W andelingetje dooi* een oud stadsgedeelte flikari supersneltrein: 210 kilometer per uur Wie verloor zijn trouwring Japan doet het nog sneller Uw eigen tv programma Hij loopt met komkommers cUcJcéti Schiedamse NOTITIES predik beurten Hoe langer, hoe meer succes.... Drie km per minuut De A T B. RATTENVANGER VAN HAMELN V.'.IJDAG 23 JULI 1965 Komkommertijd. Op de veiling worden ze bij bergen tegelijk door gedraaid, maar de krantenschrijvers zitten ermee. En wat doe je dan? Naar de regen kijken? 't Kan interessant zijn, maar het gaat op de duur toch flink vervelen. Dan pak je je paraplu, en je gaat erop uit. Zo maar de binnenstad in. Lopend tussen kromme, sche ve, maar vooral oude huisjes. Dan sta je ineens in een klein straat je. „Roosbeek" noemt het bordje het. Links staat een huisje met één enkele deur. Meer niet. Geen raam. Niks. Een stukje verderop staat een huisje met blauwe ramen. Knalblauw. Rond het sleutelgat is het vreemde gezicht van een mannetje getekend. Je hoeft alleen maar de sleutel in zijn mond rond te draaien en de deur gaat open. Aan het eind van het straatje kijkt de statige mu seumaula hooghartig neer op de kleine huisjes. Voor het grote raam hangen de gordijnen dicht. Naast de hoog oplopende muur staat een klein, fel contrasterende garage. Produkt van moderne snelheid, tus sen het oude bewegingloze. Links van de aula zijn huisjes weg gebroken. Brokken stom steen ge ven geen antwoord op de vraag wat ze geweest zijn. Waarschijnlijk denken ze stil terug aan hun glorie tijd. Nu staan er een paar oude auto's op hun vergane grondvest. We lopen het straatje weer uit. Een vrouw hangt uit het raam. Ze geeft geen antwoord als we haar een „goede morgen" toewensen. Op de Hoogstraat is het drukker. De huis vrouwen bekijken de etalages. Op zoek naar de koopjes. Voor een café staat een vroege klant. De deur zit echter nog op slot. Dan begint het weer te stortregenen. Binnen een paar tellen is de gehele straat schoon. Alles staat in de nauwe portiekjes. Een paar volhou ders lopen door. Ze trekken zich niets van de regen aan. De regen overigens ook niet van hen. Dan val len de laatste druppeltjes... en het leven begint weer. Op de Koemarkt kijlkt de agent met zijn duimen in zijn koppel naar het voorbijraaen.de verkeer. Drie kleine kleuters blazen heftig op pas gekochte toeters. Moeder is nu al haast ten einde raad. Teruggekomen op de redaktie kij ken we of er nog post is. Misschien is er iemand die ons geen komkom mers voor citroenen wil verkopen. De brievenbus is leeg. Helemaal. En dan te weten dat er volgende week woensdag weer een krant komt. Nou ja, wie dan leeft, die dan voor de komkommers zorgt. J.D. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam, dagelijks van 8.00 17.00 uur, behalve op za terdag en zondag: autosleuteltjes in étui ring met 2 sleutels medaille; étui met 11 sleu tels; ring met 6 sleutels; zakmes; ring met 6 sleutels; 1 paar kinder schoenen; fietspomp, wieldop, Den Brinker, Van Olden- barneveldtstraat 183; kindervest, Steens, Rotterdamsedijk 204b; zak wasgoed, Broekhuizen, Huijsmans- straat 22e; zwembroek, Post Kethel; z.g. Lassie-hond, Bunnet, v. Marum- straat 20a; herdershond, Asiel, St. Anna Zusterstraat 47; 1 paar dames- handschoenen, van Ekelen, Fabristr. 