HET PUBLIEK KRIJGT FOTO'S EN VERHALEN DIE HET WIL Prinses in de tuin Pepijn: cabaret van op een na bovenste plank Voor nagenoeg volle zaal .ORANJE" vanMi©! Eddie in actie Daily Express seint: Trix on the picture Belangstelling hopt terug BRAVO" BESTAAT VIJFENDERTIG JAAR Toch nog cadeau voor jubilerend O.B.K.-orkest VESTER van Musis Sacrum 3 Discussie over steels genomen foto's leidt tot conclusie: Ik heb enige tijd met het plan rondgelopen u hier een scala te presenteren van artikelen die over onze kroonprinses in de vader landse pers zijn verschenen. Vol verwachting keek ik daarom aan het einde van de vorige week in de brievenbus om te vernemen wat de weekbladen aan dat rumoer hadden toe te voegen. Vrij Nederland Zwaartepunt Normaal Beslissing Sioravapers INKOOP OUD-GOUD ,Niet netjes" Schunnig Kn fucli uitverkocht Vraag PHI Li PS -SPEC IAALZAAK Meneer de Nieuwe Burgemeester n Tel. 26.95.63 P A S S A G E Theater Schiedam EDDIE CONSTANTINE GEEN WOORDEN MAAR DADEN WOENSDAG 19 MEI 1965 HET NIFHWF 5TAD5RI AD dactie van een krant aan te bieden, is niets verbazingwekkends. Maar dan komt het grote moment: beslist de redactie van die krant mede op grond van haar beroeps ethiek, laat zij de zware verantwoor delijkheid die op haar rust meespe len in de beoordeling; kortom staat zij critisch tegenover iedere foto die aan bepaalde personen schade zou den kunnen berokkenen? Of stelt die krant slechts: 'mijn lezers willen het'. Ze willen die twee zien. Het was de moeite waard daar een week op te wachten. De Haagse Post met de gelaakte foto's groot op de frontpagina, stelde de verwachtingen niet teleur. Het was één.en al licht voetige spot, die geraffineerd de nauwe relatie tussen dat blad en de complete rel wist uit te buiten. Leuk, dat wel, maar toch ook wel een beetje wrang dat juist de Haag se Post als insider de platen als mos terd na de maaltijd moest presente ren. De weekelijkse top-uitsmijter kwam echter vanuit de Vrij Nederland- hoek. Daar praatte ene meneer Van Tijn op zeer hautaine, maar wel-ge- informeerde wijze, over de journa listieke problemen rond de viering van de laatste bevrijdingsdag. Aardig was de opmerking aan het slot; weliswaar een suikerzoet rno- raalregeltje, maar knap in elkaar ge draaid. Het kwam ongeveer hier op neer: „Als de minister president, mr. Cats zich nu wat meer met de ko ninklijke voorlichting gaat bezig houden, zou de hele Nederlandse pers nog wat aan de platen van de fotograaf hebben verdiend". Dat het een beetje moralerig dreig de te worden, signaleerde de schrij ver trouwens zelf al. En dat is dan net die relativering, die zo'n slot vol komen aanvaardbaar maakt. Maar ik schreef al: in het begin liep ik met het plan u een reeks pers stemmen op te dienen over deze in teressante zaak. Ik heb er wel enke le genoemd, maar het zwaartepunt van heel deze journalistieke rel ligt geloof ik uiteindelijk bij de lezer, hoe gek dat ook moge klinken. Ook al beslisten twee belanghebben den over het al of niet publiceren van de sluiks genom enplaten, voor dat ze voor het publiek te zien wa ren. Ten eerste de fotograaf zelf. T tweede, de redacties van de bladen die de foto's publiceerden. Het aanloopje van de hele affaire is trouwens echt niet zo vreemd ver lopen. Er is een fotograaf. Die foto graaf loopt met een electronische fotouitrusting van een slordige tien mille rond, en denkt: „Beatrix zal zich wel eens gaan verloven. Dan, moet ze dus met meneer X kennis maken. Wie weet loopt ze er al niet mee rond haar Drakensteintje. Ik ga kijken". En dan springt de persfotograaf in zijn Porschesport- wagen en scheurt naar de Laage Vuursche. Niets vreemds dus, tot nog toe. We gaan nog even verder: de fotograaf nam de foto's. Dat mag hij, want het is zijn brood. Daarmee is dan ook tevens het ver schil tussen een persfotograaf en een journalist aangeduid. Bij de foto graaf gaat het in de eerste plaats om de verdienste, en is „slechts" zijn fatsoen een mogelijke rem. Bij de journalist komt, naast het nor male fatsoen ook nog de beroeps ethiek met bijbehorende verant