Het nieuwe Speldjes moeten sporthal het laatste zetje geven Beia ngstelli ook van bu ng voor hal iten de stad 4!et tgptettlf weckenfcfeU Schiedamsche Cartonnagefabriek Hysterische „kunstrakkers" slopen Nieuwlandse galerie Glasscherven in koekjes te Kethel BESLISSENDE ACTIE START MAANDAG happening-heibel in nieiwland Politie liet rel doodbloeden'' Houtman (V.V.D kraakt in raad huis van burgemeester af Verschijnt: woensdag en vrijdag in Schiedam, Kethel en Oud-Mathenesse Bliksemactie Perfect REGENMANTELS Matig Kansje EN NOG GOED BETAALD OOK tel. 260500, na 6 uur 's avonds tel. 266459 Ei-ei Predikant Drinkie-drinkic Vraag Slot DINSDAG 25 MEI 1965 16e JAARGANG No. 64 OPLAAG 30.150 EXEMPLAREN Aangesloten bjj de Nederlandse Huis-aan-Huisblad Pere OOK IN ROTTERDAM OUD-MATHENESSE KANTOOR: BROERSVEST 125 - SCHIEDAM - TELEFOON 26.39.39-26.73.68 HOOFDREDACTIE; P. J. HOVINGH. Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avondi Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland In de week van maandag 31 meizaterdag 5 juni doet de Stich ting Sporthal Schiedam een tweede, fors opgezette en tot in de puntjes uitgedachte aanval op de beurzen van Schiedams inge zetenen ten bate van de hal, welke bezijden de Sportbrug de Rotterddlïl Schiedamse verenigingen een betere behuizing zal moeten bezor gen. Ditmaal zal de actie niet bestaan uit een bliksemaanval op de ar geloze burger, maar een scherp opgezet plan moet er voor zorg dragen, dat een groot aantal leden van plaatselijke verenigingen een week lang Schiedam wijk-voor-wijk van kleurige speldjes gaat voorzien, tegen de bescheiden tegenwaarde van één ronde, zilveren gulden. verpakt In een zakje van doorzich tige substantie. Dit zijn ze dan; de drie hef-gele speldjes met zwar te opdruk die in één week tijds hun weg naar de Schiedamse lief hebber moeten vinden. In totaal worden er zo'n 17.000 zakjes van drie stuks ver spreid. De aardige prijs ervan en we tenswaardigs over dit alles vindt u hieronder. Vorig jaar februari, om precies te zijn de avond van de achttiende van die maand, overspoelde een aantal vertegenwoordigers van plaatselijke organisaties het Schiedamse plavei sel om huis aan huis het publiek een steentje aan te bieden. Dat symboli sche bouwsteentje voor de sporthal, had de prettige bijkomstigheid dat het recht kon geven op een fikse hoofdprijs, die er echter wonder bo ven wonder niet uit is gekomen. De steentjesactie werd dus op één enkele avond gevoerd. Het nadeel van deze bliksem-affaire was, dat een groot aantal huizen, zo niet com plete wijken door de jongelui werd overgeslagen. Van de 60.000 in voor raad zijnde steentjes werden er 20.000 verkocht. Dit alles onthulde de directeur van de in oprichting zijnde sporthal, de heer C. J. J. Bolmers op 'n een de zer dagen gehouden persconferentie ,,De speldjes zijn", aldus de heer Bolmers, „trouwens niet alleen voor Schiedam interessant. Buiten de aantrekkelijkheid van het speldje „an sich", bestaat er bij een aardig aantal Rotterdamse sportverenigin gen een grote interesse voor onze sporthal. Het Rotterdamse micro korfbal bijvoorbeeld, is hoofdzake lijk aangewezen op de zeer in trek zijnde en daardoor vaak bezette Energie-hal". Op dit moment is men al druk bezig de diverse verenigingen van zakjes met speldjes te voorzien. In totaal zijn dat er 17.000. En dat is echt niet zo'n overdreven optimistisch aan tal, als het wel lijkt, want speldjes zijn speldjes; en dat zegt op het ogenblik in Nederland genoeg. Ingenieus is het door de organisato ren uitgedachte systeem, waarbij de verenigingen zelf een <wond mogen Vervolg op pagina 3 Alja heeft een enorme sorte ring regenmantels in de zo moderne kleuren beige, blue, geel, rood, zwart, marine enz. Terlenka - Tergal - Trevira Egypt, poplin enz. prijzen vanaf ƒ49.50 afya Modemagazijn Broersvest 111 - Tel. 267416 Ruime parkeergelegenheid De beste beurt maakte de Korfbal vereniging Schiedam, met een ont roerende inbreng