riet nieuwe Wie opent t pand van v. d. Kor V „Even napraten" met de vice- admiraal op de „Tonijn" toptettiy wekken fy'de Schiedamsche bij Wilton-Fijenoord: Cartonnagefabriek DE STAND VAN ABC-COMPETITIE Verschijnt: woensdag en vrijdag in Schiedam, Kethel en Oud-Mathenesse Fabriekscomplex gaat 25 juni officieel open Kranig Indeling Tunnel primeur Zie vacantie-bijlage Reisbureau „SCHIEDAM" op pagina 22 Verrassing ALJA ruimt op! zie pagina 14 (EN NOG GOED BETAALD OOK) tel. 260500, na 6 uur 's avonds tel. 266459 WOENüuAo iu juiii iouj OPLAAG 30.150 EXEMPLAREN lue jAnuuHKU nu. iu Aangestoten du de Nedertanase riuis-<a<ui-nuit>bicia rer» OOK IN ROTTERDAM OUD-MATHENESSE KANTOOR: BROERSVEST 125 - SCHIEDAM - TELEFOON 26.39.39-26.73.68 HOOFDREDACTIE: P. J. HOVINGH. Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627 Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpten en 'n streek-editie voor geheel Westland tl j Vrijdag 25 juni om drie uur zal het nieuwe fabriekspand van Van der Bor geopend worden. Wie de openingshandeling zal verrichten is nog niet pre cies bekend. De heer V. d. Bor wilde wel vertellen dat er waarschijnlijk een verrassing uit de bus komt. In oktober 1962 werd de rijksgoedkeuring aangevraagd voor het bouwen van een nieuwe fabriekshal. Oktober 1964 kwam de mededeling, dat in het eerste kwartaal van 1965 de rijksgoedkeuring zou komen. De heiver gunning kwam af op 19 december 1964. In de tweede helft van januari kon worden begonnen met het fundament. Reeds in begin mei was het hele gebouw gereed. „We zijn nu 5 weken aan het inspelen, en op 1 juli weten we waar we aan toe zijn en kunnen we pas goed gaan strarten". De beschikbare ruimte op de begane grond is ingedeeld in een grote werkhal van 30 bij 24 meter, een magazijn van 2 bij 24 meier, een machinale afdeling van 6 bij 15 me ter, een expeditie-ruimle van 6 bij 15 meter, een beitserij van 6 bij 4 meter en een hoog- en laagspan- nmgsruirnte van 6 bij 4 meter. Op de eerste verdieping vinden we een was- en kleedlokaal van 6 bij 10 me ter, een kantine van 6 bij 15 meter enkele bedrijfskantoren. Door dit nieuwe gebouw is nu de totale over dekte oppervlakte van de firma v.d. Bor gekomen op ruim 1500 m2. Daarnaast is er nog 1800 m2 open terrein rondom de hallen. Boven in de nieuwe hal hangen twee grote elektrische kranen. De breed te van deze kranen is vijftien meter. Ze kunnen door middel van een drukknop-paneel bedient worden vanaf de grond. Dit is wel een hele vooruitgang met de kranen in de oude fabriekshal, waar alles met de hand moest gebeuren. Het hefver mogen van de nieuwe kranen is twee ton elk. De apparaten kunnen tot zes meter boven de grond opgeta keld worden. Het ligt in de bedoeling dat de nieu we hal uit twee werkgedeelten zal bestaan. Vandaar ook dat er reeds twee kranen zijn aangebracht. Het gedeelte van de nieuwe hal dat het dichtst bij het oude gedeelte ligt is als de centrale hal gedacht. Daar wordt in de toekomst de complete installatie afgemonteerd. De afzon derlijke onderdelen worden dan van links, rechts en achter aangevoerd. De deuren in deze oentraalgelegen hal laten een opening vrij van 10 bij 8 meter, waardoor grote stukken in zijn geheel naar de klaarliggende boten vervoerd kunnen worden. Het transport van grote