tiet nieuwe Dr. Daniël Den Hoed Kliniek in Rotterdam-Zuid geopend Schiedamse NOTITIES Bronzen O.N. voor A. J. A. v. Krugten BESTRALINGS-EN REUMACENTRUM „Groenoord Verschi|nt woensdag en vrijdag in Schiedam, Kethel en Oud Mathenesse llestralingen UITSLAG FOTO-PRIJSVRAAG I)e stoot Mogelijkheden Ileuma Hei 9i«*g:n Sprookje Biir^einresler HE" IS PRETTIG WERKEN BIJ PAPIERSNIJDER WOENSDAG 20 OKTOBER 1965 16e JAARGANG No. 106 (OOK IN ROTTERDAM OUD MATHENESSE Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-Huisblad Pers KANTOOR C. J. d KLINK - BROERSVEST 125 - SCHIEDAM TELEFOON 26.39.39 - 26.73.68 HOOf-'DREDAC 1 iE: P I HOVINGH lnzendtermi|n advertenties: dinsdag on donderdag 6 uur 's avonds. Centrale administratie Randstad-edities.- Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland De onthulling van het bronzen borstbeeld van Dr. Daniël den Hoed kon slechts door een beperkt aantal personen worden bijgewoond, omdat de betreffende ruimte niet veel plaats bood. Via monitoren in de eetzaal van de zusters opgesneld, was men er toch getuige van. Willem den Hoed, zoon van de overleden dokter, waarnaar deze hypermoderne kliniek genoemd is, onthulde het borstbeeld van zijn vader, die hij op jeugdige feeftijd moest missen. Tevoren verlichtte burgemeester W. Thomassen van Rotterdam door een druk op een rode knop van een klein toes.'elletje de gevel van het gebouw, Waarop de naam van deze man, onverbrekelijk aan dit werk ver bonden is bevestigd: de Dr. Daniël den Hoed Kliniek aan de Groene Hille- dijk 301, Rotterdam-Z. Op deze dag, 18 oktober 1965 zou deze dokter zijn 68ste verjaardag gevierd hebben Jn de overvolle eetzaal heette de heer J. P. Coeling, voorzitter van de Dr. Daniël den Hoed Stichting alle genodigden van harte welkom, in het bijzonder burgemeester W. Thomassen van Rotterdam. Hoe ner veus men was bij deze officiële in gebruikneming bleek wel uit het feit, dat verzuimd werd mevrouw S. den Hoed-Sijtsema en haar drie kinderen te begroeten. Hetgeen even later goed gemaakt wefd. Op 24 juni 1959 sloeg burgemeester van Walsum de eerste paal voor dit gebouw. Sindsdien zijn er vele be weegredenen geweest, die het moge lijk maakte, dat dank zij menselijke samenwerking in het belang van de lijdende mensheid een bijzonder groot werk werd verricht. Het be nodigde bedrag van twintig miljoen gulden kwam er! Zonder die ge meenschappelijke krachtinspan ning was het nooit zover gekomen. Van 1914 tot in mei van dit jaar was het Rotterdamsch Radio The rapeutisch Instituut gevestigd aan de Bergweg. Het werd een van de belangrijkste centra, waar het on derzoek op het gebied van de kwaadaardige gezwellen en de be handelingsmethoden daartegen met niet aflatende inspanning werd be oefend. Aan heel veel hulpzoeken den werd verlichting van pijn ge schonken, dankzij bestralingen. In 1940 bedroegen die 7.700. Nu, 25 jaar later zijn dat er al 35.000 per jaar. Men kampte bij dit instituut met een nijpend ruimtegebrek. Een on houdbare toestand, omdat het R.R. T.I. zich ontwikkeld had tot een volledig kankerbehandelings-cen- trum. Het gemis van een eigen ver- plegingscentrum werd als een groot gemis gevoeld. De Rotterdamse Stichting voor reuma-bestrijding be gon op 1 juli 1947 haar praktische werkzaamheden. Er werden twee consultatiebureaus opengesteld voor reumatische ziekten. Maar ook dit werk bleek in een grote behoefte te voorzien en nam in aanvang toe. Zodat sinds 1952 het in Rotterdam, Gouda en Dordrecht overkoepeld wordt door de Provinciale Reuma stichting Zd. Holland, gevestigd te Rotterdam. Ook deze Stichting heeft altijd gespreid moeten werken. Zij had slechts een gesloten afdeling van dertig bedden in het Zuiderzie kenhuis. In kringen van de kankerbestrij ding als die van de reumabestrij