Het nieuwe Gevolg van een peetschap. oLiederh édózlinc^en Orplieuó: cliLL rcinz en e unenaen i 4fei isptettip webben Schiedamsche Cartonnagefabriek NIEUWE NOLETVLEUGEL IN GEBRUIK GENOMEN l u ec Morgenavond koorconcert Grote Kerk 'et N.V. Ondanks de op de bon zijnde bouwerij..... v. d. Vler VRIJDAG 25 JUNI 1965 OPLAAG 30.150 EXEMPLAREN 16e JAARGANG No. 73 Aangesloten by de Nederlandse Huis-aan-Huisblad Pers OOK IN ROTTERDAM OUD MATHENESSE Verschijnt: woensdag en vrijdag in Schiedam, Kethel en Oud-Mathenesse KANTOOR: BROERSVEST 125 - SCHIEDAM - TELEFOON 26.39.39-26.73.68 Wel eens van een cultureel peet schap gehoord? Schiedam on derhoudt er een met Eszlingen, zoals men dat ook doet in uit- wisselingsverband met plaatsen in Engeland, Italië, Frankrijk en Zweden. Het Koninklijk Schiedam Mannenkoor „Or pheus" maakt zich op om zater dag in het kader van deze cul turele peetschappen een uit wisselingsconcert te geven in de Grote Kerk. Wellicht herinnert u zich nog, dat Orpheus in 1963 een concert gaf in Eszlingen, samen met het als gastheer op tredende koor Eszlinger Lieder- kranz. En daar moest natuur lijk een tegenbezoek op volgen. WARTBURG BARKAS TRABANT ISUZU Gironummer voor HERSTEL CARILLON is: „VOOR CARILLON GROTE KERK" g stef meeder nv fj DE OMEGA - SEAMASTER DE VILLE (EN NOG GOED BETAALD OOK) tel. 260500, na 6 uur 's avonds tel. 266459 HOOFDREDACTIE: P. J. HOVINGH. Inzendtermijn advertenties.-dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Centrale administratie Randstad-editïesc Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland de Die van Orpheus herinneren het zich nog als de dag van gisteren hoe of ficieel plezierig ze op het gemeen tehuis werden ontvangen en er was zelfs een „kameraadschapsavond", ons misschien wat amicaal in de oren klinken, maar gezellig was het. De „oberburgermeister,, van Eszlingen zou de oberburgermeister niet zijn geweest als hij bij die ge legenheid de wenselijkheid v. 'volks verbroedering' niet zou hebben be klemtoond, waarna hij de peetschap pen tussen Eszlingen en Schiedam in eerste instantie en die tussen ge meenten in Engeland, Frankrijk Ita lië en Zweden voorstelde. Zo gezegd zo gedaan en Orpheus, heus niet overdonderd, mocht de overbrenger Dealer Volledige service AUTOMOBIELBEDRIJF Tel. 152066, Ludolf de ionghstraat 13-19 v.m. Overschie Tel. 241748, Insullndestr. 277, Rottterdam 27-17 ten name van Spaarbank Anno 1820 te Schiedam met vermelding tt Door inruil verkregen ij 5 een eiken baby-piano in -g 2 prima staat. 8 I Prijs 1575.— piano- en orgelhandel fl tt 's-Gravelandseweg 620 g Schiedam Telefoon 263919 jj ftffKtt10c:iK8USSUKnS3||s van deze boodschap van goede wil zijn. Om een lang verhaal kort te houden, deze boodschap leidde tot de uitwisseling van jongelui tussen de beide steden en de Schiedamse Gemeenschap greep de gelegenheid aan dit contact verder uit te diepen. Het Duitse koor wordt morgenoch tend omstreeks twaalf uur ontvan gen door het gemeentebestuur en wethouder Rechtstrat Ohlsen zal namens Eszlingen het woord voeren. Zelfs afgevaardigden van de Duitse Ambassade uit Den Haag en het Duitse consulaat zullen daarbij aan wezig zijn. En 's avonds 't gezamenlijke con cert in de Grote Kerk. De Eszlin ger Liederkranz brengt in het eerste gedeelte werken van Zeiter, Nageli en Silcher ten gehore en is gewijd aan de oude Duitse en Zwitserse meesters van de koorzang. In het tweede deel van de door Eszlingen te zingen liederen komt ook „O, Bone Jesu van Lalestrina voor, af gewisseld door zang van Orpheus. Vervolgens een liederentafel van Schubert, Wolf, Mozart en Van Beet hoven, waarna bekende hedendaag se Duitse komponisten aan bod ko men en Orpheus