Het nieuwe HAVENZIEKENHUIS NU UIT HET DOK ZEEMAN EN LANDROT DELEN BEHUIZING BROEDERLIJK 'Het Zppïettlf webkm tfy'de Schiedamsche Cartonnagefabriek rffffï! PONTIAC v. d. VLERK Een klein stukje historie Reisbureau SCHIEDAM Verschijnt: woensdag en vrijdag in Schiedam, Kethel en Oud-Mathenesse REAL MADRID FEYENOORD De geneesheer-directeur van het Havenzieken huis dr. H. Smitskamp zal het ons niet euvel geduid hebben, dat het moeite kostte naar zijn betoog te luisteren. Te blijven luisteren. Daar boven in de eet- en recreatie-zaal van de ver pleegsters op de vijfde verdieping van de nieuwe vleugel van het Havenziekenhuis aan de Maas boulevard in Rotterdam. Het uitzicht daar is immers fascinerend en de Rotterdamse Maas boeiend door het gewir-war van de verschillen de boten. In de verte de Van Brienenoordbrug. Daarom koos dr. Smitskamp juist deze zaal als ontspanning voor zijn „pleegjes". Ze zullen daar uit kunnen rusten of zonnen op het brede ter ras. Genieten van dit uitzonderlijk mooie uit zicht. Hetgeen wij dan ook af en toe even de den Vorige week woensdag is het nieuwe fraai uit gevoerde Havenziekenhuis in gebruik nenomen. In hoog tempo is vooral de laatste maanden ge werkt om zover te kunnen komen. Het pleit voor het bestuur, dat dit middenin de bouwvak vakantie plaats kon hebben. Al zij erbij ver meld, dat letterlijk iedereen hieraan medege werkt heeft. Heel vroeg in de morgen werd de verhuizing een feit en des middags bij het be zoek, kon niemand merken, dat men dit achter de rug had. Nóg wordt er hard gewerkt. Nog zullen er enkele weken mee gemoeid zijn, voor dat men voldaan zal kunnen zeggen: „NU zijn we er!" Hoofdzaak is, dat van het prachtige nieuwe Havenziekenhuis aan de Oostmolenwerf bezit is genomen. Alle kleine ongemakken neemt men nog wel op de koop toe rs De ..pleejljes" Europoort Far uit rit Rondgang ISUZU en WARTBURG Meer luxe (EN NOG GOED BETAALD OOK tel. 260500, na 6 uur 's avonds tel. 266459 VHiJDAG 6 AUGUSTUS 1965 OPLAAG 30.150 EXEMPLAREN (OOK IN ROTTERDAM I OUD-MATHENESSE 16e JAARGANG No. 85 Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-Huisblad Pers KANTOOR: BROERSVEST 125 - SCHIEDAM - TELEFOON 26.39.39-26.73.68 HOOFDREDACTIE: P. J. HOVINGH. Inzendtermijn advertentiesdinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Centrale administratie Randstad-edities* Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland - v |§||P| -•NV. <v Hoe kwam men destijds tot de bouw 1 »a« het Havenziekenhuis in Rotter dam? In 1914 werd in Leiden de Leidse Vereniging voor Tropische Tropische Geneeskunde opgericht. Een vereniging, die zich speciaal tot taak stelde cursussen te geven voor naar de tropen vertrekkende artsen. In 1923, dus 9 jaar later kwam in deze stad als gevolg hiervan een sa menwerking tussen de Vereeniging en de Nederlandse regering tot stand met als gevolg de thans nog bestaande Instituut voor Tropische Geneeskunde. Leaden was hier niet de geschikte sitad voor. In Rotterdam, de haven stad bij uitnemendheid, waar vele vreemdelingen uit alle delen van de wereld patiënten zouden voorkomen met afwijkingen, die door het In stituut konden worden behandeld, daarop richtte men het oog. In Rot terdam word in 1925 met medewer king van de gemeente, rederijen en andere belangstellenden door dr. P. C. Flu en vijf medewerkers in de Tropische Geneeskunde de Haven- polikliniek opgericht. In de eerste tien jaar van haar bestaan werden maar Mefst 27.000 zeelieden als pa tiënt ingeschreven. Dit