ding ontstonden plannen voor de bouw van een eigen kliniek te ko men in deze omgeving. Het R.R.T.I. achtte een grootte van 120 bedden gewenst, de Reuipa-Stichting 150 bedden... Door het enorm aantal inzen dingen is het de jury onmoge lijk gebleken reeds vandaag de uitslag bekend te maken Wilt U geduld oefenen tot a.s. vrijdag Bij voorbaat dank. „Het Nieuwe Stadsblad" Niet alleen de besturen van de bei de Stichtingen stonden hierachter. De grote stoot tot de bouw van de ze kliniek hebben ook gegeven de Stichting Koningin Wilhelminafonds voor de Kankerbestrijding met 2.800.000, de Stichting Bouwcom missie Reumakliniek met de Ned. Ver. tot Reumabestrijding die teza men met 1.200.000 de noodzake lijke middelen bijeen brachten. Le ningen onder Rijks- en Gemeente garantie completeerden het totaal benodigde bedrag van 21.600.000. Medewerking van Rijks- en Gemeen telijke overheden werd verkregen. DE MENS: DR. DANIEL DEN HOED. Drie jaar t.w. van 1922 tot 1925 was de jonge dokter Daniël den Hoed, geboren op 18 oktober 1897 werk zaam als assistent-geneesheer in het Antonius van Leeuwenhoeckhuis te Amsterdam. Daarna werd hij als radioloog aan hetzelfde instituut verbonden. Te Utrecht promoveer de hij op een proefschrift getiteld: Over de werking van harde rönt genstralen en gammastralen van radium". Hij bleef 18 jaar verbon den aan deze inrichting en werkte o.a. samen met onderzoekers als Korteweg, Wassink en Waterman. Hij werd in 1940 de opvolger van dr. Lammers en werd geneesheer directeur van het Rotterdamsch Ra dio Therapeutisch Instituut. Een bekwaam medicus, die zich rust noch duur gunde en altijd voor zijn patiënten klaar stond. Aan hem is het voor een groot deel te danken,, dat met de stralenbehandeling van kwaadaardige gezwellen grote voor uitgang werd bereikt. Hij overleed helaas op 10 maart 1950 en het moet voor zijn vrouw, eens zijn naaste medewerkster een bijzondere vol doening geven, dat aan de nieuwe kliniek voor altijd de naam van haar man gegeven is. Deze nieuwe kliniek biedt vanuit een medisch oogpunt unieke moge lijkheden. Er is nog niet eerder in Nederland een ziekenhuis gebouwd, dat specifiek bestemd is voor be handeling en verpleging van lijders aan gezwelsziekten en reuma. In dit nieuwe gebouw beschikken bei de afdelingen zowel over poliklini sche ruimten als over voldoende bedden. Zij is hypermodern en be antwoordt aan alle moderne eisen. Om tot een doelmatige exploitatie te komen, stelt het bestuur van de Dr. Daniël den Hoed Stichting eigen lijk aan de beide samenwerkende organisaties de poliklinieken in huur ter beschikking en exploiteert zelf autonoom de gemeenschappe lijke kliniek. Men bereikt hiermede, dat het ziekenhuis niet meer een complex van gebouwen vormt dat door anderen gebruik wordt, maar het zal een eigen ziel en een eigen leven krijgen... Die is heel lang onderkend. Het sterftecijfer hierbij is niet bepalend. Maar het langdurig ziekzijn, soms leidend tot invaliditeit met beper king der bewegingen, verlies van werkkracht, vermindering van le vensvreugde voor patient en gezin, waarbij ook de financiële nadelen een woordje meespreken, maken dat reuma als een der ernstigste volks ziekten moet worden beschouwd. Dr. E. L. van Smaalen, voorzitter v-ari Ho Provinciale Reuma Zd. Holland kon in zijn toespraak gewagen, dat dank zij 'de oprichtin gen van Stichtingen eveneens in Den Haag, Dordrecht, Gouda en Leiden heel veel leed is verzacht en het werk der reumabestrijding vrucht draagt. De gastvrijheid in het Zui derziekenhuis was groot, maar on danks het feit is men nu bijzonder gelukkig met de beschikking over 150 bedden. Men heeft daarmede vele mogelijkheden, want de patiën ten kunnen na oefen-arbeids- en bezigheids-therapie die bedden ge bruiken voor