11\ T E fit B E t Eenvoudige ruzie leidde tot grootscheepse rassenrellen DELFTSE INVALIDEN DAGJE UITSPELEVAREN Met m.s. Koninginneplaat Vaarplan voor 120 invaliden Vernieuwing van Uw Koopt bij onze adverteerders 7 stellen U niet tJeur. Vut wachten Een 120-tal Delftse langdurig zieken (ander woord voor chroni sche patiënten) verkeren momenteel in de zevende hemel. Omdat ze nu intens toeleven naar die dinsdag de 6e juli, waarop ze een dagje uit spelevaren gaan met het motorschip de Koninginne plaat. Ze zijn daartoe uitgenodigd door de afdeling Delft van het Rode Kruis, of beter door de Rode Kruiskolonne van deze afde ling, die reeds van zich heeft doen spreken door de zo enthousiast opgezette oud-papieractie. ~Vuto 's Nu op verschillende plaatsen in Amerika keer op keer rassen- relletjes voorkomen van dezelfde soort als gebeurd zjjn in New York, verneemt men in kringen van de Newyorkse politie en onder negerleiders, die zich bewust zijn van hun verantwoor delijkheid, een bange veronderstelling, die voorlopig nog slechts fluisterend geuit wordt. „Deze oproeren zijn niet spontaan, doch bedoeld als verkenningsacties van de „zwarte Moslims", die er naar streven de macht in handen te krijgen in de Verenigde Staten Lont in kruitvat Terreur en misdaad Gedwongen eisen WOENSDAG 16 JUNI 1965 HFT NIFIIWF STADIRI AD 9 En dank zij de opbrengst van dat oude papier (ook uw oud-papier naar we mogen aannemen) kunnen die 120 Delftse minder-validen, die zo niet aan hun bed dan toch wel aan hun huis i.e. hun invalidewagen tje gekluisterd zijn, 'straks heerlijk uit varen gaan. Uit hetgeen de heer M. C. van der Hoop ons als voorzitter van de Ro de Kruisafdeling over het vaarplan vertelde, mogen we gerust afleiden dat het ware pleziervaart wordt. Om negen uur die dag vertrekt men al, nadat allen, inclusief de staf van 25 verzorgers, zich op de Rotterdamse Spidoboot „Koninginneplaat" zullen hebben ingescheept langs de Scheepmakerij. En dan gaat het spe levaren beginnen, via Den Haag naar Leidschendam en Leiden over het Brasemermeer en via een gedeelte lijk andere route weer terug. U kunt er van op aan, dat die 120 Delftse invaliden-overigens geen liggende patiënten-zich onderweg best vermaken, en voor het spreek woordelijke natje en droogje wordt prima gezorgd, zo is op voorhand verklaard. Ze zullen niets te kort komen onderweg, hoogstens ogen om van al het moois op en om het water met volle teugen te genieten. Ook medisch zal er over hen worden gewaakt, onder leiding van de me disch leidster, de arts mevr. L. Frö- lich-Van der Gaag en de medewerk sters van de Medische Kolonme van het Rode Kruis onder leiding van de heer.S. W. van Straten, de plv.- Kolonnecommandant, die ook een oogje op de keuken- en kantine- dienst aari boord houdt. En de Henri Dunant dan, zult u mis schien vragen. Zou die niet als „oud- papierboót" voor Delft gaan varen? We schreven het al eerder, het was oorspronkelijk de bedoeling wel, maar afgezien .van de grote finan ciële konsekwenties van zo'n meer daagse tocht met het hospitaalschip van het Rode Kruis was dit ook moeilijk meer in overeenstemming te brengen met het drukbezette vaarplan van de J. Henri Dunant. „Daarvoor moet je minstens twee jaar van tevoren boeken en daarop wilden we niet wachten. Afgezien daarvan, er gaan dit jaar toch nog een achttiental Delftse chronisch zieken met de Henri Du nant mee uit varen, als onderdeel van het jaarlijkse contingent. Maar zo'n volle dag varen met zo'n flink motorschip als de Koninginneplaat (normale bezetting 240 passagiers) is ook al geweldig en als de papier actie blijft aanslaan dan willen we er in elk geval een jaarlijkse tradi tie van maken", aldus de zeer hoop volle heer Van der Hoop en een ge lijkgestemde mevrouw L. Terhorst- Waller, algemeen leidster van het Welfarewerk (die de 120 „varensge zellen" selecteerde en daarbij ook het Groene Kruissanatorium niet vergat en de heer M. B. de Vries, administrateur. fëoolfonls Want die oud-papieractie, in deze zomermaanden even stilgezet, gaat in het najaar weer lopen en men hoopt met naast de nu al ingezamel de 55.000-60.000 kg oud-papier (zeg maar ouwe kranten e.d.) een stevige basis te kunnen leggen voor dit jaarlijkse bootfonds. Waar Delft helaas nog altijd met een zeer laag collectegemiddelde uit de bus komt bij de jaarlijkse fidinzameling voor het Rode ruis hoopt men