Het nieuwe nwriJsLvL-ediéfe Cjeópreh ter introductie: ISurgemeester Moelïsema: Ik ken meneer Peek wel Zijn vrouw liet mijnenveger bij werf-Gusto te water 4!et £p ptettig webben ty'efo Schiedamsche Cartonnagefabriek ^tl Schiedamse NOTITIES «e S.k Niet op foto.... Leuk gezin Overstap Rijnmond Onderwijzer Nog tien jaren Verschijnt: woensdag en vrijdag in Schiedam, Kethel en Oud-Mathenesse 99 „Ja, nu mag het wel, nu mogen de lezers van Het Nieuwe Stads blad wel weten wie ze als burgemeester krijgen". Dat waren de eerste woorden die we gistermiddag, heet van de naald, optekenden uit de mond van onze nieuwe burgemeester, de heer H. Roelfsema. Die persoonlijke benadering hadden we te danken aan een reeds geruime tijd geleden gevoerd telefoongesprek met de stad Gro ningen, met het Provinciehuis daar ter plaatse, waar de heer Roelfsema ons zo uit een vergadering weggestapt te kennen gaf nog niets over een op handen zijnde benoeming tot eerste bur ger van Schiedam te kunnen zeggen. Er was toen reeds sprake van, maar een bevestiging van het lopende gerucht viel nog moei lijk te verkrijgen. En als geboren en getogen Groninger wilde de 55-jarige Gedeputeerde liever niet op de dingen vooruit lopen. Het zij hem hierbij van harte vergeven. Burgemeester Roelfsema dus voor Schiedam. Lang verwacht maar toch verkregen. Opvol ger van mr. Peek, na een eigenlijk al te lang durende interim periode. Maar nu heeft onze gemeente dan toch weer officieel een hoofd, of beter met ingang van 16 mei. JF-n ik heb pr rtp laatste tiid ook 99 (EN NOG GOED BETAALD OOK) tel. 260500, na 6 uur 's avonds tel. 266459 DINSDAG 4 MEI 1965 OPLAAG 30.150 EXEMPLAREN 16e JAARGANG No. 58 Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-Huisblad Pers OOK IN ROTTERDAM OUD-MATHENESSE KANTOOR: BROERSVEST 125 - SCHIEDAM - TELEFOON 26.39.39-26.73.68 HOOFDREDACTIE: P. J. HOVINGH. Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland nog het nodige over gelezen ook", zo toont hij zich wel degelijk ge ïnteresseerd in zijn nieuwe arbeids terrein. En na enig aandringen blijkt de heer Roelfsema al enige tijd het blad van de Schiedamse Gemeen schap toegestuurd te krijgen. „Zo ben ik tenminste al een beetje op de hoogte van de plaatselijke we tenswaardigheden" verklaart hij la chend. i Hoe hij zijn benoeming precies ge waar werd, wilden we nog weten, maar daaromtrent werden we niet veel gewaar. „Neem maar dit van mij aan, dit maal eens niet uit de pers". Het klonk echt niet onvriendelijk, maar het bepaalde ons even bij hetgeen we kort tevoren van geheide „Grun- nigers" over hem hadden horen ver tellen. De nieuwe burgemeester van Schiedam, de heer H. Roelfsema, geboren op 27 juli 1909 te Ten Boer in de provincie Groningen, begonnen als onderwijzer, na de oorlog wethouder van Groningen, burgemeester van Hoogezand Sappermeer en ten leste Gedepu teerde. Met ingang van 16 mei is hij benoemd tot burgemeester van Schiedam. „Burgemeester Peek? Ja, die ken ik. Mijn vrouw en ik hebben hem op Schiedamse bodem mogen ontmoe ten. Dat was, laat-es kijken, vrouw sla dat album eens even op, ja hier heb je het, dat was om precies te zijn op 22 maart 1955 toen ik nog burgemeester was van Hoogezand- Sappemeer. Dat was toen een bijzon der aardig moment en achteraf hele maal. V moet weten dat mijn vrouw op de werf Gusto 'n nieuwe mijnen veger te water hielp laten. Die boot kreeg de naam „Hoogezand-Sappe- meer" en vandaar dat wij er als bur- gemeesterspaar toen bij waren. Bij die gelegenheid hebben we meneer Peek leren kennen". Het is duidelijk dat de heer Roelfse ma zich dit korte vertoeven op Schiedamse grond nu dankbaar her innert in zijn Groningse woning aan de Illegaliteitslaan 156. Omdat het en hoe kan het ook anders eigenlijk zijn enige contact met zijn nieuwe gemeente is geweest. Heus geen schande voor een man die zijn hart aan Groningen heeft verpand. „Maar het zal echt wel wennen daar", zo zegt hij met enige noor delijke nadrukkelijkheid, waarna hij verklapt nog niet zo lang geleden op eigen gelegenheid Schiedam al