Dik Dos en het verhaal van de drie letters VAN GORP AUTOSHOW inAHOY ggJtf&GoVV&n* n tiet nieuwe Schiedamse NOTITIES Hotelcomplex N ieu wlandplein opent 2 dec Schiedamse NOTITIES De vergissing van St. Nicolaas Dit is het verhaal van de drie lettersvan de S, de T en nog een S. Ze staan model voor de Technische School Schiedam. Voor het naambord, of meer voor de gevelversiering van deze nieuwe school aan de Mgr. Nolenslaan 3. Nooit geweten dat drie letters zoveel werk kunnen geven. Maar de Schiedamse kunstenaar Dik Bos weet er dan ook wat van te maken. We mochten u al eerder van zijn opdracht vertellen. Dezer dagen standen we met een voldane Dik Bos in het atelier van de Kon. Aardewerkfabriek De Porce- leyne Fles te Delft, waar hij ons toonde wat er allemaal met zo'n slordige 400 kilo charmotteklei kan worden gedaan. INSTALLATIE PATER Dr. E. J. M. ROBBEN O.P. HET IS PRETTIG WERKEN BIJ (EN NOG GOED BETAALD OOK) Verschi|nt woensdag en vri|dag in Schiedam, Kethel en Oud Mathenesse WOENSDAG 24 NOVEMBER 1965 17e JAARGANG No 12 Aangesloten bU de Nederlandse Huis-aan-Huisblad Pere Ook al omdat we er wel een beetje nieuwsgierig naar waren wat er al lemaal plaatsgrijpt bij het „dofor- meren", zoals Bos het zelf noemt, van drie toch zo simpele letters. Op de foto kunt u er al iets van afzien. Bos had de 400 kg klei, een spe ciaal produkt, waarin al gebakken klei is verwerkt, met de hand ge boetseerd en gevormd en terugge bracht tot handelbare stukken. Met behulp van een door hem ge maakte schets, een ingenieuze blauwdruk van het ontwerp, werd er door de metselaar van de aarde werkfabriek, waar ook een Karei Appel kind aan huis is, de laatste hand aan gelegd. En nu moest dit hele voorgevormde stuk boetseer werk van zes vierkante meter eerst worden opgetakeld van de werk vloer. Want aan de gevel van de Schiedamse Technische School komt het ook in verticale stand te hangen en Bos wilde dus eerst wei eens weten welk effect dit in deze stand sorteert. De drie sterk gedeformeerde letters zijn nl. voorzien van tal van schui ne vakjes die door de lichtval vele schakeringen gaan vertonen en er de nodige levendigheid aan geven. Dit effect wilde hij nu eerst zorg vuldig in zich opnemen. Om optisch becTrog te voorkomen. Om een lang verhaal kort te houden; Dik Bos was tevreden over het resultaat. Voor hem belangrijk genoeg, het is Si tenslotte zijn eerste plastische werkstuk, waar hij tot nu toe meer in muurschilderingen was gespecia liseerd. De grauwe kleimassa bood voor de leek overigens nog weinig uitzicht op het uiteindelijke resultaat. Maar dat zal volgende maand wel blijken. In december hoopt de jonge Schie damse kunstenaar nl. zijn opdracht te kunnen afleveren. In De Porcey- ne Fles ondergaat zijn werkstuk thans eerst de verschillende bewer kingen, zoals het glazuren, waarin ze in Delft een hoge mate van vak manschap bereiken. Deze behandeling in de glazuuroven luistert wel bijzonder nauw, weet Bos te vertellen. Als je de oven iets te hoog stookt verkleurt het pro dukt te snel. De bedoeling is, dat deze gevelversiering bronsachtig groen opgeeft. Hij werkt dan ook met één kleur goud en drie kleuren froen om het gewenste resultaat te ereiken. De letter T, van Techni- scheschool, die dus centraal in het midden staat moet in deze letter combinatie duidelijk naar voren springen. En dat gebeurt dan met behulp van een