Het nieuwe Zomerfeest startteimet^ FLITSENDE WIELERRONDE in Nederland Hobby ten toon stelling is mager van opzet Wielerronde Mr. Dr. Ir. M. M. VAN PRAAG IN DIJKZIGT OVERLEDEN Vermaard schrijver gisteren begraven 4let k ptetUg w&ckett tfcfde Schiedamsche Cartonnagefabriek Stadsblad commentaar Auteur, jurist, bouwkundige Aangesloten b(j de Nederlandse Huis-aan-Hulsblad Pere Verschijnt: woensdag en vrijdag in Schiedam, Kefhel en °"d,^al^nesse KANTOOR: BROERSVEST 11S - SCHIEDAM - THJHOON 16 39 39-26 73 63 Met de opening van de tentoonstelling „Natuur en vrije tijd j.I. vrijdagavond in de Korenbeurs, is de zomerse feestweek van de Schiedamse Gemeenschap van start gegaan. De tentoonstelling nretendeert een beeld te geven van wat er zoal door de Schiedamse verenigingen en door enkele alleen werkende hobbyisten wordt gepresteerd. Het is er echter niet helemaal uitgekomen. Er is de Korenbeurs gewoekerd met plaatsruimte, en nog zijn er bepaal de s.tukken niet geheel bezet.. Gironummer voor HERSTEL CARILLON is: „VOOR CARILLON GROTE KERK" A.s. zondag bij R.F.C. BRL - honkbaltour nooi 10.00 R.F.C.-C.T.C.; 11.15 R.C.H.-O.V.VO; 12.30 CTC-RCH; 1345 O.V.V.O.-R.F.C.; 1500 R.F.C.-R.C.H.; .SEBASTI AAN" Gistermiddag is onder grote belangstelling onze stMa rinus van Praag op de Israëlische begraafplaats aan het loepad te Rotterdamten grave gedragen. Mr. dr. ir. M. M. van Praag, had het zo gewenst. Ongewenst was het zo plotselinge verscheiden van deze zfmtemate begaafde man. Zaterdagmiddag kwam m het Rotterdams^Dij kzigt Ziekenhuis, waar hij voor een operatie:was opgenomen, een einde aan een leven van creatief en bovenal. menszijn. Als rechter Als ingenieur Als mens (EN NOG GOED BETAALD OOK tel. 260500, na 6 uur 's avonds tel. 266459 WOENSDAG 23 JUNI 1965 OPLAAG 30.ISO EXEMPLAREN OOK IN ROTTERDAM OUD MATHENESSE 16e JAARGANG No. 72 HOOFDREDACTIE- P J HOVlNGH. Inzendtermijn advertenties: d.nsdag en donderdag 6 uur s avonds. Cenua^e adm-nlatie Randstad-edities: KoornmarL, 34. Delft, telefoon 01730-23627' Taneven op aanvraag. De „Randstad-edilies" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland R ij /vnotO T* t Am i ii i «li pi—PO— ?n het middelste geedeelte staat een volière van de' Nederlandse Bona van vogelliefhebbers, afdeling Schie dam. In deze volière fladderen circa 40 vogeltjes. Een kleine Chinese Dwergkwartel en een Engelse kana rie zijn twee van de bijzonderste vogeltjes. De vogels in deze kooi zijn afkomstig van verschillende le den van de vereniging. Zaterdagmid dag troffen we bij de volière de heer M. Oonin.k aan. Hij was belast met het geven van uitleg aan de be zoekers. Vogeltjes zijn voor hem ZUCAt 13. «Ugviijvu A, T-v een echte hobby. De Chinese Dwerg- kwartel en het Mozambique Sijsje zijn van hem zelf. De vogeltjes houdt hij thuis in verschillende kooien. „Ik heb er een stuk of 15, en elke dag als ik uit mijn werk kom ben ik er mee bezig. Het is vooral veell werk in de broedtijd. Het is echt een leuke hobby ik vind. het weer eens wat anders. Ik vind het trouwens ook leuk om hier in de beurs te staan en de mensen zo wat over de vogels te vertellen Af en toe stapt de heer Oomnk de kooi om zijn vogels te voeren. Naast deze gevederde inzending is er ook een stand van de Schiedamse schildersclub van Jaap de Raat. De ze inzending is een van de interes santste. Het is soms verbluffend om te zien wat amateurs bereiken op het artistieke vlak. Er hangen in de stand van de schildersclub enkele aquarellen, pentekeningen en olie verfschilderijen. Voor de leken op schildersgebied is er altijd iemand aanwezig die de gevraagde uitleg pccft. Aan de zijkanten staan enkele aqua ria van de vereniging „Natuurge not in huis". De meeste mensen blij ven bij deze inzending het langste stilstaan. De aquaria zijn heel mooi ingedeeld. Er is gezorgd voor een soort natuurlijke opstelling van die waterplanten. Zo lijkt het net ot sommige vissen in een sloot zwem men, of weer anderen in een tropi sche rivier. En hierbij zijn leden van de vereniging aanwezig om uit leg te gevén over hetgeen hun ver eniging te bieden heeft. Een