3; handschoen, Bijloo, Graaf Floris- straat 52; bril, Scheenloop, Huijs- mansstraat 46; ballpoint, Voogd, Numansdorpsestraat 7a; ring met 3 sleutels, Soc. Zaken, Broersveld 140; stofbril, v.d. Brink, Nassaulaan 12a; autostep, De Jong, Nieuwesluiss.tr. 6a; autostep, Wijsbroek, Schiedam- iKviVfB Ul -■ ;v DE MAANDELIJKSE koffiezondag voor de leden van de Oud-Katholieke Kerk wordt op zon dag, 25 juli a.s. gehouden na de doopplechtigheid. U denkt dan toch aan het bekende groene busje...? ff) seweg 10; autostep, Bijlsma, Hoog straat 151, armbandje, v. Leeuwen, Donker Curtiusstr. 84; 1 muntstuk, Ammersdorfer, Afpfa. Ariënsstraat 2; trouwring, Zuidema, P. Mauitsstr. 10a; loonzakje, Coste, Grote Markt 116; dameshorloge, Kooijman, Pro veniershuis 31; damestas met 3 pas poorten, Politie Den Haag, tel. 6141- 41; een bankbiljet, De Kruif, Groe- nelaan 123a; herenhorloge, v. Nelle- hoven, P.K.O.laan 129b; 1 bankbiljet, 3 muntbiljetten, Rigters, Albert Cuypstraat 12; kentekenplaat. Vér- meer, Amperestraat 36; map met be scheiden, Wildervank, Schaperlaan 64; plastic tas met inh., Nw. Dam- laan 609; diplomatentas, Groenen- daal, Singel 125; portefeuille met paspoort, Hoofdbureau van Politie, Schiedam; herenportefeuille, Post kantoor Tuinlaan. Gereformeerde Kerk Schiedam Kerkdiensten van 25 tot en met 31 juli 1965 Oosterkerk (Rotterdamsedijk 289) Zondag v.m. 10 uur: ds. W. J. Mar kus te Wateringen; n.m. 5 uur: geen dienst. Kethel „De Ark" (Zwaluwlaan 103) Zondag v.m. 9 uur: ds. W. J. Mar kus; n.m. 2.30 uur: ds. M. C. Ker sten te IJsselmonde. Magnalia Dei Kerk Albardastr. 65) Zondag v.m. 10 uur: ds. W. A. Krij ger; n.m. 5 uur: ds. M. C. Kersten. „De Goede Haven" (Westfrankelandsedijk 1 Zondag v.m. 9 uur: ds. W. A. Krij ger; n.m. 3 uur: geen dienst. Julianakerk, Burg. Knappertlaan 29 Zondag v.m. 10 uur: ds. M. C. Ker- sten; n.m. 5 uur: ds. W. A. Krijger. Collecten: Het ene offer is bestemd voor het Bouwfonds Oosterkerk. Hervormde Gemeente Schiedam Predikbeurten voor zondag 25 juli Grote Kerk 10 uur: mej. ds. E. A. Bos; 5 uur: ds. H. F. Meijer, Maas sluis. Bethelkerk 10 uur: ds. R. H. Wis- sink; 7 uur: ds. H. F. Meijer, Maas sluis. Opstandingskerk 10 uur: dr. H. Schroten, Charlois; 7 uur: ds. C. J. van der Sluijs, Overschie. Vredeskerk 9 en 10.45 uur: ds. A. Hoffman; 7 uur: ds. W. Kolkert, Vlaardingen. Hervormde Gemeente Kethel Gebouw De Rank 8.30 uur: ds. W. Vons. Dorpskerk 7 uur: ds. W. J. Schouten, Vlaardingen. Nederl. Herv. (Geref.) Evangelisatie (Geb. 'Irene', Nw. Haven 155, S'dam 25 juli a.s. 10 uur. Opstandingskerk dr. H. Schroten, Rotterdam; 4 uur: 'Irene': ds. G. Biesbroek, Vlaardin gen. Christelijk Gereformeerde Kerk Warande, hoek B.K. laan Zondag a.s. v.m. 10.30 en nan. 5 uur: ds. J. P. Geels, Haarlem. Op 't gloednieuwe hoofdstation van Tokio, hoofdstad van het land waar de laatste jaren al zoveel op tech nisch gebied is gepresteerd, staat een van de veertien Hikari-super- sneltreinen klaar voor vertrek. Deze trein ziet er uit als een raket, die op het punt staat te worden afge schoten en bestaat uit twaalf rijtui gen met een bijzonder luxueus inte rieur; goudkleurig voor de eerste en zilverkleurig voor de tweede klas. Als een slang glijdt de trein het sta tion uit en in korte tijd schiet hij met de verbazingwekkende snelheid van tweehonderdtien kilometer per uur door het Japanse landschap. Geen enkele Japanner verbaast zich hier nog over. Toen echter gedurende de herfst van 1964 de eerste Hikari-expresse een snelle rit voor talloze