Het nieuwe Massale actie kan nog redden Uniek carillon van Grote Merk door vuile gassen vals gebeten Stichting Schiedams Carillon actief voor herstel om geld Door corrosie aangevreten 4!et hptettif webken fy'cte Schiedamsche Cartonnagefabriek TOUR DE FRANCE PLOEG MORGEN IN SCHIEDAM Pj ALJA ruimt op! Verschijnt: woensdag en vrijdag in Schiedam, Kethel en Oud-Mathenesse S stef meeder nv WARTBURG BARKAS TRABANT ISUZU Middeleeuws Herstel Uitlaatgassen 38-kloks VADERDAG GESCHENKEN-TIPS 17. d. Vlerk Zie vacantie-bijlage Reisbureau „SCHIEDAM" op pagina 22 Noodzaak Stichting ZIE PAGINA 7 VRIJDAG 18 JUNI 1965 OPLAAG 30.150 EXEMPLAREN 16e JAARGANG No. 71 Aangesloten b(J de Nederlandse Huls-aan-Huisblad Pers OOK IN ROTTERDAM OUD-MATHENESSE KANTOOR: BROERSVEST 125 - SCHIEDAM - TELEFOON 26.39.39-26.73.68 HOOFDREDACTIE: P. J. HOVlNGH. Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Centrale administratie Randstad-edities.- Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities'' geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Er zijn veel mensen op aarde, en daarmee ook vele hobbies. Je kan ze verdelen in grote en kleine, dure en goedkope, intellectuele en sim pele, culturele en zinloze, nuttige en nutteloze. Soorten in mensen, soorten in hobbies. Als er iemand is, die hartkloppingen kan krijgen van het fragile gebeier van kleine, en de zware dreunen van grote klokken; nou ja, dan is dat „fijn voor hem". Ook al wordt dat gebeier voortgebracht door een batterij min of meer antieke klokken, het carillon. Van de reactie „zal me een zorg zijn als ik er maar geen last van heb", gaan er twaalf in een dozijn. Vreugde rond carillon klanken is nog steeds een wat exclusieve pret, en dat is nu precies dat, wat een aantal mensen* duchtig dwars zit. Ook al wordt uw buurman er niet warm of koud door, ook al eet u er geen boterham meer of minder door: u gaat nu wel degelijk op het randje van uw stoel zitten wippen, want als dat carillon nu heel toeval lig in het topje van onze Grote Kerk hangt en de man die daar wel dege lijk warm en koud van wordt zich met „Blaisse" mag voorstellen, dan wordt het even anders. Welnu, met dat carillon van de Gro te- of St. Janskerk, vlak bij het stad huisplein, is het al geruime tijd mis. Het oude Klokkespel is zwaar door corrosie aangevreten en falikant ontstemd. Het ergste is dat met de kleinere klokjes, de hoge toonsoorten dus. Zij zijn door hun bescheiden groot te uiteraard het gevoeligst voor dit verweringsproces. Een groot aantal van hen is zo fors aangetast, dat de aanslag van de bijaard op die toon een aanslag op elke muzikale ge moed is: vals, een halve noot mis en niet om aan te horen. Deze, wat simpel gestelde inleiding mag u twee dingen duidelijk ma ken: A: er is iets mis met het klok kespel van de Grote Kerk en B: er zijn mensen die daar zo snel moge lijk iets aan willen doen. y? Hrw-ir tj a Door inruil verkregen 5 een gerevideerde piano 3 in gemoderniseerde S notenhouten kast. Prijs 750.— ft piano- en orgelhandel ij 's-Gravelandseweg 620 fi fr Schiedam Telefoon 263919 jj Dealer Volledige service AUTOMOBIELBEDRIJF Tel. 152066, Ludolf de longhstraat 13-19 v.m. Overschie Tel. 241748, Insulindestr. 