Het nieuwe In memonam MEVROUW J. C. Zij was de enige VAN WOERKOM-WITTE ScMedamsche Cartonnagefabriek vrouw die de S.G.-penning ontving Schiedam deed haar vanmiddag uitgeleide Wat ze wel leuk én niet zo erg geslaagd vinden..... 4(et &>ptettcp wenken tfy de Scbiedamse NOTITIES Hoe Adman het zelf ziet Pe jeaigdiiitwasseliaig Verschi|nt: woensdag en vri|dag in Schiedam, Kethel en Oud Mathenesse Grootste beloning Li ERVOET LEERLING VERKOOPSTER Gironummer voor HERSTEL CARILLON is: „VOOR CARILLON GROTE KERK" (EN NOG GOED BETAALD OOK) tel. 260500, na 6 uur 's avonds tel. 266459 WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1965 OPLAAG 30.150 EXEMPLAREN 16e JAAHGANG No. 66 Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-Huisblad Pers OOK IN ROTTERDAM OUD-MATHENESSE KANTOOR: BROERSVEST 125 - SCHIEDAM - TELEFOON 26 39 39-26 73 68 HOOFDREDACTIE: P J HOVINGH Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Centrale adminittratie Randstad-edities: Koornmarkt 3 4, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Zondagmorgen, 8 augustus 1965 overleed in het Gemeentezieken huis alhier mevrouw J. C. van WoerkomWitte, gewoond hebben de aan de Graaf Florisstraat 79. Zij werd 67 jaar. Haar plotselinge dood (hartverlamming) heeft allen, die haar ge kend hebben, diep getroffen. Want mevrouw van Woerkom ver wierf zich in de loop der jaren een grote bekendheid, waarop zij overigens zelf geen prijs stelde. Hoofdzaak was voor haar, dat zij de helpende hand kon bieden. Nog nooit heeft iemand daardoor vergeefs een beroep op haar gedaan. Zij gaf zich voor dc volle honderd procent, al verontschuldigde zij Zich wel, dat dit kón, omdat haar zoveel hulp geboden werd. En zich hierdoor volledig in kon zetten voor de nood van anderen. Dit werk lag haar. Daar om kon zij het ook niet los laten wafels in het zgn. „Blauwhuis" aan de Nieuwsitraat voor dit doel ver kocht werden en zij mef haar staf van medewerkers (sters) hier vol ledig achter stond. In de Vertrou- wensraad melksanering. Hulp ge geven aan de Ned. Biindenbond, het comité Internationaal Hulpwerk. Onvergetelijk haar werk voor de S.G. wat betteft het Vakantie-comi- té. Ze was er altijd in het eivolle Passage-theater. Zij stond er borg voor, dat geregeld assistentie was tijdens de voorstellingen. Al vroeg dit werk intens veel van haar krach ten en verklaarde zij destijds eerlijk dan na afloop volledig te zijn „af gedraaid" Nog geen jaar geleden, om precies te zijn op 31 augustus 1964, reikte oud-burgemeester mr. J. W. Peek tij dens een speciale bijeenkomst in „De Rank", waartegen zij hemel hoog op had gezien, aan twee zeer verdienstelijke Schiedammers de ere-penning van de SG. met de daar bij behorende oorkonde uit. Een hunner was een tengere vrouw, mevrouw J. C. van Woerkom-Witte. Zij was zich tenvolle op dat moment bewust, dat zij die onderscheiding eerlijk verdiend had. Ze was er dan ook buitengewoon trots op, omdat ze wist, dat het bestuur van de S.G. niet zómaar aan iemand de ere-pen ning van verdienste uitreikt. Zij is tot nu toe de enige vrouw in onze stad, die deze eer te beurt viel Vanmiddag om half 2 is onder grote belangstelling haar stoffelijk over schot te ruste gelegd op de Alge mene Begraafplaats aan de Vlaar- dingerdijk. Mevrouw J. C. van Woer kom-Witte is niet meer, maar de herinnering aan haar vitale persoon lijkheid, haar bescheiden eenvoud zal nimmer in onze stad vergeten worden. Moge dit de troost zijn voor haar man, haar hulp en toeverlaat in al die akitivitaiten. Haar kinderen en kleinkinderen. En moge zij dit is echt niet als een cliché bedoeld nu de rust vinden, die zij zich tij dens haar rijk leven nimmer gunde. ln 1937 had zij reeds een bestuurs functie in de Vrouwenclub van de S.D.A..P. In 1940 stond dit vanzelf sprekend stil, maar in 1945 werd de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid opgericht. Na hiervan eerst tweede secretaresse te zijn geweest, werd zij secretaresse van deze Bond. Vele jaren lang. Gezinshulpen volgens leerlingen- stelsel Meisjes van de huishoud^ school wérden opgeleid als gezins hulpen met praktijk in de gezinnen, waar mevrouw Van Woerkom con trole op hield. Jaren geleden moest het Roode KruïSgebouw opgeknapt worden Daar was geld voor nodig, dat er kwam dank zij een klein comité van bekende mensen