beetje afzijdig zit de Konink- liike Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde. De inzendingen van deze vereniging is bijzonder interes sant, maar de uitstalling van alles is een beetje beneden de maat. Het doet allemaal wat somber aan, en bepaalde uitschieters zijn er niet bij. Het meeste belangstelling trekt waarschijnlijk de Schiedamse sche penkoning de heer Van der Most. Hij heeft een klein gedeelte van zijn verzameling meegenomen en geelt aan iedereen die het maar horen wil de namen van zijn schelpen. Naast schelpen heeft hij overigens ook nog een prachtige verzameling postzegels meegenomen. Tijdens de Ronde van Schiedam is ons opnieuw gebleken dat het par cours niet voldoet. Het traject is te klein, en er zijn tè kort op elkaar tè veel bochten. Het enige voordeel van dit parcours is dat men het goed kan afzetten. Het is echter de moeite waard om eens met de be voegde instanties te gaan praten over een forse subsidie voor de ron de, zodat er geen toegangsprijzen behoeven te worden betaald. Men kan dan de ronde houden op het narcours aan de Honnerlage Grete- Taan en de Vlaardingerdijk De Ron de van Schiedam zal dan zeker over zichtelijker worden. Al valt de hele expositie over het geheel genomen een beetje tegen, voor natuurvrienden en andere be langstellenden is er tot en met za terdag 26 juni nog voldoende te ge nieten. Zaterdagmiddag was het voor de Schiedamse wielerfans dé dag. Langs het parcours aan de Lange Nieuw- straat en Tuinlaan repten een groot aantal wielrenners zich op dunne bandjes over het asfalt en de kin derhoofdjes. Het weer was de toe schouwers goed gezind. De renners minder. Ze zullen het flink warm gehad hebben, tijdens de 100 lange ronden durende strijd. Steeds maar bochten, steeds maar links af. En dat drie uur lang. 27-17 ten name van Spaarbank Anno 1820 te Schiedam met vermelding Er werd gestart om kwart voor drie, en rond zes uur was de laatste renner over de streep. De toeschou wers lagen heerlijk in de Plantage uitge strekt en genoten met volle teugen van de zon. De ijscoman deed goede zaken, de man met de warme pinda's minder. Kij ken was eigenlijk niet eens nodig. Een Brabantse commen tator brulde met zijn zachte „g", en zijn rollende „r" over het gehele parcours. Dan ging de bel weer Premie voor de vol gende ronde". Vele premies waren er te verdelen, of te win nen, het ligt er maar aan hoe sportief U het opvat. Er waren wel „vette" premies, van bijna 100 gulden. Daar wilden de ren ners dan wel even voor sprinten. Zelfs de kinderen kwamen er aan te pas. Met dubbeltjes en centen legden ze een premie van 25 gulden bijcl kaar. Ook was er weer het gebruikelijk mannetje met het ge bruikelijke emmertje Hij ging op de gebruikc-'.jke manier het publiek langs om de gebruike lijk „publieke premie" op te halen. Hoe dichter de klok bij zes uur kwam, hoe hoger de spanning. Twee mannen waren weggespron gen Een derde kwam erbij. Het wa ren: Bart Zoet, Piet Damen en Wim van Smirren. Deze drie namen een ronde op het peloton. Honderd ure ter voor de finish sprong Piet Da- In Blokker wordt nog steeds druk onderhandeld over de komst van de Beatles. Officieel wilde organisator Essing echter niets zeggen. Wel ver telde hij ons dat wanneer de Beat les zouden komen, het bezoek een week zou moeten duren. Van andere betrouwbare zijde vernamen wtdat de Beatles waarschijnlijk 9 en IV juli komen, en anders 16 en 11 juli. Later is niet mogelijk, omdat de Beatles dan weer in Engeland aan wezig moeten zijn bij de premiere van hun nieuwe film. Een bezoek van langer dan twee dagen was vol gens deze bron niet te verwachten. men weg. Hij trok echter Bart Zoet mee, die in een rappe sprint beslag legde op -de eerste plaats. Twee werd Piet Damen, en drie Wim van Smirren. Omringd door persfoto grafen, zenuwachtige politiemen sen en een afgunstig publiek kreeg Bart Zoet de kus van de ronde-miss. Zo kwam dan aan deze enerverende ronde een pakkend einde. Voor honkbal-minnend Schiedam zal het zeker interessant zijn te verne men dat het jaarlijks BRL tournooi, leeftijd 13-15 jaar, om de „Van