OL COMMENTAAR Cjeóprel? met: In het „Mekka der Indische zaligheden Schiedamse vliegers uit St. Denis Geerink bij Schiecarton gehuldigd ORANJE Stad s bi ad J. J. de Kaper Beste Schiedammers Snel Dank VESTER VERKOOPSTER Bossers Textiel GARAGE LOKKERBOL Fred Sam well medische zondagdienst SPELDJESACTIE INKOOP OUD-GOUD GEVRAAGD Gevraagd 2e MONTEUR H. T. GAN AFWEZIG GEEN SPREEKUREN VOOR ALLE PHILIPS- ARTIKELEN NAAR Vraagbaak Café „Oud Holland" Tel. 26.95.63 PASSAGE Theater Schiedam DE GELE ROLLS ROYCE VAN a DINSDAG 25 MEI 1965 WFT MIF' iWF curfoi Vervolg van pagina 1 uitkiezen waarop het hun schikt de huizen langs te gaan. Iedere vereniging heeft een van de wijken, waarin Schiedam voor deze grootscheepse operatie is verdeeld, toegewezen gekregen. Propaganda zal Schiedam visueel (marsen) en groot tot klein pogen te vermurwen de portemonnee in de week van 31 mei tot 5 juni open te klappen om een enkele gulden te verwisselen te gen een speldje, met de beeltenis van de sporthal, tennisracket en korf plus bal, alle ter verduidelij king voor wélk schoon doel, nog eens met de woorden „sporthal Schie dam" in zwart op geel (Schiedam- se kleuren) verduidelijkt. Inmiddels gaat het zo gezegd „lek ker" met de sporthal. Bij de firma Krayema is reeds een groot gedeelte van de stalen binten waaruit het karkas van het sportpaleis zal wor den opgetrokken schoongemaakt en gemenied. Het zelfde zal nogmaals gebeuren met een door deze firma belangeloos ter beschikking gestelde spuitinstallatie op de plaats van de sporthal zelf. Van de Rotterdamse firma Hijmo N.V. heeft men gratis een takelwa gen in gebruik waarmee de direc teur van de sporthal i.o. C. Bolmers zes weken lang zijn behendigheid en technisch vernuft zal kunnen toet sen bij het hijsen en verleggen van de stalen gedeelten op het werkter rein bij de Sport (hal?) brug. Het gebouw zal door de constructie specialisten van Hijmo in elkaar worden gezet. Dankbaarheid betuigde de heer Bol mers tot slot aan de Schiedamse afdeling van het Nederlandse Roo- de Kruis, welke een twee weken du rende collecte-actie, die de sporthal inzameling met de tweede week zou overlappen (en daardoor onmoge lijk maken) bereidwillig inschrom- pelde tot één week. Verwacht wordt, dat deze speldjes- actie een onverdeeld succes gaat worden, die het toch echt niet zo slechte resultaat van de historische steentjesactie met stevige getallen zal overtroeven. Zilver "n juwelen De hoogste waarde knigt l) bij: HOOGSTRAAT 9 TEL. 268615 Kantoor: Broersveld 124 Schiedam Telefoon 268443 tot 7 uur 's avonds Lange Nieuwstraat 227 telefoon 269604 Tandarts Specialist Mondheelkunde Gemeente Ziekenhuis van 27 mei tot 14 juni Spreekuur wordt waargeno men. Dierenarts JAN STEENSTRAAT 39 TEL. 268234 a.s. donderdag 27 mei Twee vorige verhaaltjes voor het Stadsblad liggen ergens op de zeebodem of tussen de riffen. De goevernementsboot die zijn over- zese post meenam, voer in het donker tegen een rif op. Ook al niet erg. Kunnen de haaien postzegels gaan sparen. En bovendien, we hebben nog genoeg riffen over. U ziet, jullie hebben voor niets op mij zitten mopperen. Otn U gerust te stellen: Manivovo bestaat nog. V zult het niet op de kaart vinden, maar het is er. Het leeft, het groeit. Manivovo is nog steeds Manivovo. Wel een zaam en afgelegen, maar dat hoort erbij, anders zou Manivovo geen Manivovo meer zijn. Een droge en saaie boel dus, zegt U. Och, het is wel eens saai en taai, maar droog Het jaar is vier maanden oud en we hebben al 5142 inches regen te verwerken gekregen. En vergeet niet, het regenseizoen begint pas in mei, juni. Had U niet gedacht, eh? EK? Bijgevolg gaat Manivovo veel weg hebben van een Hollands polderlandschap. Hier en daar en rondom de hele missiepost moeten kanaaltjes en greppeltjes en geultjes gegraven worden om het overtollige water af te laten vloeien. Niet zo maar lukraak graven. Nee, eerst