werk stond echt nog in zijn kinderschoenen, want ernstige patiënten moesten naar Leiden worden vervoerd en in de ziekenzaal van het Instituut op genomen. Hier moest verandering in komen. Het oude hotel „Centraal' gelegen aan de Oosterkade, werd omgebouwd tot Havenziekenhuis. Naast de interne en dermatologisch afdeling werden hier ook chirur gische en andere afdelingen inge richt. Dit werk groeide... Al na acht jaar bleek dit ziekenhuis te klein. Men pakte dit toen energiek aan, het werd meteen met de grond gelijk gemaakt en een nieuw gebouw ver rees. Dan schrijven we 1937 met 'n aanvankelijke capaciteit van 88 bed den. Het ziekenhuis is blijven groeien. In 1937 beliep het patiëntenaantal 750 personen, twee jaar later wa ren er al een kleine 1000. In het af gelopen jaar werden in totaal 2.830 patiënten behandeld en bedroeg het aantal verpleegdagen 47.998. Men blééf uitbreiden. In 1951 kreeg het een capaciteit van 132 bedden. In 1962 kwamen er nog 16 bedden bij. Maar de moderne geneeskunde heeft meer ruimte nodig, zodat men in 't nieuwe gedeelte eigenlijk de be schikking heeft over 100 bedden. Er wordt echter hiervoor altijd een op lossing gevonden door middel van „tusschenschotten" een brancard op de gang of badkamer. Of een extra „overbed". Schipperen voor de ver pleegsters, maar ze weten, dat dit allemaal slechts tijdelijk is. Over 'n jaar, als het oude ziekenhuis geheel gemoderniseerd is, dan krijgt men d'e beschikking over 240 bedden. Nu is de 1ste fase van de bouw slechts gereed. „Er zijn veel ziekenhuizen, die kam pen met een personeelstekort" merkte dr. Smitskamp op. „Wij heb ben hier (nog) geen last van. Er zijn altijd genoeg leerling-verpleeg sters. Maar hoe of het over een jaar zal zijn, als er 100 bedden bij zijn gekomenIk hoop, dat de jonge meisjes ons in dit hypermoderne ziekenhuis niet in de steek zullen laten. We hebben daarom echt niet het slechtste gedeelte voor hun recreatie gekozen. In deze omgeving met het terras en 't wijdse uitzicht zullen zij zich echt thuis voelen" vervolgde hij met een glimlach. „Ik heb wat dat betreft moed voor de toekomst. Tenslotte kunnen deze meisjes alle kanten uit. Als leerlingen van de zgn. verp leegstersschoo 1 lopen ze stages in verschillende ziekenhuizen. Ook in het Havenziekenhuis hebben er stage gelopen. De zdekenverzorg- sters-opleidinig is er al. Daar doet het Havenziekenhuis ook mee". „Wij hebben met de gedachte ge speeld een helicopterdienst voor het ziekenvervoer te onderhouden", merkte dr. Smitskamp op, „maar 't is er eigenlijk nooit van gekomen. De apparatuur voor de luchtventila- tie is bovenop het dak onderge bracht in een grote zwarte doos, zo dat het dak niet als helicopterdak gebruikt kan worden. Hetgeen wel de bedoeling was. Een verzoek aan de Gemeente Rot terdam om een terrein aan de Maas boulevard als helicopterterrein te mogen gebruiken, juist met het oog op het vervoer van do patiënten uit het „Europoort-gebied" werd afge wezen. Al zegt de gemeente wél toe alle medewerking voor een zo snel mogelijk vervoer van die patiënten naar het Havenziekenhuis te zuilen verlenen. Dat, zoals iedereen vaak denkt, niet uitsluitend voor zeelieden bestemd is. Het is voor 50% voor hen en de andere helft voor de mensen uit de omgeving van Rotterdam zelf. Het geen hierop neerkomt, dat iedere daar opgenomen kan worden. Als er tenminste plaats is". De Tropengeneeskurude, bestemd voor de opleiding van die artsen, die naar de tropische landen of on