apparaten ge schiedt met zolderschuiten. Het order-pakket van de firma v.d. Bor is rijk geschakeerd, al heeft het bedrijf zich speciaal toegelegd op installaties voor de petro-chemi- sche- en textiel industrie. Daarnaast worden ook installaties gefabriceerd voor waterzuivering, roestvrij stalen opslagtanks, droogtrommels, va- cuum-installatiespompleidingen, enz. Ook zal de firma v.d. Bor de bui zen leggen in de nieuwe Coentun- nel in het IJ en is er zelfs spra ke van een wereld-primeur. Bin nenkort wordt namelijk begonnen met het aanleggen van een com pleet buizenstelsel in de Velser- tunnel. Door deze buizen zal een vloeistof gespoten worden die een concentratie bevat van een reini gingsmiddel. Via de geperforeer de buizen spuit de vloeistof uit de buisgaatjes tegen de muur van de tuinnel. Zo kan deze muur bin nen een paar uur gezuiverd wor den van allerlei aanslag van uit laatgassen. Een voordeel van deze werkwijze is bijvoorbeeld het feit dat men nu geen tunnelbuis meer behoeft af te sluiten, om de mu ren met de hand schoon te maken. Over de opening zegt de heer v.d. Bor: „Ik ben geen specifiek Schie dams bedrijf. Dat wil zeggen, ik heb mijn zaak wel in Schiedam, maar mijn producten worden niet aan Schiedam geleverd. Ik heb veel meer een bedrijf van landelijke beteke nis, met daarnaast ook nog eèn gro te export, onder andere naar Colum bia en India. Omdat burgemeester Roelfsema verhinderd is te komen moet ik nu iemand zien te vinden met een meer nationale betekenis. Ik geloof dat ik zo iemand nu ge vonden heb. Als het doorgaat dan zal iedereen er van staan te kijken. Ja, dat geloof ik zeker!" Zou het Joop Geesink kunnen zijn? Een ding is echter zeker: vrijdag 25 juni even over drieën weten we precies wie de heer v.d. Bor bedoelde, want dan wordt zijn nieuwe bedrijfsruimte ge opend. Je kunt zeggen wat je wilt: Mies Bouwman is en blijft een alleraar digste vrouw. Een leuke meid, wat ons betreft en mocht u het toe vallig eens een k :er niet met ons eens zijn, dan had u er eigentijk ook bij moeten zijn. Op ons aller werf WiLon Feyenoord waar maan dagmiddag de onderzeeboot Tonijn statig te water ging, waar het water van de Nieuwe Maas schuimend als de beste champagne ruimte maakte voor de 78 meter lange sigaarvormige oorlogsbodem. Mies was op de Schiedamse werf de grote blikvangs er, maar niet de officCële-te-water-laatster, voor wie men de weinig minder char mante mevrouw M. Wieffering-Otto, de echtgenote van de secretaris generaal van defensie had aangezocht. Zij was het die de bekende doop-formule uitsprak en het lint in de nationale kleuren doorknipte ten teken dat deze vierde onderzeeboot van het zgn. „driecilinder"- type de helling kon verlaten. Ondanks dit officiële, maar over bekende ceremonieel waarbij al leen de personen wisselen was het mevrouw M. Timp-Bouwman die ,4e show" stal. Zij was hier immers als speciale gaste van de vlagofficier materieel, de vice-ad miraal P. Coot. Dezelfde die bij de te waterlating van de onder zeeboot Potvis in een doorwrocht maar wat slordig uitgesproken betoog had gerept van „schepen die zich onder water voortplan ten". En nóg weet niemand of dit louter een verspreking was of te wijten valt aan de wat badi nerende manier van spreken van deze vice-admiraal. Om een