AUTO-BIOGRAFIE I TPS!! IjSl 1,7 l 1,9 l GM i Keuze uit 3 totaal nieuwe motoren: 9 Volkswagen 9 Porsche Opel Glass NSU Ford BMW G Fiat Pietersen Co. Schiedam n.v. 10 AUTOMOBIELBEDRIJF GEBR. BEUMER MÜI 1 HET NIEUWE STADSBLAD VRIJDAG 29 OKTOBER 1965 Welke auto is de uwe? We zouden het zo niet weten. Best mogelijk dat u nog altijd de fiets prefereert en we zullen de laatsten zijn om u daarin nagelijk te geven. Neemt niet weg, dat de auto steeds meer in opmars is als vierwielig welvaartssymbool. En ook zij die er nog niet aan toe zijn tonen belangstelling voor het verschijnsel auto, willen er graag wat over lezen om op de hoogte te blijven. Onze bladen hebben als Randstad- Edities gemeend hierin niet achter te moeten blijven, maar in deze behoefte aan meer mobiele informatie te moeten voorzien. We beginnen, heel rustig, met een terugblik op de Automobieltentoonstelling van Frankfort, de Duitse pendant van onze Amsterdamse RAI. In verband met het vele en belangrijke nieuws hier bijeengebracht en in het voor uitzicht van de binnenkort te verhogen prijzen voor nieuwe auto's waarvan nu al een koopgolf het gevolg is, willen we er toch nog enige aandacht aan besteden. Op gezette tijden zullen we de lezer dan nog verslag doen van de resultaten van de verschillende road-tests. Met dit vele en belangrijke nieuws en in verband met de binnenkort te verhogen prijzen, hebben we ge meend ten gerieve van onze lezers hieraan enige aandacht te moeten besteden. Vlak voor de opening van de ten toonstelling liep bij de V.W. fabrie ken te Wolfsburg de 10.000.000 auto mobiel van de band. Dit werd op de stand van deze fabriek door een enorm grote teller bekend gemaakt en had men even de gelegenheid dit te aanschouwen, dan kon men iedere 8 sekonden zien dat de teller een cijfer verder ging en er weer een V.W. van de band liep. De dag-produktie bedraagt momen teel 7000 stuks en indien men de beschikking kan krijgen over nog meer arbeidskrachten, hetgeen een enorm probleem is, zal de produktie verder opgevoerd worden. De mo dellen die sinds korte tijd leverbaar zijn, bestaan uit de volgende typen. V.W. 1200 A, met 34 pk. motor, een voudig van interieur en aan de bui tenzijde weinig chroom. De V.W. 1300, die in de plaats is gekomen van de 1200 de luxe, heeft een motor van bijna 40 pk. In de middenklasse is de 1500 S verdwenen en heeft plaats moeten maken voor een 1500- er en een 1600 TL. Deze zeer ver zorgd uitgevoerde 1600 TL heeft een andere achtersteven gekregen, die men aanduidt met „fastback-lijn". De kofferruimte is hierdoor aan merkelijk groter geworden en het geheel doet moderner en vlotter Nadat men ca. 16 jaar lang bet mo del 356 in de loop der jaren von den vele verbeteringen en verande ringen plaats gebouwd heeft, is men er in deze fabriek in 1964 toe overgegaan een totaal nieuwe Por sche op de markt te brengen. Het nieuwe typenprogramma bestaat uit een 6-cilinder (911) en een 4-cilinder (912). Beiden munten urt door com fort, veiligheid, veel krachtreserves en een magnifieke lijn. Deze Duitse tak van het General Motors Concern is met veel en be langrijk nieuws gekomen. Bij het kleinste model, de Kadett, heeft men een totaal nieuwe carrosserie- lijn gecreëerd, die het aanmerkelijk beter doet dan haar voorganger. Deze auto is lager, breder en langer geworden en biedt daardoor ook meer ruimte. Voor het eerst is de Kadett nu te leveren in vier-deurs uitvoering en heeft de coupé-uitvoe ring evenals vele andere merken een „fastback" achterzijde gekregen. De Opel-lijn van Kadett tot Diplomat heeft nu dezelfde styling in carros- serie-vormgeving. De „Rekord" en de 6-cilinder „Kapitan" en „Admiral" modellen hebben alle geheel nieuwe motoren. De „oude" motoren, waarvan de constructie nog dateert van vlak voor de oorlog en die sinds die tijd alleen door kleine veranderingen en verbeteringen een hoger vermo gen kregen, hebben nu plaats moe ten maken voor constructies, die aangepast zijn aan hetgeen tegen- S ë»m woordig onder modern geconstru eerde motoren wordt verstaan. De „Rekord" modellen hebben een an der front met hoekige koplampen en een andere achtersteven gekre gen, terwijl men de spoorbreedte zowel aan de voor als achterzijde iets heeft vergroot. Twee kleinere Duitse automobiel fabrieken vragen steeds weer de aandacht door het uitbrengen van nieuwe concepties. De eerste fabriek die steeds met verrassingen komt, is de Hans Glas Isaria Veihriebs K.G., die het enkele de kleine Goggo over te stappen op grotere automo bielen. Naast jaren geleden aandurl- de om van de tvpen 1004, 1204, 1300 GT, 1700, 1700 TS, 1700 GT (een in drukwekkend aantal modellen) heeft men op deze tentoonstelling een 8- cilinder coupé gebracht die bij de internationale automobielpers een geweldige indruk gemaakt heeft. Deze bijzonder fraaie en exclusieve coupé heeft een motor- van 2600 cc. in