OVER DE ROL VAN DE VERTOLKER IN HET CONCERTLEVEN STADSBLAD'S WEKELIJKSE PUZZEL l^ond de f-^cióóage-concerten SCHIEDAM SUèDE ALJA OPEL KADETT Reisbureau predik beurten REAL MADRID FEIJENOORD BUTAAN GASKACHELS DE NIEUWE MODEL 1966 STAAT IN ONZE SHOWROOM Het moet de lezers van ons vorige artikel wel zijn opgevallen, dat in de bespreking van het aanstaande concertseizoen vrijwel uit sluitend aandacht is besteed aan de uit te voeren werken, niet aan degenen, die zich met de uitvoering zien belast. Dat is bewust ge schied. Nog steeds is het zo, dat een concertpubliek allereerst is geïnteresseerd in de naam van de solist bij een orkestconcert. Die van de dirigent komt daarna en eerst in derde instantie gaat men doorgaans zien, wat het programma te bieden heeft. Improvisatie 23 SEPT. NAAR NOG ENKELE STUKS 2 daagse vliegreis Tweede plaats Wie srJjn zij V Polo de Haas 47. geestdrift BROERSVEST 74-76 - TEL. 269404 ook zaterdag geopend van 9-5 uur. VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1965 HET NIEUWE STADSBLAD Wij hebben deze volgorde bewust omgedraaid, in een weloverwogen poging, deze zaken zuiverder te stellen, hoewel uiit het vervolg dui delijk zal blijken, dat het „verkeer de" in de betekenis van omge keerde standpunt (of, zo men wil: uitgangspunt) zeer begrijpe lijke en zelfs goed te noemen kan ten heeft. Allereerst de oorsprong. Het over matig letten op de naam van de so list en het beschouwen van zijn of haar bijdrage als het voornaamste onderdeel van een ooncert is een overblijfsel van de virtuozen ver heerlijking ,die in de 19de eeuw (bij de opkomst van het virtuozen- dom) is ontstaan. De ontwikkeling van het concertle ven in tegenstelling tot het in tieme musiceren aan vorstenhoven en in de huiselijke kring met de daarmee parallel lopende verbete ringen aan het instrumentarium werkten een technische specialisa tie in de hand, die de speler ver vreemdde van de componist, nadat in vroeger eeuwen schepper en uit voerder vanzelfsprekend in één per soon waren verenigd. Op het ogenblik vindt niemand het meer vreemd, wanneer een compo nist niet in staat is, zijn eigen werk te vertolken. Omgekeerd verbaast het niemand, een befaamd solist te horen zeggen, dat hij niet improvi seren kan. Toch zal zelfs de leek aanvoelen, dat de niet instrumen taal onderlegde componist een al leszins aanvaardbare figuur is, ter wijl de uitvoerder, die niets zelf kan bedenken, iets onmisbaars ontbeert. Intussen zijn muziekpedagogiek en -psychologie al wel zo ver, dat het vermogen tot improviseren (bij het kind een natuurlijke zaak) als een kostelijke bron wordt beschouwd, die men tracht te voeden inplaats van haar te laten opdrogen. Dat verdrogen is het gevolg geweest van diezelfde verheerlijking van in strumentale techniek, die de hou ding van de meeste concertbezoe kers in beginsel bepaalt. Iedereen weet het toch: een kind, dat piano les krijgt, wordt geacht na een maand of wat iets te kunnen spelen. De leraar, die de tijd heeft gebruikt om het gehoor te ontwikkelen etc. krijgt al gauw de naam, dat zijn pu pillen n.iet „opschieten"... Het be- Geheel verzorgd incl. excur sies, zitplaats wedstrijd, ver zekeringen en airport tax, slechts 285.