoeg om de nodige er varing te hebben opgedaan. Dertig duizend leden tenminste, zo onge veer profiteren thans van die er varing en de activiteiten. Het groot ste deel is hiervoor zo dankbaar dat men dit twintigjarig bestaan heeft willen aangrijpen een ledenwerf-ac tie op touw te zetten en geld in te zamelen. Hoe meer leden, hoe meer man kan ondernemen en hoe krachtiger de stem van de N.S.V. kan klinken. Hoe meer geld: hoe meer men kan doen en daarmee heeft men speciaal het oog op het suikerzieke kind en de suikerzieke bejaarde. Reden voor ons om eens iets over het werk van deze twintigjarige vereniging en wat daar al zo bij komt te schrijven. Al zou het alleen maar zijn om mis schien enkelen van de zeventigdui zend suikerzieken, die zonder de NSV vaak alleen staan, te vertellen dat voor wie zijn smart weet te de len de te dragen last al direkt de helft lichter wordt! >/mii wimowowwwiw den diabetici een nuttig en gelukkig leven bereid. Daar de ingespoten in suline dezelfde werking heeft als de door het lichaam geproduceerde, zou men kunnen denken: ik krijg insuline, dus eten maar. Doch dat is er niet bij. Bij de gezonde mens re gelt de insuline-toevoer zich naar de hoeveelheid voedsel, bij de sui kerpatiënt is 't net andersom. De hoeveelheid voedsel moet worden afgesteld op de hoeveelheid insuline. Vandaar dat een instellings-periode hierop noodzakelijk is, welke meest al in het ziekenhuis plaats heeft. Hoe men „suiker" ontdekt? We, als men constant honger heeft, liters vocht per dag drinkt en ondanks dat toch steeds magerder wordt, is het de hoogste tijd de dokter op te zoeken. En nu hoopt de N.V.D. zo vurig, dat iedere Nederlandse arts, die bij een patiënt deze ziekte constateert op zijn eigen manier toch even wijst op de vereniging, omdat die immers zo'n reuze steun kan zijn voor zijn patient, zeker in het begin. Men zou iemand, die suikerziekte heeft, kunnen vergelijken met een op een bepaald onderdeel niet goed werkende machine. Bij de diabeticus werkt het onderdeel, dat insuline moet produceren, niet of zwak. In een gezond lichaam regelt (heel eenvoudig gezegd) de insuline de verwerking van het voedsel. In het lichaam van de suikerpatiënt kan het voedsel niet of maar gedeelte lijk verwerkt worden en wordt het met de urine weggevoerd. Er is dan suikerin de urine, vandaar de naam van de ziekte. Een blinde suikerzieke is wel bijzonder gehandicapt. Hij (of zij) kan zich immers geen injectie geven en is voor de noodzakelijke insuline-prik altijd aangewezen op een familielid of een wijkver pleegster. Dat is nu anders geworden! Nadat er jarenlang is gezocht naar een mogelijkheid op dit gebied is de bekende Delftse hoogleraar prof. ir. R. G. Boiten er in geslaagd een zeer ingenieuze oplossing te vinden voor dit vraagstuk. Hij heeft n.l. een injectiespuit voor blinde diabetici ontworpen, die de nietziende zelf kan hanteren. Het zou te ver voeren om het preciese hoe en wat van deze bijzon dere spuit te vertellen, maar belangrijk is erbij dat men via klikjes de dosering kan „horen" en dat het instrument voorzien is van een beugel. Daar alle metalen onderdelen van roestvrij mate riaal zijn, zelfs gedeeltelijk van een speciale kwaliteit roestvrij staal, kan technisch worden gezegd dat de spuit „het eeuwige leven" heeft, temeer daar de glazen cylinder normaal verwissel baar is. Zonder twijfel heeft deze Delftse hoogleraar met deze knappe oplossing de suikerzieke blinde een grote stap verder geholpen, op de weg naar minder afhankelijk zijn! Juist als oud-voorzitter van de N.V.S., welke functie hij van de oprichting af ongeveer tien jaar lang heeft vervuld, heeft hij de problematiek rond de diabetici wel zeer goed leren onderkennen. Dat hij zich voor de extra gehandicapten op deze manier ver dienstelijk heeft gemaakt, mag o.m. ook ais een bewijs worden gezien dat bestuursleden van de N.S.V. niets nalaten om als het in hun vermogen ligt suikerzieken op alle mogelijke manie ren van dienst te zijn. De onderlinge saamhorigheid is groot!

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 15