We moeten bewust er leven ook met bet verkeer Palet-actie nieuw teh wil Genk uis geven Veilig-verkeersmagiër Thom Jaspers: DOORZEEFDE DEVENTERKOEK BOEKHOUDER Schiedamse Stippen Vier Schiedamse scholen leren zingen met gramofoonplaat AAT VELDHOEN Ongeval Doodskop Verbitterd Boordevol PHILIPS-SERVICE HARGA-FILOSOFIE r JES Happenings OP EEN vreemde manier kwam ik in contact met Thom Jaspers. Na de opening van een ex positie in galerij Punt 4 wees hij me namelijk op het Antilliaanse gezin dat indertijd bij de politie „inwoonde". Ik raakte met hem in ge sprek. Toen we ieder huiswaarts gingen gaf hij me een briefje met zijn naam en adres erop. Verder stond op dat briefje: „Rij jij? Ik niet Dit trok mijn aandacht, en daarom ben ik Thom Jaspers deze week op gaan zoeken. Ik heb met hem gesproken over zijn merkwaardige strijd tegen het verkeer. LEDENVERGADERING WIT-GELE KRUIS Goed zangonderricht is sinds kort gelukkig veel eenvoudiger ge worden. Dank zij een geheel nieuw hulpmiddel, waardoor het zin gen in de klas elke keer opnieuw een feest kan worden. Een feest voor de leerkracht, maar bovenal voor de kinderen. OP DRUK HANDELS- EN FABRIEKSKANTOOR wordt gevraagd een Opleiding M.B.A./S.P.D.-niveau. Ervaring ge wenst. In staat leiding te geven aan kleine boek- houdafdeling. Geboden wordt een goed salaris, prima sociale voorzieningen. Mogelijkheid tot opname in pensioenfonds. Met gemaakte vakantie-afspraken kan worden rekening gehouden. Sollicitaties worden ingewacht onder no. 3538 aan het bureau van dit blad. In september WOENSDAG 19 ME' 1965 HfT NIFIIWF STAD9RI AD f Hij woont drie hoog achter. In een hoek van de kamer staat een op- klapbed. In een andere hoek een bu reau waarop stapels kranteknipsels liggen. De muren zijn behangen met prenten van Aat Veldhoen, aankon digingen van tentoonstellingen, en een werk van vriend Yoshio. Verder vallen de vele spreuken aan de muur op. „De auto is de heilige koe van het westen" staat er bijvoor beeld. Tegen een ouderwetse spiegel staat een stuk karton. Het lijkt of er een inktpotje met bruine inkt op is omgevallen. Jaspers haalt het voor die spiegel weg. Hij houdt het voor zich en zegt: „Dit is het nationaal monument voor de verkeersslachtof fers". Bij nadere bestudering blijkt het karton geen inktvlekken maar bloedvlekken te dragen. Verder staat er op de linkerbenedenhoek een da tum, en er zit halverwege een kran teknipsel op geplakt. Het gaat over een ongeval. Hij legt het foto-album weg. Voor hem op een tafeltje staat een plas tic-auto. Het prijsje zit er nog op: 1,59. Op de oplegger van het autootje ligt een doodskop. Jaspers tikt met zijn vinger op de kale, glimmende schedel en zegt: „Ja, dat heb ik voor een zacht prijsje op de kop getikt. Nu is het een monument. Een teken in de strijd tegen het ver keer". „Weet je wat we eigenlijk gewoon moeten zijn", zegt hij bij het ver trek, „we moeten bewuster leven. We moeten bewuster zijn op een veilig- verkeer". Hij steekt zijn hand uit. „Nou, het beste!" Hij loopt het stoepje voor zijn huis op. De deur valt dicht. Een auto giert voorbij. Een ongeluk tegemoet...? Dat krijg je dan, na zo'n gesprek met een verkeersmagïér, je ziet al- g'- iw spoken. VOOR IEDERFEW „Ik was de enige getuige van dat ongeval" zegt Jaspers. Het gebeur de in de buurt van Gouda op een avond. Ik kwam er toevallig langs en zag dat een wielrijder werd aangereden door een auto. De jongen die op de fiets gezeten had, bleef in de berm liggen. Zijn hoofd lag in het gras. Ik bad een stencildoos bij me. Voor zichtig heb ik die doos onder het hoofd van de knaap geschoven. Zijn gezicht zat vol bloed". Jaspers maakt gebaren over zijn ge zicht. Bedachtzaam trekt hij aan een sigaret, en blaast de rook naar de grote houten kroon die pal boven hem hangt. „Die vent die hem had aangereden was dronken en sloeg wartaal uit. Later heeft de ziekenwagen de jon gen weggehaald. Ik heb die doos meegenomen, en heb het bebloede stuk ervan bewaard. Het