HET VERKEER IN VRAAG- EN ANTWOORDVORM K Parijs is er goed voor uóóiócli troonpr en ve ocj en »4pöit „ORANJE" achter de stopmand RELATIEGESCHENKEN De fiets van een zuster Voor KINDER-, JONGENS- en MEISJESSCHOENEN en PANTOFFELS BROERSVEST 54 SCHIEDAM Viet vergeten 9 PHILIPS-SPECIAALZAAK WOENSDAG 10 NOVEMBER 1965 HET NIFUWF STADSBI AD 7 Bij de schriftelijke begrotingsbehandeling, het vraag- en antwoord spel tussen B. en W. en de raadsleden, komen ook op verkeers technisch gebied verschillende saillante punten met dito antwoor den naar voren. We laten er hieronder een aantal volgen. worden aangebracht aan het houten bruggetje aan het einde van de Kerkweg nabij post X spoorweg overgang? Het is voor het moderne verkeer zeer smal en het uitzicht is er slecht. Antwoord: Op het einde van de Kerkweg bevin dtzich geen houten brugje, doch een duiker met houten leuningen. De verbreding van deze duiker zal kostbaar zijn. De duiker is eigendom van en is in onder houd bij de Noord Kethelpolder. Zo vraagt men van raadszijde waar aan het moet worden toegeschre ven, dat de Churchillweg nog steeds niet is doorgetrokken. Het klaarko men van deze weg zou het verkeer over de Schiedamseweg in de dorps kom van Kethel zeer ontlasten. Het antwoord luidt, dat de aanleg van de Provinciale weg nr. 15 (Churchillweg) is vertraagd door de zandopspuiting in Kethel. Reke ning houdend met de zettingen van de ondergrond is het mogelijk deze doorverbinding in 1967 dan wel 1968 tot stand te brengen. Een andere vraag: Wanneer men rijdt vanaf het stadhuis in de rich ting Burgemeester van Haarenlaan of omgekeerd, hebben het Spinhuis pad en de Parkweg voorrangskrui singen. Dit houdt bij de Honnerlage Gretelaan op, waar dus het verkeer van rechts plotseling voorrang heeft. Er zijn daar al vele botsin gen geweest, tot nu toe zonder per soonlijke ongevallen. Kan er ter plaatse een waarschuwing worden aangebracht voordat er slachtoffers vallen? Schiedams stadsbestuurderen schrijven hieromtrent, dat op be doeld kruispunt in de eerste negert inaanden van dit jaar tien aanrij dingen plaatsvonden, waarbij in ne gen gevallen gèen voorrang werd verleend (vier bestuurders van bromfietsen en vijf bestuurders van motorrijtuigen). Het kruispunt, zeg gen B. en W„ is niet als gevaarlijk te beschouwen. Evenmin is momen teel de noodzaak aanwezig dit thans reeds als voorrangskruising in het Verkeersbesluit op te nemen. De si tuatie blijft de aandacht houden. Nog zo'n vraag: In de Honnerlage Cretelaan bij de 's-Gravelandseweg steekt in de openbare weg een punt particulier terrein uit waaromheen een hek staat. Deze situatie levert gevaar op voor het verkeer. Kan hierin spoedig verbetering worden aangebracht. Het antwoord: Ook B. en W. achten dit een ongewenste en gevaarlijke situatie. Zij zullen de verkeerscom- missie de vraag voorleggen of en hoe tot verbetering van deze situa tie kan worden gekomen. Vraag: Is de studie over de ver keersafwikkeling ter plaatse van het verkeersplein Nieuwe Haven/ Oranjebrug al voltooid? Antwoord: De links afslaande fiet sers op het bedoelde verkeersplein bij de Oranjebrug vormen een bij zonder moeilijk probleem, zodat de studie geruime tijd zal vergen. Hoe lang dit zal duren valt moeilijk te zeggen. Vraag: Het wordt dringend nood zakelijk geacht dat er een wandel pad komt langs de Willem de Zwij gerlaan in het Volkspark, in het bij zonder, nu het rusthuis van de Ne derlandse Protestantenbond gereed is gekomen. Wanneer kan hiermee worden begonnen? Antwoord: Door de aanleg van de nieuwe Deltadijk zal de situatie van de Willem de Zwijgerlaan opnieuw worden bezien. De aanleg van de Deltadijk zal door het Hoogheem raadschap van Delfland naar het verwacht reeds volgend jaar ter hand worden genomen. In deze plannen is tevens opgenomen de wijziging van de Willem de Zwijger laan. Bij de uitvoering van deze werken zal het voetpad worden aangelegd. Vraag: Door het hoge houtgewas langs de Schiedamseweg wordt het uitzicht voor het verkeer bij de