o.a. Piet de Bruin. De grondlegging voor de Com missie Huishoudelijke en Gezins voorlichting in onze stad. Vóór de oorlog met speciale cursussen voor vrouwen in de werkeloze tijd. Kook lessen zónder bonnen in de huis houdschool aan de Pr. Maurits- straat. Schiedammers vertrokken na de oorlog naar Indonesië op vaak afgelegen posten. Die jongens had den dank zij haar bemoeienis met de NIWIN met Kerstmis hun pak ket. Zelf hield zij daar veel corres pondentie uit over. De H.A.R.K.Het uitdelen van de enorme voorraad Amerikaanse kleren, mantels en schoenen in het oude St. Jacobs gas thuis op de Hoog straat. Voor de reclassering gewerkt. Maar bovenal voor de Stichting 1940-1945, het Centraal Vrouwenco- rnité, waarvan zij tot haar 65ste jaar secretaresse is geweest. Haar aan deel dn het 50-jarig regeringsjubi leum van wijlen koningin Wilhel- mi'na. Géén functie in het Koningin Wilhelminafonds. Hoe enorm hard heeft zij daar tot het laatste toe voor gewerkt. DIT WERK te steu nen, zich hiervoor geheel te geven, dat was haar levensdevies voor ons filiaal Wij vragen Schiedam voor de dames-afdeling, leeftijd plm. 15 jaar. Wij bieden: Goed salaris. 5-daagse werkweek. 3 weken vakantie per jaar. Persoonlijke sollicitaties: Broersvest 59, Schiedam. Collectes voor „Het Vierde Prinsen kind". De énige collectante voor de klokken van Amerika. En tóch een goede opbrengst. Zegels voor auto's en lepeltjes verkocht ten bate van het Erefondsvoor oud-verpleegsters. Kruis collect en voor alle samenwer kende Kruisverenigingen. In die tijd brak zij tweemaal haar been en deed zij het noodgedwongen even rustiger aan. Haar blijdschap om de enorme ga ven voor de slachtoffers van de wa tersnood in 1953. Adviescommissie woningbouw vooral bij de eerste flats. Twee B B.-cursussen voor een groep vrouwen gegeven. Een paar maal plv. lid van de prijzencommis- sie, hetgeen uit zou groeien tot de Adviesraad Middenstand en Consu menten. Ongeveer 6 jaar lid van het Partijbestuur van de Arbeid geweest, secretaresse van het comité Hon gaarse vluchtelingen in 1956. Gecol lecteerd voor „Zonnestraal". Haar aandeel in het werk van de SAKOR. Speciaal toen honderden stroop- 27-17 ten name van Spaarbank Anno 1820 te Schiedam met vermelding De twintig deelnemers aan de Internationale Jeugduitwisseling uit Neatli en Esslingen, hebben vrijdagmorgen een bezoek gebracht aan de Vereenigde Glasfabrieken in Schiedam en 's middags maak te de groep een rondvaart door het Rotterdamse havengebied. 's Morgens om tien uur werden de buitenlandse gasten op het bedrijf van de Vereenigde Glasfabrieken ontvangen door de heer G. Dörr, hoofd van de afdeling bedrijfsoplei ding. De heer Dörr lichtte de jongelui in over het ontstaan van de glaspro- duktie en hij vertelde iets over de soorten glas die vervaardigd wor den. Nadat de jongens en meisjes de twintig maal bekroonde, instruc tieve en tevens amusante film 'Glas' van Bert Haanstra te zien hadden gekregen, werden de gasten rondge leid door het bedrijf. Aandachtig ke ken de jongelui toe bij het volauto matische arbeidsproces, maar voor al interesseerde hen de smeltovens en de gloeiend hete druppels glas, die tot flessen gevormd werden. Na thuis de lunch gebruikt te heb- Kermis, wie zou daar koud onder kunnen blijven. En dat u „van een kouwe kermis" thuis zou kunnen komen? Dit gezegde gaal in deze dagen in geen geval op voor de Schiedamse kermis, alias lunapark. Het pretpark draait tot en met za terdag 14 augustus op volle toeren op het parkeerterrein, we schreven er vorig maal nog over. Er is keus genoeg; een veertigtal attracties staat de kermisganger ter beschik king. Van adembenemende geesten- baan tot de kiddie-ride, van de le gendarische cake-walk tot de paling- kraam, van de geheimzinnige som- nabule tot het (spreekwoordelijke) hoofd van Jut enz. enz. Kortom, een compleet pretpark om er voor te zorgen dat ook hier „Uit" goed voor ons is! ben vertrok de groep om 2 uur naar de Maasboulevard in Rotterdam, waar een boot gereed lag voor de spectaculaire Roterdamse haven-, Botlek- en Pernistocht. Het bedrij vige scheepvaartverkeer bleek voor de vakantiegangers onbekend te zijn. Zij keken hun ogen uit op de grote schepen die zich op de Nieuwe Wa terweg bevonden en ook de droog dokken en scheepswerven hadden hun belangstelling. De