Het n ieu we Vluchtelingen bouwden een bloeiend Schiedams bedrijf nijverheid Nederland Thüringse kwam naar Ale wij ii «Ie Groot is niet meer £g pïettig wenken fcfde Schledamsche Cartonnagefabriek VADER EN ZOON DRIJVEN FABRIEK IN GLASINSTRUMENTEN IN HARTJE STAD EN MEMORIAM Hij was een groot burger van Schiedam Schiedamse NOTITIES Geslaagden voor Judo-examens Traditie Verschijnt: woensdag en vrijdag in Schiedam, Kethel en Oud-Mathenesse KANTOOR: BROERSVEST 125 - SCHIEDAM - TELEFOON 26.39.39-26.73.68 ER IS wel degelijk verschil tussen vader en zoon RoseDe eer ste is een gemoedelijke figuur, een tikkeltje aan de (gezellige), gezette kant. De zoon wat bescheidener. Maar beiden zijn bezeten van één vak: het vervaardigen van thermometers voor industrie en laboratoria. Hun bedrijf gevestigd aan de Hoogstraat nr. 194. Misschien heeft u er wel eens wat figuurtjes van glas gekocht. Dat is niet hun specifieke bezigheid meer. Alcoholmeters ZEGT HET N.I.P.O. ^ctief Zijn S.Q. '-* ZOJUIST ONTVANGEN MODIEUZE REGENMANTELS Zportiep (EN NOG GOED BETAALD OOK) tel. 260500, na 6 uur 's avonds tel. 266459 WOENSDAG 2 JUNI 1965 OPLAAG 30.150 EXEMPLAREN 16e JAARGANG No. 66 Aangesloten b(J de Nederlandse Huis-aan-Huisblad Pers OOK IN ROTTERDAM OUD-MATHENESSE HOOFDREDACTIE: P. J. HOVINGH. Inzenolermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur s avonds. Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkl 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland de Rose's aan een moderne bewer- king ervan. Die oude Huygens zal Amerika men misschien nog wel in een of ander heel oud herenhuis of mu seum vinden. Maar die moderne in teakhout, die vindt u slechts op de Hoogstraat. Ze wonen allebei tien jaar in onze stad. Ze vluchtten destijds uit een klem dorpje bij Thüringen. Ze von den in onze stad een gastvrij onder dak en een aarzelend begin in een gedeelte van een oud pand aan de Nieuwe Haven. Hermann en Günther Rose, die bizomder trots zijn op twee ingelijste documenten: de „Meister- brief" van Hermann Rose, verstrekt door de Landesfachschule fur Fein- mechanik, waarbij hij op 11 septem ber 1919 de „Meistertitel" verwierf. En dat van Günther, verstrekt door de Landeshandwerkskammer te Thüringen op 21 juni 1952 te Ilme- nau. Een van die kleine dorpjes, waarvan ieder zijn eigen industrie heeft. „Glas is bij ons een traditie", zegt Hermann Rose met een glimlach. „Mijn vader zat er ook al in. Wij maken alle soorten thermometers. Wij maken ook alle soorten instru menten voor nautische onderdelen. Instrumenten voor een wetenschap pelijk doel, maar ook voor chemi sche fabrieken en laboratoria. Pro fessor Beekman in Leipzig heeft een speciaal instrument ontworpen voor milacolair gewichtsonderzoek. De Er zijn in de hal heel oude barome ters te zien. Reparatiewerk door de Rose's verricht. Ze komen uit het gehele land vandaan. Onze gastheer maakt ons attent op een heel oude barometer. Uitgevonden door de be roemde natuurkundige Christiaan Huygens, een Nederlander. Nu, 273 jaar na die vinding werken ijkt; van het laboratorium van het Ministerie van Financiën verkrijgen ze het ijkbewijs. Günther Rose verloor in de ooriog een duim, maar kan zich toch tame lijk goed redden in het fascinerende bedrijf van zijn vader. De kleine glazen figuurtjes maken ze praktisch niet zelf meer. Daar voor ontbreekt hen de tijd. Denk u maar eens in, hoeveel uren er aan een thermometer of barometer be steed worden. Ze hebben vernuftige apparaten, o.a. een vacuum-pomp. Maar wist u, dat de schaalverdeling op het melkglas met was overtrek ken, eigenhandig met een naald in de fluorruimte wordt aangebracht? Maar iets wat bijna vanzelfsprekend is in onze stad de „Rose's" vervaar digen ook alcohol-meters. Door de douane in Amsterdam worden ze ge- Drie mensen hebben in cfit bedrijf hun boterham. Tijdens onze rond gang stelde een andere broer Rose zich aan ons voor; Carl, een ge slaagde zakenman in neonlicht in Amerika, op bezoek in Nederland. Bijtijds week hij in 1938 naar Ame rika uit. Het fascinerend bedrijf in liet hartje van onze stad. Het leek ons leuk u hierop attent te maken. Van een zeer recent onderzoek bij de Schiedamse bevolking, hetwelk zojuist is afgesloten Nederl. Inst. voor de Publieke Opinie over HET NIEUWE STADSBLAD Meer dan 95% vindt ons formaat handig, net goed. 94% leest regelmatig „Het Nieuwe Stadsblad". 