I L VERF I I I I I I I Hoe lang nog koelkasten voor 258 gulden altijd goed AGENDA medische zondagdienst Bekerwedstrijd in Schiedam Schiedam heipt Bartiméus fa.de SCHIEDAM tel.69703 Moeilijke begintijd Hilversumse studio 16.90 TOPHITS van de WEEK HET ADRES VOOR RADIO en TELEVISIE G. P. v. Daalen Zn. Uitbreiden Broersveld 105 Het regent een beetje. De golven lijken op aanstormende rammen met woeste horens en witte pruiken. Door het ruitje van de stuur hut zie je in de verte een vage vlek. Af en toe verdwijnt die vlek, als het bootje waarop we zitten in het dal van weer een golf zakt. Stampend klimt de Ger-Anna dan weer tegen het water op. Na een minuut of veertig is de vage vlek een schip geworden. Op de boeg staat geen naam, en er is aan de mast geen vlag te zien. Twee hoge, witte masten rijken naar de voorbijschuivende grauwe wolken. De Ger-Anna mindert vaart, en op het grote schip dat zachtjes deint, komen enkele mensen op het dek die een welkomsgroet schreeuwen. De mannen die op de Ger-Anna staan, beantwoorden de groet met een handzwaai. Een touw vliegt door de lucht en ploft op het dek van het kleine pendelbootje. Snel grijpen enkele handen het grove touw. Langzaam komt de Ger-Anna tegen de grote boot aan. De mannen op de Ger-Anna pakken hun tassen en rijken ze de mannen aan die op het andere schip staan. Er wordt weinig gesproken. Zwijgzame bemanning Welkom op Veronica Studio aan boord Gegroet Veronica VRIJDAG 28 MEI 1965 HFT NIFIJWF STA05BI AD 13 ven van Scheveningen gepasseerd, zijn glijdt de Ger-Anna over het wa ter als een schaatser over het ijs. „Toet". Langzaam nadert de wal. Zachtjes bonst het scheepje tegen de kade op. We waren echt blij toen we die keiharde stenen weer onder onze voeten hadden. Het was een heerlijk gevoel, zo'n rustige straat met die fijne kinderhoofdjes... Maar een ervaring was het wél! \ra veel aanloop-moeilijkheden stak Veronica in april 1960 met uitzen den in zee. Moeilijkheden bleven er over. Op 19 april I960 werd het oude Veronica-schip onder Panamese vlag weggesleept uit de haven van Em- den. Meermalen was de apparatuur voor de zender in beslag genomen, maar op 21 april gingen toch de eer ste klanken de lucht in. Het geluid was nog heel ijl. Storingen waren nog aan de orde van de dag. Er werd in die begintijd voortdu rend gesleuteld aan de zender, om deze zo sterk mogelijk te krijgen. De modulatie was in het begin 100%, hetgeen de kwaliteit van de uitzen dingen niet ten goede kwam. Tegen woordig is dat teruggebracht tot de helft. Tot in de achterhoek en Lim burg is Veronica nu te horen. Een andere moeilijkheid was in het be gin de pendelboot. Andere proble men doken op. Op het schip was eleotricitiet nodig. Daarvoor waren generatoren aan boord, maar die ge neratoren lopen op olie. Verder moet er steeds vers drink water voor handen zijn, en natuur lijk ook banden. Wanneer het rustig weer is lossen deze problemen zich allemaal vanzelf wel op, maar wan neer het stormt, wordt het moei lijker. Het is dan voor de pendelboot on mogelijk om langszij te komen. De stuurman van de Ger-Anna vertelde ons: ,Als het stormt, dan blijven we een flinik eind uit de buurt van de boot. Om dan toch de banden en de proviand aan boord te krijgen span nen we een touw tussen de Ger-An na en de Veronica. Langs die lijn gaan dan de spullen naar het schip. De bemanning wordt dan niet afge lost, want dat zou te gevaarlijk zijn. Ze blijven zolang aan boord tot het weer wat beter is. Dan gaan we ze even apart ophalen". Op twee manieren kun je bij Radio Veronica komen. Vanuit de haven van Scheveningen is het veertig mi nuten varen, en vanaf het station in Hilversum is het vijf minuten lo pen. Veel mensen denken nog steeds dat de programma's van Veronica „live" van boord komen, maar dat is beslist niet zo. In Engeland is de ze manier wel bekend, we denken aan Radio London en Radio Caro line, maar bij Radio Veronica houdt men het bij bandopnamen. De programma's worden opgenomen in een