zij straten belemmerd. Is het mogelijk het groen wat lager te houden? Antwoord: De beplantingsstroken ter weerszijden van de Schiedamse weg zijn aangebracht ter bescher ming van de voetgangers en vooral van spelende en schoolgaande kin deren. In verband met de grote ver keersintensiteit op deze weg worden de beplantingsstroken twee maal per jaar gesnoeid. De Schiedamseweg bij Bijdorp heeft een slecht wegdek, hetgeen vooral 's zomers aanleiding geeft tot onge lukken. Acht het College het wen selijk op korte termijn hieraan iets te verbeteren, temeer daar deze weg in die toestand geen goede entree is voor het Beatrixpark? Antwoord: De verbetering van de Speciaal voor Slijterij- en Wijnhandel Oranjestraat 10-12, Tel. 265997 Verzending door geheel Nederland Schiedamseweg bij Bijdorp is af hankelijk van de stedebouwkundige plannen in deze omgeving. Gelijk tijdig met de bouw door het Rijk van een onderdoorgang in De Rijks weg nr. 20 ter plaatse van de Schie damseweg zal worden overwogen of passend in de stedebouwkundige plannen, een gedeelte van de Schie damseweg kan worden verbeterd. Of dit in 1966 reeds uitvoerbaar is kan thans nog niet worden gezegd. Inmiddels zullen de ernstige gebre ken worden herseld. Vraag: Kunnen er verbeteringen VOOR IEDEREEN EEN KLÉINE veiling en verloting worden op de contactavond voor de leden van de Intern. Ver. „Philatelica" gehouden op dinsdag, 16 november a.s. in de recreatiezaal van de R.T.M., Rose- straat 3, Rotterdam. Aanvang: 8 uur. „THE FIVE BEATS" (v/h Rocking Cornets) geven op zaterdag, 13 november de muzikale toon aan op de dansavond van de leden van het clubhuis „St. Joris Doele" alhier. Aanvang: 8 uur. DEHERFST- vakantie heeft de jeugd alweer ach ter de rug. De zesdeklassertjes van de Dr. A. Kuyperschool weten nu al, dat ze tezamen met die van de Kon. Julianaschool in Kethel van 14 t/m 19 maart naar school „Buitenhuis" in Oosterhout gaan. De weken zul len wel afgekruisd worden, al is het weer gauw Kerstvakantie, nl. van 23 december tot 6 januari 1966. De kos ten voor Oosterhout bedragen 10.- per kind. De rest betaalt de Ouder commissie van de Dr. A. Kuyper school voor hun leerlingen bij. De fiets van een zuster Als je de gemeenschap dient door altijd ieder uur van de avond of vaak nacht beschikbaar te zijn voor de operatie kamer, dan is het een pijnlijke ervaring voor de derde maal te moe ten constateren, dat je fiets, die je altijd pijl snel naar het Gemeente ziekenhuis brengt, gesto len is. Ja, u leest het goed, voor de dérde maal. Ik heb hier maar één woord voor: 'Misselijk'! En ik hoop, dat die genen die zondagavond de fiets van zuster M. Molenaar, de operatie- zuster van het Gemeen teziekenhuis meenam, dit leest. Zich hierover bezint en die fiets, deze keer een geléénde, op zijn plaats terugzet. Voor het pand Nieuwe Haven 157. Ziet u, dan I zou u in dat geval het gevoel hebben iets f>oed gemaakt te hebben juist tegenover deze zuster, die al 15 jaar de onmis bare hulp van de O.K. in het Gemeenteziekenhuis is. Die altijd onmiddel lijk reageert als er een spoedtelefoontje voor haar komt omdat er een mensenleven in gevaar is... Die fiets stond op slot, maar het was voor u een klein kunstje om dat slot te verbreken en die fiets mee te nemen. Wéér zeg ik „misselijk", want nu is die zuster voor de derde maal ge dupeerd. Tweemaal haar eigen fiets gestolen en nu dan zondagavond die geleende fiets. Dubbele kosten voor haar, want die kosten moeten ver goed worden en dan nog een fiets voor haar zelf kopen- Soms geloof je in een wónder... Zomaar. Ik zou het zo fijn vinden, als zuster Molenaar zou kunnen denken: „Ik heb me toch echt in de men sen vergist". Maar dat kan ze pas zeggen, als die fiets terugkomt of een andepe. Want u weet net zo göed als ik, dat alleen een fiets (en dan is ze toch wel erg be scheiden deze zuster) haar pijlsnel op de paats van bestemming kan brengen. In dit ge val het Gemeentezieken huis. Vreemd, maar ik blijf in dat wonder geloven. En ik zal heel