veerhaven, het domein van de watersportlief hebbers, en de Euromast bleken vanaf de boot fraaie doelwitten te zijn voor de fototoestellen. Om half vijf eindigde de tocht, waarna de jongens en meisjes gelegenheid tot 'shopping', ofwel winkelen kregen in het Rotterdamse centrum. Misses Lees, die samen met haar man leiding geeft, is zeer tevreden over het thans afgewerkte program ma. Het bezoek van maandag aan Gouda en omstreken vond zij zeer interessant en de excursie naar de Vereenigde Glasfabrieken erg leer zaam. Misses Lees is echter niet zo gelukkig met de dagindeling. „Op de dag is het programma goed gevuld en is er prima contact tussen de jongeren. Helaas is er voor de avonden weinig geregeld. Tot nu toe is er slechts één party geweest en er is geen vaste plaat waar de jonge lui tesamen kunnen komen. Om de groepseenheid tussen de deelnemers aan de jeugduitwisseling te vergro ten, zijn wij nu genoodzaakt elkaar te ontmoeten in een restaurant of iets dergelijks. Hopelijk wordt er voor de volgende week ook hiervoor een oplossing gevonden", zo rea geert misses Lees, overigens allerbe minnelijkst. Voor de jongens en meisjes die op 14 augustus een bezoek aan Neath gaan brengen, is een heel program ma samengesteld. Voor haast iedere avond is er een bijeenkomst of een dansavond vastgesteld en de jonge- EEN EXCURSIE naar het crematorium „Westerveld" te Velzen maakt de afdeling Schie dam van de Vereniging voor Cre matie (A.V.V.L.) op zondiag, 29 aug. a.s. De tocht wordtt per tou ringcar gemaakt, vertrek om 9 uur vanaf het postkantoor. De excursie heeft om half 12 in Velzen plaats, zodat er onderweg voldoende gele genheid is om ergens een kopje kof fie te gebruiken. Na afloop van de excursie wordt nog 'n tochtje in de omgeving gemaakt. Er zijn nog en kele plaatsen vrij. U kunt zich tot maandag 9 augustus a.s. hiervoor opgeven met gelijktijdige betaling van 7,50 p.p. (kinderen beneden de leeftijd van 16 jaar geen toe gang tot het crematorium) bij de secretaris, de heer J. M. Blazer, SobaperLaan 53, tel. 268438, die u te vens alle gewenste inlichtingen zal verschaffen. U kunt hier ook de fol der „Crematie erkend en aanvaard" aanvragen. De 18-jarige Adman Thomas uit Neath is erg tevreden over de sfeer tusen de jongerengroepen. 'De afzijdigheid heeft plaats ge maakt voor een prettige kennis senkring. Het kontakt met de Schiedainers is echter beter dan met de Duitse groep. Ik denk dat dit te wijten is aan gebrek aan voldoende taalbeheersing beider zijds. De Duitse leider, de heer Reichert, is een fantastisch ge moedelijk man. Hij spreekt uit stekend Engels en al de jongens kunnen goed met hem overweg. De excursies en uitstapjes zijn zeer instructief. Jammer dat er 's avonds niet zoveel te doen is. We hebben dan weinig kontakt met de Duitse groep'. Adman heeft vooral genoten van de excursie naar de Vereenigde Glasfabrieken en de wandeling door Schiedam. 'Het vertier in Schiedam valt me tegen. Er zijn slechts twee bioscopen en wei nig dancings. Ik geef de voor- keur aan het oude centrum van Schiedam, hoewel ik de bouw stijl in de nieuwe wijken ook kan waarderen. Schiedam is erg ver schillend van Nea.h. ren zullen genoeg vrije ochtenden hebben om uit te rusten. Een van de deelnemers uit Neath is Janet Eynon. Zij is 17 jaar en ze werkt als kantoorbediende. Het is voor haar de eerste maal dat ze aan de jeugduitwisseling deelneemt. Ja- net zegt over haar vakantie: 'De re den waarom ik mee doe, is dat ik de jongens en meisjes in Nederland wild- leren kennen en voor zover ik ze gezien heb, zijn ze zeer vriende lijk en is er onderling een goede ver houding. Wat mij in Holand het meest verbaasd heeft is de ontzag gelijke hoeveelheid water en het ge mis aan heuvels. Van de excursies heeft het bezoek aan de Vereenigde Glasfabrieken mij het meest ge ïntrigeerd en het bezoek aan de windmolens in Kinderdijk vond ik geweldig". 'De Nederlandse mensen zijn zeer gastvrij, meer dan dat ik me voor gesteld had', zegt de 19-jarige Hel- muth Herbst, gymnasiast in Eslin- gen. De Lange Haven en de Appel- marktbrug vind ik typisch Hollands. Het Zakkendragershuisje maakte op mij een gemoedelijke en vriendelij ke indruk. Rotterdam is voor mij het voorbeeld van cultuur en archi tectuur.

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 1