EEN PRAATJE BIJ PLAATJE EEN EEUWENOUD 1 ra ARGUS vmrnm 'ei N' II smwmmmm&ummè Toen Koning Willem I de stad bezocht Directeur van slachthuis nam afscheid GARAGE LOKKERBOri ARGUS belpt u aan de JUISTE BRIL i^xCuM/C VL ORANJESTRAAT 9 Ons zestiende-eeuwse stadhuis, dat op de nominatie staat er gens anders in nieuwe gedaante te verrijzen, ziet u nu eens via de tekenstift van Nicolaas Bar- nouw. Een feestelijk versierd stadhuis, geheel gepavoiseerd. Een stadhuis, zoals wij het nog nooit gezien hebben. Deze teke ning werd dan ook gemaakt op 31 juli 1846, toen Z.M. Koning Willem II onze stad bezocht. Het leek ons wel aardig u daar wat van te vertellen. Dank zij de welwillende medewerking van de heren van het Gemeente archief, waarvoor wij hen zeer erkentelijk zijn. Si adj ISUZU en WARTBURG - stef meeder nv SIMCA 1000 type 900 4 DEURS, 50 P.K. vanaf4995." Ga 'm zien en maak een proefrit bij Lange Nieuwstr. 227, tel. 269604 v.a. 93.* Schiedamse NOTITIES ■Burgerlijke stand .uJDAG 27 AL _UjiJS i j5 HE I NIEUWE STADSRI AD 11 Een koninklijk bezoek aan een stad vraagt heel wat voorbereiding. Echter waarschijnlijk niet in 1846. Op 18 juli nodigt burgemeester Rijnbende de leden van de Raad uit zich op een nader te bepalen tijd stip op 31 juli 1846, de dag, waarop Z.M. Koning Willem II Schiedam zal bezoeken, ten raadhuize te ver enigen. In rijtuigen zal men zich ge zamenlijk buiten de Overschiese- Poort bij het Proveniershuis bege ven en aldaar de komst van Z.M. afwachten. Deze uitnodiging wordt door de raadsleden aanvaard en zij machtigen hierbij het College van B. W. tot het doen wan al die uit gaven, die voor een behoorlijke ont vangst van Z.M. nodig zijn. Een week later, op 25 juli 1946 maakt de burgemeester bekend, dat hij van plan is te zijner huize ter gelegenheid van dit vorstelijk be zoek aan déjeuner dinatoire aan te bieden. De heer A. Knappert, lid van de Raad in zijn functie van pre sident van de Kamer van Koophan del en Fabrieken te Schiedam wordt hiertoe uitgenodigd en neemt deze uitnodiging aan. Inmiddels is door de raadsleden een commissie benoemd bestaande uit de heren L. Knappert Azn., F. J. G. van der Schalk en A. F. Schade van Wes trum, dié met de heren A. Pnims A. Schieveen, R. A. Bol'Es, J. P. de- Gre- ve en Mr. P. Loopuyt, die ook aan- dlit déjeuner zullen aanzitten. Om verschillende andere redenen laten de overige leden zich verontschul digen. sztltjet- Een dag voor die grote dag in Hoofddealer .voor Rotterdam, Schiedam en omstreken v,. Showroom: N. Binnenweg 20 (v.m. Caland West) Telefoon 25 64 22; ook zaterdags ge opend. Kantoor en werkplaatsen: Ludolf de Jonghstraat 13-19, v.m. Overschie, Telef. 15 20 66. Eindpunt van bus 33. Filiaal: Insulindestraat 277, Telefoon 24 17 48. dagelijks tussen 10 en 4 uur demonstraties bij 's Gravelandseweg 620, Schiedam Schiedam, dus op 30 juli 1846 vraagt burgemeester Rijnbende vergun ning om bij het déjeuner dinatoire gebruik te mogen maken van de bij de stad nog voorhanden zijnde 2 paar zilveren vergulde lepels en vorken, 2 tafelmessen en een rood fluweel met goud geborduurd kus sen. Het werd toendertijd vervaar digd voor een bezoek van keizer Napoleon aan onze stad. Aan dit verzoek wordt voldaan en de stads ontvanger onder wiens beheer dit zilver valt, doet zijn plicht. Eindelijk breekt dan de dag aan, waarop geheel Schiedam verwach tingsvol het oog gericht heeft. Op het stadhuis komen de raadsleden bijeen. De heer Staatsraad, gouver neur van de provincie Zd. Holland voegt zich bij hen en daarna be geeft het gezelschap zich in rijtui gen naar de Oversehiese Poort, waar om ongeveer 1 uur klokgelui en saluutschoten .van het op de Maas liggende fregatschip „Een dracht" aankondigen, dat Z.M. de grens van onze stad had overschre den, In gezelschap van zijn adju dant en van de Staatsraad, gouver neur der provincie en staatssecre taris Vernéde, die d'e koning een eind tegemoet waren gereisd. neemt. Dit moet de Schiedamse te kenaar