net nieuwe S.W.M. TIMMERT NIET AAN DE WEG „Schiedamse" elders meer bekend dan in Schiedam m -• ,vv,: I ieptettip wenken Schiedamsche Cartonnagefabriek Katholieke Kring presenteert Verschijnt: woensdag en vrijdag in Schiedam, Kethel en Oud-Mathenesse KANTOOR: BROERSVEST 125 - SCHIEDAM - TELEFOON 26.39.39-26.73.68 Koe in bedrijf taboe Belangrijkste klant Geen mensen te zien Gironummer voor HERSTEL CARILLON is: „VOOR CARILLON GROTE KERK" Nooit kant en klaar T ot in Zuid-Afrika U itbreidingsplannen 40-jarig jubileum ninimniiiniifiiifHiiniifiiiiiiiüiiniiiinjiiiinmiriiinniiiiiiniiiini SB (EN NOG GOED BETAALD OOK) tel. 260500, na 6 uur 's avonds tel. 266459 VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1965 OPLAAG 30.150 EXEMPLAREN OUD-MATHENESSE OOK IN ROTTERDAM 16e JAARGANG No. 89 Aangesloten bQ de Nederlandse Huis-aan-Huisblad Pers HOOFDREDACTIE: P. J. HOVINGH Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds Centrale administratie Randstad-edltlesc Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627' Tarieven op aanvraag De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland De S.M.W. heet voluitSchiedamsche Werktui gen- en Machinefabriek, Het is een vrij groot metaalbedrijf (70 a 80 werknemers) en is zeer veelzijdig. Vanaf de oprichting in 1918 staat het in het hartje van Schiedam. Van tijd tot tijd komt uit de wijde poort in de voorgevel een in drukwekkend apparaat te voorschijn dat met kranen en zware vrachtwagens moet worden vervoerd. Toch weten de meeste Schiedammers niet wat er achter de lichte gevel van het ge bouw aan de Zijlstraat omgaat. Het bedrijf werd kort na de Eerste Wereldoorlog, in 1918 opgericht door de heer F. J. H. Beekman. Ge durende de eerste drie jaar was de populaire vlieger Van Meel medevennoot. Fabriekje en kantoor waren gevestigd aan de Boterstraat en Noordvest. Pas na de TweedeWereldoorlog, toen de vraag naar roestvrijstalen apparatuur en tanks voor de zuivelfabrieken zeer groot werd, en de S.W.M. van een Deens ingenieurs bureau de vertegenwoordiging en de vergunning voor licentiebouw van verstuivings-drooginstal- laties (o.a. voor de fabricage van melkpoeder) kreeg, verhuisde het bedrijf naar het huidige adres aan de Zijlstraat. Het bedrijf groeit daar alweer uit zijn jasje. De directie heeft dan ook stevige uitbreidingsplannen. De koe is eigenlijk begin en einde van dit bedrijf. Niet dat dit dier ook maar éénmaal wordt genoemd als U met een van de staffunctio narissen over het bedrijf spreekt. En als U wordt rondgeleid door de ohaos die elke fabriekshal voor buitenstaanders is, zult U even min aam grazige wedden of warme winterstaffen denken. De insiders zijn zich hun afhanke lijkheid van de vaderlandse melk koe dan ook nauwelijks bewust. Zij hebben te maken met staal, koper, aluminium, werktekeningen, lesap- paratuur. Maar toch is zeker 50% van de hier vervaardigde appara tuur bestemd voor de zuivelindus trie. De handelsafdelinig levert alles wat de veeboer op zijn bedrijf no dig heeft. Er is een afdeling die oude melk bussen door hervertinning weer als nieuw maakt. Er is tenslotte de af deling koeltechniek die, naar ver wacht wordt, in de toekomst vele boerderijen van koelinstallaties gaat voorzien opdat de melkfabriek niet langer driemaal daags melk hoeft op te halen, maar met eens per dag of zelfs minder zal kunnen volstaan. De zuivelindustrie is van de oprich ting af een van de belangrijkste klanten van het bedrijf geweest. Maar