V-vorm. Deze door Frua's mees terhand gestyleerde Glas zal om streeks het midden van 1966 lever baar zijn voor een prijs die men in Duitsland en zeker ook in het bui tenland als een verrassing ziet. Het tweede merk dat het steeds en met succes aandurft om verrassend nieuws te brengen is de N.S.U. Dit concern heeft, nadat de motorrij- wielfabricage met rasse schreden acceleratie is zeer fel en in ruim 10 seconden kan men een snelheid van ca. 80 km. bereiken. De andere verrassing is een 21 cm langere uit voering vat de 1000 S. Deze NSU 110 heeft dezelfde ver grote motor als de 1000 TT, doch 2 pk. minder krachtig. Naast deze 4-persoons uitvoeringen brengt NSU nog een 2-persoons cabriolet, die als eerste serie-auto uitgerust is met een motor, gebouwd volgens het Wankel-principe. Tijdens de testdag hadden we de gelegenheid alle NSU- modellen te beproeven op de Hoc- kenheimring, een circpit gelegen op een afstand van ca. 20 km. van Hei delberg. Op dit circuit, waar boch ten en rechte stukken elkaar steeds afwisselen, hebben we kunnen con stateren dat alle modelen een zeer goede wegligging hebben en dat vooral de acceleratie van de 1000 TT bijzonder imponerend is. Het rijden met een Wankel-NSU is een belevenis op zichzelf; de sou plesse en de kracht in de diverse toerentallen is enorm. Hopenlijk kunnen we onze lezers binnen niet al te lange tijd eens een uitvoerige road-test van een van de meest ge vraagde NSU typen brengen. Dit concern heeft reeds enige tijd geleden de nieuwe modellen uitge bracht. De grotere Taunus serie, de 17 M en 20 M hebben alle destijds nieuwe V-motoren, een grotere Vraag vrijblijvend proefrit en folder bij NIEUWE HAVEN 7 Off. dealer voor Schiedam Telefoon 262868 Showroom: Nieuwe, Haven 1 spoorbreedte en beter gestyleerde carrosserieën gekregen. De V-moto- ren, die in diverse cilinderinhouds klassen en cilinderaantallen geleverd worden, maakten destijds hun de buut in de 12 M en bewezen hun be trouwbaarheid in een rekord-rit van 356.000 km. die gedurende 117 dagen gehouden werd in Frankrijk op de Miramas baan. De gemiddelde snel heid was daar ruim 106 km/u. Ons Autobianchi, die uitgerust is met een overdwars gemonteerde 4-cilin der motor voorin en met voorwiel aandrijving zeggen, dat deze eerste Fiat met voorwielaandrijving bijzon der goed op de weg ligt en dat alles wat deze auto tot een zo bijzondere verschijning maakt, volledig uitge kiend is. De aantrekkelijke vorm geving met aan de achterzijde een grote naar boven scharnierende terugliep, het aangedurfd met een compacte automobiel, de NSU Prinz, uit te komen. Dit model, dat uitge rust is met een twee-cilinder motor, wordt overal nog zeer goed ver kocht en dit is vooral te danken aan de ruime en gemakkelijk te berij den, speciaal ook voor dames, auto mobiel. Nadat NSU op de markt verscheen met een 4-cilinder lucht- gekoelde uitvoering, die van carros serie langer en smaakvoller uitge voerd was, heeft men nu vlak voor de tentoonstelling weer twee varian ten aan het bestaande schema toe gevoegd. Het eerste nieuwe model dat er van buiten ongeveer gelijk uitziet als de Prinz 1000 S, heeft een aanmerkelijk meer pk's gevende motor gekregen en een tot 1085 cc vergrote inhoud. Aan de buitenzijde kan men deze herkennen aan de dubbele koplampen en aan de bij zondere type aanduiding op de achterzijde. Deze 1000 TT (Tourist Trophy) heeft een motor van 55 pk. en is volgens fabrieksopgave goed voor een snelheid van 150 km. De gmÊmsJz bezoek aan de tentoonstelling en dc Hockenheimring combineerden we met een test-rit met de Taunus 12 M. Op deze 1100 km. lange tocht hopen we in ons volgend nummer uitvoerig terug te komen. laadklep maken dat deze auto zowel voor personen als voor vervoer van kleine vrachten zeer geschikt is. In Duitsland worden diverse Fiat modellen in de handel gebracht on der de naam NSU/FIAT. De meeste FIAT-modellen behoeven direct geen nadere omschrijving, alleen willen we over de nieuwe Primula van Deze fabriek die het enkele jaren ge leden niet erg voor de wind ging, heeft met de types 1600 en 1800 weer veel van de oude roem binnen haar muren gehaald. De variaties op het type 1800, de 1800 TI en TISA moet men bereden hebben om te kunnen beoordelen wc'ke charme het merk B.M.W. omgeeft. 'l opel rekord Opel maakte drie totaal nieuwe motoren, met meer pk's, sneller, feller. 1,5 - 68 pk, 1,71. - 85 pk. 1,91. - 103 pk en de 6-cylinder heeft zelfs 117 pk. Ineens hebt U nog een argument om Rekord te kiezen: de formidabele prestaties van de nieuwe Opel Rekord! ■36 U kunt de Rekord in onze showroom en tijdens een proefrit bewonderen. speciaal voor u ontworpen door General Motors Verkoop on sho\ room: Broersvest 74-76, Schiedam, Telef. 269404 Gh-r -com ook 's zaterdags geopend van 9-5 uur. Uw Opel Chevrolet Buick-dealer

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 10