Ber- kel Wisselprijs" dit jaar zal plaats vinden op zondag 27 juni a.s., ter rein Essenburgsingel, R.F.C. Tn eenhalve competitie zullen de ver- A'dam en R.F.C. Haarlem uitmaken welke vereniging voor een jaar het kostbare kleinood in ontvangst zal mogen nemen. Het programma luidt: 1615 CTC-OVVO Direct na de laatste wedstrijd vindt de prijsuitreiking plaats De toegang is vrij. A r 1lMnKAl,1nmn< lHAAP VPrSC.hi Terug van weg geweest Zie pagina 3 Velen zullen ir. van Praag kennen via zijn vele, gedegen literair-histori- sche werken met het negentiende eeuw-se Parijs als middelpunt Ande ren kennen hem als vak-publicist uit het blad Bestuurswetenschap pen; het Gemeenteblad en diverse andere periodieken. NRC-lezers heb ben vele malen artikelen van zijn hand kunnen lezen. Zo publiceerde De Nwe Rotterdamse Courant nog onlangs een soort 'honneur a depart van hem; 'n stille, wat weemoedige beschouwing over de vele romanti sche circussen die de stad Parijs in dertijd telde, waarvan er met veel meer over zijn. Hij schreef na gedegen archiefonder zoek, een boek over de „leeuw Clemenceau. Vorig jaar verscheen zijn laatste roman 'De Toneelspeler Bovenal stelde Marinus van Praag, zowel in geschrift als in persoonlijke contacten, de mens en zijn j>ersoon- lijke waarde centraal. Dat vertelde hij dan ook regelmatig: „Eerst moet je de mens - de medemens - in de andere herkennen, dan komen zijn functie, zijn houding zijn plussen en minnen pas" en ook: „Niets is boei ender, en tevens moeilijker dan de mens in alle menselijkheid te ob serveren, hem te begrijpen en te accepteren". Mr. d-r. ir. M. M. van Praag was, behalve een vermaard romancier zo- aLs zijn tiltel verraadt bovendien ju rist. In 1923 deed hij zijn candidaats, in '25 zijn doctoraal om in '32 te promoveren op een proefschrift dat getiteld was „Die Rechtsfunctionen In zijn leven lei de hem dat tot een plaatsvervangend rechterschap aan het kantongerecht aan de Lange Ha ven. Voor het éérst, toen de toen malige kanton-rechter, mr. P. Cos werd gemobiliseerd, voor het laatst nog geen jaar geleden. Ook in dit facet van zijn leven sprong M. M. van Praag boven het normale uit. Hier door zijn bezadig de, met speelse, humane humor om klede optreden en een warme be langstelling voor het verschijnsel mens in de 'beklaagde' tegenover hem. Zijn milde oordeel was een lo gische en volkomen aanvaardbare consequentie hiervan. Maar ook hiermedeis bij lange na niet alles verhaald wat Marinus van Maar ook hiermede is bij lange na Treffend is wel de opmerking van iemand: „een man die een leven in houd gaf voor drie" - hierbij dui dend op de drie éénheid mgenieur- jurist-auteur. Ingenieur dius - en dat dan als cen trale draad die door zijn vruchtbare leven liep. Op 24-jarige leeftijd stu: deerde hij af en trad in dienst bij het Ministerie van Landbouw om te werken aan de gedeeltelijke inpol dering van het waterschap Vollen hoven. Daarop maakte hij de stap naar Schiedam. Meer dan veertig jaar - was hij hier directeur van de Gemeentelijke Woningdienst. Sinds het jaar dat Marinus M. van Praag - de ingenieur in hem - naar Schiedam kwam, is de stad verdub beld. Ir. van Praag heeft hier een on-misken-baar stempel opgedrukt. Mr. dr. ir. Marinus van Praag's veel zijdigheid maakt het een haastig scribent als journalist, moeilijk zijn leven in korte, nuchtere zinnen op te tekenen. Dat zou - daar is een ie der die hem heeft gekend van door drongen - slechts mogelijk zijn met dezelfde objectieve, maar van elke kilheid gevrijwaarde blik van een hoogst intelligent wezen, die on danks de onvolkomenheid van onze gerationaliseerde, haastige maat schappij de mens met respect en liefde tegemoet trad. Onze gedachten zijn met zijn vrouw, waarmee hij nog enkele gelukkige jaren in het Prinses Wilhelminaflat voor zijn pensioen heeft kunnen ge nieten. Met dank voor de ogenblik ken waarop hij - wellicht gedwongen door het uitzicht op een twintigste eeuwse, jachtige havenindustrie - verwijlde naar de vorige eeuw, waar van hij zo duidelijk een zoon was. G.

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 1