Het nieuwe n De heer S. Nadorp 50 jaar Weet wat IJ doet voor IJ aan liei stolken slaat Brandweer geeft een aantal goede stooktips Met Jules Croiset avondje uit in het Oude Rusland bij „onze" Drukkerij I Initiatief Katholieke Kring Schiedamse NOTITIES „De melkboer kreeg alsmaar geen gehoor' f Verschi|nt: woensdag en vrijdag in Schiedam, Kethel en Oud Mathenesse Solo-voordracht maakt de oude meesters nieuw I I H.H. Adverteerders UITERLIJK DONDERDAGMIDDAG OM 5 UUR (ioedr raad (I Ventileren Itel even H HET IS PRETTIG WERKEN BIJ WOENSDAG 6 OKTOBER 1965 ffe JAARGANG No. 2 IOOK IN ROTTERDAM OUD-MATHENESSE Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-Huisblad Pers KANTOOR: C. J. v. d KLINK - BROERSVEST 125 - SCHIEDAM - TELEFOON 26.39.39-26.73.68 HOOFDREDAC 1 iE P J HOVINGH Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Centrale administratie Randstad-editieS: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23637* Tarieven op aanvraag De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Nog beter is voor u met stoken be gint eerst een vuurtje aan te leg gen van oude kranten, waardoor de achtergebleven vochtigheid hei snelst verdwijnt. U zet daarbij maar gerust een raam of zo open, iin ieder geval is goed ventileren nooit een overbodige lu xe. Tien tegen één, zo zegt de brand weer, dat 's avonds uw stookinstal- iatiie droog en op tempera tuur is, als u volgens voorschrift hebt ge handeld. Waar u in deze „kleine kooltjes tijd" ook wel wat voorzichtig mee moet zijn is het ineens (dus te vliug) af- diekken van uw pas aangestoken Als een jonge acteur zich op oude Russische meesters als Go gol en Tsjechof stort, zoals de 28-jarige Jules Croiset van de Haagse Comedie met overgave doet, dan wil dit wel wat zeg gen. Tn de eerste plaats dat die oude meesters ook vandaag de dag nog wat te zeggen hebben (wat we natuurlijk al wisten), maar ook dat jonge ambitieuze acteurs er nog altijd hun hele ziel en zaligheid in kunnen leg gen. ,,Ik vind het gewoon fijn om te doen", zo heeft die jonge Croiset .ge zegd toen hem naar zijn motieven om met die Russen „op voordracht te gaaiii" werd gevraagd. En hij hoekt er allerwegen succes mee, met zijn „Een avond in het oude Rusland", dat voor de pauze bestaat uitt de novelle van Gogoil, De Mantel, en nia de pauze drie hu moristische vertellingen bevat van Tsjechof en hat wait triestige ver haal „Het lachen „van Andrejef". Jules Croiset heeft deze solo-voor- drachit van oersterke Russische ver tellingen op onnavolgbare wijze oveir het voetlicht gebracht, op vele plaat sen cül. En het strekt De Katholieke Kring Schiedam tot eer deze grote voor drachtsavond, een ware one-man- show van de jonge Croiset, ook tot ons te brengen. We kunnen ons le vend voorstellen, dat vooral ook de jongeren zich deze gelegenheid tot kennismaking met deze klassieke solo-voordracht niet zullen willen laten ontgaan. Zo zien we hier een uitgelezen kans (geen boekenlijst, hoe lang ook, kan er bij halen!) speciaal voor de leer lingen van de hogere klassen van de middelbare scholen, die in Jules Croiset ongetwijfeld „een kind van hun tijd" zullen zien, die door de mond van „de oude Russische mees ters der vertelkunst"als je de grootmeesters van de Russische li- eratuur zo tenminste mag etaleren, taal van alle tijden spreekt. Wat de organisatie van deze avond betreft die ressorteert onder de zgn. „kleine avonden", welke bui ten hat Kunstcentrum om door de Katholieke Kring worden gebracht. (De „grote avonden" in het Passage Theater werden in het