dit met deze tot nu toe zo succesvolle oud-papier actie te kunnen compenseren. Die collecte-opbrengst zou voor activi teiten als deze zeker driemaal zo hoog moeten zijn en „we zijn dan ook zwaar aan het interen", alous een bezorgde voorzitter, die aan de andere kant optimistisch ge stemd is over het verloop van de papieractie. Men hoopt blijvend op die papieren steun te mogen rekenen! Vatura Alleen al het afhuren van een boot als de Koninginneplaat kost al e -n slordige 1400 gulden en dan heeft men alleen de boot nog maar én de 120 gegadigden. Het zal dan ook niet voor dovemansoren gezegd zijn, dat het Delftse Rode Krujs ook rekent op de steun van de middenstand en het bedrijfsleven in het algemeen. Steun in natura is voor deze boot tocht met een 150 man inclusief ver zorgers niet alleen van harte wel kom maar zelfs onontbeerlijk. Hiernaast kunt u lezen wat er alle maal komt kijken bij de fourage. Nog een beroep: op de h.h. automo bilisten, die bereid zijn de invalide pleziervaarders van en naar het schip te rijden. Ze zijn, mevrouw Terhorst onderstreepte het ter de- ge, van harte welkom. U moet dan wel die dinsdagmorgen 6 juli tussen zeven en half acht be reid zijn langs de u op te geven adressen te rijden om de schepe lingen even op te halen en af te leveren bij de ligplaats langs de Scheepmakerij en ze 's avonds dan tussen zes en zeven uur weer even komen ophalen. Vrijwilligers voor dus. U zult zelden met meer genoe gen die luttele kilometers voor een andermans plezier hebben gereden! dit een uiting van door vrees aangewakkerde rassenhaat? De politie in Amerika is zich er over het alge meen goed van bewust, dat elk lid van het korps persoonlijk zulke ge voelens moet bedwingen. Het was een overwegend door bla,n- ken bewoond gedeelte van Manhattan, waar de recente relletjes zijn begon nen. Er kwamen in die tijd veel jonge zwarte teenagers omdat er een mid delbare school was opengesteld voor extra cursussen voor jongelui uit geheel New York. Alle bijzonderheden van het incident, dat de lont in het kruitvat bleek te zijn, zijn op het ogenblik nog niet bekend_ Op verzoek van president Johnson bemoeit het F.B.I. zich ermee als opsporings orgaan, maar voorlopig staan de lezin gen van zwart Harlem en die welke de politie ervan geeft, nog diametraal tegenover elkaar. De blanke huisbewaarder van een appartementsgebouw beweerde, dat hij geplaagd werd door een groepje negerjongens en -meisjes, dat voorbij kwam op weg naar school. Liet hij zich misschien wat erg snel provo ceren? In elk geval bespoot h(j de jongelui met een tuinslang. Een tafreeltje, dat men in elke stad zonder negerprobleem dagelijks kan mee maken en waarbij beide partijen lachen. Maar in Manhattan Is zoiets gevaarlijk. Vooral omdat huisbe waarder Finch riep: „Vuile negers, ik zal je eens schoon wassen!" Het groepje kinderen werd toen onmid dellijk agressief en joeg de huisbe waarder op de vlucht met flessen en deksels van vuilnisbakken. Nog altijd was er niets onherstel baars gebeurd. Op dit moment kwam echter de 36-jarige politie- luitenant Thomas Gilligan, vrij van dienst, uit een radio-winkel en zag wat er gebeurde. Hij voelde zich genoodzaakt drie pistoolschoten te lossen op de 15-jarige James Powell. Een van de drie kogels trof de jongen dodelijk. Gilligan beweerde, dat Powell hem met een verboden stiletto-mes had bedreigd nadat hij zich als politieman kenbaar had gemaakt en de teenagers had bevolen Finch met rust te laten. De jongen had geweigerd zich over te geven en reageerde niet op zijn waar schuwingsschoten. Bovendien beweerde de politie, dat ze al eerder moeite met hem hadden gehad. Een van James' vrienden verklaarde echter nadrukkelijk, dat de jongen er niet het type naar was om „slechte dingen te doen". Veel wijst daar trou wens ook op. Hij woonde als enig kind met zijn moeder, een weduwe, in een nieuw flatgebouw in de nabijgelegen wijk Bronx en hij stond bekend als een rustige leergierige jongen. Trouwens het feit, dat hij deelnam aan een vakantiecursus wijst daar ook op Gilligan, die reeds 19 maal was onderscheiden wegens verdienstelijk politiewerk, is anderzijds ook niet het type, dat men ervan moet verdenken zonder noodzaak op blanke of zwarte kinderen te schieten Doch in elk geval stroomden er in dé minuten, dat de jonge James zwaar gewond op de weg lag, honderden negerjongeren samen. Er