- 25 sept, en 2 oct. 3 dagen naar de wijnfeesten in REMAGEN Volledige verzorging 72.50 BOEK TIJDIG BIJ: Rotterdamsedijk 401 Telefoon 26.67.35 Lid Federatie van Ned. Reisbureaus Korte Suède Jasjes vanaf 97.50 en 7/8 vanaf 125, Lange mantels vanaf 165. MODEMAGAZIJN BROERS VEST 111 wandelen van de gulden midden weg is misschien het grootste pro bleem van de instrumentale les. Er is nóg een reden geweest, waar om in de vorige eeuw aan de inter preet een verhoogde waarde werd toegekend. Met de intrede van het subjectivisme in de muziek, dat het voornaamste kenmerk van de ro mantische scheppingsperiode is, gingen begrip voor en bënadering van een werk een intensieve rol spelen, die de éne vertolking he melsbreed kon doen verschillen van de andere. We komen nu aan een kritiek punt, waarop het gelijk van de concertbezoeker, die er eerst en vooral op let, wie de solist of de dirigent is, naar voren springt. Wat ons met dit betoog echter voor ogen staat, is, er nog eens nadrukkelijk op te wijzen, d'at de befaamde Cho- pin-vertolker zijn hoogste troeven nooit zou hebben kunnen uitspelen zonder de invallen van Chopin, zo min als de Bachspecialist deze roem had kunnen verwerven zon der Bachs wonderbaarlijke compo sities. De herschepper is niets zon der de schepper en daarom behoort hij, hoe knap ook, op de tweede plaats te komen. Na deze inleiding wordt het dan hoog tijd te zeggen, wie de dirigen ten en solisten bij de aanslaande concerten van het R.Ph.O. in Pas sagetheater wel zijn. Het spreekt vanzelf, dat Franz-Paul Decker in elk geval twee concerten voor zijn rekening neemt. Als enige yaste di rigent van het Rotterdamse orkest is zijn aandeel in de directies uiter aard groot. Zijn initiatief tot uitvoe ring van het Amerikaanse program ma op 22 september, waarover wij reeds schreven en waarop we vol gende week uitvoerig terugkomen, is een originele daad, waarvoor waardering past. Op 26 januari leidt hij twee wer ken, waarvoor een kleine bezetting wordt vereist: Haydns 73ste symfo nie en Vivaldi's concert voor vier violen en strijkorkest. Nog onlangs heeft Franz-Paul Decker verklaard, het voor de ontwikkeling van de or kestcultuur noodzakelijk te achten, dit soort stukken, waarbij het aan komt op subtiel, verfijnd spel, in royale mate in het speelplan op te nemen. Hiermee kwam hij terug op een eerder met woord en daad be leden principe, dat het R.Ph.O. slechts ten goede kan komen. Solis ten in Vivaldi zijra de beide eerste en de beide tweede concertmeesters van het orkest, de inmiddels geheel ingeburgerde Hongaren Gabor Rad- nai en Erszebet Horvay, de nog jon ge Nederlander Daniël Otten en de eerst sitnds januari iin de orkestgele deren opgenomen Jan-Magne Bö- bak, eveneens een buitenlander dus. Tschaikowsky's vierde symfonie brengt dan weer een omvangrijk or kestapparaat in werking om na de pauze de romantische literatuur recht te doen. Toevalligerwijze zal men eveneens twee maal als dirigent aan het werk zien de jonge beschermeling en op volger van Pierre Monteux, David Zinman, de eerste keer ais gastdiri- gant van het Overijssels Phiiharmo- ni'sch Orkest, (op 24 november a. s.de tweede als gastdirigent bij het R.Ph.O. Een gelukkige omstan digheid, dunkt ons, want de wereld faam van deze