93% hiervan uit de welgestelde en middenklasse. 95% uit de zgn. volksklasse. 94% jonger dan 45 jaar. 94% ouder dan 45 jaar. Meer dan 80% leest regelmatig het stads-, gemeente-, plaatselijke nieuws. Meer dan de helft leest regelmatig de rubrieken „Sebastiaan", „rand stad reportages" en „Mieke". 68% vindt de advertenties in „Het Nieuwe Stadsblad" meer nut heb ben dan in hun dagblad. 25% vindt er geen verschil in 4% in hun dagblad. 3% heeft geen dagblad. 42% bewaart „Het Nieuwe Stad»- blad" langer dan een week. Uiteraard rijn dit slechts enkele be antwoorde vragen uit de twee zeer uitgebreide rapporten (over Ieesfre- kwentie en redactie) welke over on* blad zijn uitgebracht. Wij dankende vele honderden huisvrouwen met hun gezinnen, welke hieraan zo spontaan hun medewer king verleenden! Het Nieuwe Stadsblad G. I. v. d. Klink. Vandaag is de heer Alewijn de Groot ten grave gedragen. Dat moet voor vele Schiedammers een schok zijn, want het overlijden van deze alom bekende en beminde Schie dammer is zeer onverwachts geko men. Enige weken geleden werd de heer De Groot door een hart-aanval getroffen in zijn woning (Tuinlaan 62) en naar het Gemeente-Ziêken- huis overgebracht, maar algemeen nam men aan dat hij er wel weer bovenop zou komen. Het mocht niet zo zijn. In het afgelopen weekeinde is de heer Alewijn de Groot in het ziekenhuis overleden. Hij is 69 jaar geworden. Alewijn de Groot. Wie in Schiedam kent hem niet. Zijn al even bekende oom M. C. M. de Groot, een vooruit strevende liberaal, gaf in Schiedam de stoot tot de industrialisatie en werd de oprichter van de Coöperatie D.E.S. en Drukkerij „de Eendracht". Alewijn de Groot was vanaf zijn dertigste jaar- commissaris van deze laatste bedrijfscoöperatie. Tot het laatst toe, ja zelfs nog in het zieken huis had het wel en wee van de drukkerij en van de mensen in de drukkerij zijn warme belangstelling. Want de belangstelling van de over ledene ging niet alleen uit naar de dode stof, maar yooral naar de mensen. Alewijn de Groot ging door als de rijkste man van héél Schie dam, maar weinige welgestelde men sen zijn zo eenvoudig gebleven als hij. De particulieren die Alewijn de Groot financieel geholpen heeft, zijn niet te tellen. Op de eerste plaats, omdat de goede gever er niet mee te koop liep, en voorts omdat het er zovelen zijn. de jaren heen trouw gebleven. Vele jaren was hij penningmeester van deze stichting, totdat hij twee jaar geleden „om gezondheidsredenen" deze functie moest neerleggen. Maar hij blééf in het dagelijks be stuur zitting nemen. Tot vóór enkele dagen. Op 24 mei j.l. legde hij ook deze functie neer, omdat het echt niet meer ging. Want wat de heer De Groot wilde doen, wilde hij goed doen. Veel heeft de overledene ge daan voor de Schiedamse Gemeen schap. Talloze malen sprong hij fi nancieel bij, maar dat werd nooit bekend gemaakt omdat de goede gever' anoniem wilde blijven. Alewijn de Groot was een gemeen schapsmens in de ware zin van het woord. Hij behoorde ook tot de oprichters van de Schiedamse Ge meenschap en is de S.G. ook door Alewijn de Groot is ook veertig jaar lang voorzitter geweest van de Schiedamse padvinderij. Hij zat in de raad van toezicht van de NEVAS, de Ned. Ver. tot Adoptie van Sche pen, hij behoorde tot de oplichters van de toneelgroep Utile Dulci en was lid van de Rotary