Kunstcen trum ingebracht). De Katholieke Kring stelt deze boeiende voor- iraohtsavond echter voor alle Leden van het Kunstcentrum open tegen hetzelfde tarief (f 1.75); niet-leden betalen f 2.75 en houders van jeugd- paspoorten (op vertoon van hun paspoort uitsluitend aan de zaal) slechts een gulden. De plaats van handeling is Musis Sacrum, aan- Z 5 s 3 i Z 1 iiiiiiiiiiiiuiiiminiiiiimiiimnininiiiiiiT I.v.m. het gouden jubileum van de Hr. Nadorp a.s. vrijdag moeten alle advertenties voor ons blad van vrijdag 8 oktober £L S in ons bezit zijn. Een en ander, om ons drukke- rijpersoneel te laten delen in dit gouden feest. Het Nieuwe Stadsblad vang acht uur. Telefonische reser veringen, bij voorkeur 's avonds na 7 uur onder de nummers 15.21.04 of 26.41.82. NAMENS HET bestuur van het Centraal Vrouwen comité alhier wordt ons gevraagd de aandacht te vestigen op een bij eenkomst, die morgenmiddag om 2 uur in De Amsteftron zal worden gehouden n.a.v. een televie-uitzen- diing van Socotera in verband mei beveiliging van gezin en huis in tij den van nood. Hoe of men dan doel treffend kan handelen, zullen enke le dames u op deze middag vertel len. Normaal gebeurt dit in drie ge sprekken van l1/2 uur, maar nu op 7 oktober gaat dit intensiever. komt toch ook? Nu we ons (wat een weelde na zo'n zomert je) in een aardig hoge- drukgebiedje bevinden, laten we onze schoorsteen misschien nog even met rust. Maar ieder moment, of beter, iedere dag kan 't zo gezegd omslaan en dan gaan we met z'n allen de nachtschuit weer in, i.e. steken we onze kachel weer aan. Indien u centrale verwar ming heeft hoeft u wat nu volgt niet verder te lezen (al doet u het natuurlijk wel) maar als u, ja, gezellig kolen stookt mag u de navolgende regelen niet overslaan. Uw aller leven is ons te lief om niet te spuien, wat ons op het hart brandt. Elk jaar weer lezen we immers in onze diverse lijforganen dat hier of daar een man, vrouw, dan wel echt paar, om dan kinderen nog maar niet te spreken, dood in de kamer of in bed werd aangetroffen. Met als trieste details menigmaal zin nen in de geest van: „De buren had den een paar dagen de gordijnen gesloten gezien" of „De melkboer kreeg alsmaar geen gehoor". Het droeve resultaat hoeven en willen we niet eens uitvoerig beschrijven; feit is dat koolmonoxyde, die ver raderlijke onzichtbare vijand, weer heeft toegeslagen. Toen het onlangs een week wat koud wias, zijn de eersite slachtof fers weer gevallen. Mocht u, zo ver dat uiteraard in het menselijk ver mogen ligt, een dergelijk vreselijk gebeuren in uw eigen huis willen voorkomen - en wiiie will zulks nu hiiiet - dan mogen we u wellicht een aantal gulden regels doorgeven op dit gebied, ons door de brandweer attent aangereikt. Vergeet dan niet, zo nodig, die regels ook even dioor te geven of zo eens langs uw neus weg te controleren bij een u wel licht bekend bejaard echtpaar in de buurt, of een oude, alleenstaande kenmils. Want juist oudere mensen, die iin alllle gewone dingen dies le vens niet zo vlug meer kunnen mee komen, vallen vaak als eersten aan de gevreesde kool monoxy devergi f ti- ging (in de wandeling ten onrech te kolendampvergiftiging genoemd) ten prooi: A omdat zij, wat kouwe lijk misschien, eerder de kachel aan steken, en B niet altijd de juiste maatregelen getroffen voor hel stook seizoen begint. De Schiedamse brandweer nu raadt u en ons allemaal het volgende aan. In de eerste plaats is natuurlijk de schoorsteen geveegd en de haard en of kachel grondig schoongemaakt voordat we de vlam er in