middagdut en nacht rust. De heer D. A. Kramer, voorzitter van het Rotterdamsch Radio Thera peutisch Instituut voerde in een boeiende lezing de toehoorders te rug naar de oprichting van de ver eniging op 20 maart 1914. Reeds op 28 november d.a.v. opende het reeds zijn deuren voor de 'eerste patiën ten. Een pril en zeer bescheiden be gin van dit R.R.T.I. in enkele ver trekken van het Eudokia ziekenhuis waar men de beschikking had over 1 rontgenkamer, 2 wachtkamers, 6 patientenkamers voor totaal 12 pa- tienten en 2 isoleerkamers. Voor de behandeling beschikte men slechts over 1 röntgenapparaat en een hoe veelheid radium en mesothorium. In het eerste jaar werden reeds 233 patiënten behandeld. In 1921 be droeg dit aantal reeds een kleine duizend. Om daarna tot 1940 statio nair te blijven. Zo nijpend werd het ruimtetekort, dat het bestuur be sloot tót het huren van het hoek pand naast het instituut. Zorgen heeft' men altijd gekend, totdat... ln 1933 gebeurde er iets, wat toen alleen in sprookjes mogelijk leek. De Stichting „Bevordering van Volkskracht" te Rotterdam schonk een bedrag van 200.000. Dr. Lam mers verliet in 1940 wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd dit instituut, dat hij 26 jaar op voortreffelijke wijze had ge diend. Zijn opvolger werd, zoals be kend, dr. Daniël den Hoed die een tweede periode in dit instituut in luidde. Onder zijn bezielende lei ding kwam het Rotterdamsch In stituut tot ongekende bloei. Zijn vroegtijdige dood was niet alleen een zwaar verlies voor dit instituut, maar ook voor de Nederlandse ra diologie in het algemeen en de kan kerbestrijding in het bijzonder. Hij was het ook die spreekuren instel de in Dirksland, Eindhoven en Mid delburg. Dankwoorden richtte spr. tot de voorzitter van het K.W.F., de voorzitter van de vereniging „Eudo kia", de directeur van het Bergweg Ziekenhuis en de directeuren van de Gemeente Ziekenhuizen. De vier de periode in de geschiedenis van het instituut is afgesloten. Een alle medewerkers ervoor te zorgen. tie van mevrouw S. den Hoed-Sijt sema en Dr. G. Schalij. Men be schikt nu over de gewenste ruimte en de modernste apparatuur, die momenteel ontwikkeld zijn, waar door men in de gelegenheid is met dat de patiënten de best mogelijke behandeling krijgen. Spr. eindigde met de wens, dat dit nieuwe insti tuut er in belangrijke mate toe bij zal dragen aan de oplossing van het kankervraagstuk tot heil der mens heid. „Wie een ziekenhuis binnengaat wordt vervuld van gevoelens van grote bedruktheid" merkte burge meester W. Thomassen van Rotter dam op. Op deze dag was dit zeker niet het geval en de heer Thomas sen roemde het zuinige en efficient beleid, waardoor hij na snelle reke ning tot de conclusie kwam, dat de bouw op f. 110.per kubieke meter kwam. Hij was beslist niet eens met de opvatting van professor Mun tendam om voor het verpleegsters tekort een „meisjes-dienstplicht" in te stellen. Uitgaande van het spreek woord: „Met onwillige honden is het slecht hazen vangen!" Er zou zeer zeker een oplossing voor dit verpleegsterstekort komen. Namens het bestuur van de ge meente Rotterdam bracht hij zijn gelukwens over voor deze moderne aanwinst. „Geen woorden maar da den" werden van de eerste burger van Rotterdam verwacht! Hij mocht het sieraad van een zusters- of dok- tersjas niet dragen. Nog minder een zuster in zijn armen nemen, die kon men niet missen. Wél mocht de bur gemeester zijn technische vaardig heid tonen en door het indrukken van een rood knopje op een klein toestelletje de buitenwereld, de bui tenwereld in de goede betekenis van het woord alarmeren, dat de naam van de nieuwe kliniek nu ver licht was en zou blijven. De admi nistrateur van de kliniek de heer Th. A. Driever bood namens het ge hele