o.m. werken van Poulenc tot klinken zal brengen. Or ganist is Jacq. P. Bekkers, dirigent van Orpheus Jos Vranken en van de Eszlinger Liederkranz Richard Schwab. Tenslotte zullen de zan gers en hun aanhang elkaar zondag nog treffen op 'n ontmoetingsavond in Arcade. „Alles is in 1965 van de bon af, behalve de bouwerij". De e verzuchting slaakte architect H. M. Kraaijvanger uit Rotterdam bij de overdracht van de nieuwe vleugel voor diagnostiek en behandeling van de Dr. Noletstich- ting te Schiedam. En ze werd geslaakt omdat ook de architect die zes jaren liggend tussen het verstrekken van de opdracht aan zijn architectenbureau en de oplevering woensdagmiddag jl. zelf ook een lange periode vond. Maar, de bouwerij is dus nog op de bon de vicaris-generaal van het bisdom Rotterdam, die er op wees, dat met de oplevering van dez nieuwe vleu gel vooral het technische gedeelte van het ziekenhuis is gebaat. We zullen echter nimmer mogen ver geten dat het er ook hier om gaat de lijdende mens te helpen bij zijn herstel en die taak beter te kunnen verrichten, zo benadrukte hij. Een stevige handdruk tussen de vi caris-generaal en de geneesheer directeur dr. Kunze bezegelde de officiële opening, waarbij ook bur gemeester H. Roelfsema en de wet houders P. van Bockhove, M. J. M. van Kinderen en W. Schooneveld aanwezig waren, inclusief vrijwel al le Schiedamse huisartsen. Blijft toch grote dankbaarheid over, dat de R.K. dr. Noletstichting, thans reeds werkend met een saf van rond 250 man, de vleugels nog wat meer kan uitslaan. Geen overbodige luxe in deze tijd, waar men anders wel licht het gevaar zou lopen in de ver drukking te komen tussen enerzijds het nieuwe Holy-ziekenhuis te Vlaar dingen en het in de naaste toekomst in gebruik te nemen Schiedamse Gemeenteziekenhuis. De nieuwe Noletvleugel kan zonder overdrijving tot de modernste van ons land worden gerekend; de T- vormige vleugel telt inclusief kelder en begane grond zes bouwlagen. De totale bouwkosten van de gehele uitbreiding zijn drie miljoen gulden. De entree ligt aan de Stadhouders laan en over de inrichting schreven we reeds eerder uitvoerig. Men zal zich herinneren dat in 1955 dus al weer tien jaar geleden, het beddenhuis aan de Stadhuoderslaan in gebruik werd genomen. Het be stuur van de Dr. Noletstichting hoopt begin volgend jaar de stoot te kun nen geven tot de bouw van een nieuwe vleugel aan de Penninglaan. Daar komen dan ook de grotere keu ken en polikliniek. Tenslotte is tus sen de Penninglaan en de Juliana van Stolberglaan nog een nieuwe kapel geprojecteerd en een mortu arium, op de plaats waar thans nog de operatieafdeling is. Architect Kraaijvanger wees er bij de overdracht van de nieuwbouw op, dat we bij de Noletstichting met etappebouw te maken hebben (het oude gebouw werd in 1928 voltooid) De voorzitter van het stichtingsbe stuur, mr. A. F. A. van Velzen aan vaardde de nieuwbouw in dank, waarbij hij met name dank zegde voor de grote maten van samenwer king tussen genoemd architecten bureau en de aannemers, de firma Remmers uit Tilburg. De officiële openingshandeling werd verricht door mgr. A. C. Schaaper, vormt in feite vier horloges in één, horloges met enkelvoudi ge functies raken uit de tijd. 1. Een robuust, waterdicht en sterk sporthorloge. 2. Een elegant, gekleed hor loge, zelfs bij officiële ge legenheden. 3. Een betrouwbaar datum horloge voor Uw dagelijks werk. 4. Een automatisch precisie- horloge, dat U nooit hoeft op te winden. Alleenverkoop voor Schiedam HORLOGER JUWELIER EDELSTEENKUNDIGE F.Q,A. ROTTERDAMSE DijK UI SCHIEDAM Jarenlang hebben met name buitenlandse dames- en sensatiebla den zich zorgen gemaakt over onze kroonprinses als vrijgezellin. 