277, Rottterdam zijn oorzaak in het weinig succesvol le herstel dat in het begin van de ze eeuw nog aan het carillon werd uitgevoerd; deels ook moet het op rekening worden geschreven van het verweren van het bronzen instru ment. Het carillon heeft een zeer lang be ven achter de rug. De oudste klok, een „laat-middeleeuwse", dateert uit het jaar 1455. Het carillon als ge heel dateert echter uit het jaar 1786. In een vroedschapsvergadering van de Stad Schiedam, gehouden op de zestiende januari van dat jaar, werd uitvoerig over een nieuw aan te schaffen klokkespel gediscus sieerd. De naam die in die vergadering viel, was die van de bekende zuidneder lander Andreas Jozef van Gheyn. De ze Leuvenaar had reeds een fikse reputatie opgebouwd op heit terrein van de klokkengieterij. In het zelfde jaar werd nog beslist: Van Gheyn kreeg de opdracht een klokkespel van 36 klokken te gie ten. Het zou moeten „accorderen" met de reeds aanwezige zwaarste klokken, waaronder de meest be jaarde, die uit 1455, welke ook nu bim-bam-beient. Toen nog het zelfde jaar de beiaard werd afgeleverd, bleek hij te bestaan uit 38 klokken. Evenals in Schoon hoven, had de gieter zich van zijn goede zijde laten zien door twee kleine klokken bij het spel cadeau te doen. Ondanks deze geste, moest de stad Schiedam nog 4.200 gulden neertel len om het carillon haar eigendom te mogen noemen. Daarbij kwamen dan nog de vrij hoge kosten van de montage; het takelwerk op zich zelf moet al een indrukwekkend aantal florijnen hebben gekost. Maar, het moet gezegd: Schiedam had daar mee dan ook een bijzonder fraai en welluidend klokkenspel gekregen. Een bijzonderheid was, dat het niet als vele andere beiaards midden in de toren was gehangen, maar in een galmgat. Dat blijkt een verstandige beslissing te zijn geweest. Het Van Gheyn-spel is nl. vrij licht van toon. Bij montage in de toren, samen met een aantal galmborden, zou een groot gedeelte van het geluid verlo ren zijn gegaan. André Lehr, beiaardkenner bij uit stek en verbonden aan de N.V. Eijs- bouts, een klokkengieterij en fabriek voor torenuurwerken, meent de oor zaak te moeten toeschrijven aan de vooral de laatste decennia ingezet te industrialisatie en ontwikkeling van de chemische (petrochemi sche) industrie. Vooral de uitlaat gassen van auto's blijken het instru ment naar het leven te gestaan. Alle 38 klokken zijn op een onrust barende manier door de bijtende Aansteker Ron san v.a. 36,50 Asbak v.a5,75 Barometer v.a19,75 Borrelglaasjes v.a. 8.75 Briefopener v.a3,75 Dasspeld v.a14.75 Gouden ring v.a36, Horloge v.a18,75 Horlogeband v.a2,50 Manchetknopen v.a.... 4,25 Sigaren- erf sigaretten pijpje v.a. 3,75 Sigaren- of sigaretten kistje v.a. Sigarettendover v.a.... Sleutelring v.a Stijlklok v.a Sschenkkurk v.a. Reisweker v.a IJsemmertjes v.a. In al deze artikelen hebben wij een veelzijdige keuze 14,50 250 2,50 135,— 5,25 11,75 f 19,75 HORLOGER JUWELIER EDELSTEENKUNOIGE F.G A. ROTTERDAMSEDIJK 241 SCHIEDAM 19 In het begin van de negentiende eeuw werden uitgebreide herstel werkzaamheden uitgevoerd aan het nu nog bestaande uurwerk en de mechanische speelinrichting. Naar men vermoedt, werd op dat moment de primitieve speeltrommel, waar mee vanuit het uurwerk de speel- hamers op de klokken werden gedi rigeerd, buiten gebruik gesteld. Dat Schiedam in een eeuw, waarin de beiaardkunst volkomen uit de gratie lag nog een dergelijk werk liet uitvoeren, mag pleiten voor de stad. Sindsdien is het echter snel achter uit gegaan met de kwaliteit van het unieke klokkespel Deels vond dat lend carillon waarvoor onze stad zich eeuwen lang zoveel heeft ge troost, verloren worden genoemd. De enige manier om dit unieke, 38 