personeel twee fraaie mozaiek- werken van Gust Romein aan. Een afgietsel van het beeld geschonken door het personeel van de Ned. Bakkerij kreeg burgemeester Tho massen als herinnering aangeboden. Via de monitoren in de eetzaal was iedereen er toen getuige van hoe de zoon van wijlen Dr. Daniël den Hoed het bronzen borstbeeld van zijn vader onthulde. Hij ontving als herinnering aan deze dag een leg penning met inscriptie. Mevrouw den Hoed met -haar beide kinderen waren van deze plechtigheid getui ge. Daarna had een rondleiding door deze fraaie kliniek plaats. 99 Het Hoofd van het Gemeentebe stuur van Schiedam maakt ter vol doening aan het bepaalde in artikel 37 der Woningwet 1901, in verband met artikel 11 der Overgangswet Ruimtelijke Ordening en Volkshuis vesting bekend, dat Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland bij hun besluit van 29 september 1965 G.S. no. 487 hebben goedge keurd de bij besluit van de Gemeen teraad van 24 mei 1965 vastgestel de Verordening tot wijziging van de Verordening, houdende Bebou wingsvoorschriften, behorende bij het uitbreidingsplan in onderdelen „Groenoord" (midden). Het goedgekeurde raadsbesluit ligt voor een ieder ter gemeente-secre tarie (Afdeling Algemene Zaken, Oude Kerkhof no. 19a) ter inzage. FANTASIE de Schied. Accordeon Vereniging geeft op zaterdag, 23 oktober a.s. een groot concert en een balavond in gebouw „Irene", Nieuwe Haven 155, alhier. Aanvang: 8 uur, zaal open half 8. BLOEMEN IN de geschiedenis". Daarover houdt mej. Janse, werkzaam in museum Boymans te Rotterdam voor de le den van de K.N.M.T.P., afd. Schie dam een lezing toegelicht met dia's in gebouw „Irene", Nieuwe Haven 155, alhier. Aanvang: 8 uur. WIE ZICH op wil geven aan de bustocht voor wedstrijd Oranje Wit-P.P.S.C., ver trek zaterdag, 23 oktober a.s. om 2 uur vanaf het postkantoor, kan dit doen bij de heren J. Weergang, van Heuven Goedhartstraat 14 (Nw.- land) en C. Kalden, W. Frankeland- sestraat 69, alhier. DE JAARLIJKSE uitvoering van „Harpe Davids" op 27 oktober om acht uur in tót Pas sage Theater wordt een afwisselend muziekprogramma gegeven o.l.v. dp heer A. Glotzbach, lid van de K.M.K. Na de pauze wordt de bekende rol prent van Bert Haanstra „Fanfare" hoofdrol. Kaartverkoop (a 1,25) bij: L.'Albregtse, Ch. Dh. Strokstraat 24, vl. Folst, Marconistraat 65a, P. A. Planqué, Puttershoeksestraat 6, J. Zagwijn, Hoogstraat 70. Houders jeugdpaspoort 0,75. ft „OUDERS VAN KINDEREN, ouderen en jongeren in een snel veranderende tijd". Over dit onder werp spreekt de heer C. Ouboter, docent aan de Volksuniversiteit te Rotterdam op een door wijkgemeen- te 3 van de Hervormde gemeente Schiedam op donderdagavond 28 oktober in het gebouw „Irene", Nw. Haven 155 (zaal 1, beneden) te hou den bijeenkomst. Alle belangstellenden zijn van harte welkom. ft DE OPEN DEURDIENST in de Grote Kerk begint zondag om vijf uur. In deze middagdienst in de kerk aan* de Lange Kerkstraat zal voorgaah Wika L. A. C. van Ginkel, de directeur van de Bijbelkioskver- eniging voor het recreatiewerk. „Spandoek of wegwijzer" is het on derwerp van de prediking. Het Open Deurwerk is het evangelisatiewerk van de hervormde gemeente. Iedereen is welkom. De heer A. J. A. van Krugten, wonen de aan de Noordmolenstraat 20c viert vandaag zijn veertigjarig ju bileum bij P. van Gent's Distilleer derij N.V. als chauffeur. Burgemeester Roelfsema sprak de jubilaris vanmiddag toe en speldde hem de wegens langdurige en trou we dienst toegekende bronzen ere medaille behorende bij de Orde van Oranje-Nassau op. SCHIEDAMSCHE CARTONNAGEFABRIEK (EN NOG GOED BETAALD OOK; tel 260500 na 6 uur 's avonds tel 266459 MOMENTEEL TOEKEN WIJ JONGELUI VOOR OPLEIDING IN HET VAK

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 1