zetten we stokken uit om de richting aan te geven en dan krijgen we keurig rechte kanaaltjes. (Ook hebben we al drie bruggetjes). Een paar weken terug was er een landbouwkundige hier om naar mijn cocosnoten-aanplant te kijken. Hij brak zijn benen haast over mijn kanaaltjes. „Je kan wel zien, dat hier een Hollander de leiding heeft". Ik maar gnuiven natuurlijk. (Kunt IJ ook gnui ven?) Ook zijn we bezig om een aanlegsteiger te maken voor kano's en roeiboten. Kunt U in de toekomst met droge voeten en zcmder moddertenen aan land komen. Immers, mijn „kustlijn" hier in de laguun bestaat uit mangroves (steltwortelbomen) en aangeslibde modder. Met hoog tij kunnen we helemaal binnen- peddelen, maar met laag tij kom je met je kano vast te zitten in de prut. Dus een aanlegsteiger maken. Met stukken rots, stenen en rif. We hebben een vlot gebouwd uit lichte stammetjes en voeren daarmee de stenen aan. Bij hoog tij stenen aanbrengen, bij laag tij de steiger bouwen. Zo modderen wij maar door. Want modderig en baggerig is het wel. Altijd even uitkijken voor een pijlstaartrog natuurlijk, want het venijn ligt in de staart, en een toegediende prik is uiterst pijnlijk en dus bepaald vervelend. Tussen de bedrijven door geef ik klas aan een 30 kroeskoppen, prik ik er lustig op los met mijn injectienaald, wikkel verband en pleisters om vingers, tenen, armen en benen. Ik speel dus zo'n beetje voor medicijnman. Eergisteren kwam ik thuis. Was er twee dagen op uit geweest om een stervende te bezoeken. (Tussen twee haakjes, toen ik in zijn dorp aankwam, was hij al dood en be graven.) Goed, ik kwam dus thuis. Voelde mij miserabel, en koud en kil en rillerig. Vies vuil regenweer en een stormwindje. Ik dacht, gauw even een kattewasje, wat eten en dan languit in mijn luie stoel. Maar daar kwam niets van in. Een van mijn man nen had die morgen met een bijltje in zijn voet gekapt. Een snee 5 duim lang en een goede iy2 duim diep. Toen maar van een rechts een averechts gedaan, met daarna een doekje tegen het bloeden. Ja, lachen kun je hier wel. Dit is Leven in Manivovo. Schooltje, aanlegsteiger, kanaaltjes, pilletjes en spuitjes, dorps- bezoek. Saai in Manivovo Durf dat nog eens te zeggen Groetjes. Pater Theo Koning, Schiedammer. Met veel plezier ontving ik voor IJ allemaal deze interessante, geestige brief uit Manivovo. Ik laat hem graag voor U afdrukken en echt niet alleen omdat het mij een avond „stukkie voor Nieuwe Stadsblad" bespaart. SEBASTIAAN Hij is nog heel jong, de eigenaar van „Toko Baroe" in de Boterstraat, maar de gok, die hij waagde om zich geheel aan deze zaak ,waar letter lijk van alles te koop is voor het be reiden van de rijsttafel met aanver wante spijzen, is 'n góede geweest... Dezer dagen bestond deze zaak drie jaar. Geen jubileum, geen bloemen! Wel voor een huisvrouw een reden om hier iets over te schrijven, want Fred Samwell (in Semarang gebo ren) heeft hart voor zijn zaak. Waarschijnlijk, omdat hij slechts eenmaal in de week aan een Hol landse maaltijd de voorkeur geeft. Omdat het Hollandse eten vaak een zijdig is... Iedere oud-Indischgast ként deze zaak. En iedereen geeft dit aan zijn kennissen door. Dat smeedt een hechte band. Daarom bezoekt men ook graag de avondjes van de Sa menwerkende Gerepatrieerden in Schiedam. Iedereen is daar van harte welkom. Een bestuur kent men daar niet, dus men kan er ook geen lid van worden. Alleen maar een praatje met die of gene maken en dan worden vanzelf de herinnerin gen aan die Indische jaren weer op gehaald. Het is er altijd gezellig, men krijgt de gelegenheid in de pauze van zalige lekkernijen (door de da mes zelf klaargemaakt) te smullen. En... er is altijd muziek en gelegen heid voor een dansje! Maar ik dwaal lelijk af ...Voor de oorlog at men in Schiedam niet vaak Indisch of Chinees eten. Na de oor log, toen zoveel jonge mannen naar Indonesië trokken, is dat wel ver anderd. 