te hebben verkend. „Man, jullie krijgen een mach tige burgemeester in meneer Roelfsema. Maar oh, wat heb ben wij het in het begin, toen hij in 1947 hier wethouder werd met hem te stellen gehad. Die man wilde per sé niet op de foto. Dat werd toen een hele strijd met de persfotografen. Als hij iets moest „openen" dan zorgde hij er altijd voor zo te manoeu vreren dat-ie er niet op kwam te staan. Dat was toen een hele strijd, het werd een soort „ima ge" voor hem. Maar lang heeft deze afweerhouding- niet ge duurd en reken maar dat hij nu wel op een plaatje wil". Overigens, we herhalen hét graag, verder niets dan goeds over burge meester Roelfsema. En hetzelfde kan worden gezegd van het hele ge zin. De burgemeesterse, mevrouw M. A. Roelfsema-Poelstra verheugt zich met haar man op de komende „ver huizing", maar of we er een ambts woning zullen vinden, waar we straks moeten gaan wonen, we heb ben er echt nog geen idee van, daar hebben we nog niets over gehoord". De charmante burgemeesterse zal zo op het eerste gezicht heus haar weg wel weten te vinden in de Schiedam se gemeenschap. „We komen met het hele gezin over, uitgezonderd dan van onze oudste zoon die met zijn vrouw in Benne- kom woont!" De 25-jarige Willem Albert Roelfsema is in Groningen als chemicus afgestudeerd en thans werkzaam als wetenschappelijk medewerker aan de Landbouwhoge school te Wageningen. Ff et nieuwe Schiedamse burgemees- ivrsnaar }ippmt achter twee kiv^e- ren mee, de 18-jarige Martha Elisa beth, die nu nog op de kweekschool voor kleuteronderwijs in Groningen is „ze kan nu mooi in Rotterdam terecht" en de 9-jarige Jan Her man die de 4e klas van de lagere school bezoekt. Zonder overdrijving kunnen we zeggen dat er een in alle opzichten „leuk. burgemeestergezin" naar Schiedam komt. „Jan Herman is doel op voetbal en hij volgt nu van de weeromstuit de verrichtingen van S.V.H., dat is toch een Schiedamse club, hé", infor meert de heer Roelfsema nog even. Hij zelf is naar zijn liefhebberijen gezien meer geïnteresseerd in muziek en toneel. De eerste hobby open baarde zich in Groningen door zijn lidmaatschap van het Toonkunst koor. Zijn vocaal meesterschap denkt hij overigens in Schiedam zo veel mogelijk vóór zich te houden, zijn licht. Gronings accent klinkt hoe dan ook sonoor. Culturele belang stelling heeft hij steeds gehad en ze kwam misschien nog het best tot uitdrukking in zijn wethouderschap over de periode van 1946-1952. Voor de stad Groningen beheerde hij toe de portefeuille van onderwijs, sport en jeugdzaken, kt en personeels zaken. Laten we bij dit alles niet zijn aan sluitende burgemeesterschap van Hoogezand-Sappemeer vergeten, waar hij grote ervaring op het be stuurlijke vlak opdeed. Zo groot dat hij in de zomer van 1958 overstapte als lid van Gedeputeerde Staten van de provincie Groningen. Vanwaar de ze plotselinge zwenking, dit afwijken van het rechte pad van een burge meesterloopbaan? De heer Roelfse ma acht de vraag gelukkig niet on gepast maar volstaat met het ant woord. „Er viel toen een plaats open en ze hadden me er ineens nodig". Achter die „ze" mag u dan de Partij van de Arbeid lezen, waarvan de heer Roelfsema lid is, zoals hij ker kelijk lid is van de Remonstrantse Broederschap. Hij betreurt dit zij sprongetje, we bedoelen Gedepu teerde-zijn geenszins. „Je komt er met een breed terrein in aanraking, ook op het bestuurlijke vlak en ik verdiepte me er in het bijzonder in economische aangelegenheden, de nutsbedrijven, de electriciteitsvoor- ziening, de woningbouw en vuil- en luchtprobleem. Ja juist, ik weet het, daar zal ik in het Schiedamse ook genoeg mee te maken krijgen. Komt mooi uit, niet?" Voor ons het mo ment om bescheidenlijk vast te stellen dat we een burgemeester krijgen die van veel zo niet alle markten thuis lijkt te zijn! Het woord Rijnmond valt uiteraard ook in het gesprek en daarbij bleek de heer Roelfsema zich eveneens al thuis te voelen. „De bovengemeen- telijke samenwerking is een enorm interessant gegeven". Of hij er al enige ervaring mee heeft