prachtige studio, gelegen aan de Zeedijk, een smal straatje in het centrum van Hilversum, niet ver van de KRO-studio. Een vrijstaand huisje (vroeger woonde er een be grafenis-ondernemer) is omge bouwd tot een prachtige studio, met vier spreekcellen en een uitpuilende discotheek. We waren al eens eer der in een studio geweest van een van de Hilversummen (bedankt Joost!), maar toen we in de studio van Veronica kwamen konden we onze ogen haast niet geloven. Omroepers en technici rennen trap op en trap af, al dan niet verge zeld van een stapel platen of een arm bandjes. Uit vier spreekcellen tegelijkertijd schettert de muziek. Beneden zitten Tineke en Joost in „uit de koers", terwijl boven Chiel Montagne de juke-box gaande houdt. Een cel verder zit Cees van Zijtveld in de knoop met de „Bum ble Bee" van „The Searchers". Jan van Veen probeert hoe hij het best „Coldfinger" van Shirley Bassey kan aankondigen. Op het kantoor typt Marianne brieven, en kijkt mijnheer de Wit op een gekleurd klapbord. Volgende keer in aflevering twee: In gesprek met programma-lei der Joost de Draayer. HISTOR 1 juni: Arcade 20.00 uur: Aquarium- en terr.ver. „Natuurgenot in huis": Kontakt- avond. 2 juni: Huishoud- en Industrieschool voor Schiedam en Omstreken 14.30 en 19.00 uur: Openbare lessen. 3 juni: Chr. Soc. Belangen 20.00 uur: Werkende Jeugd: Kontaktavond. Huishoud- en Industrieschool voor Schiedam en Omstreken 14.30 en 19.00. uur: Openbare lessen. 4 juni: Musis Sacrum 20.00 uur: Pers. Ver. „Veveo": Feestavond. 5 juni: Tivoli 20.30 uur: S.J.S. Guillaume: Dansavond. Stedelijk Museum De Wereld Tentoonstelling: „Mensen op Weg". Galerie Wiegman Carla Kaper, applicaties. Galerie CCC In Rest. „In de gouwe geit": expositie van B. Suringh. Galerie Punt Vier Jan van Dijk, plastieken. I Speciale aanbieding TRANSISTOR-RADIO's, vanaf AUTO-RADIO compl. met antenne, vanaf 85. „VANAVOND OM KWART I OVER ZES BEN IK VRIJ" I Gez. door Willeke Alberti 3.95 „GOLDFINGER" Gez. door Shirley Bassey 3.95 I „KING OF THE ROAD", Gez. door Roger Miller 3.95 Sinds 1900 ROTTERDAMSEDIJK 252, Telefoon 268807 Vlaardingen, Telefoon 5006, Korte Hoogstraat 16, Goudse Singel Rotterdam, Tel. uitsluitend voor spoedgevallen Verzorgd door de volgende dok toren vanaf zaterdagmiddag 12 uur: J. MOKKENSTORM Gr. Florisstraat 75, telefoon 264098 G. PET Tuinlaan 38, telefoon 266898 G. W. ORMEL Schoolstraat 5, telefoon 264244 APOTHEEK NIEUWLAND Dr. Wibautplein 17, telefoon 267532 A.s. Zondag om half drie zal op het Harga-terrein de Bekerduels trijd worden gevoerd tussen DEMOS en CELERITAS. DEMOS wacht de taak deze bekerwedstrijd om te zetten in winst, ongetwijfeld zullen wij een interessante wedstrijd gaan zien. Schiedam.- In samenwerking met de Schiedamse Middenstands Centrale houdt het C.J.V. Schiedam als plaat selijk actiecomité een inzameling voor het christelijk Instituut voor blinden en slechtzienden „Barti méus" te Zeist. Bartiméus bestaat dit jaar 50 jaar. Het actiecomité hoopt met deze ac tie geld in het laadje te brengen, op dat het Zeister tehuis haar werk zaamheden kan uitbreiden over de tientallen patiënten die op de wacht lijst staan. In de Schiedamse winkels zijn op vallende, kartonnen doosjes ge plaatst, waarin het kopend publiek geld kan doen. In de maand sep tember zullen de doosjes worden op gehaald. SHOWROOMS» SCHIEDAM, Parkw«9 201-205» VLAARDINGEN, God. Btersloot 37 1.1.(0101 264500 (Advertentie I.M.) SCHIEDAM. Als enig juist antwoord op deze vraag kunnen wij u mede delen: Zolang de voorraad koelkasten van deze opzienbarende aanbieding strekt. Hierbij liggen de kansen voor de eerst-komende uiteraard het meest gunstig. Dankzij een grote inkoop van merk- koelkasten is het Van Zwol moge lijk gemaakt deze koelkasten, uit sluitend onder eigen naam, van 318.voor slechts 258.in de handel te brengen. U kunt nu dus ook voor een goedkope koelkast bij de erkende vakhandel terecht. Om in het bezit te komen van zo'n koelkast behoeft u nu geen punten of bonnen meer te sparen. U geniet bij aanschaf bovendien de volledige Van Zwol service. KWALITEIT. Nu zult u misschien denken dat de kwaliteit dan wel niet zo best zal zijn. Niets is echter minder waar. Het betreft hier immers een koel kast waarvan de normale winkel prijs 318.