genodigden maakte, waren in de restauratieaf delingen snelheidsmeters gemon teerd. De passagiers keken met spanning naar de verrichtingen van de bewegende wijzer, terwijl de trein met grote snelheid door het dal van de rivier raasde. Honderdvijfenne gentig kilometer per uur! Men werd er stil van. Toen de wijzer tweehon derdtien kilometer per uur aanwees, de hoogste snelheid volgens het reis schema, barstte een enthousiast ap plaus los. Met een gemiddelde snel heid van 129 kilometer per uur, leg de de sneltrein de afstand van vijf honderdvijftien kilometer tussen Tokio en Osaka, Japans tweede gro te stad, in slechts vier uur af. Aan deze geweldige prestatie heeft het juninummer van „Het Beste uit Reader's Digest" een artikel gewijd, aangezien deze zonder twijfel van in vloed zal zijn op het beleid, dat de westerse spoorwegondernemingen in de toekomst zullen gaan voeren. Het geweldige Hikari-project was echter voor de Japanse spoorwegen bittere noodzaak. Tot voor kort re- stuurd. De wagenvoerder heeft slechts tot taak, de trein het sta tion binnen te rijden, wanneer de snelheid tot dertig kilometer per uur is gedaald. Maar ook dan nog wordt zijn eventueel falen terstond door de ATB gecorrigeerd. Het gehele project heeft bijna vier miljard gul den gekost, doch de Japanse Staats spoorwegen zijn er van overtuigd, dat dit kapitaal binnen tien jaar zal zijn terugverdiend. De onderneming heeft de smaak van het modernise ren eh verbeteren te pakken. De heer Itsjiro Kato, die het Hika- ri-projekt onder zi]n beheer heeft, verklaarde reeds, dat over twee a drie jaar geen gedrukte dienstrege lingen meer nodig zullen zijn, aan gezien de supersneltreinen met een frequentie van elk kwartier een trein zullen rijden. Gezien de voort varendheid, waarmee men in Japan het railvervoer heeft aangepakt, zou ons dat geenszins verbazen. den er hondertwintig personen- en achtenzeventig goederentreinen het traject Tokio-Osaka. Dat betekende een frequentie van elke zeveneen- halve minuut een trein gedurende vierenentwintig uur. Nochtans nam het vervoer van goederen van de ene plaats naar de andere vier dagen in beslag. Men begrijpt, dat alleen al om economische redenen in deze toestand verandering moest komen. Men begon met van het in Japan gebruikelijke smalspoor af te stap pen en normaalspoor als uitgangs punt te nemen. Van tevoren stond vast, dat de nieuw te ontwerpen trei nen zeer hoge snelheden zouden moeten halen. Die leverde enige pro blemen op, want nergens ter wereld had men ervaring op dat gebied op gedaan. Een van de vragen was bijvoorbeeld wat voor luchtwervelingen in tun nels zouden ontstaan, wanneer twee treinen met een gezamenlijke snel heid van 320 kilometer per uur el kaar zouden ontmoeten. Weten schappelijke proeven met modeltrei nen lagen ten grondslag aan een nieuwe conceptie van vering, wie len, de onderhouw van de spoor baan e.d. Mede docr intensieve Dit is een van de veertien Hikari- supersneltreinen van de Japanse spoorwegen, die met een maxi- I I mum snelheid van 210 km per 1 uur de afstand van 515 km tussen Tokio en Osaka in vier uur af- legt. Niet alleen in „de ruimte" gaat het tegenwoordig supersnel, maar ook tussen de rails zet men er de sokken in ïiniiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriir proefnemingen kwam slechts één gebrek aan het licht. Indien een trein met hoge snelheid een tunnel