Nicolaas Barnouw geïnspi reerd hebben tot het maken van de ze veelzeggende tekening. Niemand van ons, die daar nog iets over ver tellen kan... aflffenzee De schutterij onder commando van majoor H. W. Roelants stond keurig bij de Oversehiese Poort opgesteld en met deze muziek voorop begeeft het hoge gezelschap gevolgd door 15 koetsen zich naar het stadhuis. De raadsleden en de secretaris wor den door de burgervader aan Z.M. voorgesteld en hij dankt de /orst in het bijzonder voor de eer aan deze stad bewezen, Wij lezen dan: „En Ifeveelt in alles zins kragtige en plegtige bewoor dingen" de belangen van Schiedam in Z.M.'s hoge bescherming aan. Koning Willem II beantwoordt de ze rede „op een alleszins minzame wijze". Z.M. heeft zich tijdens die rit kunnen overtuigen van het har telijk welkom, dat de inwoners van Schiedam hem bereidden ter gele genheid van zijn komst. Van alle huizen, ook die der arm- sten, zag men vlaggen uithangen of versierselen van bloemen en groen, fraai gedrapeerd. Twee prachtige erepoorten of bogen van Gothische stijl onder toezicht en leiding van de kunstschilder N. Troost gaven op de grensscheiding van de stad bui ten de Oversehiese Poort en voor het stadhuis op de Grote Markt een bijzonder fraai cachet. Heel Schie dam was in feesttooi en van stads wege waren de openbare gebouwen met vlaggen gedrapeerd. Een bij zonder feestelijke stad, waar hon derden mensen voor het stadhuis drommen en Koning Willem II op het bordes wan het stadhuis de overweldigende ovatie in ontvangst Ook de schutterij werd door Z.M. geïnspecteerd. Daarna bracht de koning een bezoek aan de brande rijen van J. G. Beukers en de mou terij „De olifant" van de heren No- let en Van der Burg. Hierbij werd door Z.M. een heildronk uitge bracht op de bloei der Schiedamse korenwijinstokerjjen. Het hoge ge zelschap bezichtigde daarna de brug over de Buitenhaven, de slui zen en de werf „De Nijverheid". Ten huize van de scheepsbouwer C. Gips verpoosde men even, om ver volgens de ijzergieterij van de heer A. Nolet alle belangstelling te ge ven. Met saluutschoten werd de ko ning hier met zijn gevolg ontvan gen. In deze ijzergieterij werd ook de vererende opdracht gegeven voor afgietsels van twee levensgro te harten... Het ogenblik was nu aangebroken om ten huize van burgemeester Rijnbende aan het déjeuner dina toire aan te ziitten, dat omstreeks 6 uur beëindigd werd, waarna Z.M. gezeten in een open rijtuig naar de commandant van de schutterij, ver trok Schiedam nam gisteren afscheid van drs. D. van den Akker, de direc teur van de keuringsdienst van slaohtdieren en van vlees „Keurings kring Schiedam" en Openbaar Slachthuis Schiedam. De heer Van den Akker vertrekt n.l. naar Zwolle, waar hij is benoemd tot Vétérinair Inspecteur van de Volksgezondheid, tevens Inspecteur van Veeartsenij- kundiige Dienst in de provincie Ove rijssel. Zeer welen namen gisteren de gelegenheid waar persoonlijk af scheid te nemen en in het bijzonder zij met wie drs. Van den Akker ge durende ruim acht jaren in Schie dam heeft mogen samenwerken. De afscheidsbijeenkomst had plaats in de kantine van hat Openbaar Slachthuis aan de Slachthuislaan 24. Vertegenwoordigers van de slagers- organisaties en particuliere gebrui kers, slagers, grossiers en loon- slachiters waren bij deze geanimeer de bijeenkomst aanwezig. Tevoren had reeds een afscheidsbijeenkomst plaats van het College van Burge meester en Wethouders en de hoof den van de gemeentelijke diensten. ersle steen Aan het station van de Hollandsche IJzeren Spoorweg gearriveerd werd het rijtuig door Z.M. verlaten. Een kleine plechtigheid vond hier plaats, nl. de eerste steen, die hier gelegd werd voor de brug over de Schie. Bijgewoond door de burge meester van Oud- en Nieuw Mathe- nesse. Het koninklijk bezoek aan onze stad behoorde hiermede tot het ver leden, maar op 5 augustus 1846 stelt burgemeester Rijnbende onder dankzegging voor het bij gelegen heid van Z.M. Koning Willem II be