er zijn jaren dat de omzet gro tendeels wordt gevormd door pro ductie voor de voedingsindustrie in het algemeen en, steeds meer, voor de chemische industrie. Het bedrijf vervaardigt nu eenmaal in principe alle apparatuur. Het schrikt er ook niet voor terug apparaten zelf te ontwikkelen. „Een bedrijf dat paprikazoutjes wil de gaan maken, verzocht ons een ap paraat te leveren waarmee paprika's kunnen worden verwerkt. Zulke ap paraten zijn wel in de handel, maar die verwerken per dag veel te gro te hoe-veelheden. Wij hebben toen een kleinere machine ontwikkeld, hetgeen ons scheppen geld heeft ge kost. Maar nu, na tien jaar, krijgen we de bestelling voor nog zo'n ap paraat. En dan hoeven we de tekeningen maar uit de kast te halen"). En het is deze veelzijdigheid die het bedrijf ook in moeilijke tijden, zoals de der tiger jaren of vlak na de Tweede Wereldoorlog, op de been heeft ge houden. 27-17 ten name van Spaarbank Anno 1820 te Schiedam met vermelding Korte Suède Jasjes vanaf 97.50 V* en 7/8 vanaf 125.— Lange mantels vanaf 165. MODEMAGAZIJN BROERSVEST 111 Hoewel het bedrijf dus alle moge lijke apparatuur, van fabrieksinstal- latie tot laboratoriumtoestel, ver vaardigt, is de meest spectaculaire kant van het ervan toch ongetwij feld de bouw van de reeds genoem de verstuivings-drooginstaiiaties. De grootte van deze installaties va- riëert sterk; de allergrootste-tot-nu- toe staan in Zevenbergschenhoek (Noord-Brabant): twee huishoge tanks voor de vervaardiging van melkpoeder. De werking van deze installaties is gebaseerd op het ver stuiven van melk in een hete-Iucht- stroom. Doordat de melk slechts kort met de hete lucht in contact komt wordt poeder van een zeer ho ge kwaliteit verkregen. We hebben deze installaties voor U beklommen. Ze waren vanaf maart al in vol be drijf, continu. Langs smalle ijzeren trappen komt men, dicht bij de zol dering, boven op de glimmend sta len tank De hitte is er ondragelijk, maar het uitzicht om nooit te vergeten. Diep onder ons, op de licht bete gelde vloer, loopt één man te dren telen die beide installaties in de gaten houdt. Verder ziet men een wirwar van buizen, leidingen, zuig- en verhittingsinstallaties, maar geen mensen. In een andere hal staat ook weer één man de kant-en-klare melkpoeder af te tappen in grote zakken. Melk ziet men al evenmin: buiten staan de tankwagens de aangevoerde melk onzichtbaar binnen te pompen. Het is bijna ondenkbaar dat deze hoogglanzen de, volautomatische monsters (die elders ook voor de produktie van klei-, ei- en zeeppoe der, van veevoeder, kunstmest, gla zuur enz. worden gebruikt) hun ontstaan vinden in de ogenschijn lijke ohaos van de Schiedamse fa briekshal. Maar toch worden daar alle onderdelen vervaardigd. Het is niet onwaarschijnlijk dat juist hier aan de geringe bekendheid is te wij ten die het bedrijf in eigen stad ge niet: de Schiedammer krijgt de gro te, imposante installaties noodt kant en klaar te zien. De SWM wordt, als de spreekwoor delijke profeet, in eigen stad niet of nauwelijks gekend. Dat heeft de leiding nooit zorgen gebaard: bij de klanten genoot het bedrijf des te meer bekendheid, en die klanten had men overal, tot in Zuid-Afrika toe. („Daar staat een door ons gelever de installatie. Jarenlang hoorden we er niets meer van. Toen, na vijf jaar, bleek dat de installatie al die tijd nog geen minuut had stilgestaan! En (tot terwijl bijvoorbeeld de as van de verstuiver tienduizend toe ren per minuut