binnenreed, trad bij de passagiers, oorpijn op, veroorzaakt door de luchtdruk. Het resultaat was, dat men bij de bouw van de wagons uitging van de konstruktie van een vliegtuigca bine. Verder werd het al spoedig duidelijk, dat de menselijke reakties bij snelheden van ruim drie kilo meter per minuut, te traag zouden zijn. Vandaar dat men proeven nam met de A(automatische) T(rein) de trein vanuit een centraal punt over het traject zou worden be- Bestaat er verband tussen lichaams lengte en succes in het leven? Men zou oppervlakkig zeggen: neen. Er zijn in de wereldgeschiedenis be langrijke figuren geweest, die be paald klein van stuk waren (Na poleon, Einstein) en anderen, die zich onderscheidden door hun leng te (Lincoln, De Gaulle om er twee te noemen). Een Amerikaans tijdschrift stelt nu, dat langere mensen in het algemeen een betere kans hebben in het leven dan kleinere. Van de laatste 23 Amerikaanse presidenten waren er maar twee kleiner dan de gemiddel de Amerikaan, wiens standaardmaat 1.73 is. Tal van groepen personen uit diverse beroepen werden onder zocht. Men vond in het algemeen dat de groten het beter doen dan de kleintjes. Wij kijken voortaan pn- ze landgenoten boven de 1.80 met meer respect aan! Reeds geruime tijd is het mogelijk, voor TV-uitzendingen gebruik te ma ken van op de band vastgelegde sig nalen zowel voor het beeld als voor het geluid. In de studio's maakt men daarvan een ruim gebruik. De ap paratuur die daarvoor wordt ge bruikt is echter omvangrijk en, wat nog belangrijker is, zeer kostbaar. Voor gebruik door particulieren ko men deze apparaten niet in aanmer king. Thans echter brengt de bekende Ja panse pionier op het gebied van ra dio en TV, Sony Corporation, een apparaat op de markt dat het een ieder mogelijk maakt, eigen opna men, met behulp van een speciale camera vervaardigd, op de TV te vertonen. Het is mogelijk met één tape gedurende 75 minuten opnamen te maken. De installatie is met on- handteerbaar, al weegt zij 67 kg. Het front is 43 cm breed bij 45 cm hoog. Met deze apparatuur is het moge lijk, in de huiskamer „eigen" TV- uitzendingen te verzorgen Op een voudige wijze is aansluiting op het huiskamertoestel mogelijk. De ge synchroniseerde beeld- geluidsopna me garandeert een perfecte weer gave. In Europa is dit toestel, de Videocorder, thans voor het eerst voor een aantal geleerden gedemon streerd. In Japan en Amerika is het reeds in de handel en wordt er, voor al ook voor onderwijsdoeleinden, ruim gebruik van gemaakt. Appara ten geschikt voor gebruik op de in Europa gebruikelijke toestellen zul len binnen afzienbare tijd ook hier verkrijgbaar zijn. Hameln, wereldbekend door de man, die met zijn fluit niet alleen ratten meelokte, maar ook kinderen, heeft wéér een rattenvanger. Maar sedert 1248, toen de legendari sche fluitist zijn griezelige presta ties verrichtte is er wel iets veran derd. De nieuwe officiële stadsrat- tenvanger draagt de prozaïsche naam van een onderneming. Het is een Britse firma, die zich specialiseert in de vernietiging van schadelijk on gedierte. Niet met een fluitje maar met chemische middelen. Ofschoon het een geruststelling is te weten, dat de kindertjes van Ha meln nu niet meer zullen worden meegelokt om voorgoed te verdwij nen, zal menigeen zuchten: waar blijft de romantiek in deze „technische" tijd?

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 7