geboren orkes*'e:der is terecht zeer snel tot stand geko men. Hij leidt in november naast Schuberts negende symfonie de Passacaglia van Anton von Webern, de grote stimulator van de avant- gardistische componisten en het pianoconcert van Ravel, dat ver tolkt zal worden door Jaques Klein, één der zeer grote talenten van de jonge piani'stengeneratie. In maart (de 16de), bij het R.Ph.O., dirigeert Zinman de derde symfo nie van Brahms. Voor de pauze is het programma gewijd aan fragmen ten uit Mozarts „Nozze di Figaro", met als soliste de sopraan Marilyn Tyler Amerikaanse van origine doch jarenlang soliste bij de Ne derlandse Opera, wat haar niet ver hinderde, vele engagementen elders af te sluiten. Als laatste in de rij dirigenten komt een jonge Tsjech, Eduard Fischer, die naar wij menen nog niet in ons land is opgetreden. Een jeugdig Ne derlands pianist. Polo de Haas, zal dan solist zijn, zodat deze 20ste april verrassingen in interpretatief opzicht in petto heeft, waarover wij geen voorspellingen kunnen doen. Hetgeen in zoverre het beste is, dat wij allen dan onbevooroordeeld zui len gaan luisteren. Want dat hebben wij tegen op het najagen van grote namen: men is niet goed, omdat men naam heeft, doch heeft naam, omdat men goed is. Het verschil is subtiel, maar niet temin groot.' Michel'ine Boidin. Horizontaal: 1. deel v.e. toneelstuk 5. pl. in N.-Holland 9. draak 12. meisjesnaam 14. kolenemmer 15. hok 17. fr. lidwoord 18. zangnoot 19. verlaagde toon 21. familielid 22. slepende ziekte 24. voorschrift 26. goud (fr.) 27. stad der oudheid 28. vrees 31. sappige 34. pers. vnw. 35. voorzetsel 36. getij 37. ten laatste 38. aanzien 40. inhoudsmaat 42. deel v.e. schip 43. autodeur 46. muziekterm Vertikaal: 2. mil. opl. school 3. meisjesnaam 4. deel v.h. been 5. wondvocht 6. lidwoord 7. woonschip 8. zitbankje 10. zangnoot 11. dierenverblijf 13. ingezetene 16. miLitair .8. rondhout 20. selenium 23. boos 25. goedgeefs 28. bet zij zo 29. heilige 30. reinigingsmiddel 31. rode verfstof 32. jongensnaam 33. iedere 39. pl. in Gelderland 41. jongensnaam 42. spoedig 44. geogr. aanduiding 45. s to (maat Inzenden tot woensdag a.s. 12 uur. Met vermelding „Puzzel" aan ons bureau, Broersvest 125, Schiedam. De ideale en voordelige oplossing voor verwarming van kamers zon der schoorsteen. Zeer geschikt voor bij-verwarming. Gemakkelijk verplaatsbaar. Zeer zuivere verbranding. Sierlijke modellen, passen in iedere ruimte. Leverbaar met ingebouwde gasfles. Branden circa 100 uur op 1 ties gas van 11 kg. Verbruiken ca. 8 cent per uur. Parkweg 106 Tel. 260111 (3 lijnen) Dia's, een verkoperd Eifeltorentje, een pepermolen (gejat bij de firma Nolet in Ierseke, waar je zalig oesters kunt eten), een foto van onze Jo op het St. Pietersplein, een lege Chiantifles, een Schwartzwalder klokje, een koebel uit Tirol, dat zijn de reis- trofeeën waardoor we nog lang onze herinneringen aan een on vergetelijke vakantie kunnen bewaren. Die herinneringen zijn voor iedereen anders. Oom Sjaak lebbert nc over Folies Bergere en Striptiesen. Nicht Cato heeft plakboeken vol met landschappelijke beschrij vingen, verlucht met prentbriefkaarten over pittoreske geveltjes, oude kastelen, ruïnes er standbeelden. Kees van tante