maakt. Rekent U maar uit hoeveel toeren die as ach ter elkaar in vijf jaren heeft ge maakt"). Maar er is een ander pro bleem ontstaan, dat de leiding nood zaakt in eigen stad aan imagebuil ding te gaan doen. Het bedrijf kent bijna geen verloop van personeel. Waarschijnlijk doordat het produc tieprogramma zo afwisselend is (er wordt niets in serie gebouwd), en doordat op zo'n manier allround vaklieden worden gekweekt die al leen in een allround bedrijf als dit tot hun recht komen, blijven velen tot aan hun pensioengerechtigde leeftijd in het bedrijf werkzaam. Verscheidene werknemers hebben er al hun 25-jarig of zelfs 40-jarig jubileum gevierd. Het is duidelijk dat het aantrekken van jonge krachten steeds noodza kelijker wordt. Nog nijpender wordt dit probleem als de voorgenomen uitbreiding doorgang zal vinden. En nieuwe werknemers moeten uit Schiedam en omstreken komen. Hierdoor wordt het tenslotte van het grootste belang dat ook dit be drijf in eigen stad naar buiten op gaat treden. De leiding betreurt dat tot op zeke re hoogte. „We hebben nooit aan de openbare weg getimmerd, dat is nooit onze „stijl" geweest. Zelfs nu we tot de huidige omvang zijn ge groeid, zijn we in feite toch een in tiem bedrijf gebleven. Elke werkne mer heeft een stuk eigen verant woordelijkheid behouden. Ook als we straks moeten gaan uitbreiden de plannen hiervoor verkeren in een vèrgevorderd stadium hopen we toch deze sfeer te kunnen hand haven". De „Schiedamse", zoals het bedrijf vaak kortweg wordt genoemd, is 'n veelzijdig bedrijf. Een meer-dan-op- pervlakkige kennismaking brengt interessante dingen aan het licht. Hoewel het bekend is tot ver over onze landsgrenzen, hoopt het in de nabije toekomst ook in eigen stad meer bekend te worden. En nu straks in september maar liefst acht werknemers hun 40-jarig jubileum hopen te vieren, en daar toch wel enige publiciteit aan zal worden ge geven, leek het ons dienstig ons licht over deze zaak te laten schij nen. Het programma van de Katholieke Kring voor het seizoen 1965-1966 is vastgesteld. Samen met het Kunst centrum organiseert de kring een viertal toneelvoorstellingen, een ope rette, een opera, een musical, een oabaretavond en een balletvoorstel ling. Speciaal voor de leden van de Katholieke kring zijn ook een aan tal avonden georganiseerd. Op 29 september komt Fon.s Jansen op bezoek met zijn 'Lachende Kerk'. Het programma van oktober ver meldt een voordrachtsavond van Jules Croiset, terwijl in november een balletavond in instructieve vorm wordt gegeven, zulk als voorberei ding op de balletuitvoering van het Nationaal Ballet op 5 januari. Op 1 januari volgt het Nieuwjaars bal, en in de maand februari zal een modeshow worden gehouden. Als klap op de vuurpijl wordt het sei zoen besloten met een tieneravond. Nadere bijzonderheden over de mo deshow en tieneravond zijn ook niet bekend. .hoogglanzende volautomatische m onsters... EEN GULDEN VERRASSING VOOR HAARI De schitterende armband, het fonke lend collier, het fijne armband horloge; Een greep slechts uit de geweldige overvloed van mogelijkheden om haar te verrassen en Intens blij te maken. De blijvende waarde van Uw verras sing maakt het tot een onvergetelijk cadeau Vanzelfsprekend geeft v. d. VLERK deskundig advies bij Uw aankopen. Onze toonaangevende collectie staat er borg voor dat u altijd c slaagt van der VLERK JUWELIER EDELSTEENKUNDIGE Rotterdamsedijk 268

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 1