woordelijkheid te pas. Dat de fotograaf eigener beweging besloot, vrij indiscrete foto's ter re- VOOR lEDtRUM BROERSVEST' 54^* SCHIEDAM Zilver ~n juwelen De hoogste waarde kniei l' bij HOOGSTRAAT 9 TEL. 268615 ,Het laatst genoemde principe wordt bij vele buitenlandse bladen aangehouden. Er zijn zelfs bladen, die uitsluitend van indiscrete foto's en verhaaltjes leven. Het zijn bladen die miljoenenoplagen bereiken. Goede kranten, zegt men wel eens, zijn juist die bladen, die maar een beperkte oplage hebben. De oorzaak van dit alles ligt dus uiteindelijk bij de lezers zelf. Men wil wèl weten, wat daar allemaal in die tuin is gebeurd, maar als een krant met die bewuste foto's voor de dag komt, is het „niet netjes". Precies zo'n karakteristiek kwam ik in de zaterdagkrant van het Rot- terdamsch Nieuwsblad tegen. Dat blad heeft een rubriek, welke gevuld wordt met portretjes en uitspraken van mensen, die op straat door ver slaggever Ben Swaep en fotograaf Zier Oosterwijk worden genoteerd. En waar ging het jl. zaterdag an ders over dan de affaire Beatrix. Een mevrouw-óp-1eeftijd spreekt daar over vrijheidsberoving, een gepensioneerde inspecteur roept „schunnig" een reder vindt het (eufemistisch) „niet netjes". Een (toevallig uit Schiedam afkom stige) typiste, typeert de tweeslach tigheid geloof ik wel het duidelijkst: „Natuurlijk ben ik wel nieuwsgierig, maar wat die fotograaf nou heeft gedaan, is schandalig". Nieuwsgierig, maar schandalig. Wel willen weten (en dus zien) en bij het zien „schunnig" of „niet netjes" roepen. Ik zou wel eens willen weten hoeveel van die geïnterviewde mensen een van de bewuste bladen hebben ge kocht, om het plaatje daarna te kunnen veroordelen. De Daily Express en de Telegraaf waren binnen een half uur uitver kocht. Dat zegt voldoende. Als een vrij groot aantal willekeurig gekozen mensen het allen laakbaar vinden, ga je toch wel een peetje aan alle logica twijfelen. Want waar vraag is, is aanbod. Een flink per centage mensen ook zij die het „niet netjes vinden" wil al deze overtrokken „nieuwtjes" graag in woord en beeld voorgeschoteld krij gen. Het ligt er maar aan, welke krant zo a-journalistiek is aan deze vraag tegemoet te komen. Als dat zo ove- trokken gebeurd als we nu hebben meegemaakt vooral betreffende de foto's van de prinses is dat duidelijk slechts een zakelijk stre ven om het nieuwsmedium een gro tere oplage te bezorgen. En oordelen over nieuws met als enig criterium „wat het publiek graag wil" heeft evenmin iets met journalistiek te maken als een le zer met persoonlijke intimiteiten, ook al komen die vanuit Soestdijk, Drakensteijn of Teheran. Tijdens het optreden van het Haag se cabaret-gezelschap Pepijn in het kader van de Schiedamse Boeken week Was Musis Sacrum zo goed als vol. De talrijke aanwezigen heb ben een zeer gevarieerd en kleurrijk programma voorgeschoteld gekre gen. Het gezelschap dat bestaat uit vier spelers en een pianist, was slechts met totaal vier mensen naar Schiedam gekomen, daar Fred Hu- gas door ziekte verhinderd was. „Goede vrienden blijven" was een van de uitstekende nummers voor de pauze. Het was een persiflage van de niets-zeggende gelegenheids aansprekingen op een receptie. Ook het nummer „Boekenweek", („Ik blijf hier even stil staan bij het boek") had een bijzonder spitse tekst. „Voor mij hoeft het niet" werd door Liselore Gerritsen heel goed over het voetlicht gebracht. Het beste nummer voor de pauze was „Theatertje" waarin Paul van Vliet op sarcastische wijze de amb tenarij aan de kaak stelde. Na de pauze begon men met Spe len is leren", waarin het echt Neder landse gezelschapspelletje een voor name rol speelde. Rosemariewas een van de hoogtepunten van het programma na de pauze. De pro blemen rond de omgang van een katholiek meisje en een protestante jongen werden hier buitengewoon leuk naar voren gebracht. „Deutschland bei Nacht" werd niet geheel uitgediept, al leek het er af en toe op dat het de goede kant uit ging. Het laatste nummer was „Ver langt U naar huis". Dit kwam ook Slijterij- en Wijnhandel Oranjestraat 