'Prinses Beartix kan de man van haar keus niet vinden', én 'Ne derlandse prinses verbergt achter glimlach haar verdriet' zijn nog maar twee koppen ufi de vele, die in de loop der jaren zijn ver schenen. Nu hebben deze bladen en intussen ook uitgebreid de Nederlandse pers weer volop reden tot schrijven. Het is zo ver: onze kroon prinses gaat zich verloven. Maandag zou het zo ver zijn en dins dag zouden we, waarschijnlijk via de t.v., de radio en 's avonds de kranten, al kennis kunnen maken met de uitverkorene van de prinses in levende lijve. Dus geen plaatje met een telelens in een kasteeltuinJammer is echter, dat blijkbaar maar zo heel weinigen er echt blij om zijn. In hun hart verheugd over het feit, dat onze Kroonprinses vrijgez-elin-af is. O ja, natuurlijk opmer kingen als: Prinses Beartix volgt de stem van haar hartwe moeten vergeven en vergetenook een prinses moet de man van haar keus kunnen trouwen (en vul zelf maar aan) worden genoeg gehoord. Maar 't klinkt allemaal zo verontschuldigend. Dat spontane 'Oranje boven, leve Margriet en Piet' zullen we nu niet horen in een andere verse, tenminste zo ziet het er nu naar uit. Laten we eerlijk zijn: iedereen is razend benieuwd. We hebben natuurlijk allemaal al over de heer Claus von Amsberg zo 't een en ander gelezen en nu gaan we volgende week hem met z'n allen zien. Als hij de innemende en vlotte man blijkt, zoals hij de mees ten van de foto's tegemoet komt, kan de afwachtende houding wellicht nog in een bepaalde vorm van enthousiasme omslaan. Maar toch: de ingezonden brieven die we dezer dagen in tal van bladen en op ons redaktiebureau tegenkwamen spreken toch wel een duidelijke taal. Opmerkingen als: 'Indien onze jongste prinses Christina nu nog met een Japanner trouwt dan is de ware Chris tenliefde tot een hoog ideaal verheven en wordt tevens de oecu menische gedachte eer aan gedaanof 'Indien mejuffrouw Beatrix van Biesterjeld in het huwelijk wenst te treden met een Duitser is dat haar privé-aangelegenheid doch als echter Prinses Beatrix van Oranje in het huwelijk treedt is dat geen privé-zaak. Haar positie brengt nu eenmaal verplichtingen mee ten aanzien van het Nederlandse volk'of 'het toekomstbeeld van duizen den feestvierende Duitsers bij een eventuele verloving of hu welijk in ons dierbaar vaderland vervult mij met afkeer' hoeven geen verdc commentaar. De vriendelijke meningen die daartegen over staan dragen toch de schaduw van een 'helaas'. Hoe wij er over denken? Wij gunnen onze 'Prinses Glimlach', zo als zij steevast in met name de buitenlandse pers wordt genoemd, van ganser harte haar geluk. Het lijkt ons echter voor een jonge vrouw (want dat is zij tenslotte) een zware opgaaf de weerstan den, die er nu al zo veelvuldig zijn, te overwinnen. Haar spon tane onbevangenheid zal een geduchte knauw krijgen en samen zal het paar zich moeten inspannen de 'barrières te nemen'. Er is moed voor nodig om het Nederlandse volk een Duitser als de uit verkorene van het hart voor te stellen, evenals er moed voor no dig zou zijn geweest dit na te laten en het verstand, alsmede het gevoel, zwaarder te laten wegen dan het geluk. De Prinses gaat het er op wagen, de blikken van het gehele Nederlandse volk op zich en vooral op haar aanstaande man gericht wetend. Het is mis schien een dooddoener, maar alleen de toekomst zal leren of de Prinses hieronder dezelfde zal blijven als de charmante spontane vrouw, die op bijgaande foto vorig jaar de Delftse Antiekbeurs opende. Laten we 't hopen. IHIIIMVIIIUIIIIIItllUIIIIIIIIIHIIinHllllllfHIIIIItlttMimtlVI IHIIIIIIIIIIIIIMIIIIimif IIIIIUIUIItllMllltlllllir

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 1