gingen kreten op als „Dit is erger dan Mississippi!" en „Kom, Het is nog steeds onrustig in de Newyorkse negerwijk Harlem. Een negerdemonstrant werd met een schot wond in zijn been stevig aangepakt door de politie. Hij had bierflessen naar de agenten geworpen. schiet nog eens een nikker dood Vijfenzeventig politieagenten hadden twee uur nodig om de orde te her stellen en vuurden honderden waar schuwingsschoten in de lucht. De teenagers vochten terug met flessen, met vuilnisbakken en brokken cement. Het incident zette de volwassen negerbevolking van Harlem onmid dellijk in vuur en vlam. Het kwam tot demonstraties, vechtpartijen met honderden politiemannen en de wei nige winkels van blanken in zwart Harlem werden geplunderd. Geen blanke kon er zich meer vertonen. Het Engelse fotomodel Caroline Fawcet werd in haar open auto uit de vensters bekogeld met flessen en stenen en ontkwam slechts op het nippertje met een bloedende wonde aan de hals toen gehelmde politie mannen haar ontzetten. Bij dit inci dent werd een neger gedood. Onverwacht kwam dit alles niet. In het overbevolkte gedeelte van Har lem, waar de negerbevolking onder slechte omstandigheden samenwoont, broeide het reeds lang. De buitenwe reld heeft vooral aandacht voor de strijd van de Amerikaanse neger voor gelijke rechten. Maar in steden, waar de neger praktisch reeds geljjke rech ten heeft, zoals In New York, doen zich evenwel toch nog rassenproblemen voor. De slechte huisvesting en het lage ontwikkelingspeil van het meren deel van de bevolking van Harlem zijn er oorzaak van, dat de mensen er weinig verdienen en dat er veel werkeloosheid heerst. Een tijdlang uitte zich de ontevre denheid hierover in eisen van de negers tot gelijkstelling, ook bij het geven van arbeid. Sociologen stelden echter vast, dat het vooral een pro bleem is om voldoende negers op te leiden voor de beroepen, waarin een goed loon verdiend kan worden. Onder de merendeels laag ontwik kelde negerbevolking van Harlem bloeit natuurlijk ook de misdaad en het bendewezen voert er de boventoon overal waar de politie niet kan kijken. De zwarte gangster-chefs vinden bo vendien een ruime keus aan recruten onder de „teener-gags", die vooral in de ondergrondse treinen opereren en daar reizigers overvallen. Afgezien daarvan werken er onder de zwarte bevolking van Harlem ook nog gelijktijdig vele groepen en sek ten, die zich weliswaar op hoger niveau bewegen en streven naar een betere positie van de rasgenoten, maar die elkaar onderling beconcur reren en zelfs bestrijden. Zo bleek er bij de onlusten in Harlem vooral stemming gemaakt te zijn tegen het „Congres voor rassenge- lijkheid" („Core"), waarvan de leden zowel bedreigd worden door zwarte als door blanke (tegen-) demonstranten. Dat de „Zwarte Moslims" (die zeer militant zijn en naar een zwarte hegemonie streven, evenals de gevreesde „bloedbroe ders") een rol op de achtergrond spelen by deze onlusten, vermoedde men reeds De negerleiders, die de zaken ken nen en die weten wat zij doen, laten zich onder omstandigheden dikwijls „naar voren jagen" door de massa en zij zien zich als zij hun greep op nun aanhangers niet geheel willen verlie zen, gedwongen „eisen" te stellen, waarvan zij het demagogisch karakter vaak zeer goed beseffen. Tot de eisen die bij deze gelegenheid op die manier naar voren werden gebracht, behoorde bijvoorbeeld, dat de (gemengde) New yorkse politie uitsluitend zonder wa pens in Harlem zou patrouilleren. De FBI verstrekte hoofdcommissa ris Murphy intussen inlichtingen, die omschreven worden als „van het grootste belang". Insiders menen te weten, dat het hier gaat om gegevens over geheime wapendepots in neger- wijken en inlichtingen over de Zwarte Moslims, die de huidige oproeren zou den uitlokken als „generale repetitie" voor een greep naar de macht, tot welk doel zij ook de veel talrijker negers van het Zuiden trachten mee te krjjgen. De vraag, wat er gebeurt als de vlam overslaat naar het Zuiden, is dan ook een van de grootste zorgen van de overheid. (Copyright Opera Mundi). In de Newyorkse negerwijk Harlem braken bij het huis, waar het stoffe lijk overschot was opgebaard van de jonge neger, die door een politieman werd neergeschoten relletjes uit. JTwee politiemannen met gummistokken raakten in gevecht met een kleurling.

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 9