10-12 Tel. 265997 U beltwij bezorgen /VWVVWVVVWVVVWWWWVVVVVVVVMVVWWWMWVVVVVVWVVVIIVIIWVMAWVVVMnMnAMmiVWVinMVWIflmMmiVVVWVVVVINVUMflAIVWWVWVV De dagbladen zijn zo vriendelijk geweest ons een heleboel over U te vertellen. Wij weten dat U „een voortvarend man" bent, dat U van muziek en van toneel houdt, dat U uit Groningen komt en dat U het *ijn vindt om onze burgemeester te mogen zijn. Mag ik U de Schiedammers eens voorstellen? Om te beginnen met het ergste: ze zijn a-cultureel. Ondanks Pierre Janssen, ondanks de Schiedamse Gemeenschap, ondanks Mr. Blaisse en niettegenstaande Frangois Haverschmidt, Ary Prins en wijlen Mr. Bordewijk. Zelfs een wethouder van culturele Zaken als Mr. van Kinderen verandert daar niks aan. Rekent U dus niet op een schouwburg, een concertzaal of een Cultureel Centrum. Als wij moeten kiezen tussen „Drie is teveel" of de Reien van Vondels Gijsbrecht, wordt het heel zeker Joop Doderer. Ze zijn brood-nuchter, met de nadruk op BROOD, eerlijk, trouw de twee duizend koninklijke onderscheidingen door Uw voor ganger uitgereikt, waren eerlijk verdiend! Een Schiedammer is gul: de opbrengst van de jaarlijkse Klap roosactie brengt hier naar verhouding TIEN maal zoveel op als f Rotterdam. Een Schiedammer is niet veel-eisend: Je kunt hem zijn Sterren bos afnemen, zijn drinkwater verzitten, verchloren of be-oliën, zijn lucht verpesten, zijn precarie verhogen, hem eens per maand met sirenes in de zenuwen gooien, midden in de nacht wakker blazen door boten-getoeter, net zo gemakkelijk stapt hij iedere vier jaar het stemhokje binnen om dezelfde gemeenteraad bij elkaar te kiezen. Mocht U uit dit betoog de indruk krijgen dat U gaat regeren over een vale pudding, dan vergist U zich. In die pudding zitten nl. een heleboel fleurige vruchtjes: Mensen met een eigen stijl, mensen die door dik en dun blijven knokken voor hun club, hun vereniging, IDEALISTEN op allerlei gebied: oude-van-dagen-verzorgers, amateur-toneelspelers, zangers, toete raars, mandoline-spelers, duivenhouders, sport-beoefenaars, dona teurs van de S.G., mensen, échte mensen, die wat voor hun stad, voor hun medeburgers over hebben. Zij versieren Uw pudding, zij kunnen er geen beweging in krijgen, maar zij BLIJVEN het proberen. Dat, meneer de Burgemeester zijn de mensen op wie U kunt rekenen. Ik noem hun namen niet, U zult ze zélf ont dekken. SEBASTIAAN Op 17 mei j.l. was het 35 jaar geleden, dat de CJKV Mondactordeon ver eniging „BRAVO" werd opgericht. Deze vereniging voorzag in een behoefte, want er waren toen 50 tot 60 junior-leden en 30 tot 40 senior-leden. Nu is „Bravo" geslonken tot zegge en schrijve: 16 leden, waarvan een uit Delft, een uit Vlaardingen, een uit Rotterdam en een uit Overschie, zodat van de 16 leden slechts 12 uit Schiedam komen. Bij bar slecht weer laten de „buiten-de-stad-leden" verstek gaan op de repetitie op donderdagavond, waarbij ook nog zij aangetekend, dat er van die 12 leden enkele zijn, die door hun werk verhinderd zijn te komen. niet helemaal tot zijn recht, daar het meer bestemd was voor het publiek in het eigen theatertje van V. Vliet. De muziek op deze avond werd uit stekend verzorgd door Rob van Kreeveld, piano. Wat ons opviel was de goede verstaanbaarheid van alle leden van het cabaret, alhoewel er geheel zonder microfoon werd ge werkt. Cabaret Pepijn heeft ons met het uitstekende optreden van gister avond bijzonder verrast. Het was cabaret van de een na bovenste, zo niet bovenste plank. J.D „Geen woorden maar daden"... Een gevleugelde zin voor Rotterdam en omstreken, voor geheel sportm in nend Nederland. Maar ook voor Ed die Constantine, deze keer omgeven door zware jongens en lichte meis jes in een dynamische aktie-film, die u deze week in het Passage Thea ter kunt zien... Toegang: 14 jaar. Vanaf a.s. donderdag schiet dezelf de Eddie Constantine met scherp. De titel van deze film, die in het Monopole Theater vertoond wordt. Een film vol verwikkelingen, waar van u desondanks alleen maar zal ontspannen... Toegang: 14 jaar. Heel anders is dat met de film „De wurger