belangstel lend uw telefoontje af wachten. Belt u gerust: 267368 als u deze zuster helpen wilt. Zoals zij al honderden van ons in tijd van gevaar geholpen heeft... MIEKE t le hert Indien Duitsland de oorlog gewonnen had, zou Rusland weer een monarchistisch regime hebben gekregen. De Nazi's hadden de tsarentroon namelijk reeds aangeboden aan prins Felix Joessoe- poff, de man die in 1916 Raspoetin vermoerdde en die een van de populairste figuren van het Tsarenrijk was. Dit alles werd nu door de prins zelf verteld aan een speciale ver slaggever van het bekende Sovjet-tijdschrift „Ogoniok" die met prins Joessoepoff in zijn Parijse woning aan de Rui Pierre Guérin, een intervieuw had. buitenland te ontkomen; alles samen ontvluchtten ongeveer drie miljoen Russen het nieuwe regime. (jrootlierlo. Bij het begin van de Duitse aanval op Rusland, kreeg de prins bezoek van Hitiers afgezanten, die het voor noemd voorstel deden. De prins zo vertelde hij althans aan de verslag gever van Ogoniok was verontwaar- ligd en weigerde dit voorstel in over- weging te nemen. Hij wenst onder geen enkele vorm met de Duitsers samen te werken. Thans is Felix Joessoepoff 78 jaar oud en zijn grootste wens is nog een maal naar Rusland terug te gaan, om er de omgeving, waar hij zijn jeugd doorbracht, terug te zien. oCegendt Op zijn vroegere landgoederen is de herinnering aan hem trouwens blij ven voortleven De ouderen noemen hem nog altijd ,de vriendelijke prins' Voor hen is hij een levende legende g -worden wegens zijn betoonde goedheid tegenover de boeren op de uitgestrekte landgoederen van fami lie Joessoepoff rondom het kasteel Arkhanghelstoye. „Wanneer men iets nodig had", zo vertelde een oude boer aan de ver slaggever van Ogoniok, „kon men al tijd een beroep om hem doen" In dien het met de oogst verkeerd was gelopen, indien een isba was uitge brand, indien een kind ziek werd, kon men altijd op onmiddellijke hulp van de prins rekenen Ik her inner me nog hoe in het begin van de eeuw een aantal nieuwe families in de streek waren gearriveerd Die families hadden een huis nodig, maar ■dj beschikten nie over de middelen De prins echter stuurde hen het no dige hout en ook zijn timmerlui om hen bij het werk te helpen", aldus de boer. De verhalen over groothertogen en dito hertoginnen lijken de heden daags mens reeds ver tot het verle den te behoren. Het interview met Felix Joessoepoff bwijst ons chter, dat het toch alle maal nog geen legende is dat zelfs de Sovjets hun vroegere aristocratie nog niet vergeten zijn. Nog verba zender zal het velen toeklinken, dat de Romanoffs nog niet alle hoop hebben opgegeven om eens weer de tsarentroon te bestijgen. In Madrid leeft immers nog een groothertog Vladimir van Rusland, die zich de officiële pretendent van de Russische troon noemt en in Londen functio neert een „Hoeofdbureau van de Mo- narchistische Pers", dat de herinne ring aan het vroegere tsarenhuis onder de Russische emigranten poogt levendig te houden en op alle tonen de noodzaak van een monar chie voor Rusland, bezingt. Groothertog Vladimir doet inmiddels alles wat in zijn vermogen is om in ballingschap de tradities van de Ro manoffs voort te zetten. Hij noemt zich het hoofd van het oude vorstenhuis, waarvan tijdens de bolsjevistische revolutie van 1917 niet minder dan zeventien leden wer den vermoord de tsaar, de tsarina, hun zoon en vier dochters te Ekate- rinenburg in de Oeral, en de andere groothertogen en hertoginnen te Perm, Apalaievsk en Sint-Petersburg. Naast hen werden ook nog duizen den andere aristocraten, dikwijls op wreedachtige wijze, vermoord. Een groot aantal echter wist naar het Ook enkele Romanoffs ontkwamen aan de tragedie. Te Kopenhagen overleefde keizerin Maria van Rus land, moeder van de laatste tsaar, tien jaar de bolsjevistische revolutie. Van geboorte was zij een Deense prinses en in Kopenhagen was zij de gast van de koninklijke familie. Haar laatste levensdagen werden vergald door de beruchte geschiede nis van