steken. Kijkt u ook nog even na of de buis verbinding tussen uw warmtebron en de schoorsteen - officieel het rookafvoerkanaal geheten - goed sluit: dat is nl heel belangrijk Want gaat u stoken, dan is hel meestal vochtig of klammig weer. Als er dan bovendien nog weinig „trek" is door windstil weer en op een killle avond even een vuurtje wordt aangelegd, dan schuilt hei gevaar al om de hoek! Daarom it- het veel beter 's morgens de kache al aan te maken, deze Lekker flink een tijdje te Laten branden en zo haard en schoorsteen goed droog te stoken. vuur met een zak of kit van die kleine kooltjes. Dus niet hupsekee gelijk de kachel vol, maar met mate bijvullen tot u zeker bent van uw zaak. Nog een goede brandweerttp: zij die voor het naar bed gaan hun kolen haard nogeens plegen bij te vullen dietien het vuur eerst goed door te laten trekken alvorens ze hun kachel op de nachtafstelling zetten. Ten slotte wil de brandweer nog opmer ken, dat een roetluik, een roetlade of een zgn. roetzak het ontstaan van verstoppingen vertraagt. Zo, dat hadden wij dain voor uw al ler veiligheid op ons hart. Zeg nu niet „och, dat weet ieder mens toch", want dan zou u al die kranteberiebt- jes niet te zien krijgen over al die Ook hij moet zich veilig weten voor de haard. En dat echt niet alleen omdat het zaterdag Dierendag is! nare dingen. Mocht u eventueel nog met urgente sitookproblemen zitten en heeft uw eigen haardemman het op dit moment erg diruk, belt u dian op ons gezag maar gerust de brand weer op. De heren weten ervan en men hoort op nummer 26.85.7S 'iever een leven de stem met iets in de geest van „Meneer, ik weet niet precies enz. en zoudt u mij kunnen helpen" dan dat men naar een huis moet waar dat „erge" is gebeurd! ...Jules Croiset... SCHIEDAMSCK CARTONNAGEFABRIEK (EN NOG GOED BETAALD OOK j tel 260500, na 6 uur s avonds tel. 266459 éis advertenlie pag. 6 en 11. Vrijdag a.s. is het een be langrijke dag voor ons be drijf. De heer S. Nadorp hoopt dan zijn vijftigjarig jubileum bij Drukkerij v.d. Drift N.V. te vieren. Het toeval wil, dat dan ook juist op de dag aj, nu 16 jaar geleden, „Het Nieuwe Stadsblad" voor het eerst in Schiedam in uw bus rol de. Ook hierin had onze bedrijfsleider zijn aandeel. Vandaar thans even de aan dacht gevestigd op een van de vooraanstaande mede werkers van „onze" druk kerij. Wij kennen de heer Nadorp als bedrijfsleider, maar misschien nog veel meer als „medewerker". Een medewerker waar wij al onze vragen aan kwijt kunnen: „Meneer Nadorp, wilt U voor die cliënt een ontwerpje maken"; „Meneer Nadorp, maak eens even een lino leumsnede voor die"; „Meneer Nadorp, kan ik er op rekenen, dat dit drukwerk van die cliënt liefst „gisteren" (wij komen altijd op het laatste nippertje) klaar is"; „Meneer Nadorp, deze foto moet beslist vandaag nog in ons blad, zorgt U dat de clichés op tijd klaar zijn?" „Meneer Nadorp..." en zo maar door. En toch is hij het tenslotte die er voor zorgt dat alles inderdaad (al is het wel eens op de valreep) klaar en verzorgd is. Kijk, zo'n medewerker is zijn gouden jubileum dubbel en dwars waard. En dan te denken dat er aan diezelfde staf nog meerdere van deze langjarige „medewerkers" in de goede zin van het woord verbonden zijn. Al hebben zij er nog geen halve eeuw opzitten, een dergelijke trouw en verbondenheid stemt dan toch maar tot dankbaarheid. Waarvan we in het geval van „onze gouden jubi laris" hier even wilden getuigen. „HET NIEUWE STADSBLAD" C. J. v.d. Klink.

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 1