van Blackmoor" op zondag en woensdagavond in dit theater. Een gezellige „griezelfilm" met een verrassende ontknoping... Toegang: 14 jaar. ,,'s Nachts lokt de liefde". Deze za terdagnacht in het Monopole Thea ter. In de hoofdrollen: Jan Hen driks, Karin Kernke, Walter Wilz e. a. Het verhaal van een rijke play boy van 30 jaar, die met zijn geld en de liefde niet weet om te sprin gen. Het meisje Elke Gerdes, 17 r., is daar de dupe van. Maar ook Bob by Elkens weet het geluk niet vast té houden... Toegang: 18 jaar. Een somber verhaal van de heer G. J. Knoppenol, de huidige voorzitter van deze vereniging, die het zo graag anders zou willen, maar op welke manier? Tenslotte staan de repeti ties van „Bravo" onder leiding van de bekende mondaccordeonist-diri- gent, de heer A. N. van Daalen. Een zeer gevreesde dirigent op diverse concoursen in een eerlijke strijd om de hoogste eer. De landelijke wis selbeker van de algemene Mondac- cordeon-Bond mocht „Bravo" een jaar in haar bezit hebben voor het hoogst aantal behaalde punten over alle concoursen in dat jaar, nl. 354 van de 360 punten, die er te behalen waren ...Er zijn nu nog maar twee mondaccordeon-verenigingen en als men dan bedenkt, dat Schiedam in dertijd tot de beste, zo niet tot de al lerbeste mondaccordeon-vereni gingen van Nederland behoorde, denkt u maar eens aan de prestaties van „Schiedam-Vooruit", „Excel sior", „Svmphonia"... Móet dit dan bet kenen, dat „Bravo" hun zelfde lot ondergaat...? Te weinig Vorig jaar zorgde een instrumenten comité ervoor, dat de vereniging in het bezit kwam van een geheel nieuw instrumentarium... Nu zou de moeilijkheid zich voor kunnen doen, dat de leden, die ze moeten bespelen ontbreken. En dat met het 35-jarig bestaan? Juist dit 35-jarig bestaan wil men met een extra feestelijk tintje ge denken... Doch dat kan alleen als nieuwe leden zich melden, zodat de partijen (le, 2de en 3de partij, als mede de vineta en bas-partij) een goede en behoorlijke bezetting kun nen krijgen. Schiedam behoeft in de landelijke concoursen dan niet ach ter te blijven en het kan weer de plaats innemen, die het als Schie dammers altijd bezat. Op het ogenblik speelt „Bravo" in de klasse „Uitmuntendheid", maar er is ook nog een Superieure afde ling en een Ere-klasse... Morgenavond houdt het bestuur van deze vereniging een vergadering in het gebouw Jeugdhaven, Lange Ha ven. Naast de Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Dan zal beslist worden, of het zin heeft „Bravo" te laten voortbestaan. Het zijn of niet zijn van deze vereniging hangt van uw belangstelling af. Geeft u daarvan blijk. U, die jaren geleden een van de trouwste leden was. Neemt uw collega mee. Laat het een vergade ring worden, waarvan de voorzitter met een tevreden (slot) hamerslag zeggen kan: „Bravo"! En het publiek dit in november tijdens de jubi leum-viering kan herhalen... I :t ziet er naar uit, dat het d: ^.ar 65 jaar bestaande harmonie-. st „O.B.K." toch nog genoegen zal be leven van z'n jubileum. Ook al heeft het bestuur van OBK besloten om niets aan de viering van het 65-jarig bestaan te doen, omdat de aanschaf van een nieuw instrumentarium voorrang genoot en men de beschik bare financiën liever niet wilde be steden aan een feestavond, receptie, enz. Hoe geliefd OBK in Schiedam js, moge blijken uit het feit, dat zich intussen een comité heeft gevormd, dat vanaf deze week doende is om het Schiedamse bedrijfsleven (gro te fabriek enen middenstanders) om financiële medewerking te vragen voor een cadeau voor OBK. Dat zou dan mooi op de uitvoering van woensdag 17 november in het Pas sage Theater (winterconcert) kun nen worden aangeboden. Natuurlijk laat het bedrijfsleven OBK niet in de steek; daarvoor heeft OBK in de loop van de 65 jaren van z'n bestaan teveel voor onze stad betekend! Donderdag 20-5 t.m. woensdagMIDDAG 26-5- 1965 weer volop in actie (Des frissons partout) Centra 14 jaar Dagelijks 2 en 8.15 uur; Zaterdag en Zondag 2-4.15, 7-9.15 uur Woensdagavond GEEN filmvoorstelling

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 3