't Is natuurlijk makkelijk om ergens te gaan eten. Maar u heeft enorm veel voldoening, als u zélf eens nassi goreng klaar maakt .Op de allereenvoudigste wijze: de rijst goed wassen. Net zolang todat het water helder is..." Och, waarom koopt u dat handige boekje niet „Oosterse gerechten" in de serie „Weten en Kunnen" van mevrouw E. Nakken-Rövekamp. Het ligt bij de eigenaar van deze Toko op de toon bank en voor die 2.75 heeft u er jaren plezier van... verschikkelijk moeilijk. Dat is het natuurlijk niet, als u maar precies doet, wat of er in dat boekje staat. Tenslotte zeurt uw man al maanden om iets lekkers, nassi goreng, bami, rijsttafel met allerlei heerlijke ding- sigheidjes... Maar u durft dit niet aan. U vindt al die lif-lafjes zalig, maar 't zélf allemaal klaarmaken...? Onnodige zorg, want Fred Samwell is uw voortreffelijke vraagbaak. Hij heeft overal verstand van (wat een enorme bofferd, die verloofde van hem!) en zal u graag van advies dienen. Hij is bijzonder trots op het feit, dat hij sinds kort verse groen te-soorten en vruchten uit Suriname per vliegtuig toegestuurd krijgt. Wat een belevenis na zoveel jaren weer een djeroek Bali te zien en straks mangga te kunnen eten. Inktvis in blik...! Het Horeoa-bedrijf in onze stad be trekt veel saté van hem. Maar ook andere ingrediënten. Heel graag zou Fred Samwell het keukentje bij de zaak willen trekken. Heel graag zou hij ook willen trouwen. Als er maar ergens inwoning voor hem was...! Nu wordt eerdaags „Toko Baroe" een ietsje ruimer gemaakt door de etalage te versmallen. Maar ondanks het feit, dat er maar heel weinig ruimte is loopt de zaak best. VAN C. RISSEEUW De zaak met sfeer Hoogstraat 124, Telef. 269781 Dinsdags gesloten Misschien trekt u nu een doodon- gelukkig gezicht, 't Lijkt allemaal zo - Donderdag 27-5 t.m. WoensdagAVOND 2-6-'65 SHIRLEY MacLAINE REX HARRISON INGRID BERMAN e.v.a. (The yellow Rolls Royce) Regie ANTHONY ASQUITH M.G.M. PANAVISION METROCOLOR 14 jaar Dag. 2 en 8.15 uur; Hemelvaartsdag, Zaterdag en Zondag 2 4.15 7 9.15 uur VOOR IEDERFEKI De Schiedamse duivensporlvereni- ging ,,De Vrijheid" heeft met .vijf honderd duiven deelgenomen aan een wedvlucht vanuit St. Denis. De ze plaats ligt op ruim 360 km af stand van Schiedam. De resultaten waren: 1-7- J. v.d. Ent; 2-L. Wijnen; 3-5-Th. Willems; 4-16-J. Doejaarden; 6-F. Wijzenbroek; 8-C. Rigters; 9- A. v. Limborg; 10-13-P. Verlinde; 11- G. Barzilay; 12-M. v.d. Steen; 14-J. Ka- zenbroot; 15-M. Rutters; 17-23-W. v. d. Windt; 18-W. Poort; 19-L. Lems; 20-W. Winters; 21-M. Rink; 22-L. Tromp; 24-D. Bakker; 25-H. Over- heul. Vrijdagmiddag om kwart voor vijf werd in de kantine van de Schie damse Cartonnagefabriek aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan de heer J. Geerink gehuldigd we gens zijn 25-jarig werkjubileum bij de Schiecarton. De heer Geerink was oorspronkelijk halzensnijder, doch om gezond'sheidsredenen moest hij dit mooie werk beëindigen om een rustiger baan op het magazijn te aanvaarden. De jubilaris werd, in gezelschap van zijn vrouw en zoon, toegesproken door de directeur, de heer Th. Janssen, een vertegenwoor diger van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel. Hij ontving een getuigschrift met insigne en een ge schenk onder couvert. VOOR PHILIPS RADIO/T.V. Slijterij- en Wijnhandel Oranjestraat 10-12 Tel. 265997 U beltwij bezorgen uitsluitend voor spoedgevallen Verzorgd door de volgende doktoren op Hemelvaartsdag W. J. FRANKE B.K. laan 30, telefoon 268163 D. HOUTHUYZEN Marconistraat 93, telefoon 268516 CH. A. POLL Tuinlaan 92, telefoon 267856 APOTHEEK JANSEN Swammerdamsingel 41, telef. 