kloks carillon weer haar spranke- lijke bekoorlijkheid terug te geven is een grondige restauratie, waarbij tevens voorzieningen voor de toe komst zullen moeten worden getrof fen om herhaling zo veel mogelijk te voorkomen. Met het doel onze stad een hersteld en klankrijk carillon terug te be zorgen, heeft zich rond de viering van het 750-jarig bestaan van onze stad, in 1950, een comité gevormd, dat gelden inzamelde en contact op nam met restaurateurs. De som wel ke'het ingrijpende werk zou gaan kosten werd in die korte spanne t ij dis niet bereikt. Het comité legde haar werkzaamhe den neer, en droeg het ingezamel de geld dat het forse bedrag van tien mille uitmaakte over aan de gemeente, welke als eigenaar van de St. Janstoren de restauratie van het klokkespel zou gaan moeten re gelen. In de vorm van 'n fonds leeft het geld nog tot op vandaag de dag. Leeft, ja, want ieder jaar wordt de rente bij het totaal geschreven, zo dat het bedrag gestaag in omvang toeneemt. Op één december van het vorig jaar vond de oprichting plaats van een nieuwe groep Schiedammers die zich het lot van de unieke beiaard aantrok. Ditmaal werd het geen co mité, maar organisatie met wette lijke status. De naam van de nieuw geborene werd „Stichting Carillon Schiedam". Promotor en aanstichter tot dit al les was notaris Blaisse. Mr. Blaisse, een verwoed muziek liefhebber, kreeg eigenlijk de stimu lerende injectie toen hij toevallig in het stadhuis was. Uit de toren klonk het voorspel van het speelwerk. Op dat moment klaagde een aanwezige over de miserabele toestand waarin de beiaard zich bevond. Die 'aanwe zige was de beiaardier Cor Don. 'Kijk het is zonde, dat als je zoiets moois bij de hand hebt, je het maar laat vergaan. Als ik een antieke kast heb, die in slechte staal verkeert, zal ik hem direct laten herstellen'. Notaris Blaisse zegt het met na- (vervolg op pag. 3) gassen aangetast. Een dikke laag corrosie bedekt de Van Gheyn's. Hoe edel het klokkebrons ook mag zijn, op den duur is het niet tegen het natuurlijke verweer en de hevig verontreinigde lucht opgewassen. De aggressieve gassen hebben de Schie- damse klokken zo ernstig aange tast, dat van een nagenoeg totale ontstemming sprake is. De klank is door een zware laag corrosie welke de klokken stuk voor stuk bedekt in sterke mate geremd. Kleinere klokken, die voor de ho gere toonsoorten dus, zijn door de invretende corrosie zodanig ont stemd, dat zij soms een kwalijke toon verkeerd slaan. Zoals de situa tie momenteel is, mag het histori sche bezit van een rijk en spranke- Gisteravond is, dank zij een royale gift van de firma RYNBENDE, de Tour de France-ploeg onder leiding van Kees Pellenaars gecontracteerd voor de Wielerronde van Schiedam voor professionals. De ploeg bestaat uit: Kees Haast, Bas Maliepaard, Gerben Karsten, Jo de Roo, Henk Nijdam. Leo van Dongen, Jo de Haan, Rick Wouters, Kees van Es pen en Huub Harings. De overige Televizier-renners zijn: Bart Zoet, Dick Groeneweg, Henk Cornelisse, Jacques van der Klun- dert en Piet Damen. Voor Pellenaars is het een uitge maakte zaak, dat een van zijn ren ners in Schiedam met de hoofdprijs zal gaan strijken. Wij hadden de indruk dat hij in Jo de Roo de win naar zag. Morgen kunnen wij op het parcours Tuinlaan-Lange Nieuwstr. zien of Kees Pellenaars gelijk gaat krijgen. (EN NOG GOED BETAALD OOK) tel. 260500, na 6 uur 's avonds tel. 266459

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 1