wordt nu het nationaal monu ment voor de verkeersslachtoffers. Iedereen kan het komen bekijken. Ik ga het tentoonstellen". Thom Jaspers praat verbitterd over het verkeer. Misschien zijn z'n idee- en soms wat vreemd, tóch heeft hij op veel punten gelijk aan zijn kant. „Het verkeer lijkt op de een of an dere heidense god. Per dag offeren wij Nederlanders hem 7 mensen. Ze ven doden per dag. Iedereen kan ge pakt worden. De ene dag ben jij het, de andere dag kan ik het zijn". Wat heeft Jaspers nu eigenlijk tegen het huidige verkeer, en waar denkt hij dat de fout zit? Naar een antwoord hoeft hij niet lang te zoeken. „Ik vraag niet naar veilig verkeer, ik vraag naar veiliger verkeer, met een grote „E" en een grote „R". Je hoeft niet zachter te rijden, maar we moeten het verkeer gewoon tot normalere proporties terugbrengen. Het is natuurlijk onzin, dat iemand alleen maar om een brief op de brievenbus te gooien, de auto neemt. Juist op die 200 meter kan je iemand aanrijden. Waarom gaan de mensen zulke stukjes niet lopen? En wat ik zeg gebeurt hoor! Ik heb wat tegen die zondagsrijders. Heel de week staat dat wagentje voor de deur. Omdat ze het hebben gaan ze dan op zondag denken: we moeten weg. Ook die mensen hande len waanzinnig. Waarom huren ze niet eens af en toe een auto? Ze zul len dan wel oppassen om iedere zon dag op pad te gaan, en het overige verkeer in de war te gooien. Iedereen neemt een auto tegenwoor dig. Over een paar jaar is het aan tal auto's weer verdubbeld. Dat gaat toch niet langer op die wegen die we nu hebben. Daarom vind ik het ook zo erg dat een paar van die oude venters in Utrecht zitten te zani ken over die grachten om die alsje blieft te behouden, in plaats van te saneren en brede wegen aan te leg gen. Over een jaar liggen die lui die dat nu zeggen onder de a&fde, maar wat blijft er over voor onze kinde ren. Waarin moeten die leven? Een oplossing? Ja, dat is moeilijk. We zullen veel meer openbaar ver voer moeten hebben. Ze moeten eigenlijk 's zondags het verkeer zo mogelijk beperken. Meer bussen in leggen, die kleine dorpjes vlot ver binden. Veel bussen in de stad, veel naar de buitenwijken. Ook veel snelle verbindingen, zodat de mensen ge woon gedwongen worden gebruik te maken van het openbaar vervoer. Verslaggever Joop Daalmeiier j vertelt in bijgaand artikel over zijn eerste en verdere kennisma king met Schiedammer Thom Jaspers, veilig verkeersmagiër van professie met creativiteit als hobby. moet bij het horen van de naam Jaspers niet denken aan zijn Amsterdamse evenknie, Ro bert Jasper Grootveld, die in dat verre oord de strijd aanbond met de nicotine. Roken komt hier onbecritiseerd ter sprake. Het Wit-Gele Kruis zal op vrijdag 28 mei a.s. een alg. ledenvergadering houden in het wijkgebouw Nieuwe Haven 121. Aanvang 's avonds 8 uur. Om zijn doel te bereiken moet Thom Jaspers soms overgaan tot merk waardige campagnes. Hij houdt dan met een aantal vrienden een „hap pening". Enige tijd geleden deed hij dat in Gouda. „We hadden allerlei leuzen op ons rug geschreven, oals „veilig verkeer", en „U hoopt ook be ter". We zijn op een schutting van een nieuw warenhuis een paar bil jetten gaan plakken. De politie heeft ons verjaagd, tenslotte meegenomen. We hebben nog een tijdje op het bu reau gezeten. De mensen die ston den te kijken hadden het verkeer 'n tijdje opgehouden. En.die automobi listen maar toeteren. Later heeft de politie al die aanplakbiljetten weg gehaald". Dan laat hij een foto zien waarop een aantal agenten met hun nagels veilig verkeer aanplakbiljet ten van de schutting afkrabben. We hebben er tenminste mee bereikt dat op die schutting nooit meer een ad vertentie voor drank kan hangen". Hypernerveus trad SET zijn grote broers uit de Ere-Divisie tegemoet. Op zondagmiddag, 16 mei 1965. Een wedstrijd, die niet gauw vergeten zal worden. Noch in Schie dam, noch in Deventer! Niet dat men bepaald genoot van een fraai beker-duel voor de halve finale. Vérre