Sociëteit Guillaume tiet nieuwe <fkt; faptettig mtken fy' Honderden jongelui vinden wekelijks vertier in deze enige jazz-sociëteit FOTO PRIJS- j VRAAG I f1000.- j VANDAAGj Rumoer rond een pseudo- ploertendoder Schiedamse stond phaff van mooie naaimachineprij s Schiedamse NOTITIES Huisorkest 4) l oon Hermans Grote avond Rita Reys aan prijzen Luisteren Bekende bands Verschi|nt: woensdag en vri|dag in Schiedam, Kethel en Oud Mafhenesse Neem nu eens de Nieuwe Haven in Schiedam. Tussen het oude van dagen-tehuis en het kan toorgebouw van de internationale handelsonder neming. Op werkdagen lopen er oude manne tjes, en rijden vrachtwagens ar en aan. 's Avonds is het stil. Behalve op de zaterdagavonden. Als de brede deur van een pand naast de showroom opengaat klinkt er geluid van een jazz-bandje door. Het geluid is afkomstig uit de grote zaal van „maison Tivoli". Het „maison" van de enige Schiedamse- en Vlaardingse- jazz-sociëteit. Het is de „Sociëteit Guillaume". Een soort ei land in het rustige waterweggebied. Het tè rus tige waterweggebied. Op zaterdag- en zondag avonden moeten de jongeren uit dit druk be volkte gebied meestal hun vertier op straat zoeken. Andere expansie-mogelijkheden voor de jeugd, in welke vorm dan ook: een klein aan tal instuiven, afgestemd op een bepaalde geloofs richting. „Guillaume" is de enige „vereniging" waar iedereen vrij kan binnen komen, en waar iedereen vrij kan dansen, samen met honderden andere jongeren. Het is 's zaterdag in „Maison Tivoli" druk. Gezellig druk. Onder de luifeltjes zitten de jongelui aan tafeltjes en luisteren naar de muziek die hen ligt. Op de dansvloer draaien, of staan, al naar gelang het uur dat de zaalklok aanwijst, de jongens en meisjes. Nu reeds 6 jaar achtereen biedt „Guillaume" ontspanning aan iedereen die daar maar behoefte aan heeft. We spraken er met Guillaume's voorzitter Jacques Montfoort. OOK IN ROTTERDAM OUD-MATHENESSE KANTOOR: C. J. v. d KLINK - BROERSVEST 125 - SCHIEDAM - TELEFOON 26.39.39-26.73.68 HOOFDREDACTIE.- P J HOVlNGH Inzendtermiin advertenties: dinsdag on donderdag 6 uur s avonds, Cantrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag. JAZZ in Schiedam De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland „As-je rne-nou", heeft de politie ge dachte. Heeft me daar iedereen net jes z'n boksbeugels, stiletto's en an dere gevaarlijke handwapens naar de gloeiend hete smeltkroezen van de Hoogovens gebracht en kijk nou es in die etalage van Solingen aan de Hoogstraat 52. Liggen me daar open en bloot „verboden vruchten" as ploertendoders, alsof er geen ministeriële beschikking is geweest die iets dergelijks duchtig verbood. Om helemaal eerlijk te zijn was bet oog van de Schiedamse politie niet uit eiigen beweging of instinct op dat wapentuig gevallen, maar had de afdeling Bijzondere Wetten het oor geleend aan influisteringen van derden. Over deze voor Schiedam wel uitermate gevaarlijke situatie. Schiedams sterke arm schoot uit, een zelfs ergens als een „inval" om schreven actie volgde en een ont hutst winkelmeisje zag de „ploer tendoders" (let op de aanhalings tekens) in Bijzondere Wettige Han den overgaan. Iets geruislozer en met minder ver vaarlijke blik in de ogen zijn de „ploertendoders" weer netjes terug gebracht bij de slijp- en staalwa- ren handel Solingen. Want wat bleek, die ijverige speurders naar boze za- ker hadden zich een tikkeltje ver gist. Die dingetjes achter de winkel ruit bleken onschuldiger dan ze er uit zagen en mogen ze dan in leken- oog een broertje of zusje van de gewraakte „ploertendoder" zijn, of ficieel staan ze te boek als wapen stok en die mag je zelfs van de mi nister over de toonbank verkopen. Dat die leken zich vergisten, nou ja, maar dat de Afdeling Bijzondere Wetten zich eigenlijk in de boot heeft laten nemen door zich eerst niet ter dege op de hoogte te stel len, komt ons voor ales een al te haastige spoed. Nee, dan hebben ze het in Rotterdam beter gedaan. Daar is men eerst de zaak in de Rotterdamse vestiging van deze fir ma eens rustig gaan bekijken. Om „na rijp beraad en kalm overleg" tot de conclusie te komen dat het wettelijk wél goed zat. Men heeft er dus niets in beslag hoeven te nemen en diende derhal ve ook niet op z'n simpel: „Voor ons is de zaak afgedaan". We denken zo, dat „Bijzondere Wet ten" in het vervolg voorzichtiger zal zijn met dergelijke „invallen", 's Avonds iin een verloren halfuurtje die wetten, hoe bijzonder ze ook Beeld van iedere zaterdag avond bij Guillaume. De gezel ligheid viert er hoogtij. uitvallen, nog maar eens opnieuw doornemen? P.S. Om alvast van buiten te leren: een ploertendoder (zonder aanha lingstekens) is een stevige gummie- staaf met aan de beide einden een stevige loden knop. Wat een wapen stokje is weten de heren intussen al. In die grootse landelijke kwis-actie van hat Levensmiddelenbedrijf De Gruyter was mej. van Hulst, Ooster- straat 123a te Schiedam één dar eer sten die een hoofdprijs