— bedraagt. De voor delige prijs is hier alleen het gevolg van een subtiel gevoerd inkoop- beleid. Nimmer zou bovendien Van Zwol zijn (goede) naam verbinden aan een artikel, waarvan de deugdelijk heid niet eerst bewezen was. KOOPJE. Deze volwaardige 130 liter Van Zwol koelkast met groentelade voor slechts 258.is een koopje dat het bekijken altijd waard is. U kunt deze koelkast ook telefo nisch bestellen en wel onder num mer 26.95.48 of 26.75.38 bij: Van Zwol, Rotterdamsedijk 445447, Schiedam. De mannen op het schip zijn niet erg spraakzaam. Ze maken wat schampere opmerkingen, maar blij ven verder bij hun bandjes. De kok is spraakzamer. Hij huist op het achterschip. In zijn keuken staat een groot fornuis waarop een pan met soep pruttelt. Overheerlijke soep. „Ook een beetje", vraagt hij en giet het gele vocht in een kom. De soep en de steeds doorgaande deining heeft nu merkbare invloed op de maag. Voor, achter, links rechts. Steeds gaat dat door. Het monotone gezoem van de generatoren werkt ook al niet gunstig op onze algehele toestand. Na de tassen volgen enkele kratten melk en bier, en verder een aantal dozen met levensmiddelen. Dan stap pen z i die op het kleine bootje ston den, over op het grote schip. Als je overstapt klotst een vijandige zee onder je. „Bezoekers?" vraagt een man in een overall. Je loopt nog wat onwennig over het dek. „Ga maar naar beneden", zegt de overall weer. Via een onhandig trappetje komen we in een brede gang. Aan beide kanten zijn hutten. Het ziet er alle maal piekfijn uit. Aan een wand han gen enkele tekeningen van het schip waarop we zijn. „Norderney" staat er op die tekeningen, maar U zult het schip beter kennen onder de naam Veronia II. Vanuit een kamer aan het eind van de gang komt mu ziek, ondersteund door een zwaar gebrom. We lopen de gang door, en komen via een klein trapje in de technische ruimte van het schip. In een draaistoel zit een jongeman tussen vier bandrecorders en een schakelbord. Op een groen schennp- je schieten lichtflitjes van links naar rechts. Wijzertjes bewegen koortsachtig heen en weer, en op een bandrecorder loopt een band voorbij de weergavekop. Voor de man op de stoel hangen twee klok ken. Radio-tijd, Radio Veronicatijd. Ieder uur drukt de man op de stoel r-n een knopje en scherpt er een otoontje door de ruimte: het tijd- i. Dan begint een nieuwe band draaien. Mooie dames kijken toe 'les goed draait. Achter een ruit- taan enkele glimmende kasten. is de zender van Veronica, ntig kilowatt. Wat het betekent it U in Uw eigen huiskamer be- rdelen, wanneer U Uw toestel af stemt op 192 meteer. We gaan nog even terug naar de af- draai-ruimte. „Zeeziek?" vraagt de afdraaier. „Beetje", zo kan niet uit blijven. „Nou is het toch bladstil hoor. Moet je het hier meemaken als het stormt. Je kan dan haast niet blijven staan, nee, dit heeft echt niet veel te betekenen nu". Het vertrek is bijna daar. De olie is overgenomen. De Ger-Anna toe tert om af te steken. De mannen nemen afscheid van elkaar. Voor drie dagen zijn ze weer aangewezen op water, lucht, water en lucht. Over drie dagen komt de Ger-Anna we derom langs. Met „verse" mannen, en verse levensmiddelen. „Spring!" Plof. We staan weer op de Ger-Anna. De andere passagiers volgen ook. De kok gaat eveneens mee terug. Het touw wordt losgemaakt. „Toet" maant de fluit van de Ger-Anna tot spoed aan. En op het dek van de Veronica zwaaien de achterblijven- den. Het is een vreemde gebeurtenis ge worden. dit tochtje naar een stuk je Hollands buitengaats, buiten de territoriale wateren. Toch was het heel fascinerend, ondanks het vreemde rommelige gevoel in de maag. Als we de pieren van de ha-

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 13