van dat zelfs. Bij Go Ahead af en toe vlagen van het betere kunnen. Bij SEE voetbalschoenen, die als lood klaarblijkelijk mee- getorst werden. Géén doelpunten voor de rust. Géén doel punt je bij het afblazen Iedere Deventenaar en iedere Schiedammer ging er eens recht voor zitten Verlenging van tweemaal 7y2 minuut Nóg geen doelpunt. Even pauze. Weer ver lenging De spelers zeiden nu beslist niet tegen elkaar: „Het zon netje laat verstek gaan!" Scheidsrechter C. J. v.d. Berg, gebronsd en met charmante grijze slapen, „strikte" Strik van Go Ahead, toen deze Schenk natrapte. Een onverbid delijke wijsvinger rich ting kleedkamer. Einde verlenging en nóg steeds 0—0... Wat zat ging voor het gemak maar staan Ie moest het ook doen, wilde je tenminste aan je trekken komen. Je hart maakte vreemde duikelingen. Strafschop pen aan de lopende band Keeper tegen over keeper, oog in oog. U ként de uitslag. U weet, dat Go Ahead de ze wedstrijd op deze manier won. Dat is mis schien de enige troost, die we alle moedige SVV-ers kunnen geven. De Deventer-koek werd doorzeefd met straf schoppen, mee naar huis genomen. Of~Gó~7UTead er werkelijk mee in feeststemming naar huis gereden is, betwijfel ik. En met mij geheel sportminnend Schie dam. Of men nu een rood-groen of een blauw-wit hart heeft. Er MOEST een winnaar uit deze wedstrijd te voor schijn komen. Die van Deventer was de geluk kigste. Proficiat keeper Van Zoghei en je man nen. Sterkte a.s. zondag tegen NAC. Want zó zijn we toevallig in Schie dam ook! MIEKE Kinderen zingen graag. Benny Vre- den Produkties N.V. in Hilversum heeft bij wijze van proef, voor de la gere scholen een aantal grammo foonplaten vervaardigd met tradi tionele en nieuwe schoolliedjes. Heel aardige plaatjes, waarop lied jes staan, die niet alleen door een goed kinderkoor met orkestbegelei ding worden voorgezangen, maar er staat ook nog eens afzonderlijk de orkestbegeleiding op. Die orkest-be geleiding is leuk om te horen en geeft heel duidelijk de melodie van de liedjes aan. Als de klas eerst goed heeft geluisterd naar het liedje, zo als het op de plaat door het koor wordt voorgezongen, dan kost het „de juf" of „meester" beslist geen moeite om met de kinderen al spoe dig samen met de orkest-begeleiding te zingen. De serie „Schoolliedjes met aparte begeleiding" gaat in spetember of ficieel van start. Elke maand ver schijnt een grammofoonplaat met twee schoolliedjes, afwisselend voor de hogere en voor de lagere klas sen. Vier scholen in onze stad heb ben daar al gebruik van gemaakt. Het zijn de Burg. Verveenschool, en de St. Jacobusschool in Kethel, de Maria Goretti en de A.H. Gerhardt- school. In het mijnplaatsje Genk vlak over de grens bij Maastricht met inwo ners van meer dan 30 nationalitei ten, staan twee afgekeurde woonhui zen. Met assistentie van tien Neder landse meisjes verzorgt Mej. M. de Jong, „tante Rie" 53 kinderen, die geen eigen „thuis" hebben. De leiding heeft geen vast salaris. De meisjes hebben hun werkkring opgegeven, om zich hier geheel voor in te zetten. Door giften wordt dit werk draaiende gehouden. Een groot deel van de benodigde etenswaren wordt door een Jaarlijks Kilo-actis bijeengegaard. Dit werk zou alleen kunnen worden voortgezet, als er een echt kinder huis verrijst. De huidige behuizing is, terecht, afgekeurd. Maar als dat echte kinderhuis daar staat, kan het ook op een subsidie van de Belgi sche regering rekenen. Daarom is met de hulp van vele Nederlandse vrienden met de bouw begonnen. „PALET"-vrienden en me dewerkers hebben besloten voor een jubileumgeschenk te zorgen. Vele bijdragen hiervoor kwamen reeds binnen. Het gironummer voor deze actie is 1150 ten name van „Kinde ren van Genk" te Hilversum. De oud-penningmeester van de Herv. Stichting voor Gezondheids zorg en Maatschappelijk Werk al hier, de heer A. van der Gaag werd tot voorzitter en bovengenoemde Stichting benoemd. Door het ver trek van zijn voorganger, ds. L. J. Cazemier, werd het