van 1000 (echte) guldens. Van deze actie, die ondanks de op brengst van 10.000 gulden toch alge meen als „matig geslaagd" werd be stempeld, hebben de organisatoren veel geleerd. Ondermeer, dat je niet zo'n uit de kluiten gewassen pro gramma kan ophangen aan één en kele avond. Invloeden als de weers gesteldheid kunnen het resultaat be nauwend drukken. Maar goed; er is dus iets nieuws uit de pet van dit vindingrijke en en thousiaste groepje gekomen. De bij na overweldigende wedloop op de speldjesmarkt heeft deze mensen geïnspireerd de 40.000 overgebleven steentjes te laten voor wat ze zijn, en de Schiedamse burger, al of niet sportminnend, te verleiden met een drietal geei-zwarte speldjes, keurig Drs. J. Houtman, fractievoorzitter van de V.V.D. in de Schiedamse ge meenteraad, heeft gisteravond de nieuwe ambtswoning van burgmees ter H. Roelfsema fors afgekraakt. Bij de behandeling van het voorstel het pand burgemeester Knappert- iaan 140 voor 95.000 gulden aan te kopen en voor 40.670 gulden nog eens extra op te knappen, merkte hij op dat het huis niet representa tief genoeg was. Als tijdelijke oplos sing kon hij het voorstel aanvaar den. Als definitieve ambtswoning was het huis „onaanvaardbaar" lichtte de heer Houtman toe. Hij en zijn soortgenoten stemden tegen het voorstel. Buiten deze concrete stok in het gemeentelijke wiel, zijn er de laat ste tijd meer stemmen opgegaan die het feit, dat de burgemeester op enkele meters afstand van een ook aan de B.K. laan wonende wethou der wat minder royaal moet gaan wonen, weinig geslaagd vinden. Mr. van Kinderen is exponent van de KVP, de burgemeester van de PvdA. Mogelijkerwijs komt binnenkort met liberaal garantielabel een nieuw huis aan de zelfde Burg. Knappertlaan als ambtswoning ter sprake. Het is hel sinds kort door de weduwe Hoek verlaten huis op de hoek B.K.-laan- Penninglaan, tegenover het Juliana- park. De koopsom van dat huis be draagt 150.000 gulden. Vrijdagavond vond in Schiedam Thom Jaspers eerste „happening" plaats. De belangstelling van de zijde van het publiek was bijzonder groot. De leidende figuren bij dit „gebeuren" waren behalve Jaspers de Amsterdamse anti-rookman Robert Grootveld, een een in Schiedam wonende Japanner, Yoshio Nakasjima. De happening die gehouden zou worden als opening van de tentoonstelling van Thom Jaspers In galarie Honger, in de Nieuw landse van Idenburgstraat moest op bevel van de politie worden afgelast. torkap. Het mannetje brult het uit. „Zuster", probeert Grootveld weer. Cees Bouw, eigenaar van de galerie hield de deur op slot, maar Yoshio Nakajima stootte met enthousiast geweld de deuren open. Binnen stond een sloop-auto, die Jaspers voor zijn actie wilde gebruiken. Het oude wrak werd snel naar buiten ge reden. Jaspers zelf liep in een witte doktersjas, met motorbri'l op, plus steriel lapje voor dee mond met gro te stappen rond het wrak. Luidkeels richtte hij beschuldigingen aan het adres van Cees Bouw. Na die inte ressante redevoering verdween het vreemd uitgedoste gezelschap weer in de galerie. Op een tafeltje stond een plastic auto mei een doodshoofd erop ge monteerd. Yoshio Nakasjima nam een ei en liet de inhoud over de kop lopen. Jaspers „licKtte een en ander toe". Ook het „nationaal monument voor de verkeersslachtoffers" moest het ontgelden. Jaspers hield het voor zich uit, en Japanner- Yoshio smeet er een tweede ei tegenaan, de uit een gespatte vloeistof liep lang zaam over het glas. Yoshio kroop nu onder het druipende monumefit door. Jaspers pakte een kleermakers buste. Op de plaats van het hoofd zat een stuur gemonteerd. „Dit is de onnozele hals", verklaarde hij. „Het kan draaien, kijk maar". De veiligverkeersman draaide aan het stuur en expliceerde. Cees. Bouw is bang voor de pers. Ik ben niet bang voor de pers. Cees Bouw wel. Cees Bouw is een floeper, een grote floe- per". Het publiek lacht. Jaspers gaat door. Hij praat als een predikant die zich tot achter in