won. Donderdag vond in het filiaal aan de Hoogstraat te Schiedam de prijs uitreiking plaats. De winnares van haar vader, de eigenlijke puzzelaar, werden 's-mid- dags om 3 uur feestelijk onthaald, waarna de Districtmanager, de heer Simmers de prijs, een prachtige Phaff naaimachine, overhandigde. Gevraagd aan de winnares of ze het hierbij zou laten, was bet antwoord: „Ik doe weer direot opnieuw mee zolang het duurt, er zijn tenslotte 30.000 prijzen t.w.v. een kwart mil joen, dus wie weet. Deze uitlating werkte schijnbaar aanstekelijk op de talrijke belang stellenden, want de vraag naar een kwis-kaart was meteen overweldi gend, daar zowel klant- als niet klant hieraan mee kunnen doen. „LABOHEME" de wereldberoemde opera in vier bedrijven van Giiacomo Pucoini wordt voor de leden van het Kunst centrum te Schiedam vertolkt door koor en orkest van de Zuid-Neder landse Opera op woensdagavond, 6 oktober a.s. in het Passage Theater. Het programma is verkrijgbaar aan de zaal. Voor toegangskaarten kunt u telefonisch contact opnemen via 152104 en 264182. Bij voorkeur des avonds na 7 uur. Aanvang: 8 uur. jCHIEDAMSCHE cartonnagefabriek EN NOG GOED BETAALD OOK tel. 260500, na 6 uui s avonds tel. 266459 Hij is een bebaarde twen met een open gezicht: de huidige vader van Guillaume. „Onze sociëteit werd op 13 oktober 1959 opgericht door een aantal jongens van de Willefn de Zwijger Mulo. Het waren geloof ik Dik van Dijk en Ruud Baris. Pre cies weet ik het niet, want er ko men hier nog steeds lui binnen die zeggen, dat ze de oprichter van 'Guillaume' zijn. Hat eerste jaar al bestond er veel belangstelling. Men had zijn tenten toen ook opgeslagen in Tivoli. De scheepsbar indertijd. Toen mocht nog van alles. Je mocht op de stoelen en de tafels gaan staan. Tja, dat waren fijne avonden. Daarna verhuisden we naar Irene, omdat Tivoli verbouwd werd, en misschien ook wat te klein was. In Irene hadden we iedere 14 dagen de Down Town Jazzband als ons huisorkest. Dat was ook ontzettend leuk. Het derde jaar zaten we in Arcade, en nu zitten we weer voor het derde achtereenvolgende jaar in het inmiddels verbouwde Tivoli. t f in het Nieuwe Stadsblad een J Hier in Tivoli kunnen we iedere avond zeker rekenen op zo'n goeie 200 mensen. Dat varieert wel. Soms iets meer, soms iets minder. De t.v. beïnvloedt het aantal soms ook. Ik kan me nog herinneren de avond dat Toon Hermans op de t.v. was. We hadden toen zo'n man of 40 in de zaal. We hebben de band van het toneel gehaald, en hem in de zaal gezet. Het werd natuurlijk geen denderend kassucces, maar het was wel de fijnste avond die ik hier heb meegemaakt". Het hoogtepunt van het seizoen is voor Guillaume altijd de bekende „grote avond". „We beginnen al in maart met de organisatie. De zaal reserveren we reeds in februari. Voor dit jaar is dat Arcade gewor den. We verwachten namelijk nog al een aantal bezoekers! Er is veel tijd voor nodig omdat je maanden van te voren de bands al moet be stellen. Verder moet je je gaan be zinnen op je zaalaankleding. Daar voor zorgt overigens cmze vice-voor- zitter Rien Schimmer. Dan komen nog affiches en de publiciteit. met 4 Zie pagina 7. „Zo'n grote avond kost natuurlijk een smak geld. We zorgen altijd voor goede artiesten, en dat kost automatisch een hoop centen. Voor dit .jaar hebben we weer het trio Pi'm Jacobs met Rita Reys, de Stork Town Dixiekid's en een beatbandje. De recette van zo'n avond dekt na tuurlijk niet het bedrag dat we de bandjes en de zangeres moeten uit betalen. We reserveren daarom op de ande re avonden wat geld, zodat we er toch uitspringen. Zo'n avond moet je eigenlijk beschouwen als een ca deau van het bestuur aan de leden. Vanwege de verjaardag van de so ciëteit. De avond, dit jaar in Arca de, begint om half negen. Er komen wel eens mensen bij ons, die het Rotterdamse B-14 willen na doen. Daar luistert men namelijk de gehele avond naar jazz. Er komen daar ook veel moderne combo's. Het luisteren is daar primair. Bij ons hebben we ook veel dixieland- muziek en af en toe een beatgroep- je. De mensen willen hier nu een maal graag dansen, en waarom dan niet? Je vindt echt geen mensen voor een modern combo, omdat ze hier hele maal op dansen ingesteld zijn. Op 9 oktober, op onze grote avond, is het tot half elf alleen luisteren. Daaronder vallen dan Riita Reys, Pim Jacobs en de Stork Town t>i- xiekids. Ik kan je nu vast verze keren dat een aantal pas na half elf komt. Jacques Montfoort vervolgt: Reeds vele bekende bands zijn bij ons opgetreden. Vroeger hebben we hier wel eens een Amrikaan geluid, ene Freddy Johnson, verder de Dutch Swing College Band, de Dia mond FiveRita Reys en Pim Ja cobs hebben we regelmatig gehad, en natuurlijk de Down Town Jazz Band. Voor zulke bands moet je natuur lijk een hoop geld neerleggen, en je moet ook verschillende keren bellen om een afspraak te maken, maar dan heb je ook wat. Vervolg op pag. 3 v

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 1