metalenframe, waarvoor uitsparingen in de klei al zijn aangebracht. Deze bewapening kan nu ook worden aangebracht en wel zo dat de T iets naarvoren komt, wat van de muur af komt te staan. „Je zult zeggen, waarom die T in het midden, omdat het eigenlijk toch Technische School Schiedam is, maar we hebben juist de T. van techniek, waar het in deze school toch eigenlijk om gaat, centraal wil len stellen". Bos vertelt ook hoe de oorspronke lijke opzet een werk in brons was en dan bedoeld voor plaatsing in de school zelf. „Maar tegenwoordig krijg je bij de bouw van zo'n openbaar gebouw van het rijk een procent subsidie van de bouwkosten voor het aan- brengen van een kunstwerk en dat I wilde de school, naast een muur schildering, voor dit gevelkunst werk benutten". En een duidelijke naamgeving, in kunstzinnige vorm werd ook al op prijs gesteld omdat de school een beetje afgelegen ligt en men dus een duidelijke verwij zing nodig had. De eerste opzet was om de leerlin gen zelf iets dergelijks in plaats ijzer, maar dan kleiner van opzet te laten uitvoeren. Doch zo'n ijzerplas- tiekje heeft niet die duurzaamheid van een keramisch produkt, waar op dan tenslotte de keuze viel. Dik Bos heeft bij zijn eerste plas tische produkt al ervaren dat je veel spontaner met klei kunt wer ken dan met ander materiaal. „Je kunt er net zolang mee vormen tot je zegt, ja dat is het". Dit gehele werk valt uiteindetijk in honderdstukjes uiteen en gaat de zer dagen ook bij stukjes en beet jes in de oven om tenslotte weer tot een geheel te worden samenge smeed. Wie goed kijkt kan in dit keramische kunstwerk nog de zes- kantige vorm van een moer ontdek ken, ook al een symbool van iets waarmee de jongelui op de techni sche school mee te maken krijgen, bij het metaalbewerken bijvoor beeld! OP DE feestmiddag van de bejaarden be horende bij de parochie St. Jan de Doper aan de Mgr. Nolenslaan zul len in de parochiezaal op maandag middag, 29 november a.s. verschil lende bekende artiesten hun mede werking verlenen. Aanvang: half 2. U komt toch ook, R.K. Bejaarden van Nieuwland? DE STERKSTE driebanden- spelers uit Schiedam en Vlaardingen strijden a.s. vrijdag avond om 8 uur in café „De Sluis" in de Lekstraat alhier om de „Mal- tha-Cup", afgestaan door het Foto persbureau „Schiedam". De gasten uit Vlaardingen zijn de heren L. v.d. Lee en M v.d. Waal. De Schiedamse ploeg wordt gevormd door de heren C. Buytenhek, W. Bervoets, A. Bleek- sloot, J. H. van Duyl, C. Eggelman, M. Kooy, B. L. van Soelen en G. Val- kensteijn. De uitreiking van de be ker heeft op woensdagavond, 22 de cember plaats. Donderdagmiddag 2 december om half drie zal het hotel-café-restau- rantcomplex aan het Nieuwland- plein 12, grenzend aan het nieuwe pand van automobielbedrijf Van Gorp N.V. officieel worden geopend. En dan niet onder de naam „Schie dam", maar als „Rijnmond", een wat ruimer begrip. Het hotelgedeel te telt 52 bedden, waarmee uitbrei ding is gegeven aan de oorspronke lijke geplande 34 bedden. In dit riante uitgaanspaleis zijn feestzalen, vergaderzalen en ruimten voor privé- en zakelijke conferen ties ondergebracht. Voor diners en vergaderingen in meer besloten kring wordt, zo vernemen we nader, een doorbraak geforceerd naar het aangrenzende Nieuwlandplein 11, waar men eind januari voor dit doel de beschikking hoopt te hebben over 182 vierkante meter. Een extra