de kerk verstaanbaar moet maken. „Dit is een versnelling". Hij haalt een vreemd gevaarte naar voren. Het blijkt een voetstuk te zijn, waarop Jaspers een zuigstang van een stof zuiger gemonteerd heeft. Bovenop zit een toetertje. „Zo ga je harder", Jaspers draait de stang in het rond. „Het toeterje zegt pep-pep. Hoor maar. Nog harder, pep-pep. Lekker hard rijden. Pep-pep". Dan pakt Yos hio de buste, en begint er met ge weld aan te rukken. Plotseling valt Jaspers op de grond en raakt in een heftig gevecht gewikkeld met Yos hio. „Zuster, zuster", roept Groot veld. Er komt geen zuster, maar het gevecht houdt op. Yoshio gaat ver der met het kapotmaken van de romp. „Wat doet Yoshio", vraagt Jaspers. Yoshio an twoordit zoiets als „Toemia, toemia, toemia!" Als heel de buste in flarden is volgt er weer een gevecht. „Zuster, zuster", schreeuwt Jasper Grootveld weer. Yoshio trekt dan zijn overhemd uit. Hij staat nu in een damesbadpak. Plotseling rent hij naar buiten, en begint op de auto te slaan. Hij klimt erop en slaat weer enkele barbaarse kreten uit. De auto wordt weer naar binnen gereden. Dan kreet Jaspers iets. „Kijk eens wat ik hier heb. Het is een fles, een lege drankfles. Hij hoort bij de auto. Lekker drinkie- drinkie. En dan rijden. Lekker hard Dat vreet zeven mensenlevens per dag". Ineens springt er een klein mannetje naar voren. Hij heeft een grote bril op. Een petje staat op zijn borstelige haar. Hij begint wild rond de motorkap van de wagen de dan sen. Hij maakt het geluid van een babij die de fles niet krijgt. Groot veld werpt het kereltje op de mo- De aandacht van het publiek wordt weer getrokken door Yoshio die be zig is een kabel uit de auto te trek ken. „Moet dan nou kapot?" Dat vraagt Jaspers zich nu werkelijk af. Iedereen denkt na. Er komt een zak met rode waterverf binnen. Erachter loopt Yoshio. Hij slaat de zak kapot op de auto. De rode verf spat in het rond. Yoshio trekt dan zijn zwem pak uit. Hij heeft nu alleen nog een piep-klein zwart „iets" aan. Brul lend stort de kleine Japanner zich weer op de auto. Cees Bouw belt de politie. Yoshio rent naar buiten. Schokkend kruipt hij door de Van Idenburgstraat. Vanuit de galerie klinkt het geluid van brekend glas. Yoshio trekt een wat ordentelijker broek aan. „Het is afgelopen", brult Jaspers. Bouw doet de deuren dicht. Jaspers komt aanrennen. „Mijn monument", snauwt hij Bouw toe. Met het vreemde geval onder zijn arm gaat hij weg. Yoshio aan zijn zij, nage staard door circa 100 verbijsterde mensen.J.D. Bovenstaand relaas van een zg. „Happening" hebben wij in extenso weergegeven, opdat de lezer zich een zo zelf standig mogelijk oor deel over genoemde ac tiviteit kan vormen. Gaarne stellen wij onze lezersrubriek ter be schikking aan hen, die bereid zijn hun oordeel over het vrijdag jl. ge passeerde aan onze krant toe te vertrou wen. REDACTIE Dit weekeinde heeft een Kethel- se huisvrouw de schrik van haar leven gehad. Zaterdag kocht zij bij een bakkerij-filiaal in Kethel een forse zak met bis- kwie, welke voor een aardig ge deelte die zelfde dag nog in de magen van de gezinsleden ver dwenen. De zondagmorgen daarop propte de zoon des hui zes enthousiast zijn zakken vol met de resterende kaakjes. Op tafel bleven nog twee biskwiet- jes, die hij niet meer mee kon nemen, liggen. Even later zag mevrouw Zwanenburg tot haar schrik dat in de twee kaakjes glasscherven zaten ingebakken. De scherven, ongeveer een centime- teer tot anderhalve centimeter groot en een mill meter dik, waren van een soort matglas. Het bedrijf van Van der Meer en Schoep, waar de versnapering was gekocht, werd zondagavond op de hoogte gesteld. Men kon nog niet vaststellen van welke van de fabrie ken die dit bedrijf van biskwie voor zien de glaskoekjes afkomstig wa ren. Het glas moet na het zeven van het deeg in de grondstof zijn ge raakt. De herkomst van het glas is ook nog onduidelijk.

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 1