lang verhaal kort te houden, Mies Bouwman slak in haar radio programma „Even naplaten" duchtig de draak met de man die zij op de grond van zijn op de band vastgelegde uitspraak prompt tot „vieze admiraal" doopte. De vice-admiraal nam het allemaal nogal gemoedelijk op en stond er op dut Mies Bouw man dan in elk geval bij de te waterlating van de eerstvolgende onderzeeboot, in dit geval dus de Tonijn, zelf aanwezig zou zijn. Om de minimale maritieme ken nis van Mies wat te vergroten. Zogezegd, zo gebeurde en we wa ren er derhalve getuige van aan boord van de Caland, waar na de doopplechtigheid nog wat op het water werd nagepraat én geklon ken, hoe mevrouw Timp aller harten stal en hoe de vice-admi raal zich als een uiterst hoffelijk gastheer ontpopte. Even leek het er nog op, toen de vice-admiraal weer het woord nam, dat het de zelfde kant op zou gaan als bij zijn vorige speech, maar hij vol stond met het debiteren van de wetenschap dat de Tonijn vol gens zijn naslagwerk niet tot de grootste onderzeese dieren be hoort maar regelrecht van de makreelachtige familie afstamt en daar had hij kennelijk niet zo veel vat op. Hij hield zich daar om maar bij de historisch ver antwoorde verklaring, dat de Am sterdamse Admiraliteit in 1650 reeds de naam Tonijn voor een zeebodem voerde. Tevoren onderstreepte ir. O. J. v. der Vorm namens de directie van de werf, dat WF met dit schip het 153e voor de marine heeft mogen bouwen en het zal hoogst waarschijnlijk ook niet de laatste zijn. Daar moest natuurlijk op geklonken worden, want cham pagne is er niet alleen om ver morst te worden op een nieuwe scheepshuid. Daar wérd dus op geklonken, door de vice-admiraal, door de nu helemaal maritiem „in" zijnde Mies Bouwman, door mevrouw Wieffering als de (loop ster, door staatssecretaris van defensie annex marine de heer Van Es, door vlag-hoofd en wat nog meer aan marine-officieren aan boord was én door burge meester Roelfsema, die op deze Schiedamse werf hiermee voor het eerst zijn entree maakte. Enfin, het werd een klein geani meerd maritiem feestje, niet op de ranke onderzeeboot Tonijn maar op de zoveel massievere en voor dergelijke gelegenheden passender Caland. En dat alles boven de waterlijn. Bijzonder heden over de onderzeeboot zelve gaven we reeds eerder uitvoerig. En nog even dit: u moet allemaal de groeten hebben van Mies, die zich in haar rol van eregast uit stekend thuis voelde. Tussen haar en de vice-admiraal werd het in alle opzichten een uitermate ge slaagd Jlven napraten"... Na vijf weken bedrijfsvoetbal in de Alg. Bedrijfsvoetbalcompetitie ABC, zien de standen in de afdeling A, B en C er als volgt uit: Afd. A.r Helios: 6, 10; Enka: 7, 10; Total: 7, 10; Hoek: 7, 9; GZV: 7, 9; GPS: 6, 7; 0 65 7, 7; Union: 7, 7; HAV Bank: 7, 5; SCF: 7, 4; Scheffers: 7, 3; PTT: 7, 1. Afd. B.: Sandvik: 7, 13; Ter Braak: 7, 12; Enterprise: 5, 9; Standaard: 6, 9; Vegla: 6, 6; vxl. Bor: 6, 6; Mafa Boys: 6, 6; v.d. Moezel: 7, 6; Veveo: 7, 4; Coca Cola: 8, 4; Loendersloot: 6, 3; Schrijver Boys: 7, 0. Afd. C.: Helios 2: 6, 12; ETBH: 8, 12; Waldo: 7, 10; NIVA: 5, 4; Eurotax: 6, 4; GRS; 6, 2; NWW: 6, 0. De cijfers achiter de namen beteke nen respectievelijk gespeeld en aan tal punten.

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 1