voor ziening dus. De nachtclub „Cosmopoliet" waar vrijdag, zaterdag en zondag orkesten van enige naam en faam zullen op treden, is op de begane grond ge legen. Men kan hier van 's avonds acht tot drie uur in de nacht te recht. Naast het Italiaanse huis orkest IGERLO zal tijdens de Sin- terklaasweek het bekende trio (in versterkt? formatie) Hellenique op treden eri het duo Lilly en Leo Kok, juist terug uit Amerika. In deze nieuwe uitgaansgelegenheid „Rijn mond" zullen ook twee kegelbanen komen. De heer Van der Pluim kon ons nog meedelen, dat donderdagavond 2 de cember bij de opening van de dan cing de bouwvakkers die aan de tot standkoming van dit complex hun steentje hebben bijgedragen, als ere gasten aanwezig zullen zijn, waarbij voor deze avond het orkest de „Clungels" voor muzikale onder steuning zal zorgen. „KENT GIJ de schoonheid van uw land?" Onder deze titel leidt de heer Korfmaker, voormalig opzichter van het even eens en overal betreurde voorma lige natuurreservaat „De Beer" zijn causerie in op vrijdagavond, 26 no vember a.s. in de filmzaal van de Van Hogendorpschool aan het Van Hogendorpplein te Vlaardingen. Op zijn bekende manier zal hij alle le den van de Kon. Ned. Natuurhis torische Ver. afd. Vlaardingen en hun introducés meenemen op zijn tochten door de vrije natuur, toe gelicht met dia's en prachtige film opnamen. Aanvang: 8 uur. PIET DANKERT internationaal secretaris spreekt maandagavond, 29 november a.s. op de vergadering van de Partij van de Arbeid in het Volksgebouw, Tuin- laan 50, alhier. Aanvang: 8 uur. Zaterdagavond 27 november a.s. des avonds om 7 uur heeft in de R.K. kerk aan de Mgr. Nolenslaan 99 de installatie tot pastoor van pater Dr. E. J .M. Robben O.P. plaats. Na afloop hiervan bestaat er ge legenheid pastoor Robben geluk te wensen in de kantine van de R.K. Technische School, ingang Mgr. No lenslaan, langs de kerk. Per abuis tekende St. Nicolaas in zijn agenda op, dat hij een speciaal bezoek aan de winkelver. „Mgr. No lenslaan" op a.s. ZATERDAG, 27 NOVEMBER zou brengen. Hij was helemaal in de war, tenslotte heeft hij bij zijn officiële intocht op 20 november jl. al gehouden en deed hij daarbij tijdens zijn rondrit ook Nieuwland aan. A.s. zaterdag, 27 november a.s. zullen de „Doedelzakspelers" uit Tilburg door de Mgr. Nolenslaan paraderen en dat wilt u beslist niet missen. Voor de overige aktiviteiten van de ze winkeliersvereniging verwijzen wij u naar de speciale pagina op vrijdag, 19 november jl. Delft heeft nu ook een nieuwe burgemeester. Moest Schiedam on langs zijn eerste burger uit het hoge noorden halen, de Delftenaren ont trokken hun nieuwe gemeentehoofd aan het Overijsselse Almelo, waar mr. 1. M. Ravesloot, die u hier ten voeten uit ziet staan, ruim twintig jaar zijn gemeente voorging. De heer Ravesloot (een CH-man) komt per 1 januari naar de Prinsenstad, waar hij de plaats in gaat nemen van de heer D. de Loor, die per 1 no vember wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid nam. tel. 260500 na 6 uur 's avonds tel. 266459 OOK IN ROTTERDAM OHO MATHPNESSE KANTOOR C J d KLINK - BROERSVEST 125 - SCHIEDAM - TELEFOON 26.39.39 - 26.73 68 HOOFDfiEDACI'E P I HOVING H Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Centrale administratie Randstad-editlesi Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland

Het Nieuwe Stadsblad | 1965 | | pagina 1