bestuur gewij zigd, zodat het nu bestaat uit voor zitter A. van der Gaag, penningmees ter J, G. Markenstein, die zolang er nog geen secretaris is benoemd, het secretariaat zal blijven waarnemen. Het Bureau is vanaf 1 mei verplaatst van Nieuwstraat 12 naar Lange Ha ven 106, tel. 26.31.29. Het adres van de heer van der Gaag is: W. Fran- kelandsestraat 105, tel. 26.73.91). Desgewenst ook op zijn kantoor te bereiken: overdag per 262588. Het adres van de heer Markenstein is: Rott.dijk 141, tel. 26.55.46 J)0J)>Pol- derzicht het nieuwe club- en boten- huis van „St. Joris Doele" is geopend voor de jongens van 14 jaar en ouder op maandagavond, voor jongens van 11 t/m 16 jaar, de vrijdagavond voor de Teenager-groep, de woensdag avond voor de roeiclub, maar op za terdag verhuur van boten aan ieder een; Hoewel men op een door-de- weekse-avond ook wel een kansje kan wagen 0 0 0 Op de muziek van „The Shiptown Jazzband" o.l.v. Jil- les den Breeker is het zaterdag avond voor de leden van de Schie damse Jazz Sociëteit „Guillaume" ongetwijfeld goed dansen in mai- son Tivoli". Aanvang: half 9, einde ongeveer kwart voor 12 0 0 0 Romantisch spelevaren in een bootje op de pol dervaart...? Alles hierover krijgt u te horen wanneer u het telefoon nummer van clubhuis „St Joris Doe le" draait: 26.83.38 0 0 0 Alles over kerko overhemden e.d. krijgen de le den van de Ned. Ver. van Huisvrou wen, afd. Schiedam te horen tijdens hun excursie in de fabrieken te Haar lem op donderdag, 20 mei a.s. Ver trek." 5 rrrfnuten voor half 9 van het Rubensplein, half 9 van het postkan toor. Thuiskomst half 6 0 0 0 Bil jarters met een bijdrage van 20. per jaar stelt u de spelers van de jeugdbiljart-vereniging „Europoort" in staat hun spel straks in eigen huis te beoefenen. In dat eigen huis zou men naast de biljartsport, ook andere sporten kunnen beoefenen, zoals tafeltennis, schaken, dammen enz... Bijzonder erkentelijk is men de heer v.d. Most van Musis Sacrum voor het ter beschikking stellen van zijn zaal, maar daarmede is men er nog niet. Biljarters, denkt u er eens over na? 0 0 0 „Orpheus" geeft op Vrijdagavond, 21 mei a.s. een spe ciaal Opera-Concert in gebouw „Ar cade", Lange Haven 71 alhier. Me dewerking aan dit concert verlenen de bariton Rudolf Vedder, de so praan Nelly van der Spek en de pia niste Thea Roos. Bekende melodieën o.l.v. de Orpheus-dirigent zullen op die avond te beluisteren zijn. Aan vang: 8 uur Over 14 dagen heeft de officiële ver gadering plaats, waarin definitief besloten zal worden, of men voort aan op dinsdagavond (waarvoor al gestemd is) zal repeteren i.p.v. op woensdagavond. Deze valt bij dit koor nogal eens in het water, als er een voetbalwedstrijd op de tv. is... We zullen er wel meer over horen! 0 0 0 Met het bar slechte water is het voor de ware aquarium-liefheb ber een gewiekste toer, om zijn vis jes in blakende welstand te hou den. Hij kan zich al die (kop)zor- gen besparen, als hij lid wordt van de Schiedamse Aquariumver. „Na tuurgenot in Huis". Het maandblad is weer keurig verzorgd (zoals al tijd) en vooral dat artikeltje over „Wandelende takken" verlucht met een fraaie foto, zal uw volle belang stelling hebben. Het adres van de secretaris is: J. H. Knol, Lorentzlaan 53c. De heer J. H. Knol schrijft u graag als nieuw lid in 0 0 0 De bin nenkant van de deksel op de berg ruimte lijkt de scooteraars de bes te plaats voor het zelfklevend eti ketje met het alarm-telefoonnum mer van de rijkspolitie erop ver meld! Nu maar hopen, dat niemand via dat „plakkerdje" verstrekt door de V.V.V. dat alarmnummer moet bellen...! De Vespa-scooteraars nemen a.». zondag aan de dertiende Bloesem- rit van V.C. „Heerlen" deel. Voor het grootst aantal machines van een deelnemende club is een wisselbeker beschikbaar gesteld. Op zaterdag, 29 mei a.s. in het clubhuis in de Em mas traat te bewonderen: Het club huis van alle Vespa-scooters-miiv- nenden 0 0 0

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 9