264917 VOOR IEDEREEIH Een aantal artistiek georiënteerde jongelui heeft vorige week vrijdag voor aardige kopij gezorgd. Kopij is, voor u het niet mocht weten, de benaming voor al het geschrevene dat in de redactiekolommen van een krant verschijnt. Jammer genoeg is het voorval dat de verslaggevers van onze plaatselijke bladen en de correspondenten van landelijke daj^ bladen zo hevig boeide, in de ver schenen artikelen een beetje onvol ledig terecht gekomen. Waarschijn lijk heeft de zucht naar „lekker" nieuws de objectieve pen een beetje gehinderd. Er was inderdaad een happening op het programma gezet. Onder het woord „happening" kan eigenlijk alles worden verstaan. Enige eis is slechts, dat het iets „geks" is. Me nig maal vervalt men uit pure ar moede in een soort infantiele hyste rie. Er wordt dan fors met verf ge smeten; kleren worden uitgetrok ken, de omgeving wordt afgestroopt op dingen die in elkaar kunnen wor den gemept. De echte happening benaderd de vertaling van het Engelse woord echter vrij aardig. Deze activiteit zou dus een „gebeurtenis" moeten zijn, en dan in die positieve beteke nis die wij aan dit Nederlandse woord toekennen. Een happening kan dus, ondanks het vrijdag in en om Galerie Honger in de Van Iden- burgstraat vertoonde, amusant, speels en humoresk zijn. Misschien is het aardig dit nog eens bij de Schiedamse galeriehouders onder de aandacht te brengen. Het relaas van de heibel is eigenlijk als volgt: Een baardige jongeman, die zich het predikaat „veilig verkeersmagiër" toe heeft geëigend had met de hou der van de Nieuwlandse galerie af gesproken op 21 mei een expositie van zijn schilderwerken te openen met een happening. Die happening zou onder meer bestaan uit het ver nielen van een oude auto, die voor dat doel reeds enige tijd van tevo ren in de als kunstcentrum dienende garage werd neergezet. Daarbuiten zou de Magiër himself het Schie damse publiek van het evenement op de hoogte stellen door aanplak biljetten, die de mensen door de ge hele stad tevens tot een meer bezon, nen vorm van vervoer zouden moe ten bekeren. De politie, die daardoor en verder via het over de magiër in de pers gepubliceerde, aanvoelde waarop het wel eens zou kunnen uitdraaien, benaderde de galeriehouder en ver zocht hem de garage niet te openen. Alzo geschiedde, uiteraard tot ver driet van de om halfnegen arrive rende jongelui, die luidkeels van hun ongenoegen lieten blijken. Een Japanse, zich kunstenaar noemende jongeman trapte daarbij onver vaard tegen de deur van het gale- rietje, met als resultaat dat het ge zelschap toch het interieur kon be treden. Daarna verliep alles volgens het weinig spirituele plan. Men over goot zich met rode verf, reed de bin- nenstaande auto heen en weer, joel de en schreeuwde en hield dat nota- bene enige uren vol. De eerder ge noemde Japanse jongeman ont kleedde zich en wrong zich als plot seling door vele ziekten overvallen in allerlei bochten daarbij de toe schouwers van zijn geesteservarin- gen op de hoogte houdend door een hartverscheurend gekrijs en geblèr. Onderwijl moest de gearriveerde galeriehouder ervaren dat de poli tie niet van plan was zich met deze beslommeringen te bemoeien, want een telefoontje om hulp werd met de mededeling „dat er niet genoeg manschappen waren" beantwoord. (Ondanks het heugelijke feit, dat Schiedam een van de weinige ste den is die een redelijk voltallig poli tiekorps bezitKortom; de politie vond het wijselijk de jongelui maar in hun sop gaar te laten koken en hen de kans er een „lekkere rel" van te maken waarbij het element agent nu eenmaal onmisbaar is in principe te ontnemen. Dat de politie toch nog, aan het einde van de avond de semi-kunste- naars en de grote toeschouwers- schare moest bewegen onder de wol te kruipen, mag dan als illustratie dienen voor het enthousiasme waar mee dergelijke happenings worden uitgevoerd. Ook al zouden wij voor die vergane uren wel een nuttiger, en stellig geestiger tijdverdrijf we ten. Met dit soort flauwe kul is na melijk kunstenaarswereld noch bur gerij gediend.GG

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 3