Marie houdt er correspondentie op na met een heel stel leuke grieten, die hij later nooit meer terug zal zien. Mevrouw van Gils heeft er een prachtige bruine teint van over gehouden. Meneer Bakker zit een jaar lang te sakkeren dat ze hem dik belazerd" hebben. Om dat te bewijzen laat hij hotel rekeningen zien. Voor mij "zijn het de eethuisjes, waar ik steeds aan terug denk. „Maison des têtes" in Colmar, waar ik voor het eerst in mijn leven coq au Vin ontdekte, „La Palette" op de Boulevard du Mont- parnasse, waar ze „la meilleure Bouillabesse de Paris" hebben, de „Auberge du val de l' Oisein Etréaupont, waar voor weinig geld de beste wijnslakken geserveerd worden. Dit jaar heb ik een nieuw adres aan mijn verzameling toegevoegd. Op de Vissershavenweg te Scheveningen. veertig meter van het Visafslaggebouw is het Havenrestaurant Fa. Wed. J. v.d. Toorn. (Hollandser kan het niet). Mensen, ik dacht te weten wat lekker eten is maar ,,'t ZIJ schol, tong of bot Vanmorgen aangevoerd, Nu op Uw bord (een lelijk stukkie gedicht, dat ben ik met U eens) is een leus, die ze waar gemaakt hebben. SEBASTIAAN tn KERKDIENSTEN van 12 t.m. 18 september 1965 Jeugdzondag Oosterkerk (Rotterdamsedijk 289) Zondag v.m. 10 uur: ds. J. Couvée; n.m. 5 uur: ds. W. A. Krijger. Kethel „De Ark" (Zwaluwlaan 103) Zondag v.m. 9.30 uur: ds. W. A. Krij ger; n.m. 2.30 uur: ds. J. Couvée. Magnalia Dei Kerk Albardastr. 65 Zondag v.m. 10 uur: ds. S. van Bek- kum, Den Haag-Oost; n.m. 5 uur: ds. P. R. Everaars (jeugddienst). Donderdag n.m. 3.45 uur: ds. P. R. Everaars. Huwelijksbevestiging van het bruidspaar Willem Kalkhoven en Christina Cornelia Zwart (trouw- oudierling: Th. Gloude). „De Goede Haven" (Westfrankelandsedijk 1) Zondag v.m. 10 uur: ds. C. H. Ap- pelö te Den Haag; n.m. 5 uur: ds. C. Gilhuis te Den Haag-Oost. Julianakerk (Burg. Knappertlaan 29) Zondag v.m. 10 uur: ds. P. R. Eve- raars; n.m. 5 uur: ds. Gabe van Duinen, em.pred. Collecten: Het ene offer is bestemd voor Geref. Oudersvereniging Eigen Jeugd, jeugdcentrum, Geref. Jeugd huis. Hervormde Gemeente te Schiedam Zondag 12 september 1965 Grote Kerk V.m. 10 uur: ds. A. D. Klaassen; n.m. 5 uur: ds. v,d. Berg, Veenendaal. Bethelkerk V.m. 10 uur: ds. J. G. Jansen; n.m. 7 uur: Oecumenische dienst. O ps tand ingskerk V.m. 10 uur: ds. D. J. Spaling; n.m. 7 uur: mej. ds. E. A. Bos. Vredeskerk V.m. 9 en 10.45 uur: ds. C. van der Steen; n.m. 7 uur: ds. J. G. Jansen. Hervormde Gemeente te Kethel Zondag 12 september 1965 De Rank V.m. 8.30 uur: ds. W. Vons. Dorpskerk V.m. 10 uur: ds. W. Vons; n.m. 7 uur: ds. D. K. Blei, Vlaardingen. Ned. Herv. (Geref.) Evangelisatie Gebouw Irene, Nw. Haven 155 Zondag v.m. 10 uur: ds. D. v.d. Berg, Veenendaal. Grote Kerk N.m. 5 uur: ds. D. v.d. Berg, Veenen daal. Evang. Lutherse Gemeente S'dam Lange Nieuwstraat, hoek Oranjestr. Zondag 12 september 1965 13e zondag na Trinitatis V.m. 10 uur: ds. A. Steinhart, zon dagslied 179, Gezinsdienst. Kinderkerk De kinderdiensten worden hervat op 15 september, voorlopig nog dienst van 12-1 uur. Ned. Protestantenbond Schiedam Westvest 90 Zondag 12 september 1965 V.m. 10.30 uur: dr. J. van Rossum, Voorbura. PIETERSEN SCHIEDAM

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 9