opgedaan? Ja, dat heeft hij. „Ik ben sinds mijn intrede bij Ge deputeerde Staten voorzitter van het Havenschap Delfzijl, een vorm van samenwerking tussen rijk, provincie en gemeente. Hoewel we er nog mid denin zitten is er al enorm veel door bereikt". Het klinkt uit zijn mond zeker niet pedant, het is een zake lijk antwoord op een vraag. Wat deed de heer Roelfsema voor de oorlog. Pas dan blijkt, dat we een burgemeester krijgen die regel recht uit het onderwijs stamt, die de Rijkskweekschool te Groningen bezocht, er zijn hoofdakte haalde, HitWc tenschappen deed, enige jaren bui ten Groningen als onderwijzer werk zaam was en korte tijd later weer naar zijn vaderstad terugkeerde als leraar aan een ULO-sthool. Nog voor de oorlog toonde hij echter andere interessen, of beter, zijn be stuurlijke kwaliteiten werden alras door anderen ontdekt. In 1938 zwaai de hij om als adj.-secretaris van de Groninger Gemeenschap, niet te ver warren met onze Schiedamse Ge meenschap. Tijdens de oorlogsjaren was er nog een periode, waarin hij tot zijn oude liefde, het onderwijs, terugkeerde en kort na de bevrijding was hij tot in 1946 directeur-redacteur van het Groningse Vrije Volk, hetgeen hem zelfs nog een commerciële-journa- listieke achtergrond verschaft. Veel zijdigheid is onze nieuwe eerste burger dus geenszins vreemd, het geen hem hier, dunkt ons, zeker te stade zal komen. Menselijkerwijs gesproken liggen er nog tien ambtsjaren in het verschiet voor hem. Een positie die hij ge meen heeft met de zojuist gearri veerde burgemeester van Rotterdam, de heer Thomassen, waarmee hij overigens meer punten van overeen komst lijkt te vertonen en die hij uit diens Enschedese-ambtsperiode van nabij kent. Ze liggen ook poli tiek gesproken in eikaars verlengde en beide hangen ook de Rijnmond gedachte sterk aan. Enfin, we zullen van 16 mei af bur gemeester Roelfsema wel spoedig beter leren kennen in zijn doen én laten. Een vluchtig gesprek als hier weergegeven leent zich slechts ter introductie; de geografische en men tale afstand tussen Groningen en Schiedam zal met de dag kleiner worden. Hoe dan ook, we treden burgemeester Roelfsema en de zij nen graag met een gestrekte open hand van welkom tegemoet. Dat zijn ambtsperiode voor hém én onze stad een voorspoedige moge zijn! Het gezin Roelfsema zoals onze fotograaf het gisteravond aantrof in de woning aan de Illegaliteits laan 156 te Groningen. Eens wa$ er een tijd dat de heer Roelfsema een ontwijkend spelletje met persfotografen speelde; ten tijde van zijn wethouderschap in Gro ningen. Maar dit spelletje van kat en muis heeft niet lang ge duurd. Sinds lang onderwerpt de heer Roelfsema, nu burgemeester van Schiedam, zich gewillig aan de gevoelige plaat. Hij is er foto geniek genoeg voor, dachten we zo. En als burgemeester van Schiedam zal hij ongetwijfeld meer dan eens oog in oog met persfotografen staan! VEEL PLEZIER beleefden de Schiedammertjes zater dagmiddag tijdens de speciale mid dag, verzorgd door „De Dilettantjes" in gebouw .Arcade". Jan Klaassen en Kathrijn, de heks en de politie-agent, profesor Mirandi en zijn sprekende pop, Nico van Beers met begeleiding van zijn gitaarZij allen zorgden ervoor, dat het een bijzondere pret tige middag werd. Dank zij de lei ding, de heer J. B. H. Beining en de regiseuse, mevrouw R. Dettmeijer- Kamp. De talloze VW-rijders in deze contreien zullen het wel even willen weten, dat Hoogenboom's Service bedrijf Vlaardingen aan de Willem Beckmansingel 8 te Vlaardingen: te lefonisch te bereiken onder nummer 018981245. Hier is een belangrijke nieuwbouw tot stand gebracht en maandag 10 mei wordt dit moderne service-station in bedrijf gesteld. Het zal geopend zijn: maandag tot en met vrijdag van 7.45 tot 17.15 uur voor reparatie- en servicewerkzaam heden en zaterdag van 7.30 tot 14 uur voor de verkoop van onderdelen en accesoires. Zaterdag 8 mei van 16 tot 22 uur en zondag 9 mei van 13 tot 18 uur is er voor bezichtiging inclu sief een complete VW-show.

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 1