Anna Anderson in wie ze dol graag haar kleindochter, groother togin Anastasia, zou hebben herkend Zij geloofde trouwens in de wonder, baarlijke ontsnapping van de meest geliefde van haar kleindochters tot zij persoonlijk met de zogenaamde Anastasia kennis maakte. Voor haar was er geen twijfel mogelijk: de vrouw was een bedriegster, wat Anna Anastasia echter niet heeft be let ook nu nog te procederen om zich als Anastasia te doen erkennen. De man, die in het begin zijn rech ten op de tsarentroon deed gelden was groothertog Cyriel, een neef van de vermoorde Tsaar. Hij was de enige groothertog, die na de revolu tie, met een officiële pas Rusland heeft kunnen verlaten. Voor vele emigranten werd hij aldus een ver dacht personage; ze noemden hem „de rode groothrtog'Zij waren er ook van overtuigd, dat hij indien hij het had gewild, hij de Bolsjevis tische overwinning had kunnen ver hinderen maar dat hij niets deed wegens zijn haat tegen de tsaar In 1924 verklaarde hij zich de officiële troonpretendent en nam hij zelfs de titel van Cyriel I van Rusland aan Hij overleed in 1938; zijn zoon Vladi mir werd toen de nieuwe pretendent aCuatite /so en de rest van de Bagration-famille werd gedwongen het land te verla ten. Groothertog Vladimir is de enige, die nog de familienaam der tsaren draagt. Wel zijn er nog andere fami lieleden in leven maar wegens mor ganatische huwelijken verloren zij het recht de naam te dragen; ze he ten thans Romanoffski. De huidige troonpretendent houdt er nog een bescheiden hofhouding op na. Zij secretaris beheerst de zo genaamde „kas van de groothertog" waarin toncjsen worden verzameld om een monarchistische propagan da te voeren, om arme emigranten et steunen en om emigrantenkinde ren volgens Russische traditie op te voeden. Dat laatste gebeurt ondei meer te Mongéron in Frankrijk, waar Sofia Zernoff, dochter van een bekend tsaristisch geneesher, een weeshuis voor emigrantenkinderen opende. In dit instituut verbleven de gezusters Poliakoff, die als filmactrices be kendheid verwierven onder de naam Marina Vlady en Odile Versois. ddbertiaduizend orna.uo] De jonge Vladimir ging na de dood van zijn vader als gewone arbeider werken in de Lister-fabrieken in En geland. Na de oorlog vestigde hij zich in Spanje niet wegens syrnpat- thie voor het Franco-regime maar omdat het leven er toen het goed koopst was Hier leerde hij zijn vrouw kennen, prinses Leonida Ba gration een afstammeling van de vroegere Georgische koningen. Stalins moeder is kokkin bij haar ouders geweest. De prinses heeft tot 1933 te Tiflis gewoond. Een aantal van haar familieleden werd tijdens de Georgische opstand gefusilleerd Overigens is Frankrijk en meer spe ciaal Parijs het voornaamste bal lingsoord van de tsaristische adel geweest. Dertig jaar geleden verdienden onge veer drieduizend prinsen, baronnen en tsaristische officieren in de Licht stad hun brood als taxichauffeur. Generaal Opritz, de vroegere bevel hebber van de kozakkenlijfwacht van de tsaar, verkocht tot voor kort - hij was de tachtig reeds gepas seerd loterijbriefjes aan de ingang van het grootwarenhuis „Printemps" Een aantal aristocraten kon in Parijs het weelderige leventje van vroeger voortzetten zoals de Troebetskoi's, de Galitzin's, de Obolenski's, de Va- sinski's, de Mnsden's, de Viroegoff's enz. Ook Felix Joessoepoff heeft geen armoede gekend. In de elegante Auteuilwijk in Parijs leeft hij in een heel mooie woning met zijn vrouw, prinses Irene van Rusland, een nicht van de tsaar Hun leven hebben zij in dienst van de emigranten gesteld. Zo richtten ze o.m. een „haute cou- tuVe"-zaak op en een parfumfabriek om minder gelukkige emigranten werk te verschaffen. Sedert jaren is de prins ook een „zielenredder"; hij tracht bij de Rus sische emigranten de moed en het geloof in het leven te behouden. Dat hij een bijzondere figuur is, blijkt wel uit het feit, dat zowel Hitier als de Sovjets hem niet waren vergeten.

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 7