zoek op 31 juli 1846 aan deze stad toegestane verbruik van het zilve ren bestek en het rood fluwelen kussen dit alles weer in handen van de stadsontvanger te geven. Zo ook de onder hem berustende vergulde sleutels van de stad en het andere zilverwerk. Als bijlage- tot de notu len van de vergadering op 15 augus tus besluit de burgemeester een exemplaar van de oude Rotterdam se Courant Van dinsdag, 4 augustus (nr. 23) inhoudende een alleszins uitvoerig en nauwkeurig verslag van de feestelijke ontvangst van Z. M. Koning Willem II alsmede van de drie publicaties te dier zake door B. W. gedaan op 18 en 29 juli en 3 augustus 1846 te voegen. Voordat er weer een koning onze stad bezoekt, zullen we heel wat ja ren verder zijn. Onze hoop is daar toe gevestigd op het a.s. huwelijk van Beatrix en Claus von Amsberg... GROTE VISSERIJSTR. 80-101 *0 HOOGSTRAAT 85-87 ROTTERDAM - TEL. 23.12.92 vo HET DEMONSTRATIE TEAM van de Nederlandse Karate Asso ciatie onder aanvoering van Jon Bluming en Henri Seriese geeft woensdagavond een grote Karale en Bo-jitsu-show in Musis Sacrum, Lange Haven 113. Dit tor gelegen heid van het begin der Karatesport- lessen in Schiedam onder leiding van L. Hollander. Deze demonstra tie begint om acht uur. GEBOREN Elisabeth M. d.v. J. P. A. de Leede en A. M. T. Peters; Sirio H. z.v. G. Barbieri en R. Boon; Johanna A. d.v. C. J. Boekweit en C. M. J. Daal- meijer; Maaike d.v. A. P. de Hon en J. J. Traarbach; Abraham J. z.v. M: C. de Vos Burchart en M. E. J. J. Bol; Mandy d.v. P. G. van Leiden en N. de Snaijer; Michel z.v. H. C. van Dooren en W. Oprei; Astirid d.v. D. Bouman en M. Brouwers; Brigitte A. d.v. E. J. Dekker en H. J. C. van Teijlingen; Yvonne d.v. J. F. Kamp en A. Kosten; Yvonne d.v. P. van Doom en A. van Es; Robert z.v. P. A. J. Meuldijk en A. E. Boon; Catha- rina M. d.v. C. T. A. Verwer en C. C. C. van der Spek; Margaretha C. d.v. B. W. Heppe en H. S. Esbach; Johannes z.v. T. J. C. van Beek en H. J. Razenbroot; Philippina d.v. D. Vermaas en N. M. van Oosterhout; Eduard z.v. D. van der Well en P. J. C. Kramer gezegd Frcher; Deborah d.v. J. de Boer en M. E. van der Kamp; Wouterke R. d.v. J. Berends en M. C. J. Maas; Pieter W. D. z.v. H. P. Kroon en J. W. Woudenberg; Donald z.v. H. F. Kleijwegt en N. G. wan Zon; Ingrid d.v. M. C. Weber en M. Brand; Yvonne d.v. N. Bis schop en M. J. Spek; Edgar R. z.v. A. van Zanten en H. Boonstra; Mo nique C. d.v. J. L. Vorsitenbos en W. G. van Dijke; Fredericus A. z.v. J. T. A. Feeliders en J. B. Kamman; Hillleke J. d.v. S. A. Drijver en L. M. E. Salomon; Antonius J. z.v. A. Wuisman en L. J. M. van Gerven. J. D. van Aalten, 20 jr. en Y. Schul- ti-nk, 19 jr.; D. Esbach, 23 jr. en J. Harte, 17 jr.; C. R. Hoffman, 21 jr. en J. J. Kleinekoort, 22 jr.; T. van der Linden, 30 jr. en N. M. Damen, 18 jr.; W. Noordhoek, 31 jr. en P. G. Bruijmjé, 22 jr.; P. J. A. Paap, 27 jr. en A. Y. P. van Rooijen, 20 jr; J. Posthumus, 23 jr. en I. M. van Ame- rongen, 21 jr.; C. P. Spaans, 33 jr. en W. C. P. C. van der Knaap, 20 jr.; J. We-ssel, 25 jr. en M. K. Hoek stra, 19 jr.; J. Willemsen, 27 jr. en J. P. Schouwenburg, 22 jr. GEHUWD M. J. Nett'eb, 34 jr. en C. H. Kuijl, 27 jr.; R. Simonis, 22 jr. en W. J. C. Timmerman, 18 jr.; W. de Bruijn, 25 jr. en H. Veldman, 25 jr.; J. Nie- meijer, 26 jr. en G. Voogt, 21 jr.; K. D. Wiechmann, 25 jr. en M. J. Herweijer, 20 jr.; A. Vergunst, 34 jr. en Y. de Bruin, 25 jr. OVERLEDEN A. Haverhals, 86 jr.; J. C. de Bruin, 76 jr.; J. Wil'lems, 62 jr.; L. Schwa- germann, 72 jr.; H. W. van Mourik, 61 jr., echtg. Vermeulen; A. Chabot, 65 jr.; H. Scheenstra, 58 jr.; P. J. van Duimen, 70 jr.; B. T. Meijer, 72 jr.; J. M. Banning, 83 jr., echg. van Scheffers; J. J. J. B. Collignon, 86 jr.; A. de Ruiter, 77 jr., wed. Boel- houwer. DE NIEUWE COLLECTIE „ARGUS" BRILLEN IS BIJZONDER FRAAI Een die past bij: de vorm van Uw gelaat de stand van Uw ogen de kleur van Uw huid

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 11