ontwikkelde gebieden gaan, zal ge handhaafd blijven. Met medewer king van het Koninklijk Instituut Tropengeneeskunde te Amsterdam zal de medische faculteit in Rotter dam ontstaan. Het Havenziekenhuis zal hierin een grote rol spelen Of er weieens taalmoeilijkheden zijn met zoveel nationaliteiten...? Dr. Smitskamp heeft er een ontwape nende glimlach voor. „De medische taal is niet zo ingewikkeld. Er zijn hier zusters, die verschillende ta len spreken, o.a. Scandinavisch en Spaans. Verstaan ze een patiënt niet dan d'ienit een andere zuster wel tot tolk!De meesten spreken echter En- gék. Nee, taalmoeilijkheden zijn er praktisch niet". Mogen we u ver klappen, dat dr. Smdtskamp zelf zés talen spreekt...? De grote groep genodigden ver spreidde zich vervolgens om de nieuwe vleugel van het Havenzie kenhuis aan de Oostmolenwerf, in gang Maasboulevard te bezichtigen. Vanzelfsprekend, dat een huisvrpuw dan de kant van de adjunct-directri ce zuster C. M. van Asbeck kiest! Voorzichtig lopend langs versperrin gen en kabels. Om dan de hyper moderne lichte en grote keuken te bewonderen met de electrische etenskarren vijf voor elke patiënten- afdeling. Onderin gekoelde ruimte. En dan te bedenken, dat de adjunct- directrice van het nieuwe Haven ziekenhuis hiervoor versohillende keukens in ziekenhuizen bezocht heeft, o.a. de Dr. Noletstichting in Schiedam. Een grote mixer, kook potten, 'n enorme provisiekast. Een speciale diëet-afdeling, waarbij de diëettiste nauwkeurig afweegt, wat de patiënt mag hebben. Praktische afgesloten schaaltjes voor iedere pa tiënt met drie vakken erin. Een cen trale afwasmachine, zodat niet op elke afdeling apart meer afgewas sen wordt. Wel jammer voor de pa tiënten, die op mogen, lijkt me zo! En er is een gehele aparte „brood- keuken", waar zuster M. Ouwehand de scepter zwaait. Er zijn drie klassen in dit zieken huis en een grote dames-afdeling. Hoofddealer voor Rotterdam, Schiedam en omstreken Showroom: N. Binnenweg 20 (v.m. Caland West) Telefoon 25 64 22; ook zaterdags ge opend. Kantoor en werkplaatsen: Ludolf de Jonghstraat 13-19, v.m. Overschie, Telef. 15 20 66. Eindpunt van bus 33. Filiaal: Insulindestraat 277, Telefoon 24 17 48. In de toekomst komt er ook een verloskundige afdeling bij. Korsten en oud brood staan in een ton klaar voor de veeboer. We mogen even een kijkje nemen op de zaal. Zes bedden met aparte leeslampen bo ven elk bed, een radio-microfoon en in het nachtkasje op bedhoogte, een uitschuifbaar blad. Schaarschermen tussen die bedden, elke patient een eigen kast. En op iedere zaal een kast met verpleegsters-attributen. Een eersteklas-kamer met een be zetting van een of twee bedden biedt vanzelfsprekend meer luxe, Zoals een eigen toilet en douche. Overal speciale nachtverhchiting op de zalen. Iedere afdeling heeft een kantoortje van de hoofdzuster. Al lemaal hetzelfde gemeubileerd. In een dagverblijf aan de Maasboule- (vervolg op pag. 3) SWISS MADE Reeds voor 60,hebt U zo'n waterdichte en schok vrije Pontiac, waaraan U hoge eisen kunt stellen. Hetzij voor Uw werk, hetzij voor sport. 2 Jaar garantie, en allrisk verzekerd. Alléénverkoop voor Schiedam JUWELIER ROTTERD. DIJK 268, S'DAM. 22 SEPTEMBER 2-daagse vliegreis, volledig verzorgd met excursie (zitplaats op wedstrijd inbegr) ƒ285,- 7-daagse Busreis, volledig ver zorgd met excursies, excl. toegang 225, Rotterdamsedijk 401 Telefoon 26.67.35 Lid Federatie van Ned. Reisbureaus

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 1