Club. Hij was commissionair in spiritus, zat ook nog in de redersmaatschappij Dog ger in Vlaardingen. W.j* in pastelkleuren o.a. beige bleu geel, enz. in prijzen van: 49.50 lot *19,50 DAMES- EN MEISJES MODEMAGAZIJN BROERSVEST 111 Ruime parkeergelegenheid De heer De Groot had ook belangen bij bakkerij Vlug, hielp mee aan het tot stand komen van Schiedams mooist gelegen restaurant „Euro poort" aan de Maas en zorgde voor de verfraaiing van de Maasboule vard. Alewijn de Groot heeft ook een grote rol gespeeld bij de voorberei dingen voor de bouw van het nut bijna voltooide bejaardencentrum „Frangois Haverschmidt" van de Ned. Prot. Bond. En toch ondanks al zijn goede hoedanigheden kwam Alewijn de Groot maar zelden in de publiciteit. Hij wilde eenvoudig-weg niet. Bij praktisch aile evenementen in Schiedam was hij aanwezig, maar zelden viel zijn kleine ietwat ge zette figuur op. Het Schiedamse gemeenschapsleven verliest in Ale wijn de Groot ook een sportief fi guur, want welhaast iedere dag kon men hem de fiets met een pakje kranten op zijn bagagedrager rich ting Tuinlaan zien rijden. Schiedam heeft vandaag een goed en een groot stadgenoot op zijn laatste gang vergezeld. Het monument dat m de hal van „zijn" bejaardentehuis een ere-plaats inneemt, zal nog in lengte van dagen aan hem herinne ren. Er waren plannen om Alewijn de Groot de legpenning van de Schiedamse Gemeenschap toe te kennen. Dite ere-teken zou hem heb ben gesierd, want hij was inderdaad „een van de meest markante figu ren in onze stad" zoals burge meester mr. J. W. Peek zo treffend zei, toen hij, A. de Groot, vijf jaar geleden tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau werd benoemd. Vader Hermann Rose en zoon Günther in volle aandacht voor het werL Tien jaar geleden vestigden zij zich in onze stad. Nu hebben ze een bloeiend glasinstrumentenbe- drijf. VANAVOND 7 tot 9 uur en morgenmiddag van half 3 tot half 5 en 's avonds van 7 tot 9 bestaat de gelegenheid de openbare lessen bij te wonen die in de Huishoud Industrieschool voor Schiedam en Omstreken aan de Pr. Mauri tsstraat 9 worden ge houden. Het verkeer in Schiedam heeft deze week twee slachtoffers geëist. Gistermiddag omstreeks één uur is de 49-jarige mevrouw H. Jongebreur, die in de Voornsestraat woont, in de Nieuwe Maasstraat door een vracht auto overreden. Zij was op slag dood. Mevrouw Jongebreur, die fietste, werd door de vrachtauto in gehaald en geraakte onder de ach terwielen. Het stoffelijk overschot is naaf het Gemeente-Ziekenhuis vervoerd. 6 Maandagmiddag om één uur werd de 14-jarige Vlaardingse scho lier B. M. Tomaello op de Burg. Knappertlaan aangereden en ge dood. De jongen kwam met zijn fiets uit de Warande en zal waar schijnlijk te weinig op het verkeer dat van de richting Nieuwe Haven kwam, hebben gelet. Hij werd ge grepen door de passerende vracht auto en raakte onder de achterwie len. Ook hij was op slag dood. De Rotterdamse chauffeur van de vrachtauto, die volgens de politie geen enkele schuld heeft aan het ongeluk, was geheel overstuur. De consternatie op de r.k. Lagere Technische School „St. Jozef", waar de jongen school ging, was groot. Het stoffelijk overschot werd ver voerd naar de Dr. Noletstichting. SCHIEDAM. In de maand mei zijn de volgende leerlingen van sport school Bishoff geslaagd voor het Ju do-examen: Jeugdjudo, gele slip: Mari Bosman, Jan v. Dort, Alfred Druppers, Peter v.d. Elzen, Jan de Knegt, Hans Nes se, Jan Nouwels, Peter v.d. Ree, Freek de Roo, José Schippers, Henk Vermeulen, Peter Vermeulen, Jaap Verwey, Cor v. Ysselmuide. Oranje slip: Sander Daniëls, Ron Vermeulen. Oranje band; Emiel Mandenmaker, Martin v.d. Westen. Groene slip: Rob v.d,. Westen. Senioren